Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• korejština

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

• korejština

봄 여름 가을 겨울 그리고 봄

• Německo

Frühling, Sommer, Herbst, Winter... und Frühling

(Německo)
  • slovenský

Jar, leto, jeseň, zima... a jar

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Drama / Poetický

Jižní Korea / Německo, 2003, 103 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Unikátní umělecké dílo, jehož děj je rozkvetlý a krásný jak jarní strom, jehož láska skrytá v minimalistických a tichých náznacích zahřeje u srdce jako letní slunce, jehož pravdivé poslání a životní moudra zamrazí jak nekonečná ledová pláň zamrzlého jezera pod bosýma nohama a jehož katarze mě postupně emocionálně roztříští jako mocný vichr zesláblé podzimní listí. 10/10(11.5.2009)

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro je lyrickou básní, která nedokončuje verše. To všechno si musí divák dotvořit sám. To je na tom to nejkrásnější, že film/báseň nikam člověka netlačí, spíš naopak, dává mu tu volnost, prostor. Při sledování jsem se dostal do určitého stavu, kdy jsem jen sledoval obrazovku a hlavou mi proudily tisíce myšlenek, které mi film dával. Po skončení jsem nemohl ani mluvit, jak na mně film zapůsobil. Má opravdovou hloubku a moc si vážím toho, že je takový film natočen a že jsem ho mohl vidět!(17.8.2008)

Celosvětově divácky úspěšný film. Čistá filmařina Kim Ki-duka, s minimem dialogů, odehrávající se v budhistickém chrámu na voru uprostřed jezera. Moralita spojující 4+1 roční období s vývojem mladého, postupně stárnoucího mnicha a s jeho proviněními. Vina nese v sobě trest, ublížením živému tvoru ubližíme také sobě, poneseme těžký balvan ve svojí duši. A jen duchovní očista nám může pomoci, aby nás tento balvan nestáhnul ke dnu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gXyxi-jnKxw(9.1.2013)

Načo sa ponáhľať alebo Vedeli ste, že váš život sa skladá z piatich ročných období? Od prvého záberu na dom uprostred jazera (ktoré je uprostred hôr) ma film dostal do svojej moci. Vďaka jeho atmosfére som sa cítil ako vták s hrejivým bylinkovým balzamom na duši. Je plný oslobodzujúcej pokory človeka pred prírodou.(15.2.2006)

Leželo mi to doma dlouho a pořád jsem čekala na tu správnou náladu a potom mi najednou stačilo doporučení „Jen se díváš“. Doporučení nelhalo, dívala jsem se na obrazy a jejich symboliku na zvolna plynoucí čas, jeho pravidelný rytmus, naději, že po zimě přijde opět jaro a přinese nový začátek. Na zbytečnou krutost v nás a trest v podobě bolesti v nás.„poneseš si v srdci ten kámen celý život.“ Nádherný film, poetický a krutý zároveň.(11.11.2005)

• - Kim Ki-duk nemal k filmu napísaný plnohodnotný scenár, len približnú synopsu, ktorá sa zmestila na jediný papier. Scenár sa teda takpovediac "písal sám" počas natáčania. (HelenOfTroy)

• - Jezero, na kterém stál buddhistický klášter, se nachází v kraji Cheongsong v severní provincii Gyeongsang v Jižní Korei. Jedná se o rybník Jusan, který je součástí národního parku Juwangsan. Plovoucí klášter byl postaven pro účely filmu a po ukončení natáčení byl zbořen. Povolení pro stavbu kláštera bylo ministerstvem životního prostředí uděleno až po 6 měsících. (Dragoni)

• - Spoiler: Žádná z hlavních postav nemá jméno a alespoň jedna z postav nikdy neukáže svou tvář. V buddhismu je jedním z bodů potřebných k dosažení probuzení osvobození sama sebe. Buddhismus zavrhuje myšlení na sebe sama jako na individuum, namísto toho je nutné se vidět jako část celku. Proto měli pouze policisté ve filmu jména. (HellFire)