Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

Xmilden

Zpočátku hlásím vše v pořádku a například pytlíky na hlavu jako záchrana před koncem světa vypadají jako skvělý nápad. Jenže... s přesunutím děje do vesmíru to začíná trošku drhnout. Vogoni, dvouhlavý Rockwell, ani Malkovich nepřínáší kdovíjakou legraci. Z mírné letargie mě vytrhával občas depresivní robot s hlasem Alana Rickmana a samozřejmě Bill Nighy. 100 minut, na adaptaci věřím že kvalitní a zábavné knížky, není vůbec mnoho a skoro se zdá že tvůrci nevybrali zrovna ty nejsilnější nápady. Nikdy nezapomenu na napouštění oceánů hasičskými hadicemi nebo natírání obrovských balvanů v amerických národních parcích. A to je tak asi zhruba vše. 60% ()

Phobia

Vzhledem k parádní knižní předloze bylo mé očekávání ohledně tohoto filmu obrovské. A úměrně tomu bylo velké i zklamání. Co v knize působilo ujetě vtipným dojmem a nutilo čtenáře k salvám smíchu, to ve filmu naprosto nefungovalo. Roztříštěný, nekonzistentní děj, trapně působící humor, vizuální stránka vcelku nezajímavá... ne, k tomuto filmu se vracet nebudu, to si radši potřetí přečtu ošmátraný antikvární výtisk ze slovíčkaření Douglase Addamse. 45% ()

Arbiter

Je osvěžující, když nějaké poměrně mladé sci-fi neopanuje cgi. Ze snímku prýští nápady, vzdělanost tvůrců a drogy. Otravná a pitomá mi ale přišla romantické linka příběhu. Takže bez lásky dobrý. ()

Divočák

Knížku jsem nečetl, ale film mě nijak zvlášť neoslnil. Je sice vidět, že autoři přímo překypují nejrůznějšími šílenými nápady a zlepšováky, bohužel se jim to ale nedaří dostat na plátno v dostatčně "líbivé" podobě a většina gagů tak vyšumí do ztracena. Škoda. ***Věděli jste, že: Scénář k filmové verzi koloval neúspěšně Hollywoodem už od roku 1982.// V původní verzi z roku 1982 se měl v roli Forda Perfecta představit Bill Murray.// V původní knižní předloze není o afroamerickém původu Forda ani zmíňka. Obsazení bývalého černošského rapera Mose Defa tak u fanoušků vyvolalo řadu rozpaků.// Sam Rockwell se při ztvárnění Zafoda inspiroval řadou skutečných osobností. "Je v něm něco z Elvise Presleyho, Vince Vaughna i Billa Clintona, se špetkou George W. Bushe navrch." řekl Rockwell.// Postava Humma Kuvulu, kterého ztvárnil John Makovich, byla vymyslena speciálně pro účely filmu. V knize byste ji hledali marně.// V kostýmu Marvina se po celou dobu natáčení pohyboval liliput Warwick Davis, který proslul už před dávnými časy jako ústřední Ewok v Návratu Jediho.*** ()

kinej

Knížku jsem četl a jsem přesvědčen, že se podle ní dobrý film natočit nedá. Lépe to asi fakt nešlo. Jde o to, že v knize má čtenář dost času poznat ujetost jednotlivých postav, jenomže ve filmu jsou jednotlivé charaktery jen tak lehce načrtnuté a divák, který knihu nečte si bude muset hodně snažit aby dobře pochopil například depresivního Marvina. Všechno je zde nevysvětlené a zkratkovité. Na druhou stranu je film výborně výtvarně vyveden. Efekty a masky atd. jsou na jedničku. Také citace jsou vyvedeny dobře. Jenomže to jako film nefunguje. ()

LiVentura

Depresivní robot, "vyčůraný" povrchní Prezident Galaxie, roztomilá všeumělka a černý mimozemšťan... To je pane skvadra. :-)) Chápu, že čtenáři film museli nutně strhat, ale mně se líbil. ()

juta

Trochu zvláštní, trochu chaotické, ale na druhou stranu taky docela vtipné. Přebrat si to musí každý sám. Pokud jste ulítlí na ulítlé věci, tak by se vám to mělo líbit. ()

