Had a duha: Smrtící voodoo

• Česko Had v duze (neoficiální název) (více)

Strhující dílo Wese Cravena, režiséra kultovních hororů VŘÍSKOT a NOČNÍ MŮRA V ELM STREET. Útěk z amazonského pekla byl pro antropologa Dennise Alana pouhým začátkem hrůz, které na něj číhají při pátrání po tajemném léku. Vydává se pro něj na ostrov Haiti a brzy zjišťuje, že původ zázračného anestetika, které by mohlo pomoci miliónům nemocných, je spojen s rituály voodoo. Spolu se svou kolegyní Marielle se stále více propadají do spletitých nástrah tropického ostrova a zjišťují, že voodoo není jen snůškou povídaček k pobavení turistů, ale že jeho základ je v pravdě smrtící… (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Film jsem si pořídil na Chřástalovo doporučení za dvaciáše na Masaryčce. Obal z dílny Řiťka video sliboval prvotřídní sračku; jelikož dám na první dojem a ten byl v rozporu s Chřástalovými referencemi, vypadalo to na příjemné překvapení. A ono jo. Zaskočí zejména PERFEKTNÍ výprava, jaká se už nenosí ani u opulentních produkcí. Kulisy Haiti a Dominikánské republiky patřily ještě v osmdesátých letech k těm, před než stačí postavit kameru a spustit - zvlášť natáčíte-li horor. První polovina filmu svědčí navíc o vůli devalvovat literární předlohu, která se nejspíš hemží různými folkloristickými postřehy, jen tak málo, jak je to při natáčení filmu s voodoo tematikou možné. Když sebou však mágové a panteři začnou házet jako hadráky, přece jen zamrzí, že se film nedostal do drápů sofistikovanějšímu Peteru Weirovi, za něhož dle drbů loboval autor předlohy Wade Davis. Wes Craven svoje zprvu krocené sračkařské pudy, ale sám nad sebou zvítězit nemohl. Nekonzistence jako chutná ingredience. ()

Chřástal

Wese Cravena prostě noční můry baví. Doktora Alana už o trochu míň... Kolorit ostrova, prodchnutého exotickou přitažlivostí a čímsi zlověstným zároveň, místa, kde se energická oslava života potkává s kultem smrti, je fascinující. Náboženské obřady, bílé noční hřbitovy, kde mezi kostrbatě natěsnanými kříži můžete při troše štěstí potkat poněkud bezduchého Christopha, lidé, co vám za nějaký ten bakšiš umíchají zombie prášek (skvělý Louis Mozart). Hrůzné vize, které jsou horečnatou noční můrou, nebo hůře následkem kletby. A nebo to možná stále působí indiánský lektvar... Dvojznačnosti se (bohužel) nevyhnulo ani vyznění celého filmu, kdy se thriller, do té doby pečující o houstnutí napětí a budování atmosféry, v závěru zvrhne v třeskutou „voodoo melu“. Gabriel Knight to holt není (i když Bill Pullman má podobnou patku). *** a půl. ()

Ollie235

Zajímavé prostředí podtržené výbornou atmosférou. Normálně voodoo bůhvíjak nemusím, ale tady se mi to tajemno nesmírně líbilo. Craven dokazuje, že Elm Street nebyla náhoda a připisuje si pod své jméno další povedený horor. Škoda jen toho zbytečně natahovaného konce. ()

Martinius

wesovi cravenovi sa podarilo natocit prototyp prvotriedneho mixu z politickeho thrilleru a mystickeho hororu. film je vsadeny do ocarujuceho prostredia haiti pri posobivom stvarneni jeho zivota (za ery duvalierovcov) i prirody. charakterizuje sa hned viacerymi velmi silnymi zabermi a scenami, ktore by inym tvorcom vystacili pocas celej kariery. spaja modernu dobu s prastarou primitivnou ciernou magiou woodoo rovnako, ako je na haiti spojene krestanstvo s prirodnymi kultami do velmi svojskej nabozenskej synergie. a v neposlednom rade film uchvati uzasnymi naturalistickymi vykonmi cernosskych protagonistov (obzvlast zakes mokae, ktory jednoznacne ukradol billovi pullmanovi celu show), ktore chytaju za srdce, vzdbudzuju hrozu i respekt. had a duha je film zrucne narabajuci s momentami i scenami desu, je to film, ktory nauci divaka bat sa. ()

drankeryth

Starsi film od Wesa Cravena ma potesil a je to dobry film v jeho tvorbe. Mlady Bill Pullman sa zaujima o voodoo a zombie na Haiti. Film sa prijemne sleduje a celkom slusnymi efektami je spracovany pribeh o doktorovi Dennisa Alana. Najlepsia scenka bola s tym cernochom, ktoreho ovladal ten zly policajt s carodejnickymi skusenostami. Pekne ukazali ako si hlavu chytil do ruk a zaroven ju aj od svojho krku odtrhol. A nakoniec ju este aj hodil po doktorovi Alanovi. Koniec filmu bol zaujimavejsi ako priebeh filmu, Tam uz ukazovali, co je to horor, aj ked tam toho mohlo byt aj viac. Ale aj pocas filmu sem tam nieco ukazali, ako napriklad ta zombie nevesta, ktorej z ust vyliezol had. Je vidiet ze Wes Craven ma nos na dobre spracovane filmy. ()

