Charlotte, mladá skotská žena, která studovala ve Francii, žije během II. světové války v Londýně. Tady se zamiluje do Juliena, pilota britského královského letectva. Protože umí dobře francouzsky, je Charlotte zverbována britskou rozvědkou jako kurýr mezi Anglií a francouzským hnutím odporu. Kdykoliv se vydá za nepřátelskou linii, stává se z její mise i mise čistě osobní - na vlastní pěst pátrá po svém Julienovi, kterého sestřelili někde nad Francií. Charlotte se dostává na seznam gestapa a je tak v permanentním nebezpečí. Na své misi poznává všechny hrůzy války... (oficiální text distributora)

RomanHyde

Úvod a závěr filmu hraje prim výborná kamera a krásné záběry, to mezi tím je však pomalý, těžkopádný příběh, milostné drama, které drží na svých bedrech jen výborná a krásná Cate Blanchett. Režie je vyloženě televizní. Taktéž laciný a úsporný je výsledný dojem kterým tento snímek působí, přestože by měl být nejdražším britským projektem (???). Stejný dojem a zážitek mám například z českého seriálu Zdivočelá země. Ten však nestál 60 000 000 dolarů. ()

Mat21

Druhá světová válka byla pro všechny zkouškou charakteru, z obyčejných lidí udělala buď hrdiny, padouchy nebo mrtvoly. Po cestě hrdinství se rozhodla kráčet Charlotte Gray, ač své rozhodnutí nazývala jen smyslem pro povinnost. Její zbožňovaný přítel Peter coby pilot britského válečného letectva je povolán na několikaměsíční misi ve Francii. Z obavy o jeho život se rozhodne Charlotte přijmout nabídku stát se agentkou ve svobodné zóně okupované Francie, aby se pokusila Petera nalézt. S krycím jménem Dominika se stává součástí odboje a sabotérství hrstky odvážných mezi davy osudu odevzdaných a spiklenců s gestapem. Jejím úkolem je přebírat informace dalších agenců o vojenských operacích a předávat je partizánskému odboji. Když je však jejich pokus o narušení německého výsadku kýmsi vyzrazen a hnutí rozprášeno, vidí marnotrapnost celého snažení proti nezastavitelné síle politiky mocností. ● Ve filmu Charlotte Gray hlavní představitelka Cate Blanchett dokazuje, že je jednou z nejnadanějších a nejempatičtějších hereček současnosti. Posláním filmu není ukázat nám velkolepý hrdinský epos, ale malá vydobitá vítězství vůči utlačovateli zaplacená přespříliš vysokou krvavou daní těch nejbližších. Charlotte riskovala vlastní život, aby stihla dokončit fiktivní dopis rodičů pro dva malé chlapce, coby poslední dodání odvahy na jejich cestě vlakem do koncentračního tábora. Pro mě skutečný vzor charakteru a hrdinství. ║31.5.2009║ ()

Matli

Průměrný film o válce, kterých už tu bylo hodně. Cate Blanchett je samozřejmě výborná, ale ať se snaží jak chce, tak dějová linie se drží furt na jedný přímce, trochu romantiky, trochu válečných zajatců, trochu němců. Koukat se na to dalo bez problémů, ale víckrát už né. 48% ()

Marsello

Tak toto sa mi páčilo. Veľmi páčilo, a dokonca až natoľko, že som to zhliadol už zopárkrát. Vojnové dielo o boji za vlasť, lásku a život. Páčilo sa mi to aj filmovo, aj dejovo, aj herecky. ()

MickeyStuma

Válka ženskýma očima. Komornější příběh s romantickým nádechem, jdoucí svou cestou a ignorující divácké představy. Válečná vřava se nekoná, zato hrůzy války tu jsou vyobrazené dosti emočně. Mnohé scény mohou připadat nudně, ale je to jen vyobrazení své jednoduchosti a minimalismu. I přes své přirozené neduhy se jedná o silný příběh podpořený výbornou kamerou, hereckými výkony a hlavně kvalitním scénářem. ()

BOURQUE

Príbeh z II. WW. Dobre zahraný film, dobrá emulácia prostredia, ale réžia spíš na úrovni „TV film“. C. Blanchett (opäť) skvelá a neodolateľná. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Cruchot

Hodně nudný a nezáživný film, který toho nemá moc co nabídnout. Pěkná hudba, pěkna Cate Blanchettová, pěkná kamera. Ale neskutečně unylý děj, kterému chybí šťáva a nějaká ukotvenost. Film nic moc zásadního neřeší, jen naťukává některá témata jako francouzský odboj, židovská otázka nebo kolaborace a další už stokrát omleté věci. A navíc vůbec nebaví. Celkový výsledek je hodně rozpačitý a sám se divím, že jsem to vůbec dokoukal. ()

