Ráj hned teď

• Francie Paradise Now (více)

Snímek palestinského filmaře působícího v Nizozemsku přináší alespoň zčásti odpověď na palčivou otázku, kdo jsou sebevražední atentátníci a jaké mají motivy. Kamarádi z dětství Said a Khaled žijí v Nábulusu a pracují v autodílně. Jednoho večera jim oznámí, že byli vybráni jako mučedníci k provedení atentátu v Tel Avivu. Mladíci úkol přijmou jako samozřejmost. Stráví poslední noc s rodinami, které se nesmějí nic dovědět. Ráno podstoupí ve štábu příslušné rituály a dostanou se přes drátěný plot na izraelské území. Akce se však nečekaně zhatí a oni mají ještě čas zvažovat svůj úkol. Důležitou roli v tom hraje dívka Suha, která dlouho žila v cizině a která tvrdí, že existují i jiné cesty k řešení obtížné situace Palestinců, než jsou vraždy nevinných lidí. Drama se odehrává v průběhu necelých dvou dnů a tvůrce je za obtížných podmínek natáčel na autentických místech. Filmaři se snaží o objektivitu i o jednoduchý realismus. O to zřetelněji vystupuje na povrch tragické dilema rozdělené země i lidí. (MFF Karlovy Vary)

Theresia

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, ale ten děj opravdu strhující nebyl. Byl to film se skvělou myšlenkou zobrazující skutečnost, která se stále děje, ale tady, takto zobrazená na vás nedopadá tak, jako ta reálná skutečnost, že někdo opravdu jde a zabije se je proto, aby s sebou vzal ve jménu Alláha co nejvíce nejblíže stojících lidí. Nepřišlo mi to jako kdyby měli kamikazi v hlavě, pro mě to bylo prostě málo skutečné. ()

bidja

Nutná vidět k pochopení spousty otázek jak to asi na tom východě dělají. Režisér bez servítek ukázal jak těžké je bombu si nevzít a zároveň taky jak ta posloupnost funguje, ty co to vymyslí pak sami rozthnout se nenechají. ()

bobrux

Velice zajímavé nahlédnutí do jiné kultury, která uznává naprosto jiné hodnoty. Svět není černobílý a ani zde neexistují dobří a špatní. Možná stačí pár argumentů proč zemřít, možná ne... ()

kersten

Film o "sebevražedných atentátnikoch". No čo ma po nich. Hodinku a pol som pozerala na blbcov, ktorým dakto povedal, že keď nechajú odpáliť nálož prilepenú na sebe tak pôjdu do neba a budú považovaný za neskutočných hrdinov a ich plagáty obídu celý svet a tým sa vyriešia všetky problémy. Však keď to je vôla božia, či alahva, alebo čo to tam majú, tak to predsa musí byť tak. Ešte že jeden z nich mal ako taký rozum. Nuda ()

markotter

Docela stravitelný - bál jsem se, že tam budou celou dobu mudrovat o džihádu, ale spíše to bylo zaměřené na zobrazení vnitřních pocitů hlavních hrdinů, jak prožívají přípravu na onen hrdinský čin. Chvílemi to bylo i napínavé. Film mi pomohl i o malinkou trochu víc pochopit tuhle zvláštní skupinu lidí a dá se říct, že v určitých ohledech bych se i dokázal vžít do toho, co cítí. Ale souhlasit s nima nemůžu. S hodnocením jsem přesně na hraně mezi 3 a 4, takže asi půjdu směrem výš. ()

bono22vox

Pohled na posledních pár desítek hodin v životě sebevražedných atentátníků. Bez politického pozadí by to byl takový normální film... ()

polonius

Takový film se v našich zeměpisných šířkách hned tak nevidí, i když jistě má své mouchy, kterých je možná víc, než by byl leckdo ochotný připustit. Ta náhlá přeměna Saida z obyčejného kluka v přesvědčeného bojovníka džihádu působí hodně nepřesvědčivě. ()

zly.dvojce

To už mi paradoxně dokázal pocity palestinců podat lépe Spielberg v Mnichovu v debatě na schodech o tom, že každý národ potřebuje svoji vlast, než tady tato zhůvěřilost. Vždyť ani ta palestinka nedokáže jejich jednání pochopit. Nudně natočené a nijak vysvětlující. ()

