Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

vovarano

vanilla sky je naozaj môj obľúbený film najmä vďaka scéne z diskotéky za doprovodu hudby africa bombata, čo bol teda po čase dôvod aby som si našiel konečne čas na pozretie španielskeho originálu a urobil som dobre. je mi iba ľúto že som nevidel originál predtým, pretože je naozaj lepší. a nech mám usmievajúceho toma akokoľvek rád, herecké výkony sú v abre los ojos omnoho lepšie (vrátane eduarda), ako je lepšie vystavaný príbeh a vôbec celkovo film. ak ste ešte nevideli ani jeden ani druhý tak určite odporúčam španielsku verziu ... "abre los ojos" "abre los ojos !" ps: kedže vanilla sky som už hodnotiô nebudem svoje hodnotenie meniť ale s odstupom času by som dal americkému remaku iba slušnú 80-tku. ()

FreeDooM44

No krásně se zde ukázalo že když dva dělají totéž není to totéž :) příjde mi to podstatně lepší než záměrně nejmenovaný remake... ja osobně jsem byl z toho filmu nadšený, krásně se dal rozdělit na tři části a ani v jedné sem se nenudil. V první části jde o dokonalou studii lidských charakterů, je tu spousta asociací a hodně lidí si v tom najde tu svojí. Pak se film začne ubírat uplně jiným směrem a vše se začne krásně zamotávat a v tomhle druhém levelu jsem si konečně uvědomil že něco podobného jsem už viděl :) no a třetí část už je jen odhalovaní poenty. Každopádně pokud si to chcete užít tak jako já, nepátrejte po spoileru, po komentářích ani po tom čeho je tohle vlastně předloha, mělo by vám stačit jen to že jde o Mysteriózní / Romantický / Sci-Fi / Thriller , počítám že se mi film ještě rozleží v hlavě a možná půjdu s hodnocením ještě víš ()

danny_21

Tak jsem se konečně dostal k originálu, i když až několik let let po Croweově verzi, které je ale víceméně naprostou kopií Alejandrova scénáře. Těžko být naprosto objektiví, obě verze mají svá ( převážně pozitiva ), takže asi zůstanu diplomatem a zůstanu u stejného hodnocení jako u Vanilkového nebe - 80 % ()

markotter

Film je dost složitý na pochopení, možných interpretací je víc, ale pokud si člověk řekne, že to nebude řešit, tak dostane zajímavý příběh plný zvratů. Je to trochu love story, trochu o paranoie, trochu sci-fi a hraje tam krásná Penelope Cruz (a ukáže kozy) - to nemůže být míň než za 4 hvězdy. ()

Likan7

Nojo, nejspíš byla chyba si nejdříve pouštět remake s Cruisem, a až pak originál, protože i když je tady originál lépe hodnocený, mě se víc líbí známější verze. Režie není tak nudná, herci mnohem lepší a to mluvím i o Penélope, která během několika málo let hrála tutéž postavu ve dvou filmech. Tady byla nejspíš ještě moc mladá a neměla k sobě Cruise, kterým to slušelo. Otevři oči je solidní mindfuck, který nese možná nějaké hlubokomyslné poselství o lidství, jako film ale nestojí za moc. ()

John80

Psychologicka dráma o chlapíkovi, ktorému priateľka spôsobí nehodu následne zmrazenie na niekoľko rokov a celkový dojem z filmu Nuda 2* ()

merlik

Příběh filmu se krásně proplétá, zaplétá, logické vyústění reality do snu pěkně navazuje a divák se v příběhu neztrácí. A konec je nádherně otevřený, jako by si divák mohl dosadit, jak to bude dál a musel zapojit mozkové závity. ()

flu

Ačkoliv se jedná o autorský scénář Amenábara a Gila, tak tenhle film je svou atmosférou a celkovým vyzněním více "dickovský" než všechny adaptace románů P.K.Dicka dohromady. Takže spíše 90% než 80%. ()

godspeed

americká verze velmi podobná této. celkově ale nechápu, proč někdo natočí remake po 4 letech od vzniku originálu. rozumím tomu, že tato verze měla tak mizernou propagaci, že film moc lidí nevidělo, ale jako důvod mi to nestačí. a proč sakra hraje v obou verzích mizerná herečka penelope cruz? ()

