Hoši no koe

• Japonsko ほしのこえ (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Drama / Romantický / Sci-Fi
Japonsko, 2002, 25 min

Píše se rok 2046. Mikako Nagamine a Noboru Terao jsou kamarádi a spolužáci ze střední školy. Zatímco Noboru však bude i příští rok pokračovat ve studiu, Mikako byla vybrána, aby se zúčastnila vesmírné expedice, kterou umožnily technologické poznatky získané z objevených ruin mimozemské civilizace na Marsu. Jediným spojením Mikako a Noboru se tak stanou elektromagnetické vlny mobilních telefonů. Hoshi no Koe stvořil jediný člověk, Makoto Shinkai na počítači Apple a původní verze byla nadabována jím a jeho ženou. Později došlo i na namluvení profesionálními dabéry. (yenn)

ScarPoul

Ono je to veľmi pekný nápad, ale rozvitie podmanivej atmosféry z predchádzajúcich Shinkaiových filmov je nedostačujúce. Striedanie ručnej a počítačovej animácie mi príde skôr ako rušivý element a nebyť výborného klavíru a znova podmanivo zostrihaných obrázkov, tak by som tomu poetizmu zase až tak neveril. Na druhú stranu je vidno, že Shinkai ako rozprávač a režisér dospieva, len tá prekombinovanosť mi prišla príliš na efekt. ()

gibbon

Nechápu, jak mi Šinkai mohl dokázat vnutit pocit, že jsem viděl celovečerní film a ne prakticky na koleně vyrobené (existují dvě verze, z nichž první je i nadabovaná režisérem a jeho ženou) dílko se stopáží jediné anime episody. Nádherná SMSková romance skoro člověka nutí zabránit technickému vývoji, aby na milence nečekaly osudy, jaké jsou vyobrazeny v Hoši no koe. ()

RasputincZ

Makota Shinkaie v současnosti považuji za jednoho z nejprogresivnějších a nejzajímavějších tvůrců současného anime. Přesto jeho rané dílko Hoshi no koe ještě nedosahuje kvalit pozdějších snímků jako například 5 centimetrů za sekundu. Během 25 minut rozehraje pro něj typickou neštastnou lovestory mladých pubescentů. Opět silný motiv zamilované bezmoci, osamělosti, další silný motiv je Shinkaiova slabost pro sci-fi prvky a vesmírný život celkově. Zde na tom založil celou zápletku a já to považuji za silné negativum filmu. Silně melancholické pasáže jsou najednou prokládány akčními pasážemi, které přes obdivuhodnou animaci většinou dost pokulhávají a aspon mně kazily celkový dojem z filmu. Případným zájemcům o tvorbu mladého režiséra bych spíš doporučil kouknout na již zmíněný 5 centimetrů za sekundu, kde Shinkai zdejší nedostatky vypiloval k dokonalosti. ()

wipeout

Sci-fi romantika, ktorá ma naozaj chytila za srdce aj napriek všetkému lacnému gýču, západov slnka, snehu či dažďu. Pretože v spojení s tak silným emotívnym príbehom mi tam jednoducho tieto prvky, ktoré mi pri väčšine filmov vadia, pôsobili prirodzene. Toto sa proste nedá uniesť v tejto krátkej stopáži a nevyroniť pri tom ani jednu slzu. Neviem si predstaviť keby som mal tieto muky znášať v celovečernom formáte, no aj anpriek tomu by som bol schopný nejakú tú ujmu na psychike zniesť. Čas, ktorý zohráva najhlavnejšiu rolu v tomto emotívnom rozprávaní sa tu mohol naplno vyrádit a to čo by už pri Il mare znamenalo prílišné presladenie a vydieranie, tu bolo prostriedkom na rozcítenie diváka na maximum. 4,5* ()

Tyckin

Musel jsem si to pustit ještě jednou a v klidu - jak jsem tušil již prvně, jedná se o moc působivý snímek. Animace je sice jednodušší a poněkud kýčovitá, ale přesto velmi líbivá a okouzlující. Samotný příběh opravdu zaujme, při jeho sledování vás zcela pohltí ta prázdnota, samota, opuštěnost, odloučení a dojemnost pramenící z hluboké lásky hlavní dvojice, zejména při krásné závěrečné skladbě je nápor na srdce opravdu silný. Makoto Shinkai, klobouk dolů! ()

honajz2

No, ehm... Takhle, líbí se mi myšlenka, sem tam ta poetika má své kouzlo. Vzít ten námět někdo jiný (třeba Satoši Kon), něco vyškrtnout, pořádně to domyslet a propojit, líp to udělat a byl by to super film. Ale takhle? Vyděračský kýč, který se tak strašně soustředí na romantickou linku, až úplně zapomíná na vše ostatní. Proč ti mimozemšťané napadli lidstvo, z jakého důvodu a proč se pak "stáhli" a lidstvo vyslalo expedici na jejich planetu? Netuším. Přeslechl jsem se, nebo si na takovou misi USA vybrala za Japonska holku, které je 14, 15 let? To jako fakt, tvl? Ale to u Šinkaie není nic nového, co jsem si prostudoval jeho tvorbu, tak hlavními hrdinkami jeho filmů většinou jsou hodně mladá děvčata, na které je asi dost ujetý... Hezké. Tak aspoň že je nezatahuje do sexu, ale to podle 2 filmů moc soudit nemůžu, že. Co se animace týče, Šinkai umí animovat mraky a západy Slunce, jenže to ostatní vypadá dost obyčejně. Navíc tohle dělal na koleně, takže to vypadá docela blbě, hlavně ty postavy. A když se ještě vrátím k tomu ději, ten je tak odbytý a nepromyšlený, že to až bolí. Tak hlavně že je to krásně poetické, romantické a se září Slunce tak nechutně přesvětlenou, až z toho bolí oči. Přitom by to fakt mohl být dobrý film, ale to by se ho fakt musel chopit někdo jiný, než Šinkai. Ale tak aspoň že ta stopáž je příjemná. 2* ()

