Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

strikeman

Casablanca je kultovní a velmi citovaný snímek, z perspektivy současného zkušeného diváka však v silné konkurenci pozdější filmové tvorby pomyslnou zlatou medaili neobhajuje. Určitě se však jedná o příjemné pokoukání, které neomrzí. A Ingrid byla kočka, která by snesla i dnešní měřítka ... 80% ()

fr3ak

Dobré. Velmi dobré. Tyhle starý klasiky často doplácej na to, že už po tolika letech moc nefungují, ale Casablanca naštěstí není ten případ. Při sledování sem byl dost v šoku, kolik novějších filmů některý scény tak silně cituje a někdy je doslova vykrádaj 1:1. Filmu podráží nohy akorát poslední čtvrtina, kdy se krásně napínavej příběh stočí směrem k přeslazený limonádě a samotnej závěr tomu svojí groteskností akorát nasadil korunu. Asi si takovej tupej konec žádala doba vzniku, ale já z něj teda nejásal. ()

Denny

Jak se řekne Casablanca, tak všude samé superlativy. Myslím že dost diváků bylo zklamáno, někdo ovšem ne. Závěrečná scéna na letišti byla v několika dalších filmech parodována. ()

skleboun

no nevím...ty tři a půl * dávám hlavně proto, že mi to celé přišlo spíš jako dobrá komedie, než jako dramatickoromantický film...nemůžu si pomoct, ale je to tak...hlavně ten konec je docela vtipnej :) jinak mě trochu dostalo, že český emigrant má vyloženě "české" jméno - Viktor Laszlo...ale nebudu se hádat, pro mnoho lidí je to klasika - pro mě ne, ale i tak jsem ráda, že jsem tenhle film viděla... ()

bolf!k

neveril bych ze se mi muze libit romanticke drama z roku 1942 se vsemi temi uhlazenostmi ale povedlo se a Bogart je fakt spicka, cynicnost jeho postavy byla skvela :) ()

ex.it

Napadala mne při sledování filmu jedna otázka - proč jej američané řadí mezi svá nejlepší díla a označují za nejlepší romantický film všech dob? Je to takové malé klišé, ale něco do sebe to má. Děj nijak výrazný (kdyby nebylo války v pozadí, děj vlastně není o nic lepší než současné romantické filmy). Ale i tak musím dát plný počet hvězdiček a snad je to i tam film, u kterého lituji, že tu není o hvězdičku víc. Ingrid Bergman byla nádherná herečka. A dobrá. A Humphrey Bogart dodal filmu správný pocit z padesátých let dvacátého století. Elegantní, hodný, šarmantní, vlivný a hlavně dobrý a přesvědčivý herec. ()

Barak

Casablanca si nese vizitku "nejslavnější romance všech dob", takže jsem od ní čekal mnohé. Přesvědčil jsem se akorát o tom, že Humphrey je vážně "borec" a že Ingrid je zatraceně sexy. Romantika by přecejen měla být romantická, a tím Casablanca není. Neříkám, že to není fajn film, ale takhle jsem si tu slavnou Casablancu vůbec nepředstavoval. Všichni tam pořád mluví o tom, jak by chtěli do Ameriky, ale pocity jeden k druhému vyjadřují velmi stroze. V závěru se to docela rozjede a nějaké náznaky se konečně objevují, ale to, co se odehrává předtím je přecejen hodně průměrné. Za svým hodnocením si však stojím.... :) (7/10) ()

pepa3rd

Upřímně, příliš nechápu, jak se tento film mohl dostat mezi nejlepší a nejoblíbenější díla světové kinematografie. Z mého pohledu se jedná jen o vcelku lehce nadprůměrnou romanci, nevybočující nijak výrazně z řady dalších podobných filmů. Co se snad trochu liší od standardu, je konec, který ve své době nejspíš dojímal přítomné dámy k slzám a skutečnost, že bezprostředně reaguje na probíhající válečné události. Jenže dnes je jiná doba a tak tento film již působí na diváka zcela jinak. Hodnotit ho jen vzhledem k nostalgii a úctě, kterou jsme navíc získali více z doslechu, než z vlastní zkušenosti, by asi nebylo správné. Z mého dnešního pohledu, "jen" lehce nadprůměrných 60 %. ()

MJ

Tenhle film sem měl na kompu fakt dost dlouho a odhodlal sem se ho skouknout az teď. Důvod je prostý - bál sem se ho. Je to naprostá a totální KLASIKA a s takovejma filmama si většinou moc nerozumím. Ale tenhle filmeček mě naprosto dostal. Jednoduchý, ale propracovaný. Že je kapku staršího data? Naprosto mu to neškodí, spíš naopak. Takže 95%=***** a to zaslouženě. ()

cogi

S přehledem strčí do kapsy všechny moderní slaďárny .. nehledí jen na linii lásky .. ale věta .. zůstane nám Paříž .. charakterizuje, že vždycky všechno nemůsí končit růžově, každopádně ne pro všechny ()

