Naprosto osvětleno

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

• Renton

Scénář: Liev Schreiber .. Elijah Frodo Wood si zcela logicky vybírá různorodé a nyní nenápadné role. Jeho židovský sběratel a cestovatel za minulostí své rodiny je ovšem tak nenápadný, že pokud se děj odehrával v trabantu a kolem cesty v něm, což je více než polovina filmu, byl zcela zastíněn a až na třetí koleji. Samotný úvod filmu je sled více či méně jímavých obrazů, pro diváka zatím postrádajících jakýkoliv smysl a působících bizardně, křečovitě a nevtipně, byť měl být efekt jistě opačný. Zhruba po půl hodině je konečně nastíněno, o co se bude jednat a kam hlavní postava míří. Ve druhé polovině je nefunkční humor zcela odstaven a snímek dostává dramatičtější nádech a konečně nějaký (přesto mělký) rozměr. Na vytáhnutí z podprůměru to ovšem už nestačilo, iluminace bylo hlavně ze začátku zbytečně málo.. 45%.(30.3.2006)

Slovanská road movie, která má mnoho předností a předpokladů k úspěchu u diváka. Hezká příroda, hudba jedinečných Gogol Bordelo, nenápadný a sotva rozeznatelný Elijah Wood (ano, podle mě je to skutečně přednost! :-)), několik českých stop, to vše pod patronátem debutujícího režiséra Lieva Schreibera, kterého bych na tento žánr rozhodně netipoval. Vlastně dokonalý film pro milovníka syroidního zpracování východní kultury. Na mě však té syrovosti bylo až moc, zvláště v první polovině. A konec byl pro změnu až moc vláčný. Nutil mě k přemýšlení, leč došel jsem jen k tomu závěru, že není moc o čem přemýšlet.(1.10.2010)

Na tenhle film jsem se hodne tesil a nastesti moje ocekavani nezklamal. Vzhledem k tomu, ze je Schreiber mezi rezisery novacek, to zvlad na vybornou, ale jediny co mi prislo, ze nezvlad, jsou navaznosti scen - tim myslim to psani kapitola 1, 2, atd., ale zase na druhou stranu, je to celkem originalni. Film je takovej mix mezi smutnym dramatem a originalni komedii, udelanej ve stylu road-movie a jak ty smutny sceny, tak ty vtipny, se dost povedly. Zaver s Alexovo dedeckem byl sice trosku zamotanej, ale celkove byl zaver udelanej docela slusne. I kdyz je vsude prezentovan Elijah Wood (btw. pekne divnej, ale hrajici slusne), me prisel jako hlavni hvezda Eugene Hutz, jeho hlasky a nektery preklady nemeli chybu (tvoje babicka ulitla s dedeckem). Co se tyce hudby, tak ta byla dost divna, jako celej film, ale prekvapive se mi libila. Vystrihat z filmu nekolik zbytecnejch zdlouhavejch scen a naopak tam zaradit ty vystrizene, co se nachazi na dvd, bylo by to na 5*, takle jen hodne dobry 4*.(29.5.2006)

Ze začátku taková decentní komedie, ale konec mě úplně dojmul a myslel jsem pak ještě dlouho na válku a na to jak lidem všemi možnými způsoby rozházela životy. Vizuální stránka je perfektní, krásně se na to kouká. Elijah je zaprdlej ale Eugene Hutz je husťák a dává tomu šťávu. Taky se mi líbil děda.(10.7.2009)

Na jednej strane zábavne pitoreskné (na čele s frontmanom Gogol Bordello Eugenom Hutzom), na druhej strane unikátna emotívna výpoveď o zločinoch (nielen) druhej svetovej vojny. Výnimočnosť filmu je to, že ukazuje obraz vtedajšej nálady v spoločnosti v nám blízkych a skoro totožných podmienkach. Dedina ako Tračimbrod bola na Slovensku, či v Česku nejedna a Židia boli v skoro každej dedine. A na čo sa mnohí snažia zabudnúť: nenávisť k Židom neprišla s Nemcami, tá tu bola už predtým...(8.7.2010)

• - Film se téměř celý natáčel v Praze a okolí (Beroun, povodí Berounky-Týřovice, Kladno). (alpeew)

• - Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)

• - Exteriéry ukrajinského nádraží na začátku a konci filmu jsou ve skutečnosti Veletržním palácem na Výstavišti v Praze. (Qasa)