Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

JustMeeKatie

Řekla bych, že "Casablanca", byť je to takový trhák (zejména pro americké diváky), se zalíbí jen určitým lidem, hlavně tedy těm, co mají rádi starší filmy a jsou romantiky. Film je velice pěkně natočený a obsazení je skvěle vybrané - Ingrid Bergmanová byla vážně krásná ženská! - ale mě bohužel samotný děj nijak zvlášť neuchvátil. Pro mě to bylo víceméně o ničem. Líbilo se mi snad jen to spojení mezi Rickem a Ilsou a konec filmu mi přišel asi úplně nejlepší. Také mě mile překvapilo (před shlédnutím jsem si nečetla popis filmu), že do děje chytře zakomponovali postavu z Československa. Nicméně musím říct, že "Casablanca" zkrátka nebyl můj šálek čaje. ()

zigíš

Vida, chce to pár shlédnutí navíc a docením i Casablancu. Prve jsem tak nadšený nebyl. Například scénář mi kdovíjak zázračný nepřišel. Zajímavé, že právě ten teď beru jako její největší devízu. A obrovská přidaná hodnota je plné kino (i když o velikosti MATu). ()

Nepi

Casablanca je kultovní příběh velké lásky na pozadí válečních událostí.Toto téma je ve filmu časté,ale tady je vyvedeno tak brilantně,že člověka,až překvapí svou silou, která z plátna srší.Casablanca je filmem skvělých hereckých výkonů (Bogard,Bergman),výtečné hudby a hlavně skvěle napsaných dialogů, které na tu dobu působí velmi nadčasovým dojmem.Prostě nemám co dodat a po dlouhé době jsem viděl zase něco z filmové klasiky. ()

Styxos

čekal jsem nějaké úžasné filmové dílo avšak dočkal jsem se jen obyčejného romantického příběhu, kde nic nedopadne, jak jsem čekal. ()

jatamansi

U mne je Casablanca tím kultovním filmem, ale neberu nikomu jeho názor, pro mladší ročníky je možná už trošku přešlá, ale to je víc starších filmů. Viděla jsem ji černobílou i kolorovanou, s titulky a s dvojím dabingem. V různých kombinacích. V kině i v televizi. Jasně nejlepší je černobílá a s titulky, kolorovaná je otřesná. Ale zase je s tím lepším z dabingů, kupodivu z novácké dílny z roku 2000, kdy Bogarta mluví Alois Švehlk a ten hlas alespoň odpovídá. ČT udělala nový dabing Casablanky v roce 2006, se Šromem a s Bebarovou, a to je naprostá katastrofa. Jo, a nejlépe se sleduje v Aeru a s kamarádkou. Že je Casablanca fenoménem nejen pro mne dokazuje i její časté zmiňování v amerických filmech a knihách. Namátkou v Deníku americké manželky by hrdinka ráda vyměnila domácí večírek za sezení u TV a za xté sledování Bogarta s Bergmanovou. Což můžu i já. ()

latvar

Trošku mě vrtá hlavou jak mohla Casablanca získat 3 Oscary, pro mě průměrný film, který si zaslouží maximálně 60% hodnocení a 3*. ()

voleman

Casablanca na mně hned napoprvé působila jako ta největší klasika, což ona určitě je. Příběh je ovšem jedno obrovské klišé, a vše ve filmu je velice snadno předvídatelné. Každopádně koukat se na tenhle film i po 70 letech stále dá, a film nijak nenudí. Nicméně na plný počet hvězd to pro mě nebylo, protože mně film v ničem nepřekvapil a podruhé bych ho ani asi vidět nemusel. Stále jde ovšem o velkou klasiku světové kinematografie, kterou se vidět určitě vyplatí. 80% ()

venca163

Těšil jsem se, jak to zkritizuju, ale ono je fakt dobrý =). Když vezmu poměr zábava/stáří filmu tak je to jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. Plus poctivej holywoodskej konec! (80%) ()

jefff

Velký příběh, velký film. Přesto jsem čekal něco jiného - možná víc atmosférického, víc třaskavého. Casablanca je spíš laskavá, milá. ()

