Naprosto osvětleno

• SK název

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Příjemně nostalgická road movie, která zprvu je úsměvná, ale ne vtipná a potom posmutnělá, ale ne smutná. Není obtížné vydedukovat, že jde o dílo debutantské, které jakoby usilovalo mít v sobě od každého něco a přitom ničeho příliš mnoho. Tato upejpavost jde ruku v ruce s vláčnějším dějem a nehybnou tváří hlavního hrdiny, jehož bych v podání Elijaha Wooda tipoval spíše na sériového vraha než na neškodného sběratele nepotřebných věcí. Záměr Schreibera mi není zcela jasný. Ukrajinu nejdříve vykresluje „po boratovsku“ jako krajinu zaostalých, masožravých tupců, aby se (v pozici scénáristy) následně začal tvářit, že jí nadevše rozumí a hluboce ji obdivuje. Líbila se mi však „slovanskost“ celého filmu, navíc natáčeného v českých luzích a hájích (Veletržní palác jako vlakové nádraží? Pravda, připomíná jej), čímž mi byl hned mnohem bližší. Naprosto osvětleno má k dobrému filmu daleko paradoxně hlavně proto, že někdo (nechci ukazovat prstem) ve svých záměrech naprosto osvětleno neměl. Kdoví, třeba tohle byla cesta, kterak si jasno udělat. Ovšem pokud ano – nechť se na mě tvůrci nezlobí – koho to zajímá? 70% Zajímavé komentáře: Faye, COLOR(1.12.2007)

• Renton

Scénář: Liev Schreiber .. Elijah Frodo Wood si zcela logicky vybírá různorodé a nyní nenápadné role. Jeho židovský sběratel a cestovatel za minulostí své rodiny je ovšem tak nenápadný, že pokud se děj odehrával v trabantu a kolem cesty v něm, což je více než polovina filmu, byl zcela zastíněn a až na třetí koleji. Samotný úvod filmu je sled více či méně jímavých obrazů, pro diváka zatím postrádajících jakýkoliv smysl a působících bizardně, křečovitě a nevtipně, byť měl být efekt jistě opačný. Zhruba po půl hodině je konečně nastíněno, o co se bude jednat a kam hlavní postava míří. Ve druhé polovině je nefunkční humor zcela odstaven a snímek dostává dramatičtější nádech a konečně nějaký (přesto mělký) rozměr. Na vytáhnutí z podprůměru to ovšem už nestačilo, iluminace bylo hlavně ze začátku zbytečně málo.. 45%.(30.3.2006)

Vůbec jsem netušil, že nějaký takový film existuje. Pak najednou bum a v televizi se objeví, už na první pohled, takhle zajímavej film. Nevěděl jsem o filmu vůbec nic. Říkal jsem si akorát, že si zrovna Američani představují Ukrajinu jako nádhernou zemi, která by se dala srovnat i s nebeským Edenem. Pak jsem ale viděl nádraží v Oděse a okamžitě mě napadlo pražský Výstaviště. Nevím jak se na film tváří Ukrajinci, ale já mu přílišnou hezkost dokážu odpustit. Každopádně ta lidská nátura se v tom filmu natočila parádně. Ten film se tak natočí na jednu stranu hezky a přesvědčivě, a na druhou stranu nevěrhodně a uměle. Mně je to ale tak nějak jedno. Já jsem si užíval příběh, který vyprávěl o jedné zapomenuté kapitole druhé světové války a parádního Eugene Hutze, kterýho jsem do tý doby znal akorát tak ze šílené kapely Gogol Bordello. To všechno se ale spojilo do parádního filmu, který má od každého trochu a dokáže zaujmout na první pohled. Liev Schreiber je kromě herectví i dobrý režisér a pokud natočí něco dalšího, nebudu se zlobit.(14.8.2010)

Tenhle výlet po Ukrajině, v zánovním trabantu, mi sednul do nálady téměř dokonale. „Slepec“ za volantem a na zadním sedadle jeho pomatený pes jménem Sammy Davis Junior, Junior. Tlumočník s mizernou angličtinou, ale ve slušivé teplákové soupravě. A americký vegetarián („To je nemocný nebo co?“ ) s posedlostí ukládat věci do igelitových pytlíčků. „Proč to děláte? - Možná mám občas strach, že zapomenu.“ A potom se najednou humor u kterého jsem si navíc pochvalovala, jak si poslední dobou procvičuji ruštinu .... změnil. Na hledání sama sebe schované za hledání minulosti.Na vzpomínky, které přinášejí smutek. Film asi nebude pro každého a pro každou náladu, ale pro mě své kouzlo měl.(7.7.2006)

Velká škoda, že si Liev Schreiber ukousl obří sousto, do kterého smíchal motiv paměti, identity osobní i národní, dvě časové roviny, východně ujetou komickou notu atd. Motiv paměti je asi základním kamenem filmu, ale skutečně naplno zafunguje až v jeho závěru díky Alexově dopisu. Paralelně běžící rovina vzpomínek Alexova dědečka je jeden velký přesvícený guláš beze slov a bohužel i bez emocí. Komické parametry téhle "ukrajinské" road movie fungují spíše díky hudbě než díky gagům, nicméně hudební kulisa (složená z tradicionálů, ukrajinského popu a fragmentů GOGOL BORDELLO) opravdu stojí za to. Herecky bych určitě vyzdvihl svérázného Alexova dědečka i samotného Eugena Hutze, který si mladého ukrajinského hejska užívá a dokáže ho i dostatečně procítit. Elijah Wood působí hodně mimoňsky, dokonce tak, že místy jakoby stál i mimo film. Liev Schreiber se moc a moc snažil a vytvořil sympatický film, který ale selhává co se soudržnosti a výpovědní hodnoty týká. Trochu mi vadí i všudypřítomná umělá Ukrajina točená v ČR. Čtyři hvězdičky proto, že mi je Naprosto osvětleno opravdu sympatické a rád jsem ho sledoval dvakrát. Ty chyby se ale nedají pominout, neboť film poznamenávají víc než jen decentně. Chce to být o všem, ale místy to má trochu problém být alespoň o něčem. Škoda.(4.1.2008)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $1,712,337Tržby Celosvetovo $3,600,461(31.3.2009)

Možno az príliš do seba a svojej komornej bizarnosti zahľadený snímok, ktorý si sám nielen tým občas podkopáva nohy smerom k vyjaveniu hlbších emócií u diváka.(8.12.2005)

Vynikající filmový snímek formálně představený jako pestrá směsice žánrů (začíná jako klasický nezávislý artový snímek, náhle se prudce zvrtne do obdoby akčních komedií alá Guy Ritchey, poté se z něho vyklube ukrajinská road-movie srovnatelná s naším Výletem od Alice Nellis a končí nestandardně nehollywoodsky katarzí a etickým vyzněním...) Tenhle film mnou velmi rezonoval a bylo to dáno nejenom tím, že jsem na Ukrajině minulý rok asi měsíc pobýval (mj. i v té Oděse) a ač silnice a mnohé scenérie byly vizuálně české (film se skutečně natáčel u nás), tak duch a tamní atmosféra byly zachyceny docela přesně (týká se to i jazyka), ale také tím, že mix humoru a vážných etických poselství byl namixován vyváženě, výběr herců se nadmíru povedl a všichni hráli skvěle (hlavně ukrajinská osa děda - vnuk), výběr filmové hudby byl neskutečně cool a vizuálně působil snímek čistě a prosvětleně. Navíc střed západní a východní civilizace (i když tady šlo spíše o rozdílnost pohledů naší amerikanizované kultury a zbytku světa, kam zatím dorazila jen povrchní módní vlna hip-hopu a amerikanizovaného oblékání) je relevantní téma, o genocidě Židů nejenom během holocaustu nemluvě (viz např. Rudá jízda od Isaaka Babela, kde se dočtete, že židovské pogromy byly v Oděse něco normálního už dávno před druhou světovou válkou...)(13.9.2007)

