Noir (TV seriál)

Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2001, 26x24 min

Kóiči Mašimo

Noir si pro sebe hodnotím jako těžce bessonovské anime se silným vlastním duchem a velmi chutnou polevou, korpusem i náplní - což ovšem neznamená, že pomyslné váhy mají jednu misku (tu s negativy) zcela prázdnou. Ale i když bych si představoval poněkud větší variabilitu oděvních součástí, více reality nebo lépe naturalistična v akčních scénách, a trochu více logiky ve "vedlejších elementech" jednotlivých částí, pozitiva výrazně převažují - a to především proto, že o tomhle první z trilogie příběhů o smrtonosných dívčinách ani být nemá. Jenom mně to prostě vadí:) Nebo lépe řečeno mě to ruší. Na což dokonalé bytosti jako třeba Marius opáčí, že je to tím, že jsem osoba bez vkusu, která se na to dívá v angličtině, a že to vlastně vůbec nechápu:) Ale k věci. Na svoji dobu velmi slušná animace (i když s mladší sestrou se srovnávat nedá), na veškeré doby velmi slušné herecké výkony - což znamená přesvědčivost a schopnost přitáhnout a vtáhnout. Například úvodní heslo nebo melodie hodinek jsou z rodu symbolů, které tvoří kulty. Lehce mystický, pomalu se odkrývající ústřední příběh, výborná atmosféra (s výše uvedenými výhradami), a především ÚŽASNÁ a velmi rozmanitá hudba od madam Yuki. Noir si mě získalo a jsem rád (a vděčen jednomu přestárlému upírovi), že jsem ho měl možnost zhlédnout. To, co pro mě znamená Canta Per Me, se slovy postihnout nedá. Přes to všechno, moje srdce stále je s Motoko Kusanagi a její partou, a moje city k fenoménu Noir jsou podstatně chladnější. Proto bych dal 80%. Jenže to by tu nesměla být tea party v měsíčním svitu a "my darling girl" Chloe. Neskutečná a dokonalá...skoro;) Beru to tak, že Noir mi přinesl Yuki a Chloe, a to si zaslouží procentní bonus. Ale i s ním to bude "jen" devadesátka.(19.12.2007)

môj prví anime seriál čo som videl a hned jedna z najuznávanejších a najväčších klasík ,v mojom rebríčku je na druhom mieste za troška podobným gunslinger girl.má to uveriteľný príbeh a logycké jednanie postáv čo není u každého anime bežné.ale to čo robý túto sériu výnimočnou je všetkými vychvaľovaná úžasná hudba ktorá ma ako fanatika do soundtrackov dostala a jéj OST počúvam dodnes.celé anime mi príde tak trocha zamerané na divákov aj mimo japonska a preto ho odporúčam ludom ktorý chcú skúsiť anime po prví krát.ps : z tohto dielka by mohol kľudne vzniknúť celovečerný hraný film alebo ešte lepšie seriál.http://www.youtube.com/watch?v=db1Nr1HAQak(23.2.2007)

Moje teprve druhé anime a na rozdíl od Mononoke hime láska na první pohled, čímž ovšem nechci říct, že by byl můj oblíbený večerníček prost kazů. Seriál má velmi pomalý rozjezd a dal by se rozdělit do třech vzájemně výrazně odlišných fází, které jsou spolu sice povedeně propojené, nicméně na konci vás může překvapit, kamže jste se to od původního vyznění dostali: po nadprůměrném pilotním dílu sklouzává Noir do první stereotypní fáze mechanicky plněných zakázek, které jsou v podstatě totožné a v příběhu nemají zvláštní opodstatnění. Zhruba po třetině stále se zlepšujících akčních dílů se dostáváme ke kořenům story a ta získává o poznání provázanější podobu, aby se ke konci naposledy přerodila, tentokrát v čistokrevnou antickou tragédii. A dále: mimo jediného, donekonečna opakovaného, záběru kaluže a upatlané vidličky zde nenajdete nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo krev. A to je dle mého tak všechno, v čem by se divák hnidopich mohl nespokojeně porýpat. Struktura děje je velmi propracovaná a srozumitelná, tvůrci pracují s ohromným mytologickým pozadím. Nicméně hlavní myšlenku a olbřímí půdorys seriálu se nebojí před divákem rafinovaně skrývat a upozadit na úkor mile obyčejných a dá se říci i nepodstatných vyplňujících scén, to, o co skutečně jde, je nám předkládáno po malých kouscích, díky nimž se náš úhel pohledu díl od dílu pomalu rozšiřuje a na konci se budete divit, jak vás tak přirozené a přitom skoro až trapně jednoduché vysvětlení nenapadlo rovnou. Vztahy a charaktery nevypočitatelných hrdinek jsou tvořeny drobnostmi, které se ve výsledku skládají do jednoho velkého a uchvacujícího obrazu. Animace je jedním slovem mistrovská: ať už jde o samotnou kresbu, pohyb a design postav či spolupráci prostředí na atmosféře (ulice večerní Paříže, noční chrám nebo studená kamenná lázeň), vždy to funguje na jedničku a stejně tak citlivá a přesná kamera je rovněž ukázkou ryzí profesionality. Jestli existuje něco, bez čeho by byl Noir sotva poloviční, pak je to hudba, která sama hraje čtvrtou hlavní roli, přímo ovlivňuje dění a skoro se dá říct, že to samé, co se odehrává v seriálu, má svůj dokonalý odraz v hudebním doprovodu (schválně: zvolí Kirika spíše Secret Game nebo Canta per me?). Našla jsem zkrátka svoji další srdcovku, kvůli niž už žel bohu nejsem nadále schopná slovo „Noir“ vyslovovat jinak než s japonským přízvukem.(23.2.2006)

Riziko spoilerů Nešťastně přeceňované. Tohle oblíbené anime si užívá akci, výtečně tvoří atmosféru, ale ztrácí body v plýtvání časem. Šestadvacet dílů je pro natolik prostý příběh nesnesitelná várka a s polovičním počtem by byl zážitek v důsledku stejně hodnotný, ale plnější. Nejvíc mě mrzí to, jak naprázdno vychází parádní navnazení z úvodu. Ony epizodické mise hlavních hrdinek, které spočívají pouze v zadání úkolu, zjištění informací o cíli a následné akční symfonii, pro mě byly naprostým zážitkem a jen jsem trnul blahem, co mi přinesou následná odhalení minulosti. Jenže i taková slast se omrzí a s přibývajícími repetetivními zápletkami přišlo neodvratné zklamání. Mezi dvěma skvostnými dvojdíly Intoccabile a Heartless Assassin je totiž nesnesitelná vata, která by klidně mohla být vystřižena a příběh by se vůbec nenarušil. Ještěže závěrečné díly v panství chytnou neskutečný drive, jinak by se úvodní pocity dokonalého seriálu začaly měnit do přesně opačného výsledku. Díky velmi dobře poskládanému soundtracku tak na Noir zapomenout ani nejde. Přesto těch výhrad je příliš mnoho než abych se k seriálu někdy vrátil. A co se týče úplného konce, tomu se zatleskat musí. Závěry, které se dají přebrat šťastnou či nešťastnou cestou, miluju. U Noir ho vzhledem k předchozímu vývoji postav a celkovému vyznění závěrečných minut považuji za šťastný.(29.9.2007)

"Noir je meno starobylej skazy. Dve dievčatá, vládnuce smrti. Ich čierne ruky ochraňujú pokoj novonarodeného." Nowaru je niečo ako môj splnený sen. Vždy som chcel, aby niekto natočil príbeh assasina v sukni, pokiaľ možno pekelne sexi a pekelne deadly. Pokiaľ nerozumiete pojmu „noir“ v kinematografickom zmysle, je Nowaru niečo ako osvetové dielko, ktoré tento pojem náležite pútavým spôsobom osvetlí. Je to totiž typický anime mix čerpajúci zo starých noiroviek, postmodernistických assasinských masterpiecov Luca Bessona (Leon a Nikita – napr. si všimnite čo stojí v okne Mireille Bouquet atd. ), mafiánskych filmov a konšpiračných teórií. Nevyjasnená minulosť , všemocná tajná organizácia, dve sexi „čističky“ s rýchlymi revolvermi a excelentná hudba v akčných sekvenciách pre každú z hrdiniek. Ale aby som neprechválil; chybičky to samozrejme má. Vadí mi hlavne neustále opakovanie niektorých spomienok Mireille i Noir, čo by som čakal (a i vítal), pokiaľ by šlo o rozsiahly stodielny opus, v dvadsaťšesťdielnom seriáli to však zdržiava dej. A potom ešte jedna „maličkosť“. V Nowaru nie je ani kvapka poctivej krvi po priestreloch, čo je na Japoncov prinajmenšom zvláštne. Skvelý príbeh, hudba a charizmatické hrdinky však nenechajú týmto drobným chybám vyniknúť, preto ho označím za to isté čo pre mňa v žánri fantasy anime znamená InuYasha – absolútne TOP anime. 10/10 Spievaj mi zbohom, tým sladkým zvukom dní minulých, ktorý si ma navždy pamätá Canta per me, a o tom to celé je ;-)(4.5.2006)

