Kubo (TV film)

Komedie / Drama

Československo, 1965, 71 min

• HareS

Som imúnny voči slovenským folklórnym piesňam a ľudové tance a zvyky ma nechávajú absolútne chladným. Dobrého scenára som sa tiež nedočkal a tak jediným potešením bolo Kronerovo herectvo. 45%(26.7.2010)

• Master19

Velké zklamání. Čekal jsem něco veselého a dostalo se mi hloupého příběhu a hromady slovenských lidovek.(12.2.2008)

Ze su 60. roky najlepsou dobou v ceskoslovenskej kinematografii, je zalezitost dlhodobo znama. A tento film to len potvrdzuje. Aj ked to sice nema na Kladivo na Carodejnice a podobne majstrstyky, film dobre odsypa. A Jozef Kroner /osobne tohto herca mozem, hoci v Europe znamenal hovno/ hra svojho Kuba vskutku bravurne, k tomu herci ako Vasaryova a Romancik /Kladivo na Carodejnice, Na pochode sa vzdy nespieva/ potesia. 60 %(9.5.2013)

Martin Ťapák a jeho druhý filmový výlet do minulého století a na slovenskou dědinu, je, oproti debutové MARINE, naplněn i skvělým humorem. Jinak precizní obraz slovenského folklóru nechybí ani zde, vynikající skladby, tance - vše dokonale provedené. Stejně tak zobrazení sňatkových vychytralostí a rozumů, které se snaží milující rodiče i vesničtí dohazovači mezi s sebou vyhandlovat. "A takovému by jste mne dala" . Gazdina je gazdina, ale láska...ta i hory a chalupy přenáší, i když jsou jen nakreslené a místo zdí máme provázky. Všichni se setkáváme na jednom mostě a v jedné chalupě. I s tímto vybavením dokázal Ťapák vytvořit výbornou dobovou atmosféru. Aby ne. Herectví všech je naprosto brilantní. Slovenští herci dob minulých mají v sobě více přirozenosti a uvěřitelnosti, skutečně mně jejich kolovrátkové dialogy bavily, i když jsem občas v hlavě překládal o pár vteřin déle. Přenádherná Emília a Króner ovšem mezi svými kolegy excelují. Pomilováníhodná a veselá Anička s překrásným úsměvem a jejím "ojojoj!" povzdechem, byla dokonalá. Když už je řeč o dokonalosti. Krónerův Kubo byl natolik věrohodný, k herectví bych použil slovo fascinující, že je to vidět i zde v komentářích. Jsou tu případi, kteří své hodnocení založili na nestoudném a nespravedlivém posměchu vůči prostoduchému, bohatému hlupáčkovi, který je, dle jejich soudu, mentálně zaostalý. Rozmazlenost rychtářovo synáčka + absence zdravého rozumu, může bez problémů vyústit v Kubka. Martin Ťapák dokazuje, že, když to jinak nejde, exteriér nepotřebuje. Pro mně bezchybná záležitost.(6.1.2015)

To som zíral, akými jednoduchými prostriedkami sa dá vystavať skvelý "folklórny" film. Výstižné dialógy, pekné ľudové obrady, vtipné povery...(26.12.2009)