longercz

Při sledování mi přišlo jako bych polovinu filmu už někde viděl. Samozřejmě to bylo tím, že Casablanca už byla tolikrát napodobena či parodována. Přiznám se, že jsem nevěděl jak moc velký vliv měla na pozdější filmy a podle mě to je ta nejlepší věc, co se může filmu stát, už jen proto, že díky tomu bude žít věčně. Co se týče filmu samotného určitě nebyl špatný, ale dřív měl podle mě na diváka mnohem větší vliv. Nyní už jde jen o docela všední romanci z naprosto nevšední doby. ()

mi-ib

"S hrůzou jsem zjistil, že se tu provozuje hazard." - "Vaše výhra, pane." Casablanca je pro mě až překvapivě pěknej film. Byl jsem zvědavej, jak na mě tato klasika zapůsobí. A musím přiznat, že zapůsobila velmi. Bogart zde má skvělou roli. Tyhle postavy co maj všechno na háku mě v jeho podání dokonale baví. Ale ještě víc mě bavil kapitán Renault v podání Clauda Rainse. Nečekal jsem, že se u takhle závažného tématu, tak moc zasměju. Jediným důvodem proč nedám 5* je na můj vkus dosti přeslazený konec. ()

Stíba

Svěží, ladná filmová báseň, která mě ale o tvrzení, že se jedná o jeden z nejklasičtějších romantických fimů všech dob úplně nepřesvědčila. ()

Lucas87

Taková klasika, která vznikla během válečných let, žádná slinta ale chytlavý příběh, který zobrazuje vůdce hnutí odporu z Československa, bylo příjemné se dívat hodinu a půl na Ingrid Bergman a Humprey Bogart svou roli skvěle zvládl. ()

Jajar

Když v roce 1942 vznikla Casablanca, nikdo netušil, že na scénu právě přichází jeden z nejslavnějších a nejcitovanějších snímků éry Klasického Hollywoodu. Dokonce ani režisér Michael Curtis neměl zdání, že tímhle dílem poprvé a také naposled překročí svůj vlastní stín. Souhrou nejrůznějších okolností každopádně natočil nádherný klenot, který uchvacuje mnoho diváku dodnes. Film v sobě brilantním způsobem mixuje hned několik žánrů. Protiválečného drama, v němž je Casablanca městem, ve kterém evropští uprchlíci netrpělivě čekají na štěstí a odlet do země svobody; napínavé dobrodružství, kde všechny hlavní postavy bojují o holý život a v neposlední řadě nádhernou romanci. Bezpochyby a zcela právem se jedná o naprostou klasiku filmového plátna. "We´ll always have Paris." ()

Killingjoke

Casablanca je pro mne víc než cokoliv jiného pocitovka. Bylo by liché z ní dělat víc než ve skutečnosti je a už vůbec se nedomnívám, že se jedná o jeden z nejlepších filmů všech dob. Tak proč 5 hvězd? Jak říkám, je to pocitovka... Casablanca je moc pěkný milostný příběh zasazený do časů bezcitné německé rozpínavosti a demagogie, do atraktivních míst v Africe. Většina scén se pak odehrává v baru, který patří záhadnému a nepřístupnému Američanovi Ricku Blainemu. Je to bar, kde můžeme na jednom místě potkat německé okupanty, bojovníky proti nacistům, či francouzské kolaboranty. Rickovi se v podniku daří a vše klape až do doby, kdy jeho podnik navštíví jeho stará láska Ilsa se svým odbojářským manželem a Rick se musí rozhodnout, zda se řídit srdcem a vlastní sobeckostí, nebo je čas odkrýt druhou stránku své povahy, kterou se snažil tak dlouho skrývat. V roli drsného šviháka zazářil dobový představitel ostrých hochů Humprey Bogart a jeho lásku skvěle zahrála krásná Ingrid Bergman. Casablanka nedisponuje žádným výjimečným scénářem a z pohledu současnosti může místy působit až velmi naivně a často jako klišé. Přesto si dovedu představit, jak silný musel být zážitek pro diváka, který na film zašel v době jeho uvedení. A navíc, Bogart je prostě frajer... ()

cartwheel

Komentář píšu až po několikátém shlédnutí, kdy na mě už snad nepůsobí romatický opar filmu, který je tedy dost masivní a dost obtěžující. Samozřejmě že je to moc ulepené, moc předvídatelné a Ingrid Bergman hraje hroznou bitch. ALE. Neuvěřitelně mnoho mě baví způsob, jakým jsou stavěny scény, jak fungují misanscény, jak je kladen důraz na jednotlivé rekvizity, melodie, a takové ty maličkosti. Protože to u mě dělá film. A taky Humphrey, že ano, kvůli kterému asi nikdy nepřestanu kouřit. Navíc, když si uvědomíte, že je to točené v roce 1942, s premiérou 1943! Mindblowing. A taky: "Of all the gin joints, in all the towns, in all the world, she walks into mine." ()

dalziel

Po nespočetných recykláciach a parodiach som sa rozhodol pozrieť si aj originál.Ale ako to už u mňa býva, vracať sa k niečomu len preto, že to je klasika skrátka u mňa nefunguje.Bohužiaľ,ale mňa tento film neoslovil absolutne ničím. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána