Reklama

Reklama

Generál Custer

  • USA Custer of the West (více)

Je rok 1865 a právě skončila občanská válka. Generál Custer (Robert Shaw), který žije jen pro dobrodružství a akci odmítá všechny místa, které mu jeho nadřízený nabízí, protože pro něj neskýtají dostatek nebezpečí. Je ovšem jedno místo. Místo v pevnosti, kde 7. kavalerie brání hranice rezervace s indiány z kmene Čejenů. Proto Custer neváhá a vyráží napříč nové výzvě. (Mol)

(více)

Recenze (12)

Marek06 

všechny recenze uživatele

Při sledování tohohle filmu jsem si uvědomil, že vinnetouovky jsou jenom pohádky a že realita vypadala úplně jinak. Indiánům se sice podařilo vyhrát bitvu u Little Big Hornu, ale válku ne. Co se týče závěru, smrt generála Custera vypadala podle mě jinak, než ve filmu. Já si myslím, že ho prostě trefil šíp nebo kulka od náhodného indiána. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Tak teda nějak jsem nevěděl, komu v tomhle filmu fandit. Custera byl prostě šílenec, kterej znal jenom boj a zabíjení. Tak nějak mi přišli i ti ostatní vojáci. Ve filmu jsou tři scény, kde buď režisér nebo hlavní kameraman si ulítaj na záběrech jízdy. Napřed to je vůz po silnici, potom voják na kládě v korytu a nakonec vagón plnej lidí, kteří jeli z kopce a jak živ z nich nikdo neslyšel o brzdě, kterou je vybaven každý vagón. Finální řezničina ovšem byla natočena obstojně. Hrstka kavaleristů v čele s bláznivím Custerem čelí tisícům indiánů, to vše podtrhuje výborná hudba. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Stejně jako u starší Sedmé kavalérie se mi u tohohle otevírá nůž v kapse. Generál Custer byl nezodpovědný blázen honící se za slávou, což stálo život celou sedmou kavalérii. Byl to také bezcitný zmetek, který neváhal v rámci války s indiány vyražďovat ženy, děti, dokonce si je brát jako živé štíty (třeba bitva u Washity). Ne nadarmo je třeba v v Dr. Quinnové hlavním záporákem. Samozřejmě indiáni nebyli jen mírumilovní moudří domorodci jak jsou vyobrazeni v Mayovkách či třeba v té Quinnové, ale válčili, protože jim v zájmu zlatokopů a železnice byli zabírány další a další územi přislíbené vládou. Ono tohle všechno ve filmu víceméně zazní,  navíc je to dobře natočené, výprava, spousta komparzu, pár zajímavých akcí a a vynikající kamerové jízdy (hlavně ten vlak). Takže ty 3* si to zaslouží, ale víc ani ťuk. Přes všechno zmíněné je totiž i tady Custer podán jako víceméně hrdina, který dokonce odhaluje úplatky vedoucí k válce a který chce "jen" "poctivou" válku, přitom to co se dělo nebylo nic jiného než genocida. Proč? Jak to Custer sám přizná, protože jsme silnější a vy jste zaostalí. Filmařsky slušné, morálně k zblití. ()

martins 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film o Custerovi, co jsem viděl, navíc opět skvostný dabing ČT z roku 1993 v čele s Františkem Němcem. Robert Shaw je v roli Custera nepřekonatelný, trošku zidealizovaná závěrečná scéna, ale film mimořádný, mapuje nejdůležitější bitvy slavného generála, který ve skutečnosti byl jen podplukovníkem, od občanské války Severu proti Jihu až po indiánské bitvy a slavnou bitvu u Little Big Hornu, jako obvykle natruc historii padl jako poslední. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Iste, dosť zidealizovaný pohľad na slávneho podplukovníka "generála" Custera, no mňa osobne dosť prekvapili (na tú dobu) už len vyslovené myšlienky, že bieli porušili podpísaný mier a že vyháňajú indiánov z ich územia, za čo mohli hlavne železnice a zlatokopovia. Aj napriek takmer 2,5 hodinám film nestrácal tempo a nenudil, s výnimkou tých troch exhibičných jázd kameramana. Jedna by úplne stačila, zvlášť ak by bola natočená zaujímavejšie, že máme v obraze aj toho (príp. voz alebo vagón), kto letí dole, nielen že vidíme cestu, vodu v žľabe alebo koľajnice. ()

Zajímavosti (5)

  • Custer vlastnil pouze hodnost podplukovníka, hodností generála se mohl chlubit pouze dočasně za občanské války jako generál milicí. (Lottr)
  • Jediný, kdo z Custerova oddílu samotnou bitvu přežil, byl kůň se jménem Komanč, který se stal doživotním a čestným členem 7. kavalerie. (Lottr)

Reklama

Reklama