Tak musím říci, že u mě dopadl Elijah Wood jako americký židovský sběratel na výbornou. O obsahu filmu jsem si nic nečetla, viděla jsem pouze plakát a ani ve snu by mě nenapadlo, že film bude takhle skvělý, zábavný, poutavý. Elijah hrál výborně a strašně se mi líbil ten jeho výraz vážného chlapce, který si váží rodiny a jakékoli vtipkování jde mimo něj, jakmile se usmál, jako by to byl jiný člověk .. :) Taky se mi hrozně líbil Alex, většinou tyhle typy postav ráda nemám a příjdou mi až příliš okatě a cíletě do děje vsazení, aby vystupovali jako humorná postava, ale on byl opravdu skvělý, jeho stálé vyptávání se, styl života a vnitřní nevinnost byly kouzelné. Co taky nemělo chybu, tak to bylo Elijahovo sbírání různých věcí, s tou bramborou to byl gól .. :) Ukrajinští neherci byli báječní, hlavně ten malý chlapec, který chtěl žvýkačku, na ten jeho pohled asi jen tak nezapomenu. Dost jsem se pobavila i při pohledu na ukrajinské dělníky, protože takových je i v ČR vidět ohromná spousta .. smutný závěr mě potěšil, i když věřím, že spoustu diváků právě v něm spoustu věcí nepochopí.(18.9.2008)

Ze začátku taková decentní komedie, ale konec mě úplně dojmul a myslel jsem pak ještě dlouho na válku a na to jak lidem všemi možnými způsoby rozházela životy. Vizuální stránka je perfektní, krásně se na to kouká. Elijah je zaprdlej ale Eugene Hutz je husťák a dává tomu šťávu. Taky se mi líbil děda.(10.7.2009)

„Dedo, Žid chce vedieť, či už tam budeme.“ – „Povedz mu, nech drží hubu.“ - „Dedo hovorí, že už sme blízko.“ Cenený divadelník a v Hollywoode len zriedka využitý dramatický herec Liev Schreiber (trilógia VRESKOT, NAJHORŠIE OBAVY), nám predstavuje svoj vydarený režijný debut, plný žltej ukrajinsko-českej slnečnice a Elijaha Wooda v okuliaroch. Ľahkou, svižnou a dokonca vtipnou rukou nakrútený príbeh o vážnych veciach. Milé prekvapenie napriek tomu, že už pár rokov viem, že Schreiber nie je taký lúzr, ako si o ňom väčšina divadlom nepoškrvených divákov myslí.(17.2.2007)

Film, který roku 2005 s přehledem rozechvíval divácká srdce zrající pro indie dramata. Přestože jsem cítil, jak mnou Schreiber dost šikovně manipuluje a po zábavné první polovině, kdy dialogy srší humorem a nápady, posléze utne a přejde do smutné osvětlovací pasáže. Ve výsledku skutečně nepředvídatelná, ale jedinečná cesta za sebepoznáním plná skvělých herců, kterým překvapivě nevévodí Wood, ale ruská dvojice vnuk-dědeček.(17.3.2006)

Na tenhle film jsem se hodne tesil a nastesti moje ocekavani nezklamal. Vzhledem k tomu, ze je Schreiber mezi rezisery novacek, to zvlad na vybornou, ale jediny co mi prislo, ze nezvlad, jsou navaznosti scen - tim myslim to psani kapitola 1, 2, atd., ale zase na druhou stranu, je to celkem originalni. Film je takovej mix mezi smutnym dramatem a originalni komedii, udelanej ve stylu road-movie a jak ty smutny sceny, tak ty vtipny, se dost povedly. Zaver s Alexovo dedeckem byl sice trosku zamotanej, ale celkove byl zaver udelanej docela slusne. I kdyz je vsude prezentovan Elijah Wood (btw. pekne divnej, ale hrajici slusne), me prisel jako hlavni hvezda Eugene Hutz, jeho hlasky a nektery preklady nemeli chybu (tvoje babicka ulitla s dedeckem). Co se tyce hudby, tak ta byla dost divna, jako celej film, ale prekvapive se mi libila. Vystrihat z filmu nekolik zbytecnejch zdlouhavejch scen a naopak tam zaradit ty vystrizene, co se nachazi na dvd, bylo by to na 5*, takle jen hodne dobry 4*.(29.5.2006)

