Návrat

• Rusko Vozvraščenije (více)

Komorní příběh o shledání dvou chlapců se ztraceným otcem. Andrej (14) a Ivan (12) žijí jen s matkou a babičkou. Jednoho dne se doma objeví otec – kluci si na něj ani nevzpomínají, znají ho jen z fotografií. Okamžitě se však projeví jako silná autorita, což každý z bratrů snáší jinak. Otec vezme chlapce na výlet – na ryby. Cesta je zároveň ohledáváním terénu vzájemných vztahů, citů, hranic otcových výchovných metod i dětského vzdoru. Přestože spolu stráví jen pár dní, oba chlapce otcův návrat silně ovlivní.
Debut režiséra Andreje Zvjaginceva (1964) se po právu setkal s velkým ohlasem a uznáním na řadě festivalů. Neokázale natočený snímek vychází z výborně napsaného scénáře, který z krátkých epizod, nenápadných situací a drobných postřehů skládá mozaiku charakterů a vztahů, přičemž po celý film udržuje neklid a dějové napětí díky tajemnu nedopovězeného. Adekvátní je pak i realizace, vracející se k jednoduchosti a čistotě filmařského řemesla: kamera, střih, zvuk ani hudba nečarují, o to působivěji však diváka zasáhnou. A samozřejmě stejnou zásluhu na vyznění snímku jako profesionálové za kamerou mají i vynikající, bezprostřední a současně ukáznění představitelé obou obtížných chlapeckých rolí.
(Film měl nicméně tragickou dohru – představitel staršího z bratrů, Vladimir Garin, se krátce po dokončení utopil v témže jezeře, u kterého se natáčelo.) (Česká televize)

Rozjimatel

"Мама! Откуда он взялся?" "Приехал."     Pochmúrne ladená psychologická dráma s výbornou tajuplnou atmosférou (podporenou aj príhodnou, znepokojivo mysterióznou hudbou). Všetky tri hlavné postavy sú perfektne do hĺbky vykreslené a aj výborne herecky stvárnené (oceňujem najmä výber oboch detských hercov). Mladší z bratov Ivan sa javí ako ten bystrejší, vnímavejší, zato však vie byť poriadne tvrdohlavý, až protivný. Starší Andrej je zase taký jednoduchší, nie príliš zodpovedný, ale citlivý a ľahšie si dokáže nájsť vzťah k novonadobudnutému otcovi. Postava otca je značne nejednoznačná (čo je vlastne hlavným zdrojom tej tajuplnosti), chvíľu sa javí ako celkom správny chlap plný pochopenia, vzápätí však ako úplné hovädo. Tá celková pochmúrnosť  je v silnom kontraste s nádherným obrazom (či už ide o krásnu prírodu, alebo ošarpané mestské prostredie), pôsobivo ladeným do sivo-zelena, štylizovaným tak trochu na spôsob Tarkovského. Vo filme postupne hustne poriadne nervózne napätie skoro ako od Hitchcocka (miestami sa to naozaj ťažko rozdýchava), až napokon príde skvelý fatálny zvrat, ktorý diváka totálne dorazí. A ten záver s čiernobielymi fotografiami je proste úžasný, idú z neho zimomriavky.     "А как?" "Ручками, ручками." ()

Mikino00

Krásný náhled do světa 2 kluků, musících se vyrovnat s novou situací ve svém životě. Spíše se mi líbil výkon otce, protože ten mladší z bratrů mi celou dobu velmi silně pil krev a hlavně kvůli němu jdu s hodnocením trochu dolů. ()

Ollie235

Silný a na ruské poměry kvalitně natočený snímek, který na mě bohužel příliš nezapůsobil. Byl bych o dost spokojenější, kdyby se víc času věnovalo rozvoji postavy navráceného otce (neotce?), protože neustále se opakující dohady mezi dvěma bratry mě tolik nebraly. Líbí se mi, že film není nějak přikrášlený, potěšil mě konec, ale nakonec to stačí ,,jen" na lepší 3*. ()

