O milionáři, který ukradl slunce

Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1948, 10 min

Režie:

Zdeněk Miler

Předloha:

Jiří Wolker (povídka)

Scénář:

Zdeněk Miler

Příběh beze slov vyprávěný prostřednictvím obrazů, vizuálního dojmu a hudebního doprovodu. Úsporná klasická animace provedená v černobílé - pouze tužkou, pracující s kontrasty ploch, světlem a stíny. Bohatý a mocný muž onemocní a k uzdravení potřebuje světlo, slunce. Stovky jeho dělníků postaví na kopci za městem stavbu, do které milionář ukryje slunce, aby svítilo jen jemu. Budova však taje a praskne pod obrovským žárem. Slunce se odkutálí pryč a malinká holčička jej svým vláčkem dopraví zpět na oblohu. (mau)

sir-dave

První film pana Milera má k mému oblíbenému krtečkovi ještě daleko. Nebylo to špatně provedené ale nějak mě to neoslovilo. Za povedenou bych zvolil hudbu a atmosféru. Holčička, která si na vůzek nebo co to bylo, nabrala slůnce, mě pobavila :-) ()

pytlik...

Zatímco mráz nespálí kopřivu, slunce zase nespálí malé holčičky, zato na nenasytných milionářích si pošmákne. Zaujalo mě, jak práce v továrnách závisí na slunci, když ho milionář ukradl, okamžitě se přestalo kouřit z komínů. Konec snímku byl ukázkově proletářský, člověk by čekal, že po vrácení slunce na oblohu všechno kolem radostně rozkvete, a ono nic, jen z miliónů komínů začal opět vystupovat hustý černý kouř. Smutná scéna. ()

masr

Krom vcelku jednoduchého, ale pěkně provedeného příběhu jde o taky hezký doklad toho, jak se může za padesát let změnit společenský náhled na čoudící komíny... Filmeček prodchnutý ukázkovým industriálním myšlením. ()

Terezinka198

Nějak mi uniklo, co se stalo s milionářem na konci, ale jinak spíše podprůměrný snímek. 2* za pokus o depresivní náladu a zajímavého milionáře. Moje reakce na holčičku, která ke konci vzala slunce zpátky: "Tady vidíte, že z ní bude zlodějka!" ()

FOCKE_WULF

Milé děti, tato krásná pohádka pojednává o tom, jak jsou kapitalisté zlí, sobečtí, chamtiví, nenažraní a morálně zkurvení. ()

Smerfetka88

Jelikož znám onu Wolkerovu baladu, byla jsem zvědavá i na tenhle počin. Bohužel mě zpracování příliš nenadchlo a raději si ji příště zase přečtu, než abych se na ni podívala. To, že to bylo ponuré, by mi ani nevadilo, ono to k tomu tak nějak patří. Ani vlastně nevím, co přesně mi na animaci nesedělo, ale něco to bylo...a proto jen 3*. ()

Demoiselle

Hrozně dojemný příběh, neplynulost dodala ještě silnější efekt a celkovou dramatičnost snímku jen podtrhla. Tleskám české animaci... ()

Hombre8

Avantgardní zpracování je hodně RAW a hodně působivé. Snad ani nemůže být ve větším kontrastu s ostatní Milerovou tvorbou. Skoro bych řekl, že to byla určitá forma protestu a vzdoru vůči ní. Téma trvale aktuální. ()