Chuť melounů

• Česko Umíněné mraky (festivalový název) (více)
Erotický / Drama / Muzikál / Komedie / Sci-Fi
Tchaj-wan / Francie, 2005, 114 min

V zatím posledním filmu režiséra Tsai Ming-Lianga je řada prvků, jež se objevily i v jeho snímku z roku 2001 Kolik je tam hodin? (byl uveden na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty oceněné filmy). Dívka jménem Shiang-Chyi se vrací z Francie domů a v Tchajpeji zjišťuje, že celé město trpí nedostatkem vody. Náhodou se setkává s prodavačem hodinek Hsiao-Kangem, jehož zná z dřívějška, a něžná romance pokračuje v jejím bytě. Dívka ovšem netuší, že Hsiao-Kang nyní točí pornografické videofilmy a že přímo v sousedství se dějí podivné věci a setkávají se tam podivní lidé. Co se stane, když jim Shiang-Chyi zkříží cestu? Útržkovité filmové vyprávění je protkáno živými a imaginativními hudebními sekvencemi, které diváky vzdalují od tajemných věcí, odehrávajících se v dívčině bytě. (MFF Karlovy Vary)

Tommy987

Takéto skvosty (ak chcete, domyslite si úvodzovky) sa podľa mňa dajú hodnotiť buď plným počtom alebo odpadom, nič medzi tým. Neviem, čo by som vytkol, neviem, čo by som pochválil... ale väčšinu času som sa bavil kráľovsky. A je to tak veľmi iné, ako prakticky čokoľvek, čo som doteraz videl, že tých päť hviezd skrátka dám. Btw melóny rulez.. :-)) ()

EdaS

Tahle speciální artovka mi vzdáleně připomněla Reygadasův Souboj s nebem - oba jsou to filmy velmi zvolna vyprávěné, do kterých se člověk musí ponořit, jinak hrozí minutí se a nuda, oba rafinovaně pracují se zobrazením sexu a diváckým šokem a o obou se docela těžko píše. Chuť melounů je pro mě nejvíc filmem o osamění a prázdnotě a jako takovému mu rozumím. ()

Phobia

Upozornění: příspěvek obsahuje spoilery!!! To se takhle probudím ve 2:30 ráno, televize pořád hraje a v ní usilovně šuká číňan s figurínou... pravděpodobně s mrtvolou, radši o tom moc nepřemýšlet. Šuká a šuká, kolem štáb, který to natáčí a za kulatým oknem číňanka, co na to nehybně čumí. A číňan šuká a šuká a šuká, občas mu při změně pozice musí figurínu (mrtvolu?) někdo přidržet, občas ho někdo povzbudí... 3:00 a číňan furt šuká. Číňanka za oknem začne sténat a ječet, číňan na ni zírá a šuká jak démon kabuki... 3:02 číňanka je nucena zmlknout, protože jí číňan skrz okno umlčí svým "nástrojem lásky". 3:10 číňan je stále nalepen na okno, bez pohybu, číňanka pořád nemůže s plnými ústy mluvit... 3:15 číňanka ochabuje... Rezignace nebo udušení??? 3:17 Temná obrazovka... 3:18 Titulky. Nic jsem v popisu "událostí" nevynechala. WTF?!? Proč jsem to, do pr*ele, nepřepnula, nevypnula, nebo radši rovnou neusnula? Samozřejmě nemůžu hodnotit film, ze kterého jsem viděla jen závěr, ale skutečně nemyslím, že na téhle porno úchylárně mohlo být něco, co by se mi líbilo (ponechávám však jedinou hvězdičku pro tu nepatrnou možnost). Ještě dodám: přes veškeré to porno jsem necítila ani náznak vzrušení, jen znechucení... co za morbidní fascinaci mě vůbec přimělo tu prasárnu (promiňte, čuníci) sledovat?! ()

snob

Chuť melounů je snad jediné pornografické dílo oceněné Stříbrným medvědem za výjimečný umělecký přínos, kde nenaleznete porno, ale osamělou masturbaci ve více lidech najednou. Točenou na kameru, kterou točí další kamera. Film Chuť melounů je jakýmsi pornem porna, jakousi sprostotou sprostoty. Základem jsou statické záběry kamery, kdy na vás může vybafnout i scéna, kde dvě hlavní postavy spí na houpačce. Pět minut. Bez jediné akční vsuvky. Pouhé houpání a vaše chroupání popcornu. Můžete přemýšlet. Máte prostor. Ne, ne, sedíte doma, přemýšlet o tom, zda jste vypli žehličku, nemusíte. ()

Šandík

Krajně podivný film, z něhož jsem ve velkých rozpacích. Má sice zajímavý námět a velmi slušnou kameru (i když kameraman na můj vkus poněkud nadužívá širokoúhlý objektiv), ovšem konkrétní pojetí, které je především experimentální, potom experimentální a pak zase experimentální mi úplně nesedí. Některé momenty, třeba klíč v asfaltu nebo krabi lezoucí po kuchyni zajímavé, jiné na první pohled prostě jen podivné a nepochopitelné (neříkám, že takové jsou, ale rozhodně se tak jeví), některé odporné a pomalu na zvracení. Hudební scény víceméně iritující, byť se zajímavou choreografií. Pokud jde o pornografičnost snímku, tak to sice asi není film, který by nějak zvlášť ocenili "milovníci" tohoto "žánru", ale pro kohokoliv jiného je v Chuti melounů pornografie nepochybně příliš a navíc velmi otevřené. Vidět to znovu rozhodně nemám zájem... Zajímavé komentáře: charlosina, hirnlego. 40% ()

• Dávno předtím, než Ming-liang Tsai natočil právě Chuť melounů, tak často v žertu pronášel, že pokud se jeho filmy budou i nadále potýkat s finančními problémy, tak bude nucen přejít do pornografického průmyslu. (DaViD´82)
  • Spousta diváků při promítání na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu opustila sál při finální scéně. (HappySmile)
  • Režisér Tsai Ming-liang chtěl původně film zaměřit na příběh babičky, která zjistí, že její vnuk pracuje v porno průmyslu, ale když jeho kamarádka a spolu-režisérka Ann Hui nemohla hrát roli babičky, Tsai se rozhodl změnit tuto roli na mladou dívku a Chen Shiang-chyi si díky tomu zopakovala roli své postavy z Tsaiovy staršího filmu Kolik je tam hodin?. (HappySmile)