Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

Ten Druhy

Fanatici, teroristi a samovražední atentátnici nie sú študentíci, ktorí hĺbajú nad tým, či zajtra úspešne spravia štátnice. Nemôžem si pomôcť, ale psychologická introspekcia vyzerá ináč ako toto alibistické ospravedlňujúce zahmlievanie. Miestami sa mi to zdalo aj propagandistické a dosť často aj prvoplánové. Príbeh bol síce bezútešný, no mdlý a bez gradácie. Postavy boli malátne a nezaujímavé, len Lubna Azabal tam vnášala trocha viac života. ()

NinonL

Líbilo se mi to. O izraelsko-palestinském konfliktu moc nevím (resp. vím jen verze z mainstreamových médií) a tento film mi ho trochu objasnil. Hlavně tedy z druhé, palestinské strany. Musí být hrozné žít celý život na okupovaném území a od toho se odvíjí i zoufalství obyvatel. Na to pak navazuje snadná manipulace s nimi ze strany palestinských "vůdců", o kterých si po shlédnutí filmu nemyslím nic dobrého. ()

Kubick

S politickým kontextem jako hlavní zbraní se film vymaňuje z šedého průměru sobě podobných. Jinak by se v této kategorii ztratil tak rychle, jak rychle dokázal vyvolat protesty ze strany obou nesmířených stran. Jednoduchý děj sice nemusí být na škodu, ale divák by určitě uvítal bližší nastínění problému, jelikož už od začátku je jasné, jak bude děj postupovat. Na druhou stranu, kdyby existovalo rozumné vysvětlení a nastínění problému, které rozdělilo obě národnosti, nebyl by žádný konflikt a ani žádný podobný film. ()

Davson

Formou připomene Ráj hned teď některé současné francouzské snímky (Utajený, Flandry) - absence hudby, nezúčastněné statické snímání s odstupem navozuje dojem naprosté autenticity. Pozitiva dobře odvedené řemeslné práce ale hatí nefungující scénář. Prostřednictvím dialogů se snaží autor dát dostatečný prostor oběma názorovým protipólům, což v mnoha situacích působí jako násilně naroubované, vykonstruované a nevěrohodné. Nebo se snad Palestinci už nedokáží bavit o ničem jiném, než o svém boji? Stejným dojmem pak působí názorová metamorfóza obou hrdinů a jejich "prohození rolí", které je těžko uvěřitelné a zcela bezpodmětné. Ráj hned teď nesplnil svou úlohu a nechal mě zcela bez odezvy. Jistá angažovanost je holt občas lepší než snaha o naprostou politickou vyváženost. ()

Riddick77

Radikalizace sebevražedných atentátníků postižena spíše méně, leč podstatné zůstalo. Náboženství, z této perspektivy tedy islám, je pouze druhotnou konfliktní liníí, neboť primární střet je veden v rámci arabského (palestinského) a izraelského nacionalismu. 7/10! ()

Ender66

Pre mňa mimoriadne silná téma, ktorá ma už dlhšiu dobu zaujíma. Film ukazuje, že samovražední atentátnici sú vlastne obyčajní ľudia ktorí riešia kde sa viac "oplatí kúpiť" filter na vodu. V rozhodujúcom momente sú však ochotní obetovať vlastný život za niečo čomu veria(otázkou je z koľkých percent je to ich vlastný názor a z koľkých percent je to preduktom vymývania mozgov). Prečo je tomu tak? Je to pre v súčasnoti mimoriadne agresívne vykladanie Koránu a jeho zneužitie(podobne ako bola kedysi zneuzitá Biblia), je to preto, že arabské štáty potrebujú "nepriateľa" na ktorom budujú svoje politické fungovanie(podobne existoval u nás za socializmu "vnútorný nepriateľ"). Na tieto otázky film odpoveď neprináša, snaží sa skôr o opis situácie ako jej hodnotenie či riešenie(otázkou je či vôbec nejaké riešenie pre blízky východ existuje). Film podáva pohľad na vec iba zo strany palestínčanov, avšak predkladá 2 protichodné stanoviská na riešenie konfliktu- mierovové(a treba si uvedomiť že väčšina palestínčanov aj izraelcov sú už z konfliktu unavení a chceli by mier) aj radikálne riešenie. Za možnosť vidieť ako približne prebieha život v tejto oblasti sveta, za pekný vizuál a výborné herecké výkony hlavnej trojice- dobrých 8/10. ()

milicjant

Nejsem sto pochopit ten ulepený opar kontroverze, jenž Paradise now v distribučním procesu provází a přitom jej dělá atraktivnějším pro širší publikum či přínosnějším pro akademie. Žádná glorifikace terorismu, politická nekorektnost, nezdravě zabarvené názory. Jen to obnaženě citlivé téma, vyprávěné skrz příjemně obyčejný příběh dvou palestinských kamarádů, jejich rozdílné cesty, víry, pochybností. To, co dokáže spolehlivě navodit je poměrně plodná názorová polemika, jež je zároveň tím nejcennějším, čeho lze u filmu s „nehojící se“ teroristickou tématikou dosáhnout. ()

italka63

Téma určitě zajímavé, co se honí sebevražedným atentátníkům hlavou, konflikt Palestina - Izrael, ten věčný boj.Výchova vymývání mozků ve jménu Boha.Velká škoda,že nebylo zajímavěji uchopeno, takže jen za tři hvězdy. ()

reqiuem

film, na kterem se da dobre demonstrovat odlisny mysleni lidi na vychodu a vroli Lubna Azabaly, mysleni zapadu. Palestinci na rozdil od nas vnimaji svou hrdost uplne jinak a tak jedinou moznost jak se srovnat s okupaci vidi pouze v odboji, coz by jeste nebylo nic tak spatnyho, kdyby ten odboj nezahrnoval zabijeni nevinnych lidi..ale jinak je to podareny snimek ukazujici nabozenskou demagogii, pomoci niz se vysvetluje vse tak aby o "dobrem umyslu" nikdo nepochyboval.. ()

wipeout

Letmý náhľad na tému samovražedných atentátov, ktorý sa úspešne vyhýba skĺznutiu do dokumentárneho spracovania zameraním sa na osudy dvoch priateľov a ich neisté kroky v ústrety vše objímajúcemu vykúpeniu. Napriek všetkému ale zlyháva emočná iskra, bez ktorej zostáva divák len na pokraji zaujatia inak veľmi silnou témou. 3,5* ()

kalap odpad!

Prosím Vás pekne, zatvorte oči a predtavte si, že ste niekde na ulici vo Vašom meste. Neďaleko Vás pomaly míňa autobus, v ktorom je aj plno detí, ktoré Vám mávajú a vy mávate im. Ale medzi tými deťmi zbadáte neprítomný výraz tváre Araba a v tej chvíle aurou cítite a viete presne, čo sa stane. Ste úplne bezmocný, chcete niečo urobiť, ale v tej šialenej rýchlosti času neviete vôbec čo. Stojíte ako prikovaný, vedľa Vás prechádza žena s malým dievčatkom, surovo strčíte do tej ženy nech ostane ležať na zemi, dievčatko chce újsť, vy ho chytíte a nezmyselne stiahnete za seba. Autobus je už ďalej, ale nie dosť, neprirodzene sa dvíha a obrovský výbuch ho trhá na kusy aj so všetkým, čo v ňom je. V tom pekelnom šialenstve sa čudujete odkiaľ sa vzal ten roj nejakých divých včiel, ktorý Vás bolestivo štípe a zrazu je ticho. Ste v nejakej bielej hmle, celé telo Vám zalieva nesmierne príjemné teplo, je Vám tak dobre, ale zrazu sa pred Vami zjavuje tvár toho dievčatka, ktoré chytá Vašu tvár do svojich rúk a vy si uvedomujete, že kľačíte na zemi, zrazu ste späť v pekle, celé telo Vás nesmierne bolí a to dievčatko Vás prosí a chce, aby ste jej to sľúbili, že nezomriete, lebo sa jej to bude snívať a zrazu tma. V mojom meste Jeruzalem 19.8.2003. ()

kinderman

Vylíčit duo palestinských sebevražedných atentátníků jako oběti prostředí, společnosti a politicko- náboženských manipulátorů (Džamal a spol.)? Neustále zdůrazňovat, že v Tel Avivu jde striktně o "vojenský cíl"? Implantovat do filmu (alibisticky) ženskou postavu s liberálnějšími názory? Tři hvězdičky za to, že ve druhé polovině je snímek docela působivý, ale jinak mi klidně nadávejte do sionistů. ()

Martin741

Kvalitny film tentokrat o samovrazednych atentatnikoch z Blizkeho vychodu. Dost priestoru dostala nuda, pretonejdem s hodnotenim vyssie : 60 % ()

pakobylka

Za svobodu ... za vlast ... za víru. Co se mě týká, zase se dostavil ten starý známý pocit, že běh světa nedává smysl ... že existuje nekonečná množina pravd - a jejich výsledkem je (opět) jenom neveselé poznání, že výše uvedenému světu není rady ... a tím pádem ani pomoci. ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- Měla bych jednu drobnou (?) připomínku: Víte ... kdybyste léta žili v hlubokém přesvědčení, že vaše sebeobětování je ta jediná správná věc, která zbývá - v přesvědčení živeném NÁBOŽENSTVÍM (!!!), dost těžko by vám to jen tak beze všeho vymluvila jedna (ač bezesporu přitažlivá) osoba ženského pohlaví. Ne že by na to neměla - ale k něčemu tak zásadnímu by potřebovala DALEKO víc času. Jenomže právě čas je tím luxusem, kterého se vám už nedostává - z čehož vyplývá, že v rozhodujících momentech vývoj zápletky trochu selhává. Na druhou stranu - OPRAVDOVÁ blízkost smrti může vaším světonázorem otřást v základech, aniž by vás kdokoli musel přemlouvat ke změně postoje ... 3,5* ()

Radiq

Američani mají Boha, tihle zase Alláha. Tihle jsou ale natolik fanatičtí, že klidně za něho položí život. Cítí se ublížení, že Izraelci na ně útočí, ale sami to dělají taky. Je to obětování se v něco dobrého nebo pomsta? Bude tenhle kolotoč pořád a pořád pokračovat? Asi jo. No když jsou blbí, tak jsou blbí. Ať se tam klidně všichni navzájem vyvraždí, když jsou takoví. Jenom ať s tím nechodí za mnou. Tak takhle na mě zapůsobil film, o jehož realitě není pochyb a my jakožto obyvatelé Země se s tím, i když je to zcela nesmyslné, musíme smířit. ()

danliofer

Film, který dává okusit pravou podstatu... přitom by stačilo žít a nechat žít... vzájemně se naučit jazyku a oprostit se tak od hloupých předsudků... v tomto ohledu si ale myslím, že má novodobý židovský národ před sebou ještě dlouhou cestu... z nedávného výkumu mezi Izraelci vyplynulo, že kdyby došlo ke sloučení do jednoho státu, více než polovina izraelského obyvatelstva by uvítala třeba oddělné silnice pro Židy a pro Araby... Novodobý žido-apartheid... Pak se prostě nelze divit, že se spirála stále točí a mladí frustrovaní Palestinci nevidí jiné řešení... Vřele doporučuji ještě filmy Citrónový sad: http://www.csfd.cz/film/250376-citronovy-sad/ a Libanon: http://www.csfd.cz/film/266415-libanon/ Války a vysoké zdi mezi Izraelci a Araby nic neřeší a nikdy nevyřeší. Je třeba si naslouchat více srdcem než rozumem. ()

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

14.12.2005