Souboj s nebem

• Česko Bitva na nebi (festivalový název) (více)

Marcos, který je řidičem v rodině generála, unesl se svou ženou malé dítě kvůli výkupnému, ale děcko nečekaně zemřelo a Marcos se tím trápí. Když veze generálovu dceru Anu z letiště, svěří se jí a Ana, která se prostituuje pro vlastní potěšení, mu pro útěchu nabídne sex. Marcose nepřestávají sužovat výčitky svědomí, a vydá se proto se zástupem kajícníků na pouť k Panně Marii Guadalupské. Ve svém druhém filmu, vybraném letos do hlavní soutěže v Cannes, se Carlos Reygadas vrací k tématům, jež rozvíjel už ve svém pozoruhodném debutu Japonsko. Jsou to témata sexu, smrti a duchovního rozměru života. Vztah Marcose, Any a Marcosovy ženy je zasazen do tísnivé atmosféry přelidněné metropole, kde chudší vrstvy obyvatel domorodého původu nejsou s to zakořenit v městském prostředí, hledají náhražková uspokojení a duchovní spásu v náboženství. Záběry orálního sexu, jimiž režisér nešetří, nepůsobí ani trochu pornograficky, naopak získávají v kontextu filmu až metafyzický rozměr. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

fragre

Tedy je samozřejmě možné, že nejsem dostatečně intelektuálně na výši a že nemám smysl pro novou obraznost ve filmu, jinak by se mi film jistě propálil na nejhlubší dřeň mého jáství, ale mě to připadá jako intelektuální samohana a samolibost, jako další postpostpostmodernismus pro nějž je umění to, co za umění prohlásí tvůrci (zde spíše vyrabitelé). Děsivá nudná deprese vane z tohoto filmu, a to taková, že ji nepřerazí ani ty pornografické vložky, které nejsou už ani šokující ani libido rajcující, ale jen zase depersivně nudné. Ale jistě to má i svůj pozitivní prvek – po takovém filmu už ani Apokalypsa nevypadá jako špatný nápad. Tak za toto poznání ta jedna hvězdička. ()

dopitak

Wau! Z tohohle filmu jsem mnohé nepochopil, ale věřím, že to tak snad mělo být. Nechtěl bych to ale nikdy vidět nadabované.___ Jestli chtěl režisér Carlos Reygadas natočit film o atraktivní dívce Aně, souložící jen tak z nudy s velmi ošklivým, tlustým, starým mužem, pak se to nepovedlo. Je však zřejmé, že o tohle Reygadasovi věru nešlo..___ Nechápal jsem toho hodně, například proč se na chodbě pomočil. Ale když pak udělal tu věc s nožem, doopravdy jsem se bál, že to nebylo jen ve filmu. Může za to téměř dokumentární kamera, velmi autentická, pochopitelně dost syrová.___ Sledujeme soutěž o nejdelší záběr. Kameraman používá NEUVĚŘITELNÉ záběry, střih se objevuje snad jenom z povinnosti, když už není kudy cesta dál. Méně trpělivý divák se asi postupně začne nudit.___ Další, co je taktéž neuvěřitelné, jsou detaily - záběry na obrazy, kapající kohoutek, pomalu ochabující penis.. Reydagas si s definicí pornografie těžkou hlavu nedělá a film je místy opravdu hodně bezprostřední až naturalistický, rozhodně není vhodný pro slabé žaludky.___ Ana (Anapola Mushkadiz) je velmi svěží, podmanivá, krásná. Marcos (Marcos Hernández) je naopak odpudivý, místy až nechutný. Což je báječná kombinace, záběry v posteli jsou šílené (ale přesvědčivé). Pokud informace z imdb nelžou, jedná se v podstatě o neherce, zvláště u Marcuse a jeho ženy.___ Na vyšší hodnocení ale ještě asi nejsem dost vyzrálý, protože jsem se chvílemi nudil (proto jen tři). "No more women. No more tits. No more tits." ()

lesumir

Battle in heaven je presne ten film, ktery se bud ohodnoti hodne spatne, nebo hodne dobre. Staci se podivat, jak je to hodnoceno tady na csfd, je to hodne rozporuplne. Je to hodně zvlastni dilo, v podstate si porad kladu otazku "Co tim chtel basnik rici?". Tady se doslovne hodi fraze, ze je to "o nicem". Ano, ten film se niceho nedrzi, ne unosu, ne manzelu, ne te "kapitanske dcerky" a v podstate niceho. Na druhou stranu mi to hodne rychle uteklo 4/10 ()

betelgeuse

Vedle UMÍNĚNÝCH MRAKŮ další shocker aktuální festivalové sezóny, který má podobně nekompromisní a svěže originální optiku, a taky výborně pracuje s hudbou. Nemyslím, že jde o jeho „pochopení“; děj – neděj je celkem jasný, byť velmi pozvolný. Ani bych jeho sexuální scény neoznačil za „směšné“ (chci vidět zde komentující pány, až jim jako hrdinovi bude kolem padesátky) nebo „neškodné“ (mají hard-core elementy). Velmi zajímavá koláž subjektivních pohledů, obrazových asociací, „mechanických“ sexuálních figur a neotřelých hudebních ploch. ()

Xeelee

První scéna a rovnou takovej šok. Slzička mě fakt dostala. Na Souboji s nebem mě naprosto uchvátily statické obrazy a práce s barvou. Pastva pro oči a velmi emotivní zážitek. Atmosféra by se dala krájet. Nádherně podstatu filmu vystihl Adrian. Sám bych to lépe nenapsal a opisovat se mi nechce, takže si jeho komentář radši přečtěte sami. ()

• Preplnené pouličné scény boli natočené v skutočnom dave bez komparzistov. Operátora kamery jednoducho umiestnili na kolesový vozík a tlačili ho ľudia v dave. (Arsenal83)
  • Úvodná a záverečná sekvencia filmu, ktorá zobrazuje orálny sex, bola pri komerčnej prezentácii v Mexiku cenzurovaná. Nariadil to sám Carlos Reygadas ako dobrovoľné opatrenie na žiadosť členov hereckého obsadenia. (Arsenal83)