V roce 1961 se díky převratu dostal do vedení Jižní Koreje Park Chung-hee a osmnáct let vládl skoro diktátorskou mocí. 26. října 1979 je den, kdy skončilo jeho vládnutí, a datum, které se zapsalo do historie Jižní Koreje. Tehdejší ředitel Korejské ústřední zpravodajské služby (KCIA) Kim Jae-kyu se rozhodl zavraždit Park Chung-heeo, který byl zároveň i jeho přítelem. Dodnes zůstává spousta věcí neodhalených a není jasné či Kim Jae-kyu zabil prezidenta z důvodu patriotismu nebo jestli se jednalo o mnohem osobnější záležitost. Film pomocí satiry a černé komedie podává náhled na události, které se udály ten den a snaží se zobrazit všechny hlavní osoby, které měly na atentátu největší význam. (Jigvell)

Adrian

Politicka drama - natocena podla skutocnej udalosti a silno tak apelujuca na historicku pamat naroda sa sustreduje pravdepodobne na najdolezitejsiu udalost juhokorejskej historie - atentat na prezidenta Park Chung-hee 26.10.1979 jeho blizkym priatelom a tedajsim riaditelom korejskej CIA Kim Jae-gyu. Filmu ako celku, ktory udalosti rekonstruuje nie je prakticky co vytknut. Formalne sice natoceny vobec nie netradicne (i ked aj dlha kamerova jazda ponad jednotlive izby a chodby jednej budovy rozhodne potesi a vzdialene evokuje podobne hratkyv Spielbergovom Minority report) ale bezchybne, po stranke pribehu velmi potesi zvolena struktura, kde samotny atentat lame pribeh na dve - sice vyznenim rozdielne, ale rovnocenne polovice. Kedze plne docenenie ulohy ako i vysledneho dorazu filmu v kontexte juhokorejskej historie si vyzaduje aspon jej ciastocnu znalost, zvysok mojho komentara sa bude niest v popise udalosti, ktore film zobrazuje.__________ Znajuc aspon v hrubych obrysoch historiu Juznej Korey ako aj samotne pozadie tohto incidentu, si dovolujem tvrdit, ze tento film je tazkotonaznou strelou do oci naroda a zaroven ucinnym prostriedkom narodnej sebareflexie, zapocatej na politickej urovni sucasnou vladnucou stranou, ktora zacala postupne odkryvat viacere utajene dokumenty prave aj z doby vladnutia kontroverzneho prezidenta Park-Chung hee. V ociach jeho privrzencov je Park stale nedostiznym idolom (trosku nadnesene mozno aj otcom naroda), ktory od svojho nastupu k moci v roku 1961 vzdoroval komunisticky zalozenej Severnej Korey a na zaklade japonskeho modelu nastartoval uspesnu reformu juhokorejskej ekonomiky, cim sa mu vlastne pripisuje jedna z najvyznamnejsich zasluh na sucasnej prosperite naroda. __________Naopak film prezidentovu postavu vyrazne demytizuje a uvadza do pozornosti nielen fakt, ze po takmer prehratych volbach v roku 1971 Park nastolil tvrdy vojensky rezim a vdaka jemu zavedenej Yushin konstitucii urobil sam zo seba de facto dozivotneho dikatatora. Navyse film ukazuje aj dalsiu nechvalne znamu stranku jeho osobneho zivota - silna zaluba a obdiv k japonskemu sposobu zivota, ich folkloru a nakoniec aj slabost pre spolocnost mladych dievcat pocas organizovanych nocnych "vecierkov". Casove zaradenie filmu je v rozmedzi takmer presne 24 hodin. __________Struktura filmu je zvolena zaujimavo - samotny atentat sa odohra takmer presne v jeho polovici, cim je vlastne rovnake mozstvo casu venovane dianiu pred ako aj samotnym nasledkom atentatu. Hlavne tu druhu polovicu snimky davam vopred do pozornosti, pretoze pre neskuseneho divaka mozu sceny vyzniet takmer ako z uplne ineho zanru - komedie, pricom len tazko mozno najst lepsi dokaz toho, ze korejcania maju uplne odlisny sposob spravania, gestikulacie ako i mimiky tvare vo vypatych situaciach ako sme zvyknuti my - v zapadnom svete. __________Este by som uviedol ze vdaka cenzorskym nozniciam (uvalene samotnym sudom) skoncili na podlahe 4 minuty dokumentarneho materialu, ktore mali ramcovat cely film v jeho prologu a epilogu (zakaz vlozenia tychto vystrihnutych scen plati z celosvetovu posobnosotu - to znamena, ze pokial sa vyrok sudu nezmeni, tak tieto sceny sa nemozu nachadzat v ani v ziadnej zahranicnej verzii). Je to skoda, pretoze tak neskuseny divak prichadza o sirsi historicky kontext. _____a) Na zaciatku filmu mali byt totiz autenticke zabery zo studentskej protivladnej demonstracie v mestach Pusan a Masan(apelujucej na zrusenie Yushin konstitucie, odstupenie Parka a nastartovanie demokratickeho procesu), ktora sa odohrala presne tyzden pred atentatom a ktora bola prave Parkovymi represivnymi zlozkami potlacena. Inak prave tieto demonstracie, snaha o demokratizaciu krajiny a silna pochybnost v Parkov system vladnutia boli hlavnymi katalyzatormi pre uskutocnenie atantatu sefom KCIA Kim Jae-gyu a jeho podriadenymi. b)_____Zaverecne titulky mali byt obrazovo podkreslene zase autentickymi zabermi z Parkovho pohrebu, pricom okrem ineho mali zobrazovat aj truchliacu Parkovu dceru (ktora je v sucasnosti liderkou opozicnej strany proti sucasnej vladnucej moci v Juznej Korey). Absencia tychto zaberov prave podla mna dost eliminuje silnejsie usadenie pribehu. Atentat na Parka totiz priamo viedol k tzv. Soulskej jari v roku 1980 vyznacujucej sa pocetnymi masovymi demonstraciami (v provincii Kwangju doslo k najvyznamnejsej z nich ako zial i najkrvavejsej - pri potlacovani bolo zabitych vyse 200 demonstrantov), ktore boli iniciacnymi udalostami reformujuce politicke zriadnie Korey postupne do podoby ako ju pozname dnes. () (méně) (více)

sniper18

Je to celkom dobrá politicky ladená dráma. Má dosť dobrý príbeh založený na skutočných udalostiach, keď bol na juhokórejského prezidenta spáchaný atentát jeho blízkymi ľuďmi. Spracovanie je celkom slušné, dej zaberá len pomerne krátky časový úsek, takže sa udalostiam nevenuje z rozsiahlejšieho hľadiska, no ani to neprekáža, film má úplne ideálne zvolenú dĺžku a aj celkové rozdelenie deja, takže si po celý čas udržuje slušné tempo a zaujímavosť. Samotná hlavná akcia zaberá strednú časť filmu a to je aj najzaujímavejšia časť, ale o moc nezaostáva ani celá úvodná fáza, ktorá sa na moje prekvapenie ani nevenuje nejakým prípravám a podobne, čo je v podobných filmoch zvykom, to tu má len malý priestor, ale aj tak s tým nemám problém, je to zaplnené zaujímavými dialógmi, z ktorých cítiť určité napätie, že niečo nie je v poriadku a chystá sa. A nesklamala ma ani záverečná fáza, aj keď tu sa už pár slabších scén nájde, ale väčšinu času ma to bavilo. Myslím, že tento film by sa mal brať len čisto ako dráma o atentáte, humor je minimálny, ten podľa mňa ani nestojí za reč a akcie očakávane nie je až tak moc, ale je zvládnutá dobre a nechýba v nej ani napätie. Herecké obsadenie je výborné, Han Suk-Kyu a Kim Eung-Soo ako dôstojníci tajnej služby, Baek Yun-Shik v úlohe jej riaditeľa, nesklame ani Song Jae-Ho ako prezident a ani tých pár zvyšných menších postáv, síce teraz si ma až tak nezískali, ako v iných filmoch, ale to ma neprekvapuje, za to môže ten krátky časový úsek filmu, takže divák s nimi nemôže stráviť dlhší čas ich filmových životov. Réžia a technická stránka sú bez problémov, slušný vizuál, atmosféra, všetko funguje tak, ako aj má. Keďže o tejto udalosti mám len minimálne vedomosti, tak mi v priebehu filmu nebolo všetko jasné, ale film je kvalitne zvládnutý a dozvedel som sa zase niečo nové, takže to určite stojí za pozornosť. 76% ()

*CARNIFEX*

Odľahčene, priam sarkasticky podaný príbeh podľa skutočnosti, o atentáte na hlavného predstaviteľa štátu. Hneď od úvodu musí byť divákovi jasné, že tu serióznosť nemá žiadny priestor. Humor je taktiež svojský, takže šúľať sa pri sledovaní "President's Last Bang" zrejme nikto nebude. ()

balone

Ani jsem netušil co mam od tohoto filmu očekávat, za klady mu dávám, že nám ukázal další střípek z historie Koreje, kterou nám bohužel české školství nedalo ani základy. Avšak bohužel musím hodnotit pouze za 3, hudba a občasná zbrklost ve střídání scén mi spíše ubralo na náladě. Hudba mi velmi často nesedla svým žánrem do filmu. Komedie se mi moc nezdá, ale samozřejmě jsem se tam párkrát pousmál. ()

Lhurgoyf

Adrianov komentár je faktograficky vskutku vyčerpávajúci, takže ja sa skôr pokúsim zhodnotiť samotný film. President's Last Bang je primárne cielený na juhokórejské publikum. Sám režisér Sang-soo Im na otázku, či zahraničný divák z deja nebude zmätený, odpovedal v zmysle, že taký divák ho nezaujíma a film mu nie je určený. Neznalosť kórejskej histórie (a povrchné znalosti skutočne nestačia) je teda veľkým mínusom, pretože často sa nedá pochopiť, prečo postavy konajú tak ako konajú a prečo je dej taký zvláštny. Nechápeme, prečo šéf KCIA spolu so svojimi štyrmi (!!) spolupracovníkmi chce zabiť prezidenta Parka, s ktorým má očividne priateľský vzťah (a vysvetlenie, že to koná v záujimu lepšej budúcnosti mi nestačí). Nechápeme, prečo je prezident tak málo strážený, keď spomínaní štyria ozbrojenci s revolvermi vystrieľajú všetkých Parkových bodyguardov, obsadia dom a dokonca sa im darí tutlať všetky dohady o jeho smrti. Nechápeme konanie Parkovho vraha - Jae-gyu Kima, ktorý po vražde odchádza do Blue House (obdoba amerického White House), tu zvoláva celý vládnuci kongres a na ich prekvapenie sa snaží o prevrat, zatiaľ čo nikto z nich nemá o Parkovej smrti ani poňatia. Na druhú stranu, film je pekne natočený, má svoj spád a nedovolí divákovi nudiť sa. A to je možno aj dôležitejšie, než niekoľko nezrovnalostí, spôsobených mojou neospravedlniteľnou neznalosťou :/ ()

Rudovous

Adriane dekujeme za tvuj vpravde vycerpavijici komentar. Co se meho pohledu tyce jsem mirne prekvapen tim jak je tento film mezinarodne prezentovan, jsem si totiz jisty ze pro jihokorejce se opravdu o zadnou "cernou komedii" nejedna. Samozrejme film ma svoji humornou stranku, rekneme primo sarkastickou, ale zanrovy podtytul "cerna komedie"? Ale to si asi pletu pojmy. Omluvte me. ;-). Ve skutecnosti mam pocit, ze reziser pred nas klade absurni podivanou jakou si snad ani vymyslet nelze, takovu jakou pripravi jenom zivot sam. Nejde o faktickou rekonstrukci, ale sdileni toho zvlastniho verejneho tajemstvi-co, ze se to tam tenkrat pred temi triceti lety stalo? Ohledne motivace postav, ta je na celem pribehu to nejzajimavejsi. Za zminku stoji i excelentni kamera a vinikajici Han Suk-kyu v hlavni roli. http://en.wikipedia.org/wiki/Bak_Jeong-hee ()

kaylin

Při sledování snímku jsem měl pocit, že se dívám na politické drama, které je šmrncnuté filmy jako "Kmotr" a hlavně "Zjizvená tvář". Je to mafiánské, je to drsné, ale navíc je to zasazeno do skutečných reálií. Dejte člověku moc a budete toho litovat. Alespoň ve většině případů tomu tak je. Korejci to podaly výborně. ()

Tyckin

Relativně dost nadlehčeně a často i komicky podané události r. 1979. Bohužel divák, jež nemá o korejské historii bližší znalosti, bude celé to dějství dosti nepochopitelné. Já, i přestože už jsem několik snímků na téma r. 1979-80 viděl, jsem ani tak úplně nadchnut nebyl, o špatný kousek se ale též nejedná, jen jeho komediálnější pojetí mi zcela nesedlo. ()

Al44...

Film, který před nás předkládá události kolem atentátu na jihokorejského prezidenta v roce 1979. Snímek je velmi dobře - řekl bych až s řemeslnou přesností udělaný. Je z něj doslova cítit snaha v celé nahotě ukázat zkaženost tehdejšího politického režimu. Je ale škoda, že zde chybí (alespoň v krátkém intru na začátku filmu) širší osvětlení celé situace nebo postav, které do příběhu zasáhnou. Bez alespoň základních znalostí o jihokorejské historii tohoto období se bude divák v celém filmu značně ztrácet. Právě proto dávám 60%. ()

rivah

Z komentáře Adriana a baerdellera jsem se poučil co do smyslu filmu, který je skutečně jen pro Korejce a znalce. ()

Baerdeller

Komedie to není - vtipných momentů je tam opravdu naprosté minimum. Jde o typické korejské drama. Bohužel pro většinu nekorejců velmi těžce stravitelné, protože se nesere s vysvětlování a prostě jede furt kupředu. Pokud se tedy alespoň trochu (ale spíše hodně) neorientujete v tom co se dělo 70-80s letech v Jižní Koreji, tak máte smůlu a film pro vás není, protože nebudete znát souvislosti a film nebude dávat smysl... A tady jsem měl problém i já. Film se kolikrát neobtěžuje ani představit jeho postavy. Takže i když teoreticky něco o dějinách Koreje vím, tak jsem kolikrát tápal "za kým to kua teď dojeli a s kým teď zrovna vůbec mluví". Dlouho jsem se rozmýšlel jestli za 3* nebo za 4*. Jako nekorejce se mě film nijak zvlášť nedotkl, takže mi zbyla jen taková příjemná historická sonda, takže nakonec dávám jen 3* silné hvězdičky. PS: Adrianuv koment je excelentni shrnutí. Jen si dovolím rýpnout k menší drobnosti: "Navyse film ukazuje aj dalsiu nechvalne znamu stranku jeho osobneho zivota - silna zaluba a obdiv k japonskemu sposobu zivota, ich folkloru" Na "posedlostí" Japonskem nevidím nic zlého. Kromě jiného jde stejně jen o myth, kterému sice věří spousta Korejců, ale pravda to není. Ve skutečnosti to bylo právě naopak a Park Japonce nesnášel (jako ostatně spousta Korejců). Je to zaviněno jeho účastí v okupantské japonské armádě. Jenže to nebylo z lásky k Japonsku, nýbrž jenom jako žebřík ke vzdělání a výcviku + v pozdějších letech prováděl ekonomické reformy podle Japonska a směřoval obchod právě k Japonsku, ale to znovu bylo výsledkem chladného kalkulu a ne tím, že by Japonce miloval... Doporučuji si přečíst výpovědi lidí z Parkova okolí. ()