Fakt nezvyčajné Zaujímavosti: Postava Miloš Havel je pomenovaná podľa dvoch notoricky známych českých politikoch, v tom čase. Premiera Miloša Zemana a prezidenta Václava Havla. *** V druhej epizóde "Daily Bread", počas nakupovania je krátka scéna, keď Mireille and Kirika nakupujú. jeden z obchodov sa volá "Bee-Train". Bee Train je meno jednej zo spoločnosti, ktoré Noir vyrábali. *** Koichi Mashimo vyrábal seriál v súbežne s .hack//SIGN" (2002).(28.12.2009)

Noir je v jednotlivých komponentoch pomerne kvalitné a zaujímavé anime ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že ide o jemne preceňované dielo. Hlavnými plusmi sú námet, sympatické postavy, európske lokácie a hudba. Menším záporom je hlavná zápletka, ktorá nie je až natoľko komplikovaná a v zásade je aj ľahko predvídateľná takže na ploche 26 dielov pôsobí trochu rozťahane. Epizodičnosť takmer polovice seriálu pritom nevadí, pokiaľ sú jednotlivé príbehy dostatočne pútavé ale to nie je vždy pravidlom. Neodškriepiteľným záporom je ale jednoznačne akcia. Niekomu možno stačí pohľad na dievčatá so zbraňami lenže až na výnimky statické a málo vzrušivé akčné scény naviac s absenciou krvi, pôsobivosť čerpajú hlavne z hudby. Noir pritom vôbec nie je zlý. Záverečné diely, v ktorých predošlé výčitky razom odpadajú a dostavuje sa aj patričná emocionálna sila, celkový dojem výrazne vylepšujú. 70% so zaokrúhlením nahor za skvelo vygradovaný záver, brilantné finále a fantastický soundtrack.(20.8.2010)

Pro mě jedno z nejlepších anime vůbec, příběh je parádní a soundtrack je neuvěřitelně dokonalej, až mi to vyrazilo dech. Co více psát a chválit, když už vychváleno a popsáno bylo vše. Příběh 80%, Hudba 120%, Kresba 60%, Atmosféra 110% = zážitek 100%.(11.2.2009)

Hudba skvělá. Ale tak nějak absentuju krev, prostě mi to příjde nepatřičné, že tam, kde se tolik střílí, zabíjí, jako zde, není prostě skoro krev. A červená. Takový záběr tam snad byl jen jednou a to na konci, když ona zabila tamtu. Pokládám tohle jako dobré zahřívací kolo, dobrý předvoj pro Madlax, protože tam mi přišla 3-5x lepší. No, shlédnutím tohoto anime jsem určitě nepřišla o drahocenný čas. :-)(25.3.2009)

Co na tom, že jsou některé přestřelky přehnané? Japonci (opět) dokazují, že jsou mistři animovaného umění. Originální příběh, strhující hudba i závěrečné díly. Nejvíc oceňuji do hloubky propracované postavy. O Noiru nikdo nemůže říct, že by byl povrchní. A ještě jeden bonus: Nikde prakticky žádná krev. Smrti jsou originální a některé dost drsné, přesto se nedá říct, že by byl film brutální. A úchvatná je i tajemná a nebezpečná Chloe.(12.10.2008)

Kirika Yumura ztratila paměť. Jediné, co ví, je, že umí opravdu dobře zabíjet lidi. Mireille je jedna z nejlepších zabijáků na světě. Ty dvě se setkají a uzavřou dohodu. Mireille pomůže Kirike odhalit její minulost, ale až ji zjistí, Mireille ji zabije. Tohle se odehrává v prvním díle a dává to tušit, že diváka čeká nemálo tajemných odhalení. První třetina seriálu je spíše akční, Mireille dostane "zakázku", spolu s Kirikou ji splní, a občas se dozví indicii, která je posune v pátrání po minulosti. Zde bych vyzvedl akční scény, které jsou IMHO velmi dobře vymyšlené a naanimované (např. hned v druhém díle přestřelka v potemnělém casinu). V druhé třetině se na scéně objeví tajemná a vlivná organizace s dlouhou a spletitou historií a v pátrání se objevují nové stopy, včetně toho, co vlastně znamená "Noir". Konec je vyvrcholením toho všeho, a jak bývá u anime zvykem, je hodně emotivní. Druhou specifickou zmínku bych věnoval velmi povedené hudbě, včetně imho vynikající a dechberoucí skladbě "Canta per me". Lepší 4*.(14.7.2004)

• Ajantis

Hudba. U ní Noir začíná i končí. Vytváří bohatou paletu témat spjatých s jednotlivými postavami nebo určitým typem scén a právě tahle šikovně vkomponovaná témata táhnou atmosféru. Pokud u akčních vložek neumírám nudou, je to jen kvůli motivu Salva nos; pokud přistoupím na poetiku vzpomínkových sekvencí, je to zase především kvůli hudebnímu doprovodu... Ostatní složky seriálu kvalitativně převyšuje až příliš a to nedělá dobrotu. Ona kombinace zvuku a obrazu nevytváří zdaleka tak intenzivní spojení jako v .hack//SIGN; občas předvede kouzelné panorama, ale opravdu jen občas, větší pozornost je věnována všednímu (šedému) ději a soubojům. Ty jdou mimo veškeré mantinely logiky a Mašimo v nich dokazuje totéž, co později v .hack projektech – prostě je neumí. Nemám nic proti akčňárnám, v nichž má jedna strana svými schopnostmi navrch a deklasuje desetinásobnou přesilu nepřátel, ale nesmí to být podáváno tak, že nejsou „špičkoví zabijáci“ schopni ani základního krytí a v přímé konfrontaci klidně několik vteřin jen dělají trapné grimasy, aniž by stiskli kohoutek, protože jinak by museli naše hrdiny zabít už ve druhém díle. Souboje nablízko jsou ještě jakž takž, přestřelky jsou ovšem k smíchu (nebo k pláči - dle chuti) a do podprůměru je pozvedává zase a pouze hudba. O příběhových kvalitách se ani nerozepisuji, Noir je blábol, spatlanina všemožných klišé, jakou umí snad jen Japonci (i když meta Metal Gear Solid je stále daleko). Nejvíc mě iritovala ústřední dvojice zabijáků, která mi svou psychologií v lecčems připomněla NGE. Sice bez zaváhání masakrují desítky lidí, ale když je to potřeba, promění se v klepající se ufňukaná cosi, neschopná pronést souvislou větu a mající spoustu citových potíží se sebou samými. Pomalu v každé epizodě na sebe navzájem (s častou výpomocí Chloé) zcela nesmyslně míří a pak propukají v další výbuch papundeklových emocí. Vcelku se mi líbily některé epizody uprostřed, už se v nich po impotentní úvodní třetině začalo něco dít, ale ještě nesklouzly do úplného dějového hnoje (závěrečná třetina). A jen vzpomínka na ně a výbornou hudbu mě odrazuje od nižšího hodnocení. / / / / / Největším kladem je tak postava Chloé – půvabná jako její jméno, vyrovnaně působící, nádherně oblékaná, s překrásnými vlasy a ultimátním hlasem. Je smutné, když já považuji za nejlepší scénu seriálu společnou koupel Kiriky a Chloé. 0:-) [slitovné **](18.5.2008)

