Naprosto osvětleno

Everything Is Illuminated

Všetko je osvetlené

Komedie / Drama

USA, 2005, 106 min

Docetla jsem knihu a hned stahla film a ted zjistuju, ze to neni adaptace knihy. Z knihy je tam asi tak 10% a celý to vyznivá vlastne uplne jinak, takze cist nejdrive knihu je uplne zavadejici. Uz s knihou jsem mela problem a s filmem mam jeste vetsi. Film je hrozne umely a jediny, co me na ne nem bavilo, bylo rozeznavani mist v Praze a okoli. Ozvlaste Milovice me pobavili... ale jinak... prazdny.(1.6.2011)

• rikitiki

Nízké hodnocení dávám převážně za faleš. Pokud je nějaký film na závažné téma a vypráví dejme tomu neotřelými prostředky, má skoro jisté, že bude "umělecký". Tenhle snímek na takovou nálepku ale nemá oprávnění. Schéma o hledání a nalezení je plné nesmyslů, nelogičností a skrytě i dost otevřeně zobrazených rasistických narážek (zlí, hloupí, špinaví Ukrajinci a ti samí herci, ale coby upravení, usměvaví a dokonale zubně ošetření Ameríčani). /15. 2. 2011/(15.2.2011)

Fajnovej film plnej humoru a i přes to tak hrozně smutnej.(17.8.2008)

pri dobrych knihach a ich dobrych filmovych prepisoch je az zarazajuce zistit, ako malo narocny slovensky ci cesky cinefil cita. hadky okolo pana prstenov ci nocnej hliadky su neustavajuce, ale malokedy sa stane, zeby som si vsimol diskusie okolo inych dobrych filmov natocenych podla dobrych (ci niekedy vynijakunjucich knih). Vsetko je osvetlene je trocha zdlhavy fiim, ale treba podotknut, ze sa mu podarilo vcitit do predlohy a podat ju - sice inac, ved ide o film a nie knihu, o iny druh umenia - ale predsa asi tak nejako, ako to J S Foer myslel, ved si vo filme struhol aj vedlajsiu ulohu. Slovna bravura alexovho argotu z predlohy sice nie je vyvazena vizualnou bravurou filmu, skor je tlmene a az modne profi svetelno studiova, ale ono to vlastne nevadi. tak ako korejsky dongmagkol narabal podobne s veselym svetlom, podobne osvetleny je aj tu sarkasticko nevesely pribeh jedneho putovania, ktore, napodiv, opat vyvolal jeden prsten, tentoraz umyselne, strateny nedaleko malej rieky nikede v ukrajine. uz len cakat, nakolko sa ukrajincom nebude pacit americke spracovanie ukrajinskosti a natacanie v cechach. :)(20.2.2006)

Stejnojmenný román mám už pár měsíců ve své knihovně, ale zatím jsem se k němu bohužel, jak je u mě obvyklé, nedostal, takže nemůžu porovnat předlohu s filmovou verzí. Přesto nebo možná proto mě snímek dostal a nezvyklá kombinace žánrů, kde film postupně přechází od úsměvné road movie k vážnému dramatu, v tomhle případě výborně fungovala. Dění na plátně podkresluje hudba, která je variací na židovský klezmer. Židovský mladík z dobře situované americké rodiny pátrá po kořenech svého rodu na Ukrajině a postupně odkrývá temné tajemství zániku velké židovské osady v době 2. světové války. Ty emočně vypjatější scény mě přivedly téměř k slzám, což je u mě známka toho, že ve filmu nezněly falešné tóny a laciný sentiment, ale skutečné city. Na snímku je znát, že Liev Schreiber se ve filmové branži pohybuje dlouho a i když nemá režijní zkušenosti, aspoň ve filmovém světě ne, hodně toho odkoukal a má talent. Elijah Wood je spolehlivý a talentovaný herec, který hlavní roli v pohodě utáhne a český divák může být navíc spokojený s přítomností některých vedlejších postav hraných českými herci a může poznat české reálie, protože tenhle kousek byl natáčený u nás. Pátá hvězdička unikla jen těsně, když např. nechápu, jak mohl zakladatel americké větve odcestovat z okupované Ukrajiny do USA v březnu 1942 nebo proč ukrajinská pamětnice nikdy až do pozdních 90. let nevstoupila do automobilu. Párkrát to zkrátka ve scénáři a dialozích trošku zaskřípe a taky je znát, že to natáčeli Američani neznalí východoevropské mentality. Majitel cestovní kanceláře by těžko vozil své americké klienty rozhrkaným trabantíkem po perfektních dálnicích. Tady je značka vozu znakem příslušnosti k určité společenské vrstvě a bohatství, takže by to bylo spíš naopak. Celkový dojem: 85 %.(18.4.2011)