Nemám rád Elijaha Wooda. A po tomhle ho nemám rád ještě víc. Naštěstí tu není jen on, takže se to kompenzuje zajímavějším dějem od druhé poloviny filmu. Navíc se můžete pokochat krásnou krajinou České, pardon Ukrajinské země:)(8.6.2011)

70% Sám se svému hodnocení divím, ale že by Ohře tekla na Ukrajině a veletržní palác v Praze byl kopií či originál Oděsského a Lvovského nádraží? Jak je taky ta Ukrajina na Lounsku ale úrodná, což pak ten chmel že? A co pak teprv ta dřina dělat vrtný průzkum na bývalém žateckém vojenském letišti ... Ale co já do toho budu šťourat, Lievu Schreiberovi se v Čechách líbí (viz. Rise of Evil), mně se tady líbí taky a tenhle film se mi líbil taky.... a to mi stačí... :-)) P.S. Taky Vám Frodo tady připadal v těch brýlých jak pulec? Mně jo... :-)(1.6.2006)

Velmi příjemný zážitek, na první pohled dosti osobitý autorský projekt, u kterého mě ale doslova iritovaly české lokace nahrazující ty ukrajinské. I totální ignorant přibližně ví a dokáže si představit rozdíl mezi architekturou českou a tou ukrajinskou. A že záběrů na krajinu, kde se to hemží typickými českými stavbami, není zrovna pomálu. Chápu, že pro západní americké diváky je to prostě jen "tam na východě", nicméně v zájmu autenticity si na tomhle mohl Liev Schreiber dát více záležet.(9.3.2010)

Keď som si prečítal Obsah / Info o filme, predstavil som si film ako vážnu, prinajmenšom trpkú drámu. Tú trpkosť je tam trošku cítiť, ale vážnosť prevalcoval satirický a čierny humor s pekelne pozitívnym nadhľadom. V závere sa to trošku zmení, ale celý film je veľmi zručne (Liev!) natočená road strelená vynaliezavačka naprieč Ukrajinou v štýle Kosturicu. Keby však trošku šliapli na plyn, nič by sa nestalo. A koľko málo stačí, aby človek vyzeral ako totálny debilko. Bríle rulez! 80%.(1.12.2007)

Poměrně dost předvídatelné, ale ani mi to nevadilo, protože to byl hezký příběh, kde zážitkem není cíl, ale cesta k němu, tedy ne nějaká překvapující pointa, ale samotný film, které se nese v příjemně melancholicko smutné a občas i veselé náladě...Rozhodně to ale neznamená, že ve filmu nečekají žádná překvapení. Hlavně se celý ubírá úplně jinačím směrem, než jak to vypadalo zezačátku.(25.7.2008)

• Darren

Body strhávám především za první půli, která má být vtipná, ale není ani v náznacích. Hudba rve uši, česká krajina taktéž ruší. Druhá půle jde více do hloubky, tempo se výrazně zpomalí a chvílemi se daří i dojímat. Celkově tu ale někdo pěkně propásl šanci natočit příjemnou vzpomínkovou road-movie.(13.7.2006)

Liev Schreiber se mi začíná líbit čím dál více. Tímto režisérským počinem mě utvrdil v tom, že kromě toho, že je velmi charismatický a nadaný herec, tak jako režisér dokáže natočit kvalitní film, ve svém osobitém stylu. Příjemný, nezávislý snímek s hezkým příběhem a skvělým obsazením. Kromě Elijaha, kterému role dokonale padla, mě zaujal sympatický Eugene Hutz.(20.2.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9