Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Itar

Po dlouhé době film, který mě i přes všechna ta očekávání nezklamal. Všechno je tu tak, jak má být a především scenáristicky je to klenot největší. ()

Paldiny

Keď si vezmem, že Casablanka vznikala v čase, kedy ešte Nemci pustošili Európu, tak ide o odvážny film a to jak príbehom tak sarkastickými narážkami napríklad do radov koncentračných táborov. Rick má totiž od asertívneho chlapíka veľmi ďaleko a slovne to tam hasí hlava nehlava, Nemec - Nenemec. Snímka zvolila tiež správnu stopáž a vďaka nadčasovému scenáru a réžii pôsobí sviežo aj po troch štvrťstoročiach. Vôbec tu nie sú prítomné hluché pasáže, alebo zastarané rozprávačské postupy, ktoré zdobia aj o desaťročia mladšie snímky. Príbeh si ide sebavedomo svoju líniu, na ktorú sa napájajú menšie príbehy bez toho, aby pôsobili nadbytočne. Čomu snáď pripísať malé mínus, že ten ľúbostný trojuholník emočne nevygradoval tak, že by som bol z neho namäkko. Predsa len duel od srdca zaspievanej Marseillaisei a nemeckej skladby akú si tam nôtili ožralí nacistickí dôstojníci ma oslovil viac, než záverečná dojímavá obeta. ()

Spectre

No dobre.. najlepší film na svete to nie je. Je to film plný klišé, s dosť vykonštruovaným scenárom, avšak vzhľadom na žáner a maximálnu mieru elegancie, s akou sa snaží tieto kinematografické neduhy naservírovať je nezabudnuteľný. V súčasnosti je trend skôr vo vydieraní diváka, tu nič také neuvidíme. Tak úžasne elegantný film s výbornou Ingrid Bergman, ako aj ďaľšími predstaviteľmi, sa nevidí často. Upútala ma aj precízna kamera, ktorá nevtieravo podfarbuje atmosféru. Nebavme sa o tom, že je to najlepší film - je to proste klasika, ktorá si 5* celkom iste zaslúži. Znovu sa opakujem s mojim obľúbeným výrokom, ale nemôžem nespomenúť, že práve takéto filmy sa (žiaľ) už dnes netočia :( ()

Senfi

K tomuto kultovnímu snímku jsem se dostala až nedávno...a lituji toho. Ne toho, že jsem ho viděla, ale toho že až teď. Casablanca mě naprosto dostala..svým příběhem, láskou kterou byl film prostoupen..a že je to samé klišé? No a co, podle mě je to jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděla a nikdo mi to nevymluví..:o) ()

dehlie

to, že vo filme, ktorý je pre ameriku klenot, hrá ugarta ružomberčan peter lorre je teda možno jedným z najvýznamnejším vkladom aký dalo slovensko hollywoodu. čo sa týka casablanky- na teba je ale pohľad, dievča:-) ()

Jorge-Z

Pro mě jasná klasika. Skvělý film, každá minuta má něco do sebe. Ingrid Bergman je opravdu krásná žena, možná bych si dokázal namísto Humphreyho Bogarta přestavit spíše Caryho Granta. Nádherná scéna byla, když se zpívala Marseillasa proti německé písni, strašně to na mě zapůsobilo. Stejně jako nečekaný konec. Už chápu, proč je v žebříčku IMDb Casablanca tak vysoko. ()

Ollie235

Vynikající příklad toho, že k natočení dokonalého filmu o válce není třeba velkých bojů ani zbraní. Stačí dát dohromady sebranku nesmírně sympatických herců/hereček a vymyslet jim zajímavý příběh. A rázem vám vznikne film, kterému není co vytknout. O romantická klišé zde sice skutečně není nouze, ale možná tím obdivem ke charismatu Bogarta či kráse Ingrid Bergman, možná tím kouzelným prostředím mi vůbec nevadily a ke konci mi došlo, že by ten film nebyl bez klišé tou úžasnou klasikou, kterou si člověk vybaví, když slyší název Casablanca. ()

Milky.

Poslední dobou se (velké) díky kolegovi obracím na staré filmy a Casablanca je jedním z nich. U Casablancy mě upřímně udivilo, že ač od premiéry uběhlo téměř 70 let, nepřijde mi nějak extra klišovitá a musím uznat, že mě docela chytla i přesto, že jsem se při sledování neustále musel soustředit i na věci bokem,takže nedostávala takovou pozornost jakou by si zasloužila. Myslím, že někdy se určitě podívám znovu a plně soustředěně. Možná mi přišlo, že se děj trochu táhl, ale to je tak možná všechno, co bych vytkl. Pro mě jsou tady hvězdičky jasné... ()

AIMÉE

Casablanca už ve své době byla pojem. A ani dnes nepůsobí omšele. Proto v tomto mají filmy noir navrch, jelikož ona zasloužená atmosféra se jen těžko hledá v soudobých snímcích. Hvězdy tehdejšího stříbrného plátna také pohlížely na své řemeslo o poznání jinak než spousta jejich dnešních následovatelů. Zápletka je univerzální, ale nikoli fádní, už jen díky představitelům hlavních i vedlejších rolí, kteří jednotlivě nabízejí své charisma. Co se týče ústředního trojúhelníku, nemám výtky, jež by stály za zmínku, snad jen pouhé nuance, které tak či onak s radostí přehlédnu. ()

simply

I po těch letech Casablanca neztrácí nic ze svého kouzla. Humphrey Bogart je jako Američan Rick úžasný. Příjemným překvapením byl i závěr filmu. ()

javaznenevim

Po opětovném zhlédnutí zvedám na 5*. Dlouho jsem přemýšlel, co napsat k filmu, který je i po více než 70ti letech od vydání pořád klasika. No, tak snad jen to, že pokud se chcete kouknout na Casablancu, tak se musíte vyhnout naprosto příšrernému dabingu, ve kterém soudruzi upravovali k obrazu svému. ()

laepus

Dnes už víceméně nedívatelný svědek své doby - někdy více někdy méně, to jsou ty důvodu, proč alespoň tři hvězdy. Nic zásadního se tady vlastně neděje a pokud ano, tak je to na dnešní dobu podáno tak nezáživně a pateticky, že od začátku je stejně jasné, jak to dopadne a co Rick udělá... Omlouvám se všem ctitelům tohoto filmu, ale nedá se jinak. Není rok 1942, ale 2017 a filmy mají vypadat jinak. ()

zelvicka.

Pro všechny mé filmové přátele: Tenhle film musíte vidět, už jen kvůli tomu, že jste ho z lepší půlky viděli. Mám za to, že je to nejčastěji citovaný/parodovaný film. Ze všech barů, ze všech měst na celém světě, vešlas zrovna do toho mého... Nebo je to jen tím, že z poloviny použili snad všechna dostupná cliché, která v té době byla a z druhé části filmu se cliché stala. V každém případě je tu krásná Ingrid Bergmanová a jedna z postav je Čechoslovák. Stojí to za to :) ()

Emzet

Film, který je nesmrtelný. Právem. Klasika ze všech nejklasičtější, od okouzlujícího Bogarta přes spanilou Bergmanovou, neustále omílané As Times Go By či finále na letišti. ()

Salmayo

Po prvním shlédnutí pro mě nejslabší film z TOP 20 na IMDB. Krásná scénka s Marseillaisou, ale takovej nějakej divnej konec. Buď na tuhle romantickou klasiku nejsem nebo to všichni schválně vychvalujou už jen kvůli tý "pověsti?(eng) ()

JM87

Né, že bych z toho byl přímo nějak unešenej, ale tady prostě vidíte čistou filmařinu. Po dlouhé době sem viděl film ve kterým se skutečně hrálo. Jasně, námět je klišé, ale tohle je ještě stará škola. Jinými slovy, kdyby někdo natočil něco s podobným nebo stejným příběhem teď, asi bych dal tak maximalně jednu hvězdičku, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tak starou věc + obsahující PERFEKTNÍ charaktery (Rich, Lasczo), tak dávám hvězdiček 5. Tady se opravdu hrálo, to už se jen tak nevidí. Teda vidí, ale né tak často. Prostě Bogarth je frajer, připomíná mi ty klaďase typu Michael Biehn atd. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána