Slavného dirigenta uprostřed koncertu postihne infarkt. Přestože má diář plný na 8 let dopředu, rozhodne se změnit životní styl a odjíždí do rodného městečka na severu Švédska, odkud se s maminkou odstěhoval kvůli šikaně, když mu bylo 7 let. Tady se postupně zapojí do kostelního pěveckého sboru, což radikálně ovlivní nejen jeho život, ale i dosud poklidný řád městečka. (JANARYBA)

derryl

Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Tato citace z Bible ilustruje velkou sílu příběhu filmu Tak jako v nebi. ()

ddf76

Skvely seversky film o hledani smyslu zivota. Uznavany dirigent se pokousi nalezt smysl zivota po infarktu v zapadle vesnicce, kde vyrustal do svych sedmi let. Pomoci vedeni mistniho sboru se mu to dari. Svymi nekonvencnimi metodami promenuje i starousedliky, kteri zacnou otevrene mluvit o svych problemech. Doporucuji. ()

adriane9

"Věříš na anděly?"... "Když přivírám víčka vidím máchání jejich křídel.." Už dávno vím že švédi točit prostě umí, ale pokaždé mě to tak sejme, že při titulcích sedím a nemůžu uvěřit, že něco tak silnýho jde stvořit. Několi krásných duší, několik povah a příběhů vás provede dvouhodinovým filmem, který vás chytne za to nejcitlivější místo v srdci, co máte.. ()

horovska

Kterak se světoznámý dirigent stal psychoterapeutem.Kdybych nebyla z oboru - hudebního, asi bych se nechala více unést. Bylo to milé a vlastně uklidňující. Farní sbor pod vedením hrdiny příběhu Daniela neuvěřitelně vzkvétá.Všichni zde hledají a někteří dokonce nalézají konečně cestu k sobě samým, stávají se uvolněnými a upřímnými a to díky charismatickému guru, který po setkání se smrtí začal konečně rozlišovat podstatné od pomíjejícího. Závěr byl předvídatelný, zbytečně patetický a trochu dle šablon hollywoodu, Ale i tak jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdama, nejspíš mne také dostal okouzlující Michael Nyqvist....inu, evidentně film pro ženské... ()

arkie

Neda sa to hodnotit inak nez svedska klasika. Hlavny hrdina dosiahne vrcholu za ceny ohrozenia vlastneho zdravia, preto prichadza na dedinu - miesto, kde stravil detstvo. Tu zacne posobit na miestnych ludi, pozdvihne ich zivot, najde lasku, ktoru si sprvu odopiera, aby si ju nakoniec doprial vo strhujucim finale, kde ide hlavne o "hladanie vlastneho tonu" ... ze to znie strasne banalne? Ziadne velke prekvapenie sa teda nekona, ide ako som uz napisal o klasiku - hladanie pravych zivotnych hodnot a tak podobne. K dobru mozno pripocitat skvele a autenticke hercke vykony, kde tu vcelku vydareny vtipek a lahko nekompromisny koniec. Na rozdiel od inych sucasnych svedskych filmov tu nie je az tak silna presladenost (napr kompletne cela produkcia od Colina Nutleyho) ... ide o rodinny film, ktory neurazi, nepokuse. ()

desade

Pekný film. Počas projekcie na Pc ma vôbec nenapadlo dumať nad tým, či tomu niečo chýba, alebo či je tam niečoho už moc. Taktiež som nemal potrebu prehrať si na konci titulky v zrýchlenom móde, čo často robím. P.S.: Chcel by som tiež poďakovať užívateľovi filmu "marekm030" za obsiahlu sondu do herečky Fridy Hallgrenovej, ktorá si zahrala Lenu. Apropó. Tiež si myslím, že je dobré, že má uši. Bez nich by to asi nebolo ono. Predstavte si, že kráča smerom od vás a zozadu hlavy sa na vás usmieva. Nášinec by si mohol myslieť, že sa mu vysmieva, alebo si z neho robí srandu. A to by mohlo úplne prekrútiť celú pointu filmu (z dobrého na zlý). Aj keď pozorného diváka by ani tie uši nezaskočili. ()

wege

Podle hodnocení tady jsem očekával skoro nadpozemské dílo s velkým přesahem. Nestalo se, celkově jsem byl velmi zklamán. Nemám problém s mírným přehráváním Michaela Nyqvista, protože si myslím, že dirigenti takoví proste mohou být. Mám problém s hereckými výkony některých jeho kolegů, celé to bylo takové velmi nevyvážené. Celý ten příběh ostatně taky, kdy velmi silné momenty střídaly banality a člověk neměl pocit, že to odpovídá ději, situacím v něm a celkovému pojetí snímku. ()