Kakho-oto

Spíše komorní odbojový film, což z něho ovšem dělá zároveň celkem realistickou podívanou. Na rozdíl od bombastických odbojových filmů, kde odbojáři a partyzáni likvidují Němce jako na běžícím pásu, např. Černá kniha, Plamen a Citron, Anthropoid. Souhlasím s tím, že Cate Blanchett film svým výkonem vyzdvihuje z úplného průměru. ()

mira.l

Tenhle film jsem si stáhl, protože ... protože Cate Blanchett. Bez ní bych o to sotva zavadil. Viděl jsem, stačilo. I když předvedla solidní výkon, jak je u ní zvykem, nikterak mimořádně mě tohle válečné rádoby drama nezaujalo. Průměrné tři * hlavně za Cate. Jediná věc, která mě opravdu potěšila, bylo to, když ten slizkej učitel koupil svojí dávku olova. ()

1mArc0

Vydať sa do Francúzska, kde sa Nacisti hemžili ako mravce, prechádzať a žiť okolo nich, to bola skutočne odvaha. Po emocionálnej stránke je to fantastický kúsok (scéna, kde je starec s chlapcami vo vozni, ktorý smeruje do koncentračných táborov, chlapci držia papier od ich rodičov). Zo života počas vojny, atmosféra z tých čias tu nechýba, Cate Blanchett tu predvádza poctivý výkon, ktorý len pridáva filmu. Kvalitná kamera, hudba + silný príbeh. Herec Michael Gambon si taktiež zaslúži pochvalu v úlohe starca. Dobrý film s dobrou myšlienkou! /80%/ ()

majk_n

Ten film je až na slibně se rozbíhající začátek totální slátanina. Titul největšího britského propadáku všech dob si naprosto právem zaslouží ()

paniColombova

Nejdojemnější scéna v tomto filmu byla, jak Charlotte Gray na poslední chvíli napsala dopis jménem matky dvou dětí, která již dávno nežije, ale dětem Charlotte řekla, že je naživu. Jim jen díky tomu nepřipadalo válečné období tak hrozné. Strčila jim tento dopis do odjíždějícího vlaku hrůzy, kde je "jako" jejich matka v dopise ujišťovala o její lásce k nim. Charlotte chtěla dát dětem před jejich smrtí alespoň poslední hezkou myšlenku, i když se jednalo o lež, o krásnou lež. Nikdy už je nespatřila. A tahle scéna ve mně zanechala hlubokou myšlenku, jednu ze stovek myšlenek o tom jak moc krutá a smutná byla válka. Podobně nezapomenutelná scéna byla také v Schindlerově seznamu. OPRAVDU POUTAVÝ FILM Z OBDOBÍ VÁLEČNÉ FRANCIE. ()

xander

Tento snímok je dosť zvláštny, nieje mu čo vytknúť ale pri jeho sledovaní som sa dosť nudil. A ani herci ma príliš nezaujali. Film ostáva pre diváka akosi na povrchu pretože osudy hlavných postáv ma akosi nezaujímali. Vo filme je skvelá kamera ale ako celok je to príliš nezaujímavé. ()

MariusDee

Mrzí mě, že tento snímek sklízí, tak smutné hodnocení. Chápu, že ve filmu bylo málo akce a srdceryvného patosu, tudíž se může mnohým zdát nudným. Já jsem se nenudil ani na chvíli. Navíc musím ocenit, že film nesklouzával do kýčovitého sentimentu ani nedělal z postav přehnané hrdiny. Při zpětném pohledu lze vlastně říci, že jen máloco dopadlo ve filmu dobře, mnoho blízkých zahynulo a i boj za vlast byl poskrvněn ideologickými spory. O to mocněji nad tím vším vynikala láska a rodina jako nejpevnější hodnoty, za které jediné má smysl opravdu bojovat. Což bylo i ve filmu nejednou zmíněno a chápu to jako jeho klíčovou pointu a ztotožňuji se sní, pokud ne zcela, tedy z velké části. ()

mayla

Pro mě silný film se skvělými výkony Cate Blanchett a Michaela Gambona. Je pravda, že některá místa jako by do filmu nepatřila a tak trochu ruší, ale jako celek hodnotím vysoko, i díky velmi dobré kameře. A když budu upřímná, svůj podíl na tom má i charismatická tvář Billyho Crudupa:-) Charlotte Gray je film pro ty,co sice chtějí trochu té romantiky, ale ne zabalenou v tuně cukrkandlu a růžové vaty. ()

siki37

jeden z najnudnejších fimov, aký som kedy videl. ničím ma neobohatil, akurát ma obral o čas. ku konci bolo pár pekných záberov na rozkvitnuté provensálske korenie, no samotný film postrádal akékoľvek korenie. to, že za vojny okupovali Francúzsko nemci som vedel aj bez tohto filmu a bohužiaľ nič nové som sa ani nedozvedel. myslím, že češi sfilmovali na rovnakú tému stokrát lepšie príbehy. ()