Kouřové signály

• slovenský

Dymové signály

Komedie / Drama / Road movie

Kanada / USA, 1998, 88 min

Film, který natočili indiáni, hrají v něm indiáni, je o indiánech a je pro... indiány? Ani ne. Kouřové signály by za běžných okolností byly průměrným nezávislým filmem o klucích, kteří si na cestě ke kamarádství museli projít několika peripetiemi poděděných po předcích. Díky prostředí indiánské rezervace, v níž se jiní lidé na věci dívají jinak (a přesto tolik stejně), je však vyprávění o otcovské lásce, chybě, odpuštění a vlastní identitě netuctové. Netroufám si soudit, zda je místy opravdu tak teatrální, jak se zdá. V první řadě je lehké, chápavé a v nejlepším možném smyslu slova zadostiučiňující. Nevšední zážitek vítězí.(27.2.2012)

Spíše zklamání. Na základě chvalozpěvů od mnoha mých oblíbených uživatelů jsem očekával poněkud větší pecku.(11.8.2016)

Velmi působivý pohled na současný život indiánů. Hezky napsané, zrežírované i zahrané. Na rozdíl od mého dětství, teď už bych indiánem být asi nechtěl. :o)(7.8.2002)

Tak toto bola čistá " indiánka! " Hoci tam bolo niekoľko za vlasy pritiahnutých udalostí ( napríklad ja, ak by som ožratý zapálil niekomu dom a on v ňom uhorí, tak prestanem minimálne chlastať, kdežto Arnold Joseph musel odísť a až potom prestal chlastať, kedˇ ho začala žena viniť kôli tomu, že malý Victor sa tam trápil... ), okolností ( hádajú sa v aute o tom, že nemá prachy a je k ničomu div si neprijebú na držky, aby v závere vysmiati si povedali, že načo sú ti prachy v rezervácii ) a iných maličkostí ( ktroý doklad môže obsahovať fotku so slnečnými okuliarmi ?? ) , spôsob, akým bol tento film natočený, sa mi nenormálne páčil. To, ako preskočila jedna udalosť z minulosti plynulo do súčastnosti.... Alebo sa mi páčili baby na tom aute, ktoré riadili pospátky. Rozhodne veľmi zaujímavý film!(3.1.2011)

Velice zajímavý a pozoruhodně natočený snímek z nám prakticky neznámého prostředí popisuje de facto sblížení dvou naprosto odlišných jedinců. Oba hlavní představitelé ve svých rolích excelují a dodávají filmu i trochu mystično.(30.12.2003)

• - Příběh je založen na knížce "Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven" od Shermana Alexieho, který napsal i scénář. (marmota-b)

• - Rezervace, kde žijí Victor (Adam Beach) a Thomas (Evan Adams), je rezervace Coeur d'Alene v Idahu. Vodopády na konci filmu jsou Spokane Falls ve státě Washington. (marmota-b)

• - Závěrečný Thomasův (Evan Adams) monolog "How do we forgive our fathers?" pochází z básně “Forgiving Our Fathers” od Dicka Lourieho z knihky "Ghost Radio". Báseň je dohledatelná i na internetu. (marmota-b)