Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Mylouch

Klasika s Bogartovým s úžasným nadhledem rozepsaným partem, bezchybná Ingrid ad. Dílo, ve kterém mají Čechy (díky válečné roli Maďarska na straně Říše) stejně ústřední roli jako v Hamletovi. Humanisticky "minivelkofilmová" šachová partie z kulis mlhou zahalené Casablancy, v níž se setkávají lidé válečné Evropy. Poctivá práce hollywoodských profesí, kam. A.Edeson, ♫ As Time Goes By - hraj, Same... ()

vesper001

U legend, klasik(ů) a kultů je problém s presumpcí úcty. Divák k podobným filmům instinktivně přistupuje s jistou obavou, že ze sebe udělá totálního idiota, jakmile dá byť jen pohybem obočí najevo, že se mu snad poslední z titulků zcela nepozdává. S podobnou posvátnou bázní jsem si pouštěla i Casablancu, a ač jsem ji sledovala sama, nedovolila jsem si během projekce jedinou hříšně kritickou myšlenku. Rick-„krk neriskuju kvůli nikomu“-Blaine je přesně ten typ melancholického cynika, který ve správnou chvíli udělá správnou věc, a který mi beznadějně imponuje. Jeho soka v lásce bych ale nejspíš nezaznamenala, ani kdyby byl poslední z tisícovky chlapů na planetě (kdože ho hrál?), a co se týče Ilsy - díky častým a pečlivě komponovaným detailním záběrům, které neberou v úvahu její nos (ano, mluví ze mě závist) je opravdu krásná, ale přesto poněkud strojená. Přemýšlela jsem, kterou hlášku z oněch hlášek, které znám nazpaměť už léta, ale netušila jsem, odkud pocházejí, mám do komentáře zařadit, a vítězem se nakonec stala: „Problémy tří lidí neznamenají v tomhle bláznivém světě nic. Jednou to pochopíš.“ Přehraj mi to znovu, Same. ()

flyboyeda

V tom filmu je toho tolik, spravnacky chlapactvi, love story af, 161, charakterni obeti, stylizace, krasna gradace, spetka humoru, velky pocin... ()

andrii

Nejzásadnější silácký kus muže s černým motýlkem, nejzásadnější gesto citu v dějinách filmu. Musíme si pomáhat, zvlášť v nepříznivých dobách - pro mě, pro tebe, pro nás dva...i tvého manžela. Tak jedná pravá láska, i když přála by si opak. Mít a nemít vítězství té noci ve vlastních rukách. Vysoký anděl už svá křídla rozpíná. Po generace do pamětí stříbřitý lesk nejslavnější citované černobílé romance se ukládá. ()

Decker

Vyraz kultovni je zcela vystihujici pro tento vyjimecny film, ktery si me ziskal skvelymi hereckymi vykony Humphrey Bogarta a Ingrid Bergmanove. Nektere hlasky a scenky jsou natolik zname a povedene, ze neni pochyb o tom ze tento film se radi do kategorie nestarnouci klasiky nebot se na nej chodi a chodit bude i vice nez sedesat let po jeho vzniku. ()

Wallas

Kdo neuvidí tento snímek, nepochopí desítky zaběhnutých klišé ve filmovém žánru kopírující reálie tohoto filmu. Opravdu silný zážitek. ()

hans500

Film, který se naprosto právem řadí mezi nejlepší filmy všech dob. Herecké obsazení je skvostné: Humphrey Bogart jako Rick Blain je skvělý a perlí jednu hlášku za druhou, Ingrid Bergman je okouzlující, Paul Henried jako Čechoslovák Victor Laszlo, vlastenec a vůdce protifašistického hnutí odporu je přesvědčivý, Claude Rains jako policejní kapitán Renault skvěle doplňuje Bogarta a přihrává mu na hlášky, Conrad Veidt jako fašistický major Strasser je správně nesympatický, naopak velice sympatický je Dooley Wilson jako klavírista Sam a třešničkou na dortu jsou Sydney Greenstreet a Peter Lorre (s Bogartem si zahráli v Maltézském sokolovi) jako italští obchodníci s tranzitními dokumenty. Kromě výborné režie je tu excelentní scénář Julia a Philipa Epsteinových. Film je perfektním mixem všech možných žánrů (romantický, válečný, drama, komedie a trochu i noir), kamera je dobrá a také hudba Maxe Steinera stojí za pozornost. A samozřejmě legendární závěr. Komentář napsán 28.12. 2008 v 1:04 ráno (2008). ()

LeoH

Atmosféra dobře rozjetého baru s piánem ve válečném závětří roku 1941, pro tu si sem určitě zase přijdu. Tuctová lovestory je jen kostra, ale dlužno říct, že šmrncovní. ()

Doudis19

Vybroušená klasika, plná překvapivých zvratů, klasických herců a především obrovské podpory západu v období 2.světové války. Ve chvíli, kdy Marseillaisa přehluší zpěv němců, člověku až běhá mráz po zádech. A o tom Casablanca je! ()

VaHo

Místy sice roztomile naivní film, ale i tak je příjemný a romantický. Chemii mezi Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou jsem těm dvěma naprosto věřil. Po právu uznávaná klasika. ()

senor

Američani to žerou už víc jak 60 let a k nám to dorazilo až teď. Očekávání tedy byla velká, a v podstatě byla splněna. Je fakt že někdy to působí už hodně vousatě a ty Bogartovy hlášky mě nepřipadaly až zas tak skvělé, ale je to prostě takové pěkně ucelené. Moc se mi líbily ty velký ksichty na plátně, kdy Bogart nebo Bergmanová zabírali víc jak půlku plátna (a že je ve Zlíně velké plátno). No prostě klasika. ()

Sokkk_y

Casablanca je pro mé filmové obzory jakási srdcová záležitost, a to asi snad největší ze všech dosavadních, mnou zhlédnutých filmů. Je to tím, že před cca šesti roky, v mých 11 letech, se právě Casablanca stala mým prvním snímkem z té vyšší kinematografie. Nevím přesně co jsem tehdy po zkouknutí řekl, ale určitě to bylo něco ve smyslu "fuuuj, černobílý film!". Ale právě tento negativní pohled ve mně vzbudil zvědavost o film a dá se říct, že Casablanca byla má brána do světa stříbrného plátna. Až dosud jsem tento snímek viděl několikrát, ale až nyní, po těch šesti letech, si myslím, že jsem způsobilý k napsání komentáře. Takže do toho. Během mnohaleté historie se stala Casablanca legendou mezi romantickými filmy. Nevím, zda tomu přispěl antifašistický odér, který ve 40. letech jistě vanul po celé Evropě (což dokazuje scéna, v níž Frantíci doslova přeřvou svou La Marseillaise Němce), nebo jen obyčejný fakt, že duo Bogart & Bergman bylo prostě... rozkošné romantické. Ať to bylo jakkoli, jedná se každopádně o velmi velký a rozhodně důležitý kus, jenž si zaslouží patřit mezi to nej, co bylo kdy natočeno. A ať si každý myslí cokoliv, Casablanca je klasická klasika, kterou musí, a zdůrazňuji to musí, vidět každý. Here's looking at you kid. ()

bondgirl

Holywoodská KLASIKA! Osudová láska, okolnosti pár rozdělí a pak je opět svedou dohromady. Vyjímečná je atmosféra filmu, kamera a herecké výkony. ()

Sfinkter

Nemůžeme filmu ze čtyřicátých let vyčítat spoustu naivních scén a poloh a polopatické vysvětlování každé situace, na druhou stranu osoba Bogarta vás hodně okouzlí a od prvních chvil vám bude potěšením pro oko. Navíc žádný čitelný závěr, budete sami překvapeni. ()

Blacks

Dlouho jsem se k téhe černobílé filmové legndě odhodlával, až jsem jí shlédnul za jednoho dlouhého večera a nelituji ani na vteřinu. Ten film je úplná pecka. Ukazuje drtamaické událolsti na pozadí milostného trojúhelníku a to vše se skvělým humorem, vřele doporučuji. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána