Ryan

• Kanada Ryan
Krátkometrážní / Animovaný / Dokumentární / Drama
Kanada, 2004, 14 min

Film Ryan, režírovaný Chrisem Landrethem, je animovanou poctou kanadskému animátorovi Ryanu Larkinovi. Před třiceti lety vytvořil Ryan v Kanadské národní filmové komisi jedny z nejuznávanějších animovaných filmů své doby. Dnes žije z podpory a žebrá o drobné v centru Montrealu. Jak se umělecký génius dostal na takovou cestu? (Letní filmová škola)

Kobitch

Oho, tak tohle byl moc dobrý film ze života. A to doslova, protože Ryan z názvu filmu není nikdo jiný, než slavný animátor ze 70. let, Ryan Larkin. Ten byl tak slavný, až se pod její tíhou propadl do změti alkoholu, kokainu a bezdomovectví, ze které se dostal až na začátku nového milénia díky shodě několika velkých náhod, o kterých si určitě přečtěte na anglické Wikipedii. Film má skvělou vizuální stránku, postavy vypadají realisticky (na tu dobu úctyhodný výkon), ale jsou různě zdeformované vším, co je v životě potkalo. Sám Ryan už je tak skoro jen vlastním stínem, chybí mu skoro celý obličej. I přesto dokáže režisér Chris Landreth (který sám ve filmu vystupuje, jelikož jde o jeho rozhovor s Ryanem) z neúplných obličejů vyždímat celkem dost emocí. [Oscary 2004] ()

easaque

tento film mě donutil zkouknout nějaké filmy Ryana Larkina, abych věděl koho tu glorifikují. Jeho díla byla určitě ve své době na velmi vysoké úrovni a hodně se mi líbili. Je vidět silný vliv tehdejší uvolněné doby a halucinogenních látek. Tenhle kraťas mě ale jako jeho pocta vůbec nepřišla a ani ta digitální animace nepřišla novátorská ani příhodná. Takže nemůžu kladně hodnotit a 2* jsou možná až moc. Raděj si prohlídněte Ryanovi filmy. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

ScarPoul

krátky dokument o animátorovi Ryanovi Larkinovi, ktorý svojho času dostal oscara za animák walking. Z pohľadu Chrisa Landretha, ktorý s Larkinom značne sympatizuje, vytvára akýsi psychadelický dokument o tom čo môžme konečne vidieť vnútri - deformáciu myšlienok - čo sa v konečnom dôsledku prejavuje aj v skutočnosti - deformácia tvári. Krásny spôsob ako sa vyhrať z látkou a poňať ju úplne inak a originálne. ()

Richard_Ba

Úžasný, surrealistky poňatý snímok o umelcovi , ktorý ochutnal v živote mnohé pády, ktoré poznačili celý jeho osud. Charakterizuje sa hlavne morfológiou postáv, všetky rozhdonutia v ich živote zanechali určitý následok na ich organizme, ktorý je viditeľný voľným okom. Perfektný inovatívny nápad, striedajúci aj druhy animácií. Proste 5* ()

jojinecko

Nepoznal som Ryana Larkina a je mi v podstate ukradnutý, ale toto je absolútne fenomenálne memento jeho dielu a osobe. Chris Landreth vedie rozhovovor so samotným Ryanom a jemu blízkymi osobami a všetko naokolo sa vizuálne "prispôsobuje" obsahu rozhovoru. Neuveriteľne kreatívne dielko s fascinujúcou animácou! Už v predchadzajúcom animáku autor riadne "zahaluzil" a očaril. Ryan je nesporne jeho vrchol, ktorý bude ťažko prekonávať! ()