Diane Arbus: Příběh jedné obsese

• Česko Kožich: Imaginární portrét Diane Arbusové (více)

Nicole Kidman a Robert Downey, Jr. předvádějí „pozoruhodné“ (Kenneth Turan, Los Angeles Times) herecké výkony v tomto smyšleném portrétu slavné fotografky Diany Arbus. Z okna svého bytu zahlédne osamělá žena v domácnosti Diane Arbus (Kidman) maskovanou postavu záhadného nového souseda (Downey, Jr.). Přitahována neodolatelnou zvědavostí se rozhodne získat jeho fotografii za každou cenu. Vstoupí do jeho bytu a tím se nevědomky vydá na cestu k umění, která jí byla souzena. (oficiální text distributora)

tata22

Vskutku pozoruhodný film, řekl bych podle mého gusta. Přiznám se, že první půlka mne bavila o poznání více, pak se to malinko zhoršovalo ale i tak jsem rád, že jsem film zhlédl. Podobné filmy mám moc rád, možná právě proto, že nejsou určené širokým masám ale spíše fajnšmekrům, ke kterým se hrdě hlásím :-). Vůbec nedokážu přesně určit a popsat jaký měl autor s dílem záměr a kam přesně směřoval ale tady mi to úplně nevadilo. Bylo opravdu na co koukat a herecké výkony byly skvostné :-) Rozhodně doporučuji film ke shlédnutí, jen prosím pro opravdové diváky, co od filmu čekají i umění... :-) ()

Benilta

Jsem zmatená. Film mě místy bavil, ale místy i nudil. Jednou jsem měla chuť ho vypnout, ale poté se na něj dodívat. Byla jsem naštvaná na divný scénář, který mi připadal za chvíli zajímavý. Režie deset minut dobrá, dalších deset hrozná, potom průměrná, pak dobrá... 2* nebo 3*? 3* za opět výbornou, moji nejoblíbenější Nicole Kidman. ()

madline24

Šílenost. Opravdu podivný film kombinující Stepfordské paničky, studie doktora Freuda a Krásku a zvíře. Přesto jsem vydržela sledovat od začátku do konce, zahrané je to dokonale a Nicole Kidman je velmi uvěřitelná, když se dívá tím svým upřeným pohledem, který působí jako mix šílenství, obdivu a smutku. Jen jsem už ke konci spíš fandila chudákovi manželovi a dětem, kteří měli své divné manželky/matky silně plné zuby- a dost oprávněně :) ()

Layath

Trochu opomíjená, leč velmi kouzelná variace na krásku a zvíře. Nicole Kidman a Robert Downey Jr. ztvárňují postavy tak lidské, a přitom zvláštní, až divné. Možná je má otázka nemístná ale napadlo mě: Nejsou hlavní hrdinové příliš neobyčejní? Nejsou jen výsměchem obyčejnosti a normálnosti, které ve fotkách D.Arbus beztak neměly místo? Pokud stejně jako já milujete vše nedokonalé a neobyčejné, tento film je určen pro vás. ()

kulacek

Strašně zvláštní film, poutavý, koukatelný jen pro pár jedinců, tolik paralel, zvláštností.....a zjištění, že stačí jen jeden pohled. Krásně zpracovaný film o opravdové lásce...ten konec vás musí dostat! ()

vixina

Spracovanie veľmi jemné, spolu s Nicoliným hereckým umom máme pred sebou až nadrealistickú snímku. Zostáva však vnútorným príbehom a preto nie je také ľahké doň preniknúť - stotožniť sa s Diane môžete snáď len keď A) dopredu poznáte a máte radi jej fotografickú tvorbu, alebo B) zdieľate podobné vnútorné rozpoloženie. Táto príbehová nitka je veľmi tenká a krehká, takže rozhodne nesadne každému. Niekto sa bude nudiť, niekto rozjímať... a ja som bola niekde na hrane. Možno by sa to vylepšilo, keby Fur nebol taký dlhý a išiel viac pod povrch. ()

