Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Film spíše evropskýho ražení (natáčenej i v naší krásné zemičce :-)) je, přestože se v něm jedná o antisemitismus, druhou světovou a o tom, jak ovlivnila životy několika rodin, skutečně milým pokoukáním. Herci příjemní, pejsek suprovej a vizuální stránka nádherná. A hudba? To je kapitola sama pro sebe. Paráda, konečně zas jednou film, co není povrchní, silné 4*(30.9.2012)

Stejnojmenný román mám už pár měsíců ve své knihovně, ale zatím jsem se k němu bohužel, jak je u mě obvyklé, nedostal, takže nemůžu porovnat předlohu s filmovou verzí. Přesto nebo možná proto mě snímek dostal a nezvyklá kombinace žánrů, kde film postupně přechází od úsměvné road movie k vážnému dramatu, v tomhle případě výborně fungovala. Dění na plátně podkresluje hudba, která je variací na židovský klezmer. Židovský mladík z dobře situované americké rodiny pátrá po kořenech svého rodu na Ukrajině a postupně odkrývá temné tajemství zániku velké židovské osady v době 2. světové války. Ty emočně vypjatější scény mě přivedly téměř k slzám, což je u mě známka toho, že ve filmu nezněly falešné tóny a laciný sentiment, ale skutečné city. Na snímku je znát, že Liev Schreiber se ve filmové branži pohybuje dlouho a i když nemá režijní zkušenosti, aspoň ve filmovém světě ne, hodně toho odkoukal a má talent. Elijah Wood je spolehlivý a talentovaný herec, který hlavní roli v pohodě utáhne a český divák může být navíc spokojený s přítomností některých vedlejších postav hraných českými herci a může poznat české reálie, protože tenhle kousek byl natáčený u nás. Pátá hvězdička unikla jen těsně, když např. nechápu, jak mohl zakladatel americké větve odcestovat z okupované Ukrajiny do USA v březnu 1942 nebo proč ukrajinská pamětnice nikdy až do pozdních 90. let nevstoupila do automobilu. Párkrát to zkrátka ve scénáři a dialozích trošku zaskřípe a taky je znát, že to natáčeli Američani neznalí východoevropské mentality. Majitel cestovní kanceláře by těžko vozil své americké klienty rozhrkaným trabantíkem po perfektních dálnicích. Tady je značka vozu znakem příslušnosti k určité společenské vrstvě a bohatství, takže by to bylo spíš naopak. Celkový dojem: 85 %.(18.4.2011)

Keď som si prečítal Obsah / Info o filme, predstavil som si film ako vážnu, prinajmenšom trpkú drámu. Tú trpkosť je tam trošku cítiť, ale vážnosť prevalcoval satirický a čierny humor s pekelne pozitívnym nadhľadom. V závere sa to trošku zmení, ale celý film je veľmi zručne (Liev!) natočená road strelená vynaliezavačka naprieč Ukrajinou v štýle Kosturicu. Keby však trošku šliapli na plyn, nič by sa nestalo. A koľko málo stačí, aby človek vyzeral ako totálny debilko. Bríle rulez! 80%.(1.12.2007)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $1,712,337Tržby Celosvetovo $3,600,461(31.3.2009)

Neobvyklá road movie s ještě více neobvyklými hrdiny. Ale rozhodně skvělá podívaná, ve které se Elijah Wood snaží vymanit z "Pytlíkovské" škatulky.(12.5.2007)