Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

pimp

Přestože film nastoluje otázku, má-li tento způsob boje smysl, je i tak hodně tendenční. Předkládání kontrastu v blahobytu žijících Židů a v hnusu třetího světa, bez naděje žijících Palestinců, je hodně povrchní a manipulativní. Také závěrečná scéna, kdy se atentátník chystá odpálit v autobuse plném vojáků, se v podstatě snaží jeho jednání ospravedlnit. Jednostrannost je celkem pochopitelná. Příslušník strany, která tahá v konfliktu za kratší konec, a která nemá téměř žadnou naději na zlepšení poměrů, asi nedokáže přes všechnu snahu uchopit příběh z většího nadhledu. Film je ale bezesporu zajímavý tím, že diváka seznámí se způsobem uvažování Palestinců. Jednoduché závěry typu: "za všechnu naši bídu můžou Izraelci," jsou ale nedostačující. Automaticky totiž vyvolávají další otázku. Kdo může za to, že lidé v ostatních arabských státech (s výjimkou těch co mají ropu) žijí v podobné chudobě? Taky Izraelci? Příčina bude evidentně v něčem jiném. ()

david666

Možná, že pokud bych film viděl v roce jeho vzniku, hodnotil bych asi lépe. Takto se jedná o lepší průměr v řadě filmů s podobnou tématikou, kterých už je, dle mého názoru, příliš. Každopádně chování "hrdinů" je pro mě nepochopitelné. ()

Mr_Corny

Aj tak to nikdy nepochopím. Proč si lidé v Nábulusu dávají do čaje tolik cukru? Prostě to tak je. Dělá to každý. Stále sa nájdu miesta, kde je vplyv kultúry a zvykov silnejší, než zdravý rozum. ()

Kkahunaa

Palestinský pohled na bombové útoky v Izraeli. V příběhu dvou kamarádů je divákovi umožněno nahlédnout do mysli i duše lidí, kteří ze sebe udělají chodící nálož. Film, který se snaží paradoxní mírou objektivity upozornit na stále nevyřešený palestinsko-izraelský konflikt. ()

PavHer

Zajímavé drama, které nám nabízí pohled na druhou stranu barikády, do světa a kultury palestinců, a myšlenek palestinkých teroristů. Je natočen zajímavou a hlavně nestrannou formou, a určitě pomáhá k našemu pochopení této od základu jiné kultury. ()

DöN

Veľmi podhodnotený film palestínskeho režiséra Abu-Assada. Videl som ho v jednom bratislavskom kine. Na to ticho čo priam bilo do uší po jeho konci nezabudnem. Rozhodne sa nenechajte odradiť jeho nízkym hodnotením. ()

jerrik7

Kdo četl knihu Židé a Arabové od Miloše Mendela, ví o co jde. Ve sdělovacích prostředcích se to nedozví. Tenhle film tu knihu hezky doplnil. ()

e-pilot

Když ráno vstanete, osprchujte se, pomodlete, vychutnejte poslední snídani, navlečte si pomyslnou vestu s pár kily výbušniny, běžte na zastávku tramvaje, stoupněte na ostrůvek, počkejte na přijíždějící soupravu, napočítejte 3-2-1-teď, zavřete oči a představte si, že mačkáte spoušť. Až budete příště odsuzovat sebevražedné atentátníky, vzpomeňte na tenhle zážitek. Ono není zrovna lehké rozhodnutí obětovat sám se, že jo? Nejhorší je, že mladí Palestinci jdou ve stopách svých otců, kteří místo vyjednávání volí raději teror a z poslední volby dělají první a jedinou. Ještě k filmu samotnému - tento příběh je velmi niternou výpovědí, doslova svědectvím o osudovém rozhodnutí. Ten z hrdinů příběhu, který v sobě nakonec najde odvahu, není zdaleka ten, od něhož byste to zprvu očekávali. ()

ivanlaris

Každým pádom zaujímavý film... Sa mi páčila tá autenticita prostredia. Nie je veru veľa filmov natočených ako tento - v autentickom prostredí. O to ťažšia práca tvorcov. Pre diváka jednoznačne plus. ()

lupič

Nuda, nuda, nuda. Rozhodně tenhle film nijak zvlášť nepomůže k pochopení toho, proč někdo vezme výbušninu a jde se odpálit do davu. Zoufalá snaha režiséra přivést diváky k sympatiím se sebevražednými atentátníky, maskovaná jakoby nesouhlasným pohledem na jejich nesmyslné činy. Ten kdo nezná pozadí konfliktu, možná začne sympatizovat s jejich konáním, pokud se ovšem protrpí až ke konci. ()

GintrWinkr

Palestinsko - Israelský konflikt je spíš lokální podobně jako Severní Irsko nebo ETA ve Španělsku, takže bych ho nechtěl srovnávat s filmy dotykající se 11 září. Z filmu jsem si odnesl dvě věci. Jednak že radikální politické postoje mají často dost jednoduché psychologické motivy (otec jednoho z potenciálních teroristů byl popraven jako kolaborant s Israelci a syn má potřebu jeho zradu odčinit) a za druhé že lidé, kteří mají možnost odstupu (postava Lubny Azabal, která nějakou dobu žila na Západě a má ráda japonské minimalistické filmy) se dokážou na problém dívat z víc úhlů a tak snadno nepropadnou jednoduchému fanatismu. ()

lumi1

Úplne nezaujímavý a nudný film v ktorom sa v podstate nič nedialo. A samozrejme skončil nijako. Ako takéto niečo môže mať tak vysoké hodnotenie. ()

pepito25

Dramatický pohľad hlboko pod čísla, ktoré nám na druhý deň sprostredkujú médiá. Nie je dobro a nie je zlo v tomto nekonečnom boji. Prvý impulz, ktorý plameňmi uchvátil túto krajinu, je už zasypaný pieskom a jeho tisícoraké interpretácie nám dávajú možnosť vybrať si, kto koná správne. Tento príbeh nie je o žiadnom hnutí za oslobodenie čohokoľvek... - je o ľuďoch. O tom, ako sa rozhodnú. A ako sa potom možno rozhodnú, že sa rozhodnú inak. Každý hľadá zmysel seba samého ako len vie. ()

nihiliste

Drama, pojednávající o životě a postojích palestinců, o jejich fanatické víře, že mučednictvím a oběťmi jejich životů zlepší budoucnost svého národa. Celkem dobře uchopené téma, které tímto příběhem ukazuje, jak mizerná je hranice mezi odhodlaností k sebeobětování pro svůj lid a váháním, zda toto všechno má nějaký smysl. ()

JARDAHONDA

Film vyhrál tři ceny na Berlinale 2005, Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší zahraniční film, byl nomiován na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film, získal Independet Spirit Award v kategorii Nejlepší zahraniční film a nespočet dalších cen. K tomu není třeba dalších slov. ()

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

14.12.2005