Hapretor

Škoda, škoda a zase škoda. Zpočátku to vypadalo na dobrý a záživný thriller z prostředí temného "Haiti". - SPOILER - Dělání zombie z lidí pomocí extra jedového moku je celkem originální. Bill Pullman je sympatický a uvěřitelný. Děj baví a není stupidní. Vše se po...., když příde konec. Proč tam musí za každou cenu pan Craven vždy namíchat takovou paskvilní slátaninu duchařiny, obludária a krve? Proč takový hezky odsýpající příběh, který nevypadá zase tak úplně mimo reálno zakončí tak debilně až trapně? Asi si ke konci scénáře musí šlehnout, aby měl tu energii, aby to mělo grády, a aby pak ten film celej shodil. (?ne/chtěně?) Tyhle "zlomy" u něj nechápu a obecně nesnášim. Proto jen 2 *. ()

matkoulko

Pred 25 rokmi by som to hodnotil určite o hviezdičku vyššie. O 25 rokov neskôr mi to horor veľmi nepripomínalo... Skôr Indiana Jonesa a chrám skazy. Akurát Harrison Ford mi príde sympatickejší a charizmatickejší ako Bill Pullman. ()

Raziel_cz

Vždycky se mi zdálo, že Cravenovy filmy mají zbytečně rozmáchlou expozici. Tenhle ne. Serpent se s tím nemaže a nechává hrdinu projít tolika věcmi, že by uživily rovnou trilogii. A je to nádhera. Originální příběh, neokoukané prostředí a neokoukané vúdú, děsivá premisa a nestandardní dějová struktura. A vynikající Bill Pullman. Podle skutečné události. Cajk. ()

Ygnor

Rozhodně nadprůměrné béčko. Vyzdvihuji vynikající střih, který dokázal držet napětí a spád. Necelé čtyři. Příjemné překvapení. Doporučuji. ()

helraiser

Wes Craven opět dokázal, že patří k nejlepším hororovým režisérům zcela zaslouženě. Netradiční zombie horor kde se zombíci téměř neukážou a kde hlavní roli hraje Voodoo. Atmosferická pecka která by rozhodně neměla zmizet v zapomění a rozhodně by neměla chybět v žádné hororové sbírce. ()

foundation

Neni pochyb ze to Serpent and the Rainbow patri k tomu lepsiemu od Cravena ale do jeho osobnej topky by som to urcite nezaradil. Film ktory okrem Billa Pulmana nema nejake silnejsie momenty a od zaciatku do konca neprekvapi ani raz. Da sa povedat rutina, ale na druhej strane malo to peknu domorodu atmosferu, technicka stranka zvladnuta, dobry vyber hereckeho osadenstva. Vseobecne vzato je oznacenie filmu ako horror asi na mieste ale vela ludi s tym suhlasit urcite nebude. Dokopy to moze byt za tych 70 percent. ()

JimiH

Výlet na Haiti za prapůvodním pojetím zombie se zdařil tak napůl. Natahovaná expozice a zbytečné odbočky oslabují účinek napínavých scén a výborného finále. ()

Alexandre

Na památku zesnulého Wese Cravena jsem si dnes pustil jeho méně známý snímek. A je to příjemně koukatelná záležitost. Navíc na podobné téma jsem viděl snad jeden film, takže pro mě hezký pohled do neznámých vod. ()

G04T

Wes Craven už po několikáté odvedl skvělou práci. Film má skvělou atmosféru od začátku do konce. Scény na hřbitově jsou úžasně propracované. Samotná tématika je docela zajímavá, sedí i s místem, ve kterémse příběh odehrává. Hudba skvěle ladí k filmu, z Mokaeho jsem se na začátku málem posral, vlastně po celou dobu hrál skvěle, dost jsem se ho bál. Konec byl takový, jaký jsem ho typoval, takže žádné překvapení, ale to nemění nic na tom, že tenhle film je vynikající. Moderního diváka možná už tak nevydesi, ale věřím že před těmi třiceti lety se z toho lidi posravali! ()

Knor

Wes Craven se nebál dělat si filmy po svém a tady to jasně dokazuje. Žádné gore, ale poctivě budované napětí a hutná atmosféra, jak se k filmu kde ožívají mrtví sluší a patří. Voodoo filmů jsem moc neviděl, ale tenhle je rozhodně povedenej. ()