DavidBeko

Vynikajúci ruský film, dobre herecké výkony a vela neobjasnených záhad. Bolo by škoda kaziť tento film pokračovaním a objasňovaním všetkých záhad. ()

Pawlisman

Film natočen v komorním duchu avšak se strhujícím dějem. Těžko si představit,že by mohl takovýto film vzniknout v Hollywoodu. Opravdu, těžko tomuto filmu něco vytknout. Velice milé překvapení. (na ruský film...) 9/10 ()

Daweflip

Film, u kterého jsem se nechal strhnout nadšenými komentáři a očekával jsem od něj příliš. Mytologickou rovinu jsem bohužel neodhalil (zajímavou interpretaci jsem četl u uživatele Aquarius), ale i bez toho jsem měl z filmu dobrý pocit. Bez přílišného očekávání, které jsem měl na začátku, bych mohl jednu hvězdičku přidat. Všichni herci byli dobří a přesvědčiví a s oběma dětmi jsem byl schpný se sžít. ()

RomanHyde

Moc zajímavý film o rodinných vztazích. Pro mnohé je tohle téma nesmírně ožehavé. Vždyť kolik lidí okolo nás si nese z dětství , dospívání a vztahů v rodině do života šrámy, traumata a jizvy .. někdy nezahojené. Proto asi bude každý z nás vnímat příběh bratrů z vlastního pohledu a každého z nás se dotkne tento příběh jinak hluboko. Hodnotím Návrat jako výborný, se skvělými herci (zvláště dětské role), a moc hezky zpracován (kamera, hudba). ()

HanaM.

Zkuste si na chvíli představit, že se vrátíte domů, kde už na vás dávno zapomněli, vaše děti vychovává někdo jiný, všechno tak nějak jde i bez vás. Geniální téma. Dobrý film. ()

Brylin

Jednoduchý příběh, ale přitom nesmírně hluboký a působivý. Překrásně nasnímaná příroda kontrastuje se strohostí dialogů a přímočarostí děje, avšak cítíme silné emoce, které bouří pod povrchem. Herecké výkony obzvláště obou chlapců jsou strhující. Jednoduše krásný, téměř dokonalý skvost. Jasných pět hvězd. ()

Oliveris

Ako malo stačí k dobrému filmu. Krásne dielo o putovaní otca a dvoch synov. Film si nekladie otázku, či je daný muž skutočne otcom chlapcov ani to, aký je cieľ cesty. Zamierava sa na ich vzťah. Je otec len hrubián alebo niekto, kto len nedokáže vyjadriť svoje city? To sa dozvieme v tomto dych berúcom snímku. ()

Martyr

Uvedomit si skutocnost, ze pan leziaci v posteli je vas otec, ktoreho ste od narodenia nevideli a nemate k nemu ziadny citovy vztah musí byt pre male deti tazke. Zvlast ked maju deti okolo 12 rokov, a otec si chce behom par dni vycisti zle svedomie z ich zanedbanej vychovy autoritativnymi metodami, s ktorymi sa za svoj život este nestretli..Vzhladom na kvalitu doterajsich komentarov je rozpisovat sa asi zbytocne, staci len dodat, ze je to naozaj velky film. Co brani natocit takyto film tunajsim “filmarom”? Neschopnost. A nech ma porazi, za 5. ()

fNdEsIECLE

Tato (formální) rapsodie v zeleno–modrém se mi více zamlouvá jako pomalý meditativní film o hledání vztahu mezi otcem a syny. Pokud příjmu za své tvrzení režiséra o mytologickém pohledu na lidský život, mé duhovky se plní (obsahovým) vakuem. Fontána 2 (ne ta pro Zuzanu). Jsem holt prosťáček. Sem tam mě napadlo, že otázky mladšího po smyslu jejich cesty odpovídají tísním jedince vyplivnutého dělohou do nehostinného světa a tak, ale nemám chuť na to koukat znova tímto prismatem a štárat se. Ale na mne nedejte. Asi za to může má ješitnost. Asi si již nedokážu nic užít. Ach jo. ()