Zombiepod

Chaotický, psychikou drásajúci a rozum variaci triler, ktorý vo svojom žánrovom crossoveri nemá konkurenciu. Fantastický Noriega a nezameniteľná kráska Penélope v úlohách, ktoré mi vytreli zrak. Chcelo by to možno trošku rýchlejší rozbeh, no nasledovný strih nepochopiteľných scén, ktoré krásne do seba v závere zapadnú polopatistickým vysvetľovaním, je proste úžasný. Odporúčanie pre tých, ktorí vo filme nemajú poriadok - netreba tam hľadať to, čo tam vôbec nie je, všetko máte rovno pred očami. ()

Tamdydam

Film Vanilkové nebe se mi hodně líbí. Navzdory tomu, že americké remaky nemám v lásce, tak tohle je film, ke kterému se po letech i vracím. Evropským filmům ale dávám přednost a ten Španělský je pro mě objevem posledních let. Alejadro Amenábar zvlášť. Takže se mi po letech zachtělo o to víc srovnání s originálem. Remake se dost věrně drží originálu, i období vzniku je podobné, takže se tu nabízí krásné srovnání amerického a evropského pojetí. A přesto, že se mi líbí oba filmy, tomu španělskému bych dal body navíc (kdybych ovšem zohlednil i soundtrack remaku od Paula Mac Cartnyho v závěru filmu, bodový rozdíl by se možná smazal:-) ). Ze španělského filmu nečpí kontraproduktivní posedlost dokonalostí. Což, řekl bych, platí pro evropský film obecně. Herci tolik nepřehrávají, vypadají víc obyčejně. Uvolněně. Dialogy působí přirozeně.Jsou mezi nimi cítit skutečné emoce a chemie. Ve Vanilkovém nebi se naproti tomu člověku dostane jen propracovaného herectví. K postavám ve španělské verzi jsem si tak samozřejmě vytvořil osobnější vztah, než k paletě prázdných plakátových modelů a modelek z té americké. Obecně tu prostě nevidím takovou propast mezi reálným světem a tím filmovým. A to je mi bližší. Z takového filmu na mě dýchá duše a dokáže mě navzdory nedokonalostem a menšího tlaku na pilu více pohltit. Kromě toho, podívat se skrze filmové plátno do Madridu je mnohem nevšednější (a pro mě příjemnější) zážitek, než do neosobního New Yorku. Jak jsem ale psal, za vidění stojí oba filmy. ()

Jaromír

Zajímavý film, kde se realita a skutečnost prolíná skoro dokonale, aby se na závěr zjistilo, že je vše úplně jinak. ()

Arccos

Hodně dobré a nemyslím si, že by byl fim bůhvíjak nepochopitelný. Snad je to i tím, že jsem jej viděl až po jeho remaku v podobě Vanikového nebe. Ale nechci tyto dva filmy navzájem srovnávat. ()

HarveyDent

Takhle by to dopadlo, kdyby David Lynch točil Věčný svit neposkvrněné mysli. No možná ne úplně :-) Ten "logický" konec je sice dobře pojatý a neposílá celý film do ****, ale i tak mi to tam nějak nesedlo. NA tohle se musíte podívat několikrát, abyste to aspoň z půlky pochopili. A u takovýchle filmů se pozná dobrý režisér, protože takovéhle filmy jsou dělány jen proto, aby se ukázala kvalita režiséra. Při čtení pouhého scénáře byste si řekli: "Kurňa tomuhle vůbec nerozumím,..." a praštili s tím po pár stránkách se slovy, že je to nebetyčná blbost halucinogenem sjetého feťáka, ale při sofistikované a hrající si režii nevypnete telku hned po prvním snu, ale jen čekáte dále, co se stane a v hloubi mysli řeknete: "...je to zajímavý." Amenábar vás svou zručností ponukne řešit tu záhadu s hlavním hrdinou. A opakované shlédnutí pro vás nebude žádný problém. Alejandro mi tak tímhle snímkem dokázal, že je nadmíru schopný rejža a těším na další shledání. :-) 85%Btw. : AŤ už při psaní scénáře šňupal cokoli, tak ať to šňupe dál, mě se to líbí >:) Btw.2 : Nechci říct, že jediné, co tu za něco stálo je režie, samozřejmě i herci byli vyborní, výborný Noriega by si zasloužil nějakou cenu a Penelopiny ňadra tu také sehráli značnou roli :) ()

GoreManiac

Měl sem tu smůlu a Vanilkové nebe sem viděl první. Je smutný, že amíci ve svý obrovský nadutosti musí kur*it dobrý filmy (viz Scorsese a Skrytá identita). Asi by na to v US&A nešel nikdo,kdyby tam nehrály známý xichty. Je mi z toho opravdu smutno. Ale Abre los ojos je výbroný!!! ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi