Pečeť vraha

(festivalový název)

Memories of Murder

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

Jižní Korea, 2003, 131 min

Veľmi zvláštny film, kórejská kriminálka chcela preraziť v hollywoodskom štýle, ale nepodarilo sa. Námet bol úplne priemerný, miestami to zaváňalo paródiou a záverečné rozuzlenie bolo veľkým sklamaním. Čistý priemer. 60%.(8.4.2006)

Zlatí čeští policajti. Kdybyste věděli, „co“ mají v Jižní Koreji… Nejen, že nejdříve jednají a až poté přemýšlí (nebo dělají něco na ten způsob). Každý podezřelý je pro ně rovnou zločinec a nad praktikami, kterými jej přimějí přiznat se ke zločinu, který nespáchal, by jistě radostně zaplesala i španělská inkvizice. Když v jeho městečku začne řádit psychopatický vrah mladých dívek, detektiv Park zprvu pohrdá jakoukoli pomocí výrazně zkušenějších vyšetřovatelů, aby nakonec trpce zkonstatoval, že tohle je skutečně nad jeho síly. Právě Parkův nezodpovědný přístup k práci vyžadující tolik zodpovědnosti je hlavním zdrojem humoru i znepokojení. Vzpomínky na vraha jsou zvláštním filmem, v žádném případě nečekejte klasické krimi založené na postupném nalézání důkazů vedoucích k dopadení pachatele. Důkazů je zde mnoho, podezřelých jakbysmet, vyšetřování však stále vázne na mrtvém bodě a v podstatě se za celý film výrazně nehne kupředu, což začne – vzhledem ke slušné délce – brzy otravovat. Avšak pouze a právě v případě, že budete očekávat onen klasický krimi thriller. Vzpomínky mají blíže k jakési psychologické analýze práce policisty, ať schopného či neschopného, ať amerického či jihokorejského. Jsou špičkově zrežírované a herecké výkony rovněž stojí za pozornost. Film nabízí neotřelou variaci již tolikrát viděného a pokud na něm něco zamrzí, pak příliš neurčitý konec. 85% Zajímavé komentáře: Altamir, anderson, Nuf, Martyr(16.6.2007)

Ze začátku mi ti policajti lezli šíleně na nervy a říkala jsem si, že mozek tam má snad fakt jen ten jeden. Jenže s přibývajícími obětmi jim začala docházet vážnost situace, hodili stranou laciný humor a rozběhli napínavou pátračku. V tu chvíli jsem přestala vnímat cokoliv jiného a nechala se pohltit dějem. Dlouho se mi nestalo, že by mě tolik zajímal konec. Jestli jsem ho pochopila, to fakt netuším. Ale tohle je prostě zase jeden z těch konců, které si každý vysvětlí po svém. Jednu hvězdičku ubírám za ten všelijaký začátek, jehož smysl mi došel až někdy ke konci filmu.(7.12.2013)

Výtečná temná sociální kriminálka na motivy skutečných událostí, která je dost nespravedlivě škatulkovaná jako "druhé Sedm". Sice to je o vyšetřování seriových vražd, ale to je asi tak vše, co mají tyto snímky společného. Pečeť si jde svou vlastní netradiční "zrcadla nastavující" cestou. Dlouho se to na oko tváří na divnou satiru o práci maloměstské policie. Ovšem postupně se začnou nabalovat temné tóny, vše houstne, podivnost ze začátku sehraje zásadní roli ve skvělém vývoji postav. Jediným vážnějším záporem je vedle žánrové neurovnanosti p-o-m-a-l-ý rozjezd; úvodní půlhodina by rozhodně snesla pokrácení.(2.5.2005)

ten záver (myslím úplný záver, posledný záber) bol "trochu" mierne nasilu a zaváňajúci takým autorským epilogickým konštruktom... ale okrem neho celé zvyšné 2 hodiny filmu je geniálna mysteriózne ladená krimithrillerová tragikomédia o bezmocnosti... taký kórejský zodiac;(11.10.2012)

• - Po deváté vraždě byly DNA důkazy poslány do Japonska (ve filmu do USA) na analýzu, ale výsledky byly nedostačující. (Jigvell)

• - Film je inspirován skutečnými událostmi, které se odehrály mezi lety 1986 až 1991. Deset žen bylo zavražděno v jihokorejském městě Hwasong. Jejich věk se pohyboval od čtrnáctileté školačky až po jednasedmdesátiletou ženu. Sériový vrah nebyl nikdy dopaden. Případ byl promlčen v roce 2006. Policejní záznamy jsou však stále zachovány kvůli důležitosti případu. (Jigvell)

• - Scénář je ovlivněn komiksem Alana Moorea "Z pekla", podle kterého byl natočen stejnojmenný film bratří Hughesových. (Ozo)