DJ Kritik

Hladanie samého seba je i v tomto snímku poprekladané príjemným príbehom jednoho nadaného človeka. A to šťastie , ktoré beží okolo nás je niekedy len na malý okamžik. Tak ako sa snaží hlavný hrdina nájsť "tón každého človeka" pre dobré spievanie i vo filme sú odkryté rôzne problémy, ktoré tieto tóny narúšajú. ()

maoc

Začátek síla. Jak lze s přesvědčivostí v několika záběrech za 2 minuty shrnout půl života člověka v jeho velikosti i malosti, pojmenovat obrazem jeho strach, vynést ho na vrchol a srazit na dno, to mi zůstane v paměti na dlouho. Zbytek filmu je hodně o divákovi. Já jsem prošel několik sborů, proto je pro mne obsah filmu o něčem jiném než pro lidi, co třeba sází skalničky. Taktéž inteligentní melodrama a romantiku mohu, proto mne bavilo i "čekání na konec". A ten byl opět z kategorie silných odvarů, na které se nezapomíná. Vynikající film, který je sice natočený divácky vstřícně, ale to mu v očích mnohých ubližuje. Já na něm ale tuto prostou, lidskou dobrotu a pozitivismus oceňuji. Když budu chtít vztahovou temnotu, pustím si něco od Bergmana nebo von Triera. Tak jako v nebi si určitě pustím znovu mimo jiné i proto, že je to "dobrý" film. ()

solisoli

Kde sú tie Švédske časy s Liv ullmannovou. O nejaký nápad tu šlo, ale tak streštený, že hľadať tu pravovernosť , sentiment, dramatickosť, prostoduchosť, fantáziu, poetiku. Teda čo? Hádam tá fantázia tu sedela najviac, čím to bolo aj najviac príbehovo zdezorientovane. Bolo to všetko tak zliate, že to nakoniec réžia zabalila tragikomicky . ()

Elessar.

Dojmový film, zakaždým si z neho odnesiem taký pocit. A čo na tom, že je dejovo trochu, obyčajný a dá sa predpokladať, kam nás severské cesty zavedú. Postava vyhoratého dirigenta sa vracia domov, pretože už ďalej nevládze. Nie sú to však peniaze a sláva, ktorou sa meria vnútorný úspech. Dedina polná pozoruhodných postavičiek, alkoholických násilníkov. Pollack vykreslil zaostalosť severského vidieka, duchovnú biedu. Čo na tom, že sme niečo takého videli už stokrát. Severská romanca, ktorú v istých časoch nemožno odmietnúť. ()

dank011

Severská filmová zima, Minikino Ostrava, 15.2.2013. Dokonale vyladěná kombinace filmových přístupů - tak třeba realistické až mrazivé vstupy do soukromí vesničanů ( zejména v podání faráře Stiga a jeho ženy, její bodající analýzy stran farářovi malosti a zášti vyplývající z promarněných životních šancí, Stigův hněv vůči Danielovi („...proč jsi přišel, proč? Než jsi přišel, všichni mě tu obdivovali..“..). Vůbec linie konfliktu Daniela jako nespoutané osobnosti a faráře, podlého zbabělce ( sakra, leží tvůrcům církev v žaludku a ne že ne !) je už sama o sobě dostatečným nosným motivem. Přidáme-li probouzející se lásku Daniel k Leně a nakažlivé nadšení půlky vesnice ze společného sdílení času a prostoru při sborovém zpěvu ... dostáváme čistý nářez na emoce ( hudba !!) i palici, příběh neopouštějící sféru uvěřitelnosti, přesně se dotýkající elektrického ohradníku s varováním "pozor pocukrováno !" Snesl bych klidně ještě mnohem delší stopáž, závěr byl pro mě strhující. Severský zářez pod kůži nevím už kolikátý... ()