1.) Dej zatiaľ veľmi hmlistý, no každý si musí všimnúť tú neskutočnú hudbu... 90%. 2.) No s dejom to stále nie je veľmi jasné, ale na konci tuším veľkolepé rozuzlenie. A tá melódia z hodiniek mi bude v ušiach znieť asi do konca roka... 80%. 3.) Až teraz som si všimol aké sú obe baby pekné. Naozaj nádherné! 100%. 4.) Tento krát som si zase všimol, že seriálu chýba jedná podstatná vec, a to krv. V jednom diely je viac ako dvadsať mŕtvych a to bez jedinej kvapôčky? 90%. 5.) Pomaly sa začína črtať niečo, čo by sme mohli nazvať začiatok konca... 100%. 6.) Mačky mám rád, ale začína to byť príliš emotívne... 100%. 7.) Nuda sa nedá úplne vykompenzovať poodhalením niečoho z príbehu. Aj tak nám to poodhalenie naskytne len ďalšie otázky... 80%. 8.) 80%. 9.) Tak toto bola riadna haluz, trochu minulosti hlavnej hrdinky, no veľa sme sa aj tak nedozvedeli. Ale boli tu dve fakt geniálne scény... 100%. 10.) Tak toto sa už začína vyvíjať fakt čudne, som zvedavý... 100%. 11.) 80%. 12.) Pri sledovaní človek neustále uvažuje, čo by mohlo byť toto a čo znamená tamto. Samozrejme nikam to veľmi nevedie a zvedavosť stále rastie. Ale pozerá sa na to veľmi dobre... 90%. 13.) Zo začiatku trochu nudná, no ku koncu veľmi smutná epizóda. Pripadala mi trochu ako filler. A polovicu máme už za sebou... 90%. 14.) 70%. 15.) 70%. 16.) Konečne sa už črtá nejaká pointa, určite to bude veľmi zaujímavé. Už sa teším... 100%. 17.) Tak a máme tu dve veľké odhalenia. Epizóda fakt ako sa patrí... 100%. 18.) Opäť vynikajúci, miestami trochu smutný diel s geniálnou koncovou scénou. Proste Noir 4 EVER! 100%. 19.) 100%. 20.) Niečo takéto sm aj očakával, ale taký odjeb na konci určite nie. Pekný napínak, ale máme tu ešte 6 dielov... 100%. 21.) Tak toto som fakt nečakal... 100%. 22.) 100%. 23.) Musím uznať, že Noir je fakt geniálne vymyslený, všetko do seba pekne zapadlo a teraz... 100%. 24.) Kde zmizli babám cecky? WTF? 90%. 25.) Extrémne napínavá epizóda, zložená vlastne z jedného veľkého súboju. Vedel som, že niekto určite zomrie, a nech to bude ktokoľvek budem revať. A tak som si poreval, ale nie veľmi, našťastie... 100%.(9.7.2010)

Nečekala jsem to, ale stalo se. Noir mě zklamal. Ne hodně, ale dostatečně na to, abych ve výsledném dumání, ke kterému hodnocení se přiklonit, byla za přísnou hodnotitelku. Noir se rozjíždí pomalu a v prvních dílech se o minulosti postav či o ústřední tajné organizaci Les Soldats nedozvíme téměř nic, čímž jaksi pozbývají na významu. Jistě, představí nám Kiriku a Mireille, ukážou, že život nájemného zabijáka není žádný med, ale to by šlo ukázat i za chodu, ve víru důležitějších událostí. Vražedná děvčata plní své zakázky, v každém díle je odstraněn naprosto nezajímavý protivník, jeden jako druhý. Přestřelky jsou solidní a občas mají hodně dobré nápady, ale nedostavuje se jakýkoliv pocit ohrožení postav, které vždy a za každých okolností všechny odprásknou (a to hlavně proto, že protivníci mají takovou mušku, jakou mají...). Chybí někdo, kdo by ztělesnil silného protivníka - občas se objeví někdo výraznější, a je to vždy žena (mužské postavy tady vůbec hrajou druhé housle) - ať už Silvana či Shaoli, jenže ty zase brzo zmizí. Právě jejich dvojepizody jsou tím zajímavějším, co Noir nabízí. Ke konci se naštestí věci začnou trochu více hýbat a příběh, ač jednoduchý jak facka, jistě není nezajímavý. Bohužel mi vůbec k srdci nepřirostla Kirika, asi proto že typ ukníkané dívenky (a je jedno jestli má světlé okamžiky v podobě chladokrevných vražd) jako je ona vysloveně nemusím. Naopak Mireille je zabiják jak má být - elegantní, v rámci mezi vyrovnaná, stojící nohama na zemi, vždy připravena sáhnout do kabelky a... No a pak je tu ojedinělý zjev Chloe, která stojí mimo jakékoliv škatulky, je prostě dobře divná:-) Rozhodně je také škoda že Les Soldats nejsou zosobněni nějakou výraznější postavou - takhle se jen těžko věří, že jsou organizací, která tahá za drátky celého světa. Takhle se sice asi snažili nabudit pocit, že jsou to lidé, kteří stojí ve stínu a přesto ovlivňují běh světa, já to tak ale necítila. Absence krve je pak wtf největší - v každém díle umřou málem destíky postav, ale krve se tvůrci dost štítili. Potom to opravdu vypadá, že zabití lidé jen submisivně lehli na zem a jinak jsou naprosto v pořádku. Hudba je samozřejmě, jak tady zmínil téměř každý, perfektní, sedne jak ulitá a pomáhá tvořit působivou atmosféru neveselého pátrání Kiriky a Mireille.(25.7.2008)