Fiftis

Síce to vyzeralo ako z 90.rokov a čudoval som sa že je to z roku 2005, ale mne sa začiatok veľmi páčil. Veľmi dobrý nápad. Žijete si svoj nudný život a zrazu vám niekto povie, že do zničenia planéty Zem zostáva pár minút. A on vás odvedie do vesmírnej lode pričom vaša planéta už neexistuje. Ostatné je ale absolútne neatraktívne a príbeh nudí. Z réžie Gartha Jenningsa cítiť detskú radosť a nadšenie pre Sprievodcu, ale čo z toho, keď sa nápady navzájom zadupávajú, strácajú v chaose. Celková štylizačná kombinácia hraného televízneho skeču, podivného filmu, animovaných sekvencií - pôsobí rovnako šialene, ako akcia na plátne a rovnako aj škrípe. Mne osobne nepomohla ani snaha prijať film ako totálny úlet. Stopárov sprievodca galaxiou je kravina. A to bez ohľadu, či sa na ňom bavíte, alebo zmierate nudou. Je to zlepenec, ktorý kadenciou guľometu so striedavým úspechom dávkuje humor prekladaný nudou. ()

ajuska

Na úvod chytlavá písnička, pak už jen podivná nekonzistentní směsice. Knihu jsem nečetla a film sám o sobě zjevně nefunguje. Příběh mi navíc přišel tak nějak podivně zmatečný a neukončený a určitě tu platí, že to co je vtipné na papíře, nemusí být vtipné na plátně. ()

lamps

Bláznivý příběh postavený spíše na jednotlivých vtipech nežli na konstruktivním vypravěčském tempu, ale nutno uznat na vtipech místy tak geniálních a nápaditých (vogonská poezie, robot s depresí, planeta trestající přemýšlení), že mu nelze odolat. Ke konci sice značně dochází jakékoli inovaci dech a vyznění je jalové, ale dobrý dojem zase zachraňuje výborný komentář mimo obraz a hlavně herci, kteří se sešli v opravdu výtečné formě a očividně i náladě. Líné odpoledne po náročné párty snad lépe zabít nešlo... 65% ()

Jhershaw

Filmový Stopařův průvodce je příjemný a zábavný, i když za knihou velmi zaostává. Obsahuje dost hluchých / méně zábavných míst, které ani ty povedené okamžiky nemohou vyvážit. Martin Freeman a Mos Def jsou tak akorát (jejich výkon neurazí ani není něčím nezapomenutelný), Sam Rockwell, John Malkovich a Bill Nighy jsou velmi dobří, ale "hercům" kraluje robot Marvin s ÚŽASNÝM a užasně depresivním hlasem Alana Rickmana... 65% ()

Paldini

Nějak jsem se nebavil, vlastně jsem se nebavil vůbec. Celý scénář je skoro na chlup zkopírován z 20 let starého britského seriálu. A myslím si, že divák, který nečetl knihu se může v dějových skocích, které nejsou vůbec objasněny, dost ztrácet. Ty dvě hvězdičky dávám jen z nostalgie. ()

Indiana

Knihu jsem nečetl (i když už se na to chystám), takže jsem nevěděl, co mám od filmu čekat. Nakonec jsem se dočkal lehce nadprůměrné zábavy, která je zajímavě udělaná, ale bohužel poměrně často nudí relativně pomalým tempem. ()

Ruut

Marná sláva. Nehodnotí se tu knihy, ale filmy. A ten kdo četl stopaře bude jeho filmovou verzí zklamán. Tvůrcům se nedá upřít snaha o co nejlepší a nejvěrnější zpodobnění předlohy. A například Vogoni jsou roztomile nechutní a fakt se povedli. Ale pořád to není ono a aani nikdy nebude. Stopař je nezfilmovatelný. Je jedno jak dalece pokročí triky, protože jeho kouzlo je uplně v něčem jiném. Ocenuju zajímavý závěr s depresáriem Marvinem v hlavní roly. ()

HAL

Poněkud zbytečná ilustrace knihy, která sice hezky vypadá, ale geniální humor z ní podává tak nudně a nevtipně až to bolí. Pro nečtenáře dobrý, ale i ten udělá líp když sáhne po knize - to jediné co taky funguje jsou její přímé citace vypravěčem... a Alan Rickman jako Marvin. 6/10 ()

Idaho odpad!

Kniha je o tolik lepší než tento paskvil, že to snad nejde ani slovy vyjádřit. Nadějný začátek končí v pekle odpadu hned po prvním výstupu největšího kosmického frůďáka Zafoda Bíblbroxe, jemuž druhou hlavu z nějakého důvodu umístili na místo krku, ač ji měl v knize normálně posazenou na rameni (když bylo potřeba, maskoval ji jako papouška). Do nějaké zhruba poloviny, dokud se drží film knihy, se to ještě dá skousnout 30 %, ale druhá část nemá hlavu ani patu, jako bych sledoval jiný příběh. Odpad! Douglas Adams se obrací v hrobě. ()

Legas

Zdařilá adaptace, které NĚCO chybí. Je to zvláštní, protože veškeré vtípky jsou vkusně vizuálně podány, ale chybí jim právě ten VTIP (ne všem, ale větší části ano). Jestli nebude problém v tom, že tato legendární kniha (já četl jen první díl a kultovní román to pro mě není - tak za ****) snad neměla být nikdy zfilmována. Myslím, že vtip knihy je v čtenářově fantazii a ve slovních perličkách. A POZOR: Kdo nečetl knihu, bude potřebovat ručník, protože to asi nerozdejchá. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007