Dashiella

Skvostná práca s príbehom a napätím formou "ticha pred búrkou". Keby som nemusela tento film pozerať kvôli škole, tak si ho asi nikdy nepustím, a to by bola škoda. ()

gicous

Pár dní v životě (ne)dobrovolného atentátníka, aneb jak promarnit slibnou premisu a příběh. Film se neumí a nebo možná nechce rozhodnout, na kterou znepřátelenou stranu se přidat. V mých očích se tato nejednoznačnost filmu hrubě nevyplácí především směrem k dvojici hlavních hrdinů. V jednu chvíli se chtějí obětovat, aby o pár minut později zaujali pacifistické stanovisko. Vzhledem k nejasnému poselství filmu a naprosto nezajimavým postavám je z toho pouze průměrný film. ()

nula87

Zajímavý, napínavý film, v němž se hlavní zvraty odehrávají hlavně v hlavách antihrdinů. Silný snímek, nutící k přemýšlení. 80% ()

Humprt Pum

Výborná kamera, dobrá režie, pokulhávající scénář, aktuální téma. I když se konverzace všech protagonistů bezvýrazně plácají po povrchu, stojí za to znát jeden z možných úhlů pohledu. Režisér si vybral polohu víceméně neutrální, takže ničím nepobuřuje a nechá hodně prostoru k přemýšlení. Mnohem zajímavější než vlastní bezvýchodná Palestinsko/Izraelská situace je prostředí v němž se děj odehrává. Film je krásný po fotografické stránce a umožňuje pocítit aspoň na dálku zvláštní, pro nás exostickou, atmosféru blízkého východu. Slunce, prach, olivy, fíkovníky, stará autíčka, okachlíčkované kavárny, vyprahlá betonová (ale přesto nádherná) města, rozpraskané silnice, pestrý kolorit plný zajímavých tváří. ()

MaxPower

Ani trochu kontroverzní, ale příšerně nudný film, který nikomu nemůžu nedoporučit. Neustálý prvek očekávání nějaké gradace děje, je střídán prvkem zklamání, že je film pořád stejně nudný. Vydržel sem se dívat až do konce, za což dávám 20%. ()

Miloško

Raj teras pripomenie realitu v arabskom svete,a to nie len celkovým poňatím filmu,kde absentuje hudba,a kde kamera je pasívna,statická.Ale hlavne zobrazením reality v tejto oblasti sveta,kde idealizmus a falošná viera v niečo dokáže zabíjať ľudí.Paradise Now je film určený asi klubovému divákovi,je to akýsi dokument,ktorý sa snaží tento konflikt medzi oboma národmi objektívne zobraziť.Neznámi herci sa svojej úlohy zhostili skvele. ()

pasqviL

Ne až tak dobrý jak jsem očekával a to byla moje chyba. Kdybych na to náhodou natrefil v videopůjčovně tak bych byl nejspíš spokojen, ale protože jsem si to vyhlídl na internetu a pak si to šel půjčit s očekáváním něčeho velkého, tak jsem to pos*al. V ději mi chyběl ten okamžik kdy by mi mělo zamrazit a měl bych být omráčen, což jsem myslel že v tomhle tématu mohlo být spácháno. ()

yatan

Motiv, ktory hybe celym svetom od druhej svetovej vojny, sa na vas bude valit tak zhurta, ze spociatku divak nevie na ktorej strane je ak nie je zainteresovany do izraelsko-palestinskeho konfliktu..Herci su tu vyborni a pre mna je tato tematika vzdy atraktivna o to viac ze palestinsku stranu skoro nepocut, a ak pocut tak len v negativnom svetle. Nedokazeme asi pochopit tisice rokov tradicii, nabozenstva a vsade pritomnu pomstu no Paradise Now nas prinuti sa aspon zamysliet. 8/10 ()

Tak trochu jiný Kurýr

Tak trochu jiný Kurýr

21.08.2010

Jeffrey Dean Morgan se pokouší uchytit jako hrdina akčních filmů. Charisma na to má, ale prozatím se mu to kdovíjak nedaří – v Strážcích hrál vedlejší postavu a letošní Parchanti dojeli na… (více)

18.01.2006

14.12.2005