Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Doktor Michael Brace (Christopher Walken) a doktorka Lillian Reynolds (Louise Fletcher) jsou výzkumní pracovníci, kteří vymysleli přístroj schopný nahrávat a zaznamenávat lidské emoce a zážitky. Navíc každý kdo si nahrávku pustí, zažije totéž, co jejich původce. Vynálezu se chopí armáda a snaží se oba z projektu odstranit. Když Lillian dostane infarkt na nějž následně zemře, stačí se ještě připojit k přístroji a nahrát svou smrt. Michael se rozhodne nahrávku prožít, ale není tak silný, aby se postavil tomu nejstrašnějšímu, s čím se může člověk setkat. Se smrtí samotnou. (monolog)

(více)

Recenze (18)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Přibližně do poloviny to bylo výborné atmosférické sci-fi, ale pak se to režisérovi rozpadlo pod rukama a já jsem se v ději ztratil. Scény jsou dobře natočené a zápletka má co nabídnout, jenže je to všechno tak mizerně sestříhané a zmatené, že jsem si z toho téměř nic nevzal. Zamýšleně hutná atmosféra je tažená akorát vždy skvělou hudbou Jamese Hornera a snažícím se Christopherem Walkenem. Jenom tyhle dva aspekty vytáhly tenhle režisérský zmar alespoň na průměr. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Brainstorm je dalším sci-fi pokusem z počátku 80. let, kdy zajímavé nápady s levnými triky byly točeny v jednom kuse. Autorem scénáře je však Bruce Joel Rubin (Oscar za scénář k Duchovi) a je to poznat. Příběh si hraje s mnoha otázkami (technika, její smysl, účel, její využití v armádě, v erotice, v duchovnu...) v relativně krátké délce a především v závěru vytahuje pan scénárista také trochu ze svých koníčků (spiritualita a meditace). Velmi důležité je také obsazení, vedle Christophera Walkena exceluje také Natalie Wood. Tito dva k sobě skvěle pasují a film by bez nich nefungoval. Bohužel dojíždí z části na příběh, který riskuje a proskakuje mezi tématy až připomíná spíše miniseriál (cca tři části, kterou jsou odlišné na což měl jistě vliv problematické natáčení...) a ubírá na celistvosti filmu. Škoda, že Brainstorm není lépe zvládnutý, protože představoval potenciál, o kterém se kdejakému sci-fi snímku jen zdálo a to nejen na poli vědy, ale v podstatě také filozofie. Přesto se nenechte zmást tříhvězdičkovým hodnocením. Tohle určitě stojí za shlédnutí, protože je tu působivé kouzlo chytrého sci-fi a těžko popsatelného závěru... (PS:obsah monologa vyzrazuje prakticky 105 minut filmu...) ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Nadčasový snímok s velmi dobrými efektami. Walken je takmer vždy posadený do role "divných" ľudí, a toto nie je výnimka. Trochu ale vadila technická nelogickosť vo filme - s každého telefónu či každého počítača u vás doma môžete riadiť vedecko-výskumné stredisko, je to až naivne jednoduché. Hodnotenie: 70% ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Pův. komentář 30.3.2010: Stejně jako Silent Running trošku jiná sci-fi od Douglase Trumbulla. Brainstorm je jeden z mála čistě vědeckých sci-fi, kdo zkouknul libovolný díl Krajních Mezí, pojednávací o nějakém vynálezu, bude tu hned jako doma a bude si lebedit - vědecký tým tu vymyslí přístroj, přenášející a zachycující lidské pocity. Film se zabobírá možnostmi přístroje ve všech rovinách - od nezávazného blbnutí na horské dráze a nahrávání sexu, přes napravení vztahu hlavní dvojice (můžou sdílet své pocity a myšlenky) až po zneužití armádou. A ve finále je tu hlavní otázka - co se stane, když člověk prožije smrt někoho jiného? Musím uznat, že i přes pomalé tempo a klasické klišé 80. let (superhackování, vojáci snažící se zneužít projektu) se mi film dost líbil, čemuž dopomohla i hlavní trojice Walken, Woodová a Fletcherová a hlavně nádherný konec, přesně ve stylu, jak jsem si ho představoval. Celkově takové hodně silné tři hvězdičky. EDIT 2024: Přiznám se, že napodruhé už mě to tolik nenadchlo, už jsem se do toho civilně pojatého sci-fi s důrazem na vědu a reálnou 80s techniku nedokázal tolik vžít. Nicméně herci fajn, rozloučení s Woodovou a finále "co je po smrti" bylo i po letech úžasné, takže 3* ponechávám. ()

Pafl 

všechny recenze uživatele

Hodně odvážné, mírně potrhlé a tu tam dost nelogické, což ale vůbec nevadí. Je to, jako když stavíte věž z kostek: když si vezmete stavebnici, kde do sebe všechno zapadá, postavíte věž a ona vám spadne, tak je to vaší neschopností. Když stavíte věž - nebo točíte film - a místo pravidelných kostek používáte všechno, co vám přijde pod ruku, tak vám to, až ta věž spadne, přece nikdo nemůže vyčítat. Tenhle film je sci-fi ne až tak kvůli tomu o čem je. Jenom to, že ho někdo takhle natočil, je sci-fi ažaž. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (3)

  • Herečka Natalie Wood zomrela pred dokončením natáčania, takže koniec musel byť skonštruovaný zo scén natočených skôr. Film bol venovaný jej pamiatke. (Msscastillo)
  • Jeden z prvních filmů, který byl natočen v širokoúhlém obrazovém formátu Super Panavision 70. Poměr stran obrazu činil 2,21:1. Dnešní filmy se točí většinou buď 1,85:1 nebo 2,35:1. (Marsik)

Související novinky

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (více)

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Reklama

Reklama