Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Liev Schreiber se mi začíná líbit čím dál více. Tímto režisérským počinem mě utvrdil v tom, že kromě toho, že je velmi charismatický a nadaný herec, tak jako režisér dokáže natočit kvalitní film, ve svém osobitém stylu. Příjemný, nezávislý snímek s hezkým příběhem a skvělým obsazením. Kromě Elijaha, kterému role dokonale padla, mě zaujal sympatický Eugene Hutz.(20.2.2011)

Velká škoda, že si Liev Schreiber ukousl obří sousto, do kterého smíchal motiv paměti, identity osobní i národní, dvě časové roviny, východně ujetou komickou notu atd. Motiv paměti je asi základním kamenem filmu, ale skutečně naplno zafunguje až v jeho závěru díky Alexově dopisu. Paralelně běžící rovina vzpomínek Alexova dědečka je jeden velký přesvícený guláš beze slov a bohužel i bez emocí. Komické parametry téhle "ukrajinské" road movie fungují spíše díky hudbě než díky gagům, nicméně hudební kulisa (složená z tradicionálů, ukrajinského popu a fragmentů GOGOL BORDELLO) opravdu stojí za to. Herecky bych určitě vyzdvihl svérázného Alexova dědečka i samotného Eugena Hutze, který si mladého ukrajinského hejska užívá a dokáže ho i dostatečně procítit. Elijah Wood působí hodně mimoňsky, dokonce tak, že místy jakoby stál i mimo film. Liev Schreiber se moc a moc snažil a vytvořil sympatický film, který ale selhává co se soudržnosti a výpovědní hodnoty týká. Trochu mi vadí i všudypřítomná umělá Ukrajina točená v ČR. Čtyři hvězdičky proto, že mi je Naprosto osvětleno opravdu sympatické a rád jsem ho sledoval dvakrát. Ty chyby se ale nedají pominout, neboť film poznamenávají víc než jen decentně. Chce to být o všem, ale místy to má trochu problém být alespoň o něčem. Škoda.(4.1.2008)

„Dedo, Žid chce vedieť, či už tam budeme.“ – „Povedz mu, nech drží hubu.“ - „Dedo hovorí, že už sme blízko.“ Cenený divadelník a v Hollywoode len zriedka využitý dramatický herec Liev Schreiber (trilógia VRESKOT, NAJHORŠIE OBAVY), nám predstavuje svoj vydarený režijný debut, plný žltej ukrajinsko-českej slnečnice a Elijaha Wooda v okuliaroch. Ľahkou, svižnou a dokonca vtipnou rukou nakrútený príbeh o vážnych veciach. Milé prekvapenie napriek tomu, že už pár rokov viem, že Schreiber nie je taký lúzr, ako si o ňom väčšina divadlom nepoškrvených divákov myslí.(17.2.2007)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $1,712,337Tržby Celosvetovo $3,600,461(31.3.2009)

Tak musím říci, že u mě dopadl Elijah Wood jako americký židovský sběratel na výbornou. O obsahu filmu jsem si nic nečetla, viděla jsem pouze plakát a ani ve snu by mě nenapadlo, že film bude takhle skvělý, zábavný, poutavý. Elijah hrál výborně a strašně se mi líbil ten jeho výraz vážného chlapce, který si váží rodiny a jakékoli vtipkování jde mimo něj, jakmile se usmál, jako by to byl jiný člověk .. :) Taky se mi hrozně líbil Alex, většinou tyhle typy postav ráda nemám a příjdou mi až příliš okatě a cíletě do děje vsazení, aby vystupovali jako humorná postava, ale on byl opravdu skvělý, jeho stálé vyptávání se, styl života a vnitřní nevinnost byly kouzelné. Co taky nemělo chybu, tak to bylo Elijahovo sbírání různých věcí, s tou bramborou to byl gól .. :) Ukrajinští neherci byli báječní, hlavně ten malý chlapec, který chtěl žvýkačku, na ten jeho pohled asi jen tak nezapomenu. Dost jsem se pobavila i při pohledu na ukrajinské dělníky, protože takových je i v ČR vidět ohromná spousta .. smutný závěr mě potěšil, i když věřím, že spoustu diváků právě v něm spoustu věcí nepochopí.(18.9.2008)