Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Nejvážnější problém filmu vidím ve špatně vybalancované vážné a humorné roviny. Celé to dohromady působí jako podivný lepenec vyznívajíc někam do prázdna.(3.6.2006)

„Dedo, Žid chce vedieť, či už tam budeme.“ – „Povedz mu, nech drží hubu.“ - „Dedo hovorí, že už sme blízko.“ Cenený divadelník a v Hollywoode len zriedka využitý dramatický herec Liev Schreiber (trilógia VRESKOT, NAJHORŠIE OBAVY), nám predstavuje svoj vydarený režijný debut, plný žltej ukrajinsko-českej slnečnice a Elijaha Wooda v okuliaroch. Ľahkou, svižnou a dokonca vtipnou rukou nakrútený príbeh o vážnych veciach. Milé prekvapenie napriek tomu, že už pár rokov viem, že Schreiber nie je taký lúzr, ako si o ňom väčšina divadlom nepoškrvených divákov myslí.(17.2.2007)

Když mladý židovský mimoň opustí USA a zamíří do Oděsy pátrat po svých kořenech, netuší jaké svérazné postavičky a události se nabalí do jeho podivínského života. Průvodcem a ne zcela přesným tlumočníkem při jeho putování mu bude ukrajinský vrstevník Alex, ve kterém se krásně mísí snaha být "cool" s okouzlující prostotou. Řidičem je Alexův prdlý děda, co si hraje na slepce a trvá na tom, že v trabantu musí mít svou "slepeckou" fenu - ta je mimochodem taky bláznivá a jmenuje se Sammy Davis Junior Junior. Ani v případě dědečka však nejde o vyloženě legrační postavu, skrývá v sobě spoustu bolesti. Humor z první poloviny filmu se mi kupodivu trefil do vkusu, rozchechtala mě zvláště konfrontace Ukrajinců s faktem, že jejich klient je vegetarián. Postupně se film překlápí do vážnější až tragické roviny a oceňuji, jak není úplně polopatický a nechá diváka trochu vstřebávat dojmy, přemýšlet. Když k tomu připočtu nádherné exteriéry, povědomý vozový park ála ČSSR a výborné herecké výkony (Frodo byl dokonalý nerd, ale jeho ukrajinští souputníci jej zastínili, ba dokonce i některé zcela vedlejší postavy byly výraznější), vychází mi příjemná, úsměvná i dojemná road movie. Liev Schreiber se na režisérské sesli pochlapil. Ubrat pár hluchých míst, dala bych čtvrtou zvjezdičku bez váhání. Takhle radši počkám, až se dojmy uloží, nebo na druhé sledování. 69%(15.2.2011)

• - Film není adaptací knihy, kterou napsal J. S. Foer, ale pouze článku, který o této knize, se stručným obsahem vyšel v novinách. Knihu i článěk napsal Foer v Praze. (alpeew)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)