solskjaer

Film který sice nese ohromnou známku hollywoodčnosti a Hollywood je z něj cítit téměř v každém snímku se stal legendou. Jak je to možné? Perfektní herci a nezapomenutelný příběh, který dává hercům vyniknout, atmosféra blízká divákovi a v neposlední řadě charakteristické mikroklima filmu udělalo z Casablanci legendu! Určitě nejlepšími momenty tohoto snímku je Ingrid Bergmanová, která na plátně doslova září a její hvězdnost je z ní cítit z každého snímku a i když je film dost starý tak musím uznat že Ingrid je fakt kus! Dalším pozitivem tohoto veledíla jsou nesmírně silné herecké výkony a to všech. Zcela všech. Neviděl jsem jediného herce v tomto filmu, který by hrál špatně .Žádného. Teď na chvíli k negativním připomínkám, které jsou spíše rejpáním se v bahně než nějakými velkými negativy, které by mě vyloženě vadili. Tak za prvé mi film přijde trochu moc limonádový, ale to je zapřičiněné danou dobou (nezapomínejme že je to už přes 60 let starý film!), dále spíš taková připomínka , která mě dost rozesmála a to, že jsem si všiml , že Bogard má na každém druhé záběru v ruce skleničku a stále chlastá, aniž by však byl nějak podroušen:-)) a stále je 100% koncentrovaný:-). Dalším rejpnutím je na můj vlkus příliš časté odmilování a zase zamilování Ingrid do obou protagonistů. Myslím si že v dnešní době by to asi moc pánů nepochopilo:-)) Ale jak jsem psal jiná doba jiný mrav. No a nakonec pár postřehů - Ingrid se ve filmu jmenovala miss Lunda:-)), dalším postřehem jakým principem vyhrával strážník na ruletě?. No a na úplný konec menší "bug" nebo chyba chcete-li - Laszlo asi nebude Čech jak z tohoto filmu vycházelo najevo, možná by neuškodilo kdyby Curtiz býval použil mapu Evropy. ()

ondrech

Kamera: Arthur Edeson ... prestoze jsem nebyl uplne mimo a nerikal jsem si, jestli je to jen sen anebo skutecnost jak u jinych filmu, presto pro me prestal plynout cas a dejova linie me chytla totalne. Kamera je proste skvela a vyprava taky. A plynuti pribehu neuveritelne. Vykony hercu Bogarta a Viktora Lazsla nebo cernocha jsou skvele. Ingrid je trosku slabsi. Ale presto jsem se bavil a ani jednou se nepodival na hodinky, tedy pet hvezd. ()

Hortenzia

americká malinovka o "skutočnej" láske,ktorá nejakým záhadným spôsobom Američanov očarila (možno to bolo len hlavnými predstaviteľmi), pre mňa však dosť veľké sklamanie, na konci filmu som mala pocit,že ak ešte raz začujem "As time goes by",tak ma na mieste porazí ()

Mr.Jackass

Není co dodat láska je všemocná a hymna Francie uvnitř salónu? Brrrr úplně mě běhal mráz po zádech, jak jsem viděl odhodlanost za každou cenu se postavit německým okupantům. Až po slédnutí tohoto filmu si uvědomíte v kolika filmech je cítit duch tohoto odkazu :) V poslední době červený trpaslík a Dr.House co jsem viděl... ()

kisha

Jak tohle někdo může nazvat nudným filmem...Rickova samolibost a zároveň skrytá sentimentalita, Ilsina věrnost a oddanost hned dvěma mužům plus její neobvykle dokonalá tvář, Viktororova odvaha a zachování si dekora v každé situaci a ještě body pro něj za Marseillesu (pro mě asi nejsilnější scéna), milostný trojúhelník a vedlejší dějová linka 2.světové války, lehce čekané zvraty, výborná hudba, aktuálnost humoru, co by měl člověk chtít po romantickém filmu víc:) ()

Danoboss

Prvý krát ma tento film tak nudil, že som ho v strede vypol a pol roka sa presviedčal aby som ho dopozeral, pre rozšírenie obzorov. Včera som sa k tomu dokopal ale bohužiaľ som medzitým prvú polovicu zabudol, tak som si ho zapol odznova. Neviem čím to je, ale mimoriadne ma bavil, ale na tento film skutočne treba mať náladu a neni najvhodnejší tesne pred spaním, keď skoro nevnímate, pretože pochopiť všetky vzťahy medzi postavami dá zabrať. Akosi som ale nepochopil ten slávny koniec o ktorom sa toľko písalo... mal som inú verziu alebo mi niečo uniklo? ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána