Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

dr.fish

Komu se chce pochopit alespoň náznak důvodu, proč to ti mučedníci dělají, zde je možná jeden z podnětů. Za vším stojí ti moudří starci, posílající na smrt mladé kluky. Ve jménu čehosi se mučedníci odpalují na Dizegofu v Tel-A. nebo na Ben-Yehuda v Jeruzalémě a ve jménu čehosi vjíždějí izraelské tanky do palestinských vesnic. Život je asi to poslední, co na podnose zbývá a je dobré pro obě starny se nad tím zamyslet. Jak ale vidíme v posledních dnech, nikdo se nepoučil, zase lítají rakety ze strany na stranu, takže dívka Suha bude mít zase zase smůlu, protože toho jejího kluka budou zase nabírat lopatkou do igelitovýho pytle....80% ()

flyboyeda

Krasny film. Cista forma. Bez prepjatych gest a prvoplanovaneho patosu. Silne tema, nemene silne sdeleni vyjadrene skrze rozpolcenost hlavnich postav. Vice podobnych filmu... ()

LeoH

Pokud člověk není psychopat, musí být za jeho vědomým rozhodnutím páchat zlo přesvědčení, že nemá jinou možnost, jak se domoct toho, oč ho neprávem připravili. Kdybychom si tak tohle uvědomovali do všech důsledků, zvlášť v dnešní vzrušené době plné příliš rychlých úsudků a ochoty k vzájemnému pohrdání i strachu. Díky za každý pohled z druhé(?) strany, díky, že kluci nejsou ani za hloupé pomatence, ani za poslední spravedlivé. ()

Woody77

Sorry ale fu.. wh.. it is , to nemoze byt pravda??? Nie toto nechceme a nechceme sa s tym stretavat aj ked je to asi realita dnesnych dni!!! Nenavidim toto a zatinam paste pri tychto tematickych filmoch. Myslim ze najlepsie spracovanie a takto by to malo byt je zobrazenie Samuela L. Jacksona vo filme Odpočítávání !!!! Hrame sa na popieranie osobnych prav a slobod avsak s prepacenim chodte do ... Nie toto nechceme a tomu sa musime branit... Neviem sa odosobnit a pozerat na kvalitu filmu pretoze Film ako taky by mal sluzit aby poukazal na nezmyselnost tychto cinov.... ()

Mishqo

80% ... Veľmi citlivo natočený snímok o palestínskych samovražedných bojovníkoch a ich motívoch k spáchaniu takéhoto činu. ()

liuk

Pro mě opravdu velké zklamání, ze kterého jsem si kromě "pěkných" a zajímavých záběrů na palestinská města v kontrastu s izraelskými a vcelku slušně koukatelné první třicetiiminutovky neodnesl nic. Po zahájení sebevražedné mise překročením hranice se ale film zhroutí a na nohy už se nepostaví. Hledání ztraceného atentántíka mě opravdu nezaujalo. Vše by se dalo ovšem jakžtakž překousnout, kdyby rádoby vzkazy filmu neměly úroveň podprůměrného komentátora bulvárního plátku (hlavně zde stále omýlané - Když budeme pokračovat v útocích, dáváme jim jen záminku k okupaci), na to nepotřebuji film, aby mě tohle napadlo. Také nijak nepotěší absolutní absence hudby. 2* za nápad a snad ze soucitu jak k tvůrcům, tak k mnou už před shlédnutím upřednostňovaným Palestincům před Izraelem. ()

Krasus

Dokument,který nejlépe objasňuje činy teroristů.Dokument je podán velmi realisticky a dějově velmi vyspěle.I když tu neni moc prvků k zasmání,je to poměrně vtipný film,i když má velmi drsné podtóny. ()

milancecil

Tak toto je mé první filmové setkání s tvorbou režiséra palestinského původu, zároveň i první takto tématicky zaměřený film, výborně propracovaný příběh dvou kamarádů, Palestinců Saida a Chálída, jež mají hnutí protiizraelského odporu posloužit v jedné z jejich odvetných akcí jako lidské bomby, mají jim být na těla navlečeny vesty s výbušninou, v nich pak oni podle zločinného záměru proniknou utajeně jako sebevražední atentátníci na území Izraele a ve vhodné situaci způsobí nenáviděnému protivníkovi explozí ve svém okolí co nejtěžší škody, podle palestinské ideologie nesmiřitelného boje takto příkladně hrdinsky zemřou jako mučedníci, nejen že vykonají spravedlivý čin pomsty, ale svou smrtí dosáhnou pro sebe i své rodiny téměř posvátné úcty, taková je tedy ústřední dějová zápletka, ale nic není většinou ve skutečnosti tak jednoduché a jednoznačné, jak se původně podle propracovaných plánů předpokládá, právě následné komplikace odkryjí tu složitou a rozporuplnou podstatu takových krutých misí, i bez nadbytečné dramatizace opravdu mimořádně působivé a velmi sugestivní dílo, které asi jen těžko dovolí divákům se při jeho sledování vyhnout hlubšímu zamyšlení nad smyslem takového počínání, nad jeho oprávněností obecně v širších společenských souvislostech. ()

Looser

Nevím jak ostatním ale mně u tohodle filmu až nepříjemně mrazilo, tohle je přece ta odvrácená strana, kterou vidíme když si před osmou zapneme zpravodajství. Film nevysvětluje co a proč se děje mezi Izraelí a Palestinou ale chvílemi až dokumentární formou sleduje příběh dvou sebevražedných atentántíků. ()

DavidS.

Civilní, rádoby autenický, ale zároveň nijak zajímavý pokus o "zlidštění" palestinských teroristů a jakási obhajoba jejich motivů... Ploché vykalkulované dialogy šustící papírem, které jsou odříkávány bez nějaké vnitřní účasti... A herci-neherci všemu nijak nepřidají... Žádná kontroverze, nic nečekaného a už vůbec ne něco, co by donutilo nad daným tématem hlouběji přemýšlet... Film, který se "proslavil" námětem, aniž se většina diváků pozastavila nad tím, jak hloupě, povrchně a vágně je s ním pracováno. ()

Herráček

Já jsem dost na rozpacích... Ono to má ve spoustě věcí pravdu - i když... Na jedné straně "opodstatněné" útoky na Izrael, na druhé straně útoky na Madrid, Londýn, New York a podobně (New York jde ještě pochopit, protože USA vehementně podporují Izrael) - ale něco je boj za svoji zemi (Kubiš je u nás hrdina a přitom udělal něco podobného) a něco je šíření svaté víry - koho to podle nich zajímá? A nevím, nakolik souhlasím s vykreslením atentátníků jako normálních lidí - bez fanatismu by do toho nešli (jen s tím, že mi někdo řekne, že si mě Alláh vybral? Proto mám všechno opustit a běžet?) Ale zase někdo tohle téma zpracovat musel... A tohle ještě není tak moc velká obhajoba, aby se to nedalo zkousnout... A snad jeden jedinej dodatek - pokud chcete pochopit jednání "mučedníků" a jejich vnitřní motivace - nehledejte to ve filmu, ale zkuste si prvně přečíst Korán a pochopit Islám - pak vám to možná bude jasnější... ()

Jaccobos

Je to určitě snímek uvažující o Izraelsko-muslimském konfliktu z druhé strany. Občas mi ale děj přišel nepochopitelný - rozhodně nejde o hollywoodský trhák, ale spíše o podnětný snímek, který teprve dožije ve vaší hlavě během týdne. Občas působil tragikomicky, aniž by to měl, podle mě v úmyslu. Také mi přišel nereálný fakt, že neměli touhu po životě, který vedli předtím... vedli boj, to ano, ale nikdy bych neuvěřil v tak radikální obrat. Nikdo nemůže být takový patriot - možná to tak cítím proto, že jsem Čech. ()

Zagros

Z tohoto tématu se dalo vytěžit mnohem mnohem více. Film jsem viděl bez předchozích ukázek a aniž bych o něm něco věděl. Díky tomu jsem první čas hádal, kde to přesně je a o co jde. Neškodilo by to nějakým způsobem osvětlit. Co mi ale nejvíc vadilo, byl určitá odtažitost. Většina postav jako by byla v nějakém deliriu. Události okolo sebe vzhledem k jejich závažnosti nikdo moc neprožíval. I přes silné téma mě film místy nudil a to je chyba. ()

cab

Sonda do vzdy neklidne zony Blizkeho vychodu tentokrat poukazujici na mozne motivy sebevrazednych atentatniku a jejich nasledne vykresleni je velmi silne. Je dostacujici film shlednout jedenkrat pro rozsireni obzoru. 70% ()

AngiS

A co se stane potom? - Přijdou si pro vás andělé. - A víš to jistě? - Naprosto jistě. Terorismus je blbost a Náboženství..to je uplný nesmysl.. ()

Junglista

Sonda do nitra mučedníka, kterej dostal v poslední chvíli rozum... tady je krásně vidět, co dokáže vymytej mozek. Ale sem rád, že sem moh nahlídnout i na "druhou stranu", protože natočený je to dobře, i když pravda, umírněně, aby to nikoho moc neurazilo. ()

Adramelech

Film o mírumilovnosti islámu. Izraelci mají proti islámskému terorismu docela účinnou prevenci: pohřbí mrtvého teroristu spolu s prasečími kostmi a takový muslim se pak do ráje nedostane, ergo si dobře rozmyslí, jestli do takové akce vůbec půjde. Kdyby se tvůrci filmu zaměřili na problematiku islámského terorismu v Evropě, mohl by být výsledek podstatně zajímavější. Uvítal bych analýzu příčin tohoto jevu (důsledek politiky multikulturalismu) a zamyšlení nad tím, co muslimové dělají v Evropě, když se mohou věnovat terorismu v zemích svého původu. Co má být tímto filmem řečeno? Nevím, možná je to apel na muslimy, aby se na ten terorismus vykašlali. Mimochodem, při sledování filmu mi přišel na mysl jeden můj kamarád, který má úžasnou smůlu na ženské. Říká se o něm, že mu ve sbírce chybí snad už jen sebevražedná islámská teroristka. ()

DannyBoy80

75%. Solidní vyobrazení smýšlení lidí v Palestině. První půlka je velmi dobrá, nechybí humor a nadsázka. Druhá polovina je slabší. Režisérovi se nedostatečně podařilo vyobrazit emoce při přípravách sebevražedného útoku. Ani pochybnosti, které vyvolává cizinka. To je trochu škoda, protože to mohl být velmi silný snímek. ()

Rozjimatel

Ťažko sa mi sleduje film o takýchto tupcoch, ktorí majú hlavy totálne vymyté rečičkami o vstupe do neba po samovražednej misii. Takže moje hodnotenie je silne zaujaté, keďže počínanie "hrdinov" filmu je úplne mimo môjho chápania. Oceňujem ale presvedčivosť hercov, najmä dvoch hlavných predstaviteľov. Aj vďaka nim je dramatická stránka filmu pomerne vydarená. ()

Cement73

Zaujímavý pohľad na fakty, ktoré som poznal doteraz iba zo správ. Logika sebevrahov sa uplne vymyká tomu, čo poznám, ale aspoň trošičku som pochopil čím sú hnaný títo ľudia... Mladý chalan, nová práca, na obzore nová láska, milujúca matka, brat a napriek tomu.... Najprv nasilu prečítaný odkaz z papiera pre "okupantov", neskôr od srdca spoveď prečo do toho pôjde... Zvlaštny a zaujímavý príbeh. No a vrchol je scéna v kiosku, kde sa predavajú videá mučedníkov a zradcov... Hádajte, ktoré sa lepšie predávajú??? ()

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

14.12.2005