Zpočátku dost zajímavé a s celkem sympatickými hrdinkami, ale čím víc se blížil konec a bobtnala nepřekvapivá "jakožemysteriozní" zápletka, tím víc se Noir nořil do temnoty nudy. Opravdu zajímavý přestával být seriál pomalu už od poloviny, ale sledovat se pořád ještě dal docela slušně... ale obzvlášť poslední čtvrtinu, kdy už bylo přesně jasné které trapnosti si ještě scénáristé vymysleli, u mě probíhalo už jen útrpné odškrtávání seznamu a čekání kdy už to konečně skončí. Děj je překombinovaná vykrádačka ze všeho možného a nenabízí víceméně nic zvláštního, stejně jako dosti ploché a předvídatelné postavy které mě svou předstíranou emocionální hloubkou vážně nezasáhly. Ale aspoň ta hudba je velice fajn až do konce. 6/10(15.1.2009)

První díl trilogie girls with guns a moje první setkání s hudbou od skladalteky Yuki Kajiura. Výborný seriál, kde je vyvážený mix akce, psychologie postav, tajemna. Naprosto geniální soundtrack, který bych neváhal označit jako kulervoucí, všechny skladby se do děje hodí, podbarvují výborně celý děj série a dodávají mu další rozměr. Já jen dodám, že příběh Kiriky a Mireille mě dojal opakovaně a tleskám jeho tvůrci s jakou živostí udělal hlavní postavy, které si získají vaše sympatie.(8.7.2006)

Tak u tohohle jsem strašně nerozhodný. Tohle anime vyniká hlavně svým příběhem, atmosférou a hudebním zpracovaním, které jsou naprosto dokonalé a výborně vtáhnou do děje. Jenže některé díly byly na můj vkus málo svižné. Neříkám, že by se měly nějak moc zrychlit, ale trošku by tomu neuškodilo.(18.1.2008)

Fenomenální seriál, od kterého jsem od začátku do konce nemohl odtrhnout oči. Noir svým evropským laděním hodně vybočuje z řady ostatních anime a je to jenom plus.(9.3.2008)

Napínavý a zábavný akční seriál se super postavami a zajímavým zamotaným příběhem. Do toho hraje pěkná hudba v pěkných scénách, ale hlavně je v tom to erotické dusno mezi holkama. :)(21.1.2010)

Ačkoli se jedná o akční seriál, není dobré nějakou akci očekávat. Existují zde dvě kontrastující polohy, ve kterých se seriál odehrává. Jedna poetická, která ukazuje normální život a druhá, kde se odehrává děj a občas i nějaká akční scéna. Tyto dvě složky se příjemně prolínají. Ten samý kontrast je i mezi hlavními postavami. Mireille je spíše praktická a nekompromisní, zatímco Kirika žije ve svém světě, protože svět kolem ní ji spíše zraňuje. Jak tomu bývá zvykem, tak hudba je silnou součástí seriálu a přestože se u všech akčních scén objevuje ta samá hudba, za celý seriál se neoposlouchá. Animace není dokonalá, ale vyšší kvalita v tomto případě není potřebná.(6.10.2007)

<< předchozí 1 2 3