Slavného dirigenta uprostřed koncertu postihne infarkt. Přestože má diář plný na 8 let dopředu, rozhodne se změnit životní styl a odjíždí do rodného městečka na severu Švédska, odkud se s maminkou odstěhoval kvůli šikaně, když mu bylo 7 let. Tady se postupně zapojí do kostelního pěveckého sboru, což radikálně ovlivní nejen jeho život, ale i dosud poklidný řád městečka. (JANARYBA)

acervena

tak to bylo šlápnutí vedle.. Nyqvist hysterický neurotik, moc roztrhané, postavy nedokreslené, jejich jednání na severské filmy tak nějak málo uvěřitelné ()

marekm030

plna palba za krasnu Fridu a hlavne za katarziu na konci ... jemna gradacia filmu dospeje do finale, ktore treba zazit ... P.S.: pre drevorubacov a podobne citlive duse tento film naozaj nie je urceny ... o Fride: Frida Hallgren, plným menom Frida Sophia Hallgren je švédska herečka. Narodila sa 16.12.1974 vo farnosti Márie Magdalény v Štokholme. Jej otec bol reklamný poradca a mama letuška, neskôr estetička (wtf?). Táto 167 cm vysoká blonďavá kráska s modrými očami sa o herectvo začala zaujímať už ako malá. Už v detskom veku navštevovala rôzne divadelné školy pre mládež. Po tom, čo absolvovala St. Botvids Gymnasium s divadelným zameraním, pokračovala v štúdiu na Malmö Theatre Academy a stážovala v Gothenburg City Theatre. V tom čase hrala napr. aj v Shakespearovkách: „As you like it“ a „Romeo a Julia“ a neskôr hrala ešte v ďalších dvoch hrách tohto klasického autora. Po absolutóriu v roku 1998 pracovala napr. v Upsala City Theatre, kde hrala o.i. v Sophoklovej Elektre, a v Schaffersovom Amadeovi. V roku 2003 prechádza do Stockholm City Theatre, kde pôsobí do roku 2007. Vo filme sa prvý krát objavila (vraj) ako 12 ročná. To „vraj“ je tam preto, že všetky zdroje svorne uvádzajú, že jej prvý film je z roku 1988 a vtedy mala 14, no ale nevadí. V každom prípade v tom istom roku vystupovala v krátkom filme o triede jej spolužiakov. Za výkon vo filme 30:e november bola nominovaná na cenu Guldbagge za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Za svoje role je zvyčajne odmeňovaná rôznymi cenami. Celosvetovo je známa hlavne z filmu Tak jako v nebi nominovaného na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Za jej krásny výkon v roli vášnivej Leny bola Hallgren vymenovaná za „Švédsku Shooting Star 2005“ na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale. Po úspechu filmu, dostávala - podľa jej vlastných slov - ponuky, ktoré však boli podobné úlohe, ktorú mala v „Tak ako v nebi“, a keďže nechcela hrať rovnaké typy postáv, tak ich odmietala. Cítila, že ich musí odmietnuť, aby dostala dobrú úlohu. Po filme si musela ísť vyčistiť hlavu na pár týždňov do Peru, kde mala nehodu, prevrátila sa s terénnym autom, našťastie sa jej však nič nestalo. Okrem vedľajšej úlohy vo filme Once Upon a Time in Phuket, hrá prevažne v seriáli Arne Dahl, čo je škoda, pretože má určite na viac. Hollywood ju neláka. V roku 2015 si zahrá hlavnú úlohu v dráme „Så ock på jorden“, (voľný preklad: „Tak, ako na Zemi“), ktorá je voľným pokračovaním „Tak, ako v nebi“. Príbeh o láske, hudbe a tanci, ktoré majú silu meniť ľudí k lepšiemu, bohužiaľ tento krát bez Michaela Nyqvista (keďže vo filme zomrel). Nový film začina tam, kde predchádzajúci skončil: Lena o 9 mesiacov neskôr porodí dieťa. Kay Pollak písal scenár neuveriteľných 8 rokov, sám má v súčasnosti dosť cez 70. Film by mal mať premiéru 4.9.2015 vo Švédsku. Vyhovuje jej, keď nie je veľmi „na očiach“ verejnosti. O jej súkromí sa nedá zistiť skoro nič, prísne si ho stráži a aj keď po úspechu filmu „Tak ako v nebi“ poskytla zopár interview, neprezradila nič podstatné. Je vydatá za lekára Hampusa Josefssona. Majú spolu dve deti: Ester Josefsson (6 r.) a Harriet Josefsson (3r.). Žijú spolu v Štokholme. Frida pracuje vo vlastnej spoločnosti „Frida Hallgren Production“. Je dobré, že Frida má uši, inak by sa mala úsmev okolo celej hlavy ;) marekm030 – 16.2.2015 () (méně) (více)

lusota

Tak jako v nebi není dokonalý film, ani podívaná pro každého. Ale vzhledem k tomu, že jsem přes dvě hodiny seděla u televize jako přikovaná , chvílema jsem se usmívala jako blbeček, chvílema mi běhal mráz po zádech, nebo jsem tajně utírala slzy, nemůžu dát jinak, než za plný počet. Píseň pro Gabriellu je prostě nádherná. A Nyqvist a Hallgren hrají lehce a uvěřitelně. Byť pan dirigent je teda fakt zvláštní pavouk...Ale v dobrém slova smyslu. ()

Mistr119

Krásný, dojemný film o hledání vlastního vnitřního hlasu, který potom ve spojení s ostatníma tvoří nádhernou harmonii. 5. hvězdičku nedám jen za neuvěřitelnost toho, že by se na pěvecké soutěži ke zpěvu přidali všichni soutěžící (ač by to bylo nádherné) a další ne příliš uvěřitelné okamžiky. ()

Von Kempelen

Snad každej člověk občas potřebuje takovou pohádku pro dospělý, byť místama trochu drsnější. Osobně bych se v takový komunitě lidí asi zbláznil, ale ve filmu se na to dobře kouká a taky poslouchá (hlavně píseň od Helen Sjöholm je skoro nadpozemskej zážitek). Na odreagování a občasnou slzu v pozdní večer naprosto ideální. ()

Martazoe

Je to milý film, ale čekala jsem od toho víc. Herci jsou přirození a sympatičtí, ale děj už mi přijde nějak moc přehnaný a sentimentální. Co mě vytočilo nejvíc je asi černobílé pojetí reality, co je a není duchovní, kdy na jedné straně dirigent obdařený téměř mystickými schopnosti poučuje evangelického faráře, který je je, jak se sluší a patří, jednoduše totální zakomplexovaný a puritánský človíček. Tohle klišé bylo až legrační. Konec ale pěkný a dojemný, jenže proč zase taková sentimentalita? ()

Takaru

Film, jenž mě zahřál u srdce a pohladil po duši. Co více si přát. Jeden z nemnoha filmů, které jsem viděl nejdříve doma, a až po několika letech si jej dopřál v kině, prostě mi to nedalo a zašel jsem, a můj dojem z něj se jen umocnil. Ostatně, už dlouho jsem neviděl, tolik skvěle naladěných diváků po skončení projekce. Mám dojem, že někteří měli neodolatelnou chuť si zazpívat. Silné čtyři hvězdy, pátou nechávám zatím v záloze. 24.2.2016: Ne čtyři hvězdy jsou málo, zvyšuji na pět. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)