Napoleon Dynamit

USA, 2004, 82 min

Jared Hess

Jerusha Hess

John Swihart

Nechápu že je u nás NAPOLEON DYNAMITE tak nedoceněný. Tohle je jedna z nejoriginálnějších komedií, kterou jsem viděl za posledních pár let. Jon Heder hraje Napoleona naprosto parádně, ve scénáři je jedna perla za druhou a nemluvím o celé paletě všemožných postaviček, strýčkem Rickem počínaje a konče "místním hezounem" a fotbalistou Donem. Na tohle se dá koukat znovu a znovu.(10.2.2008)

• AngelAngie

Tak tenhle druh humoru šel tak nějak mimo mě. Čekala jsem bombu, u které se budu smát od začátku do konce, ale co si tak vzpomínám, tak jsem se nesmála téměř vůbec ..(9.7.2008)

bohužiaľ, nemôžem ináč, musím dať plné hodnotenie;(15.2.2013)

Film s neuveriteľným čarom. Ak dnes funguje využívanie asociálov, introvertov a outsiderov (TEÓRIA VEĽKĚHO TRESKU, FANBOYS, SUPERBAD...), tak toto je celý vesmír divných (naozaj divných) postavičiek. Film ma dostal podobne (i keď odlišným spôsobom) ako JUNO. Je to divné, pútavé, romantické, vtipné. A všetko je originálne. Asi najlepšia stredoškolská takmerkomédia...(25.1.2013)

• Rex Mundi

Prečítala som si komentáre iných, aby som si v hlave pokúsila vôbec urovnať, čo som to videla... Všetci štvor- a päť hviezdičkoví píšu o tom, že je tento film síce dementný, ale originálny, "iný", divný, absurdný... a úžasne k popukaniu. Ja som sa bohužiaľ od smiechu neváľala a tak ako kritickejší komentátori som prvú polhodinu tiež čakala, či sa niečo stane. Potom mi už bolo jasné, že také podružné záležitosti ako zápletka či dej tu vôbec nehrajú rolu. Pozerala som však ďalej, čiastočne zo zotrvačnosti, čiastočne v očakávaní, čo ešte v tomto filme uvidím. Oceňujem snahu tvorcov o inakosť, o vystúpenie z davu, o škodoradostnú sondu do života sociopatov. Ale aj škodoradosť má určité hranice a mať extázu pri filme len preto, že sa dívam na emocionálnych kriplov a debilov a cítim sa preto ako geroj, lebo som lepší ako oni, to je len masturbácia ega... - to je nie môj recept na filmové orgazmy. Plne však chápem zámery tvorcov a v tomto duchu musím uznať, že im vyšli do bodky. Výstižnosť scén sa pohybuje niekde medzi skutočnosťou a paškvilom, správanie postáv často vyvoláva ambivalenciu, ale postupne diváka naviguje k obľube švacnutých klaďasov. Čo teda u mňa veľmi nevyšlo, lebo aj vo chvíľach, keď ma už doslova tlačili, aby som Napoleonovi alebo Kipovi fandila, musela som myslieť na to, že hneď ako otvoria ústa, sú neznesiteľní. No páčil sa mi Napoleonov džamirokvajský výstup aj chutná Tina Majorino, ktorú som naposledy videla ako malé dievčatko. Pedro bol tiež celkom sympatický a hlavne o kus ľudskejší lúzer než Napoleon. A v podstate sa celkom dala užiť aj atmosféra filmu taká ospalá ako to mestečko, ktoré ani líšky nenájdu (ako krásne poznamenal Adrian:-). P.S.: hovorí sa, že Napoleona Dynamita si treba pozrieť o pol roka a človek zmení názor (ak bol nepriaznivý)... tak uvidíme. Keby sa mi to stalo, dám vedieť ;-)(11.9.2008)