Taarg

Zajímavý film, u kterého si občas budete připadat strašně trapně, že se na něj díváte. Ale myslím, že to tak režisér zamýšlel. Hudba je fajn, ale celou dějovou linku jste již nejspíše několikrát viděli. Přesto potěší, i když hlavní hrdina nemá žádný charakter, stejně jednorozměrnná je i většina ostatních postav. ()

Luq

Trochu jsem se obával, že tak trochu půjde o švédsky zpracovanou Sestru v akci, ale to se nakonec naštěstí nekonalo. Závěr mě v posledních 15 minutách lehce iritoval, nicméně úplný konec to napravil a zpětně mi vysvětlil tu potřebu dotáhnout to až tak do extrému, protože to najednou dalo smysl. A poslední záběr před titulky byl směs kýče s ryzí katarzí.. Celkově mi film kazila snadná předvídatelnost a škatulkovitost, naopak rozjasňovala radost ze života a lehký úsměv na tváři. Michael Nyqvist, přestože jsem jím již trochu přejeden ze všech švédských produkcí, vnitřně zářil a bylo příjemné to sledovat. ()

zigy

Severský film a hřejivý? ano, ano! Jde to, když se chce. A moudrý film k tomu. Sympaťák dirigent jde na odpočinek na venkov a tam potkává nádhernou životní lásku sršící životní energií a potýká se při práci se sborem s tupostí místních maníků. Tohle chytne za srdce. Smysl života? Možná odpověď naleznete zde..... ()

allegria

Z mého pohledu je to jeden z mála filmů, kde uchvátí diváka nejen vynikající herecké výkony (tak osvěžující fakt), ale i napínavý děj, hloubka a probuzené emoce, nikoli však za cenu "ždímání citů" laciným způsobem. Kdyby to šlo, moje hodnocení by bylo víc než pět hvězdiček. ()

Dvojirakri

Stárnoucí, sociálně neohrabaný dirigent který svého času platil za světovou hvězdu, se po prodělaném infarktu stahuje na odpočinek na venkov, do vesnice kde prožil útlé dětství a odkud s maminkou odešli protože ho místní křupani šikanovali neboť byl jiný a zjišťuje že se za ta léta pranic nezměnilo. Musím říct že jsem si vědom nedostatků které snímek má, ale zdaleka mezi ně nepočítám nedostatek deprese jak se na severský film sluší a patří! Odmysleme si tu krásnou hudbu, nadšení místních pro společnou věc, přírodu, občasný humor a co nám zůstane? Citlivý asociál který rozumí jen hudbě, pár který má intimní problémy jenž jsou navíc zesilovány náboženským fanatismem, alkoholismus a domácí násilí, neuspořádaný partnerský život jedné z hrdinek, nepřekonatelná závist, křupanské názory na odlišnosti - postižený neumí zpívat, holka co randí se ženáčem je děvka, obézní je možné ponižovat, vše rozdílné je špatné a musí pryč... Tohle se děje i dnes i tady u nás a tím mi byl film strašně blízký. Každá naše vesnice by si takového člověka zasloužila, potřebovala by ho, jenže naše agresivní obecní drbny a buranská mašinérie by se o něho postarali... Zmínka o Praze už je pak taková třešnička na tomto severském, chuťově bohatém dortu. Ne uplně dokonalý film o lidských nedokonalostech, který se mi dokonale zapsal hluboko do srdce! ()

Dritzzt

Pěkný film. Co víc k tomu dodat, poměrně jednoduchý příběh. Taková severská "limonáda." Kdyby film se stejným schématem natočili v Hollywoodu (a jakože už mnohokrát natočili), nedalo by se na to koukat :D. Tenhle film je i přes trochu přehnanou "vřelost" stále přiměřený a vkusný. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)