Kubo (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1965, 71 min

Svého času šly v televizi každou neděli české pohádky. Na rozdíl od filmových jsem ty televizní moc ráda neměla. V širším ohledu to platilo i pro filmy. Televizní inscenace s divadelními kulisami se pro mne staly málo atraktivní. To se naštěstí změnilo. Kubo je televizní inscenace v takřka divadelním provedení zaměřená především na dialogy. Stačilo mi 15 minut, abych si Kuba oblíbila. Jednoduchost kulis mi učarovala. Celá inscenace je vlastně jedna velká folklórní slavnost se zpěvy a tanci. Úsměvné proklamace či babské rady a povídačky nechybí.(12.1.2015)

Martin Ťapák a jeho druhý filmový výlet do minulého století a na slovenskou dědinu, je, oproti debutové MARINE, naplněn i skvělým humorem. Jinak precizní obraz slovenského folklóru nechybí ani zde, vynikající skladby, tance - vše dokonale provedené. Stejně tak zobrazení sňatkových vychytralostí a rozumů, které se snaží milující rodiče i vesničtí dohazovači mezi s sebou vyhandlovat. "A takovému by jste mne dala" . Gazdina je gazdina, ale láska...ta i hory a chalupy přenáší, i když jsou jen nakreslené a místo zdí máme provázky. Všichni se setkáváme na jednom mostě a v jedné chalupě. I s tímto vybavením dokázal Ťapák vytvořit výbornou dobovou atmosféru. Aby ne. Herectví všech je naprosto brilantní. Slovenští herci dob minulých mají v sobě více přirozenosti a uvěřitelnosti, skutečně mně jejich kolovrátkové dialogy bavily, i když jsem občas v hlavě překládal o pár vteřin déle. Přenádherná Emília a Króner ovšem mezi svými kolegy excelují. Pomilováníhodná a veselá Anička s překrásným úsměvem a jejím "ojojoj!" povzdechem, byla dokonalá. Když už je řeč o dokonalosti. Krónerův Kubo byl natolik věrohodný, k herectví bych použil slovo fascinující, že je to vidět i zde v komentářích. Jsou tu případi, kteří své hodnocení založili na nestoudném a nespravedlivém posměchu vůči prostoduchému, bohatému hlupáčkovi, který je, dle jejich soudu, mentálně zaostalý. Rozmazlenost rychtářovo synáčka + absence zdravého rozumu, může bez problémů vyústit v Kubka. Martin Ťapák dokazuje, že, když to jinak nejde, exteriér nepotřebuje. Pro mně bezchybná záležitost.(6.1.2015)

• HareS

Som imúnny voči slovenským folklórnym piesňam a ľudové tance a zvyky ma nechávajú absolútne chladným. Dobrého scenára som sa tiež nedočkal a tak jediným potešením bolo Kronerovo herectvo. 45%(26.7.2010)

Ze su 60. roky najlepsou dobou v ceskoslovenskej kinematografii, je zalezitost dlhodobo znama. A tento film to len potvrdzuje. Aj ked to sice nema na Kladivo na Carodejnice a podobne majstrstyky, film dobre odsypa. A Jozef Kroner /osobne tohto herca mozem, hoci v Europe znamenal hovno/ hra svojho Kuba vskutku bravurne, k tomu herci ako Vasaryova a Romancik /Kladivo na Carodejnice, Na pochode sa vzdy nespieva/ potesia. 60 %(9.5.2013)

Jozef Króner bol skvelý herec, a tento film je toho dôkazom, je to vlastne oslava čias dávno minulých, bez televízie, internetu, mobilov, keď sa vonku zišla celá dedina a spolu spievali a zabávali sa, ľudia asi žili vo väčšej chudobe ako teraz ale i tak boli viacej bohatší ... už sa blíži čas sviatkov čiže si to opäť raz rád pozriem ...(18.12.2013)