je_nick

Žádná biografie a v prvé řadě ani romance. V jádru film o osvobození vlastní duše. Diane nebyla normální a pak jiná, ale naopak - nejdřív jiná a pak normální (stala se tím, čím vždy byla, jen to v sobě dusila), viděno tím nejlidštějším pohledem. Shainberg, respektive NC namalovali tuto imaginární cestu nesmírně nádherným a citlivým způsobem. Jste-li na správné vlnové délce, zanechá ve vás tato dvohodinkovka nesmazatelný, hřejivý dojem. A ten konec... nemyslím tím Lionelovu "koupačku", ale skutečný konec (a začátek v jednom), v nudistickém kempu - pro mě ten vůbec nejkrásnější, nejoptimističtější a nejvíc osvobozující konec filmu ze všech, co znám. Ne pro svou symboličnost-explicitu (nahota), ale pro to vše, čím Diane prošla a k čemu dospěla. Fandům doporučuju předchozí Shainbergův majstrštyk - Sekretářka, v jádru velmi blízký a skvělý film, byť s plytším koncem. ()

P/\/EL

na můj vkus zdlouhavé až úmorné - celkově né, ale hlavně ta část, kdy za ním jde a seznamují se, chápu, že se tvůrci snaží vyjádřit její přožívání, ale mě to přišlo jako natahování, poslední třičtvrtina je ale dobrá, romantika je to milá. No a ke skutečnosti to má strašně daleko, podle mě bohužel i k tomu přožívání - cítění, Arbus byla pionýrkou ve focení všeho bizarního, znám její fotky už řadu let, nevím, jaká byla, na yt je v aj dokument v otřesné vhs kvalitě, jinde je možná lepší verze....nevím, jak moc byla posedlá snahou šokovat, myslím, že uplně ne, nefotila jen bizarnosti, ale i "normální" lidi, avšak né zcela lichotivým způsobem, nevím, vzhledem docela dost uvolněnému stylu, nelíbí se mi moc její kompozice, nesnažila se hledat krásu, tam kde většina, neestizovala....zas až tak moc jí nežeru, ale uznávám, že byla průkopnice a navazovala na fotografie kuriozit z 19. stol., jak je filmu nastíněno.....zpočátku mi film přišel až trochu kýčovitý, vizuál, hudba, přišlo mi to v ostrém v kontrastu, upřesním, že si myslím, že fotila vlastně špinavým stylem (byla otrávená normálnností, škrobeností, viz. wiki - patří k americké škole neostrosti nebo tak něco....ale ta posedlost vším bizarním je zde pěkně vylíčena, to prožívání...hehe...no a byl jsem zklamaný, že ve filmu skoro nefotila :)....no a ve skutečnosti spáchala ve 40ti a něco sebevraždu....takže by o ní jistě šlo natočit i něco jiného...syrovějšího.......když to shrnu, zpátky ke kýčovitosti, tento film rozhodně žádné průkopnické umění není, idea imaginárního portrétu není nijak zvlášť originální (pak ještě ta zápletka: Alenka v Říši divů a hlavně Kráska a zvíře..), nevím, jestli film tak trochu neparazituje na něčem vyšším....to kýč přece dělá, napodobuje vážnější orignálnější umění.........jinak Nikol Kidman výborná, R. Dovnwey Jr. docela slušně namaskovaný, ale na Žvejkala ze Star Wars nemá......tak alespoň někteří pochopí, že umělce obvykle štve normálnost, protože normálnost to je bohužel i povrchnost, všednost, nuda, předsudky, stejnost...no a umělce to štve a snaží se o útěk...nebo měnit pohled na svět.... ()

BaruseV

Tento snímek s Nicole Kidman a Robertem Downeym Jr. mě naprosto dostal. Musím se na něj