Kubo (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1965, 71 min

Svého času šly v televizi každou neděli české pohádky. Na rozdíl od filmových jsem ty televizní moc ráda neměla. V širším ohledu to platilo i pro filmy. Televizní inscenace s divadelními kulisami se pro mne staly málo atraktivní. To se naštěstí změnilo. Kubo je televizní inscenace v takřka divadelním provedení zaměřená především na dialogy. Stačilo mi 15 minut, abych si Kuba oblíbila. Jednoduchost kulis mi učarovala. Celá inscenace je vlastně jedna velká folklórní slavnost se zpěvy a tanci. Úsměvné proklamace či babské rady a povídačky nechybí.(12.1.2015)

Aha Kubo... čo tam lezie. Kde? Kubo tam! Tam dívaj sa no v kúte. Kde? Tam. Čo?... Včerajší deň. Neskutočne magické, ako sa dá pracovať s minimom rekvizít a podať humornou formou storočné dedinské pravdy a vypichnúť celkovú históriu a folklór národa Slovenského. Zdesil som sa, keď som porovnal trávenie voľného času dedinčanov a moderných facebook teenegerov dneška. Rekreačný charakter filmu na mňa pôsobil ako krásny balzam. Kroner hrá Kuba tak presvedčivo a hlúpo, až vyzerá ako mentálne retardovaný, čo mnohým vadilo. Má to však byť len hlúpy dedinský chlapec a nič viac v tom nehľadajte. Keď pri posledných svadobných piesňach zavriete oči, naskakujú zimomriavky. Ostatok sú len odpustiteľné chybičky krásy.(23.1.2010)

Kubo obsahuje tri prvky, ktorým som venoval rovnomennú pozornosť. Za prvé dej, z ktorého som bol po chvíli zmätený ako Kubo zo života. Po druhé z televízneho vizuálu, vytváraného asi pre čo najmenší rozpočet. Ten je však vskutku originálne surrealistický (nehovorím, že hneď vydarený), keď upletené ploché domy a obloha pripomínajú pavučinu. Z toho by sa zakrútila hlava aj Piccasovi a Dalímu. No a za tretie slovenské ľudovky. Tie všetci poznáte, tak sa pri nich netreba zastavovať.(27.12.2014)

To som zíral, akými jednoduchými prostriedkami sa dá vystavať skvelý "folklórny" film. Výstižné dialógy, pekné ľudové obrady, vtipné povery...(26.12.2009)

• Mylouch

Bez valných režisérských zkušeností upletená potěšitelně stylová inscenace ve folklórních kulisách aka Slovenská činoherná Predanka s Kronerem z oskarového roku.(5.1.2015)