Nimona

Rytíř chce po křivém obvinění prokázat svoji nevinu, a tak spojí síly s holkou, co umí měnit podobu. Ta je ale ve skutečnosti příšera, kterou má on za úkol zničit. (Netflix)

M.i.k.e

Sympatický animák se skvělou hlavní hrdinkou a nad očekávání silným závěrem. Děti zcela určitě nepoberou ten přesah se kterým tvůrci přichází (vyčleňování nezapadajících, sebervraždy (nejen) mladistvých, nepochopení okolím, …), ale když jim to rodiče pomohou trochu dešifrovat, nemuselo by se to vůbec minout účinkem. A kdyby ano, tak děti tu mají alespoň barvičky, dost akce a lehce infantilní humor, který je bude bavit…70% ()

Rozjimatel

"Are these your next targets? Who do you want to kill first?" "I'm not killing anybody." "This one. This guy looks extremely punchable."     Síce pekne vyzerajúce, zato však dosť prihlúple animované dielo, ktoré mi nedáva žiaden zmysel (tak ako ani jeho oscarová nominácia). Obsahom prázdne, naplnené len samými klišé (opäť raz otravná dievčinka, čo nikam nezapadá, ktorá priam akoby vypadla z Wreck-It Ralph (2012)), bezduchou akciou a kadejakými posolstvami evidentne na politickú objednávku (tá téma inakosti v širšom zmysle slova je tu podaná až neskutočne vtieravo). Kde sa ale podela nejaká detská hravosť a rozprávková fantázia? Pochváliť môžem jedine pekné výtvarné stvárnenie a celkom sa mi pozdávala i zaujímavá kombinácia moderného a historicko-rozprávkového sveta (akási futuristická verzia stredoveku). Miestami sa mi veľmi páčila i hudba (ak tam zrovna nehral môj "milovaný" rap). A keď sa už zdalo, že zoberiem na milosť i tú šibnutú dejovú zložku (pekné odhalenie skutočného príbehu Nimony), prišiel militaristický záver s "Godzilou", ktorý všetkej tej nezmyselnosti nasadil korunu (tvorcovia proste potrebovali spraviť ten záver ohromne "kúúúl").     "Little kids. They grow up believing that they can be a hero if they drive a sword into the heart of anything different. And I'm the monster?" ()

Blackhand47

S komiksovou předlohou filmu jsem seznámen nebyl a možná i o to více mne snímek překvapil. Nimona by mohla být vlastně i takovým Shrekem pro novou generaci, kdy tu máme monstrum, které chce akorát někam patřit. Téma outsiderství je tedy středobodem celého díla a onen specifický mix sci-fi a fantasy se tvůrcům povedl. Nebýt konce, který je šílené klišé, záporačky a možná zbytečně nízkému ratingu, dal bych filmu rozhodně vyšší hodnocení, jelikož potenciál je tu obří. Homosexuální vztah je tu navíc velmi organicky zpracovaný, kdy by vedle Dračího prince mohla Nimona klidně přerůst v silné fantasy pro děti s LGBT tematikou. Konečně něco animovaného, co je své a nespoléhá jen na milion referencí. Hodnocení: 70 % ()

NorseSword24

"But, Im not a girl. Im a shark" Pekná animácia a dizajn stavieb v novom zaujímavom fantasy svete. Ta animácia bola kvôli svojmu "minimalistickému" štýlu niekedy fajn, niekedy priemer a niekedy nadpriemer, ale osobne sa mi viac ľúbila než neľúbila. Samozrejme tu je tiež animácia ovplyvnená od Spiderverse, ale má aj svoje osobné prvky, ktoré môžu byť až trochu moc štylizované ale to sú vyslovene detaily, ktoré si bežný divák nepovšimne. Futuristické rytierske mesto niekedy pripomína Gotham, inokedy svet Arcane a chvíľu pripomínali aj kulisy z Macbetha. Čo sa týka deja a postáv tak tie ma prekvapili. Čakal som podobný film ako bol The Sea Beast, ktorý bol viac pre mladších. A aj keď sa to tak zdá, a áno ma to viac vtipov pre mladších, tak to má dosť dobré dospelejšie témy. Tiež sa mi ľúbi ako je film pomenovaný Nimona ale tá sa na pozíciu hl. postavy plnohodnotne dostane až v druhej polovici filmu, prvá je o našom hlavnom rytierovi a jeho zápletka nie je síce nič nové, ale vďaka tomu fantasy svetu to funguje lepšie. Zato Nimonin origin a jej konflikt fungujú perfektne, aj keď sa to teda plne rieši až vo finále, ktoré je síce znova veľkolepé s gigantickou príšerou, ktorej dizajn je síce veľmi jednoduchý ale zato mi to pripomínalo Mijazakiho takže body+. A to finále prekvapivo dobre funguje na emóciách. Strašne mi tento film pripomenul už staršie animované filmy z rokov cca 2010-17, ale zato v novom kabáte. Takže z očakávania na ďalší novodobý, neznámy, animovaný, priemerne až podpriemerne vyzerajúci film sa stala pekná pripomienka toho ako by mal dobrý animák vyzerať. Ale ešte tu je strašiak v skrini a to rytiersky pár od ktorého som hneď čakal volakú scénku (ktorá prišla na konci) ale vzhľadom k tomu, že som ju čakal a nemám žiadny dôvod ju nenávidieť tak nemám čo kritizovať :) ()

DJ_bart

"Pineapple on pizza?" ___________ Velká škoda že Netflix netvoří víc takových peckovních animáků, protože jde o skvělou anti-pohádku o anti-hrdinství a strachu z jinakosti [podobnost se Shrekem je zcela na místě], která svou koncepcí fikčního světa [využívající fantasy a sci-fi s modernistickými prvky], animací [kombinující 3D s klasickým 2D] a chytlavým tempem [tandem Riz Ahmed/Chloë Grace Moretz funguje na výbornou] snadno strčí do kapsy kdejakou disneyovku.... Parádní jednohubka, která svými příběhovými motivy [queer prvky či vztahy mezi postavami] sice klouže po povrchu, což je škoda, ale i tak baví na jedničku. ()

• Film malo točiť štúdio Blue Sky pre Disney, avšak vedenie spoločnosti výrobu pozastavilo kvôli LGBT témam vo filme. Projekt zachránil Netflix. (Arsenal83)
  • Film je založený na rovnomennom grafickom románe z roku 2015 od ND Stevensona, ktorý sa odohráva vo futuristickej verzii stredoveku. (Arsenal83)
  • Film byl originálně produkcí Blue Sky Studios od roku 2015. V roce 2021 byl film zrušen kvůli uzavření studia společností Disney. Film byl údajně dokončen na 70 %. Vývoj filmu byl obnoven o rok později společností Annapurna Pictures. Animacici dokončila společnost DNEG Animation. (petr.koca)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Herní Stray se dočká filmu

Herní Stray se dočká filmu

06.09.2023

Pokud jsou v otázce domácích mazlíčků kočky vaší preferovanou volbou a sem tam doma sáhnete po nějaké videohře, jistě vám neušel chválený loňský titul Stray od herní divize studia Annapurna Pictures.… (více)