Reklama

Reklama

Jeden bojoval za Sever, druhý za Jih. Až revoluce v Mexiku z nich učinila bratry… Nastává konec Americké občanské války. Někteří Jižané nesou porážku těžce, a někteří se s ní ani nechtějí smířit. Jedním z nich je plukovník James Langdon (R. Hudson), který raději prchá do Mexika s celým svým regimentem i s jejich rodinami v přestrojení za uprchlíky, než aby se podrobil nové vládě. Očekává, že právě tam by mohli s pomocí císaře Maxmiliána nalézt nový domov. Mezitím se plukovník Severu John Henry Thomas (J. Wayne) rozhodne i se svými muži odejít ze služby a chytat divoké koně pro armádu. Celé stádo v počtu tří tisíc kusů však armáda Spojených států nepotřebuje, žádají jen šest set, a navíc za neférovou cenu. Lepší nabídku za kus jim učiní zástupci mexické vlády, kteří dokonce chtějí skoupit stádo celé. Henry Thomas i ostatní proto neváhají a cestují na jih, aby koně prodali armádě Maxmiliána. Osudy Langdona a Henryho Thomase se střetnou právě zde, na území Mexika. Oba důstojníky, kteří ještě nedávno stáli na opačných stranách konfliktu, stále doprovází vzájemná nevraživost. To ovšem musí jít stranou, neboť se ocitají tváří v tvář nebezpečným banditům a také uprostřed nevyzpytatelných událostí mexické revoluce… (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

pm 

všechny recenze uživatele

Vždycky mi byl bližší pragmatický přístup Rhetta Butlera před snobským vlastenectvím, nevadil by mi lenivý jižanský luxus, kdyby jeho představitelé nabubřele nelpěli na otrokářském systému a netěžěli z něho, a respektovali technický pokrok. Proto mne silně znechutila plukovníkova hra na konfederaci za mexickými hranicemi, i když jsem jí rozuměla. Ale ve chvíli, kdy s tichou důstojností věnoval Rock Hudson hodinky černošskému předákovi a zápalil svůj dům, aby neskončil v rukou seveřanských kořistníků, měl můj hluboký respekt. Nebylo to špatné, jen politicky naivní, a část s Johnem Waynem byla vyvařená z podstatně lepších filmů.70% ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Zajímavý příběh o setkání veteránů americké občanské války, kteří bojovali na protilehlých stranách, ale v nové situaci a v Mexiku se stávají nečekanými spojenci. Nejlepší oslava 4. července, jakou mi kdy americký film předvedl. A hrdinní jižani, kteří se nevzdávají, ani když jsou poraženi. /9. 6. 15./ ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Zase jeden klasický Wayne. Ty filmy už mi jednoduše začínají splývat. Je tu celkem dobrý příběh s koňmi, ale stejně to vedou postavy, kdy asi nejzajímavější je epizoda s indiánem a bílou dívkou. Tam bylo vidět, že někdo trochu přemýšlel i o něčem víc než jen o vtipu, kterým je tenhle odlehčený film prolezlý. Není to špatně, ale není to ani nijak výjimečně dobře. ()

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Na môj vkus príliš zidealizovaný western, vsádzajúci na pojmy ako hrdosť, česť a priateľstvo. Osobne si myslím, že vo vyhrotenej situácii, aká bola po skončení americkej občianskej vojny na pomedzí Spojených štátov a vnútornými konfliktmi zmietaného Mexika, by chlapáctvo a šľachetnosť išli bokom a každý by v záujme vlastného prežitia hral v prvom rade sám za seba, takže je vysoko nepravdepodobné, že by sa v týchto pohnutých časoch zrodil príbeh, aký nám ponúka Undefeated. Pozerateľné, no režisér McLaglen dokázal nakrútiť aj lepšie westerny než sú Neporazení. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Westernové poválečné smíření mezi zbytky oddílů Severu a Jihu na prahu nové války v Mexiku. Kavalerijní námět, který by mohl natočit John Ford (a určitě lépe než McLaglen, který už měl lepší filmy - Bandolero!, Shenandoah, Ďábelská brigáda). Neporažení jsou jen lehce nadprůměrným filmem s nejednoznačným tématem i vyzněním, ale také s několika dobře natočenými scénami, např společná pitka a následná bitka obou oddílů vedených Johnem Waynem a Rockem Hudsonem při oslavě 4.července, nebo bitva s bandity. Ukázka: http://www.rottentomatoes.com/m/1022315-undefeated/trailers/10901385/ ()

Galerie (49)

Zajímavosti (5)

  • Merlin Olsen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • John Wayne musel kvůli roli zhubnout spostu kilogramů, které musel předtím přibrat kvůli roli Roostrera Cogburna ve snímku Maršál z téhož roku. (facojurka)
  • I přes svoje homofobní postoje se John Wayne během natáčení velmi blízce spřátelil s Rockem Hudsonem. I s vědomím Hudsonovi sexuality byli dobrými přáteli i po natáčení. (facojurka)

Reklama

Reklama