LordSnape

Směs odloučení, romantiky, projíždějících vlaků a lehké akce, to je Hoshi no Koe. Při akčních scénách ve vesmíru jsem si připadal jako když se dívám na anime verzi stařičké hry Homeworld. Shinkai u mě zkrátka opět zabodoval i když tentokrát "jen" za 8/10. ()

Madadajo

Původně sem dával 4*, ale ten film ve mě něco zanechal a i po dlouhém čase si jej dobře vybavím, takže 5* za jakési kouzlo, intimitu a psaní sms:) ()

Ceres

Opravdová lahůdka. Navíc to, že tohle animé vzniklo tak jaksi "na koleně", neskutečné. Respect Shinkai-san. ()

Spock

Myslím si, že kritika přemíry sentimentu v tomto příběhu není na místě. Díky němu má příběh svůj velmi silný náboj. Láska mezi lidmi nezná hranice, ten kdo opravdu miluje si v sobě nese stopu toho druhého. Ať jsi kdekoli, hlas mého srdce k tobě dolehne ve zprávě, kterou ti posílám, přes propast času k tobě promluví moje láska. ()

Melios

Vždy ma zaujímalo ,čo za mutanta vznikne ,keď skrížim All You Need Is Kill a Interstellar - práve som to zistil. Makoto sa stále drží svojích obľúbených vzťahov a robí to na výbornú. Pokiaľ sa nemýlim ,je toto jediný Šinkaiov príbeh ,ktorý pre hlavné postavy neskončil zrovna najlepšie. Zaslúžených 73% ()

Fordzy

Láska je silné pouto jako žádné jiné a nezpřetrhá se ani přes vzdálenost několika milionů světelných let . Shinkai sám namaloval celé anime a spolu s manželkou namluvili hlavní postavy. Velký klobouk dolů před ním, jak krásně dokázal skloubit romantiku a Mecha žánr. 82% ()

Honza135

„NAGAMINE MINAKO JE SPOLUŽAČKA Z NIŽŠÍ STŘEDNÍ, KTERÁ MI BYLA VELMI BLÍZKÁ. DOUFAL JSEM, ŽE PŮJDEME NA STEJNOU VYŠŠÍ STŘEDNÍ. ZATÍM TO ALE VYPADÁ, ŽE NAGAMINE JE NEDALEKO OD JUPITERU..." Minako a Noboru jsou blízcí přátelé z nižší střední. Plánují jít na stejnou vyšší střední, avšak Minako je nakonec naverbována na vesmírnou expedici... » Co se mi líbilo: 1) Komunikace v čase a prostoru. Právě tento obsah je jistým poselstvím celého filmu, kdy vidíme, jak spolu blízcí přátelé nejprve komunikují s pohledem do očí a později již jen přes mobilní telefon. Avšak čím dále je Minako od Země, tím déle trvá příjem odeslané zprávy a od určitého bodu se stává konverzace velmi obtížná. » Co jsem nemusel: 1) Zbytek. Už na pohled filmu ubližuje statická kresba. Prakticky nevidím nic jiného, než jen výměny statických snímků. Dále film klesá na hodnotě díky slabému ději. Sice vidíme rozdělené životy dvou mladých lidí, avšak ze strany Noborua o něm nevíme fakticky nic. Jako kdyby se zasekl v čase středoškoláka a dál se nic nedělo. Ani Minako není dostatečně vyobrazena, vidíme ji jen sedět ve velkém mecha jak střílí emzáky, nic víc. Další třešničkou na dortu je právě Noboru, kdy ani za osm let se nedokáže přenést přes fakt, že jeho slečna je zkrátka daleko ve vesmíru a stále na ni čeká, doufajíce, že se třeba někdy zase uvidí. To je strašná blbost, copak si těch osm let fakt nevšímal svého okolí? Největší hloupost ale vidím právě v nevyřčených citech. Jeden pro druhého trpí, ale že by vzali mobil do ruky a třeba to napsali? » Shrnutí: Zcela souzním se Zízou, zmínila vše, co si myslím i já. Tento film za sebe nemůžu doporučit, neboť je na něm zkrátka vidět, že to není Šinkaiova tvorba z posledních patnácti let, která má hluboký cit a poselství. Vím, že tento film dělal jeden člověk, ale prostě jsem od něj čekal mnohem více, ne jen experimentální tvorbu. Ale jak se říká, nějakou tvorbou pan Šinkai začít musel... ()

orkadimenza

Jaké by to bylo, kdyby vaše zpráva ke člověku, kterého milujete, cestovala několik let? I tuhle otázku nepřímo pokládá Makoto Šinkai ve svém anime kraťasu a jakkoliv se to může zdát cesta v čase zpátky, jedná se o sci-fi příběh. Obdivuji ten japonský cit pro estetiku a volbu barev a zvuku tak, aby do sebe vše zapadalo. Obzvlášť mě zde zaujal pianový soundrack, obsahující několik velmi pěkných melodií. Závěr mi už přišel jako příliš velké klišé, jinak mě ale snímek příjemně překvapil a jsem s ním poměrně spokojen. ()

Horak

Souhlas s Kollis a Kinej, neuveritelne sentimentalni pribeh lasky dvou teenageru, ktere od sebe deli nekonecnost vesmiru a nekolik svetelnych let. Film je prilis kratky na to, aby dokazal vtahnout. Na druhou stranu dokonala animace, kde mate chvilema pocit, ze sledujete film, kde za kamerou stoji opravdovej mistr. ()