RadimFišer

? ? ? Respekt ! ! ! Proč mi musel nechat na duči takovou skvrnu? Když vidím ted titulní obraz k filmu, chce se mi brečet. Nedokáži vyjádřit co se stalo. Mohl jsem jenom zůstat ležet a tupě zírat. Jsem mimo, jsem okouzlen, ležím na kolenách neschopen jediného slova... chci víc..co asi bylo v té schránce, co tam kopal? Proč byli ty závěrečné obrázky tak nádherné, jaké jsem ještě neviděl. Kde vzali tolik uměleckosti? Proč po tom umřel Andrej, a co na to říkala matka, jak se chovali dál....?? Odpoví mi někdo...tento film zanechal moc otázek. 5 hvězd mi zacloumalo srdcem... ()

JohnFarst

Príbeh Návratu sa zdá byť jednoduchý ale Zvjagincev ho svojím spracovaním povýšil na plnohodnotný klubový film. Už od prvej scény je značné tušiť pochmúrnosť deja a dáva nám vedieť, že nepôjde o ľahkú komédiu. Tento úmysel dáva najavo aj tým, že film rozdelil na sedem častí čiže sedem dní, počas ktorých sa príbeh odihráva. Akoby nám naznačiť svojské dramatické stupňovanie deja. Diváci tušia, že deň sa bude otcov teror zhoršovať až kým nepríde akási ´katastrofa´, ku ktorej film celý čas speje. Režisérovi nejde o lacné zahmlievanie deja, stručne a jasne nám dáva každou scénou najavo, že tento príbeh sa dobre neskončí. Ponurú atmosféru plnú tichého teroru a strachu umocňuje naviac kamera, ktorá využíva veľa statíckých záberov a počas celého filmu má nasadený nepríjemný sivý alebo jemno modrý filter. Absencia hudby vo väčšine scén je už potom len akousi pomyselnou čerešničkou v neprajnej realistickej atmosfére filmu. Režisér chce aby sme sa cítili priamo účastní deju, aby sme si nemohli povedať, že je to len film. Zvjagincevovi sa podarilo nastaviť kontrast ľudských charakterov na malom Ivanovi a otcovi. Zatiaľ čo Ivan je úprimný a nebojácny, okolo otca rozprestrel hrubú plachtu tajomna. Divák sa nedozvie kde bol, odkiaľ prišiel, čo robí ba ani dokonca ani ako sa volá. Je tichý a badať na ňom, že sa o niečo bojí. Možno práve o tú záhadnú skrinku, ktorú vyhrabal na ostrove. Každý nech si spravý vlastnú mienku. Návrat je komorný, ponurý a veľmi realistický film, ktorý však má čo ponúknuť a je dôkazom toho, že aj ruská kinematografia má čo ponúknuť. ()

elisheva

!!SPOILER!! Na jednu stranu mě opravdu štve, že jsem se nedozvěděla, kde byl otec celé ty roky, proč ho najednou matka poprosila o tenhle výlet se syny, proč je na své syny tak přísný a co je v tajemné krabičce, kterou vykopal. Na druhou stranu je jasné, že i tyhle tajemnosti dělají z filmu něco vyjímečného. Dětští herci jsou neskutečně talentovaní, hlavně představitel Ivana. Je taky velká škoda, že představitel Andreje už si nemůže zahrát. Konstantin Lavronenko je tady bezchybný a neskutečně charismatický. Je až neuvěřitelné, jak dokáže se svým minimalistickým pojetím role takovým způsobem zaujmout. Film je nádherný i po obrazové stránce. Nakonec musím říct, že závěrečné volání synů "papa, papa", když jejich otec navždy mizí v hlubinách, je jedno z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Je to tak nádherně nepodbízivé a přesto vás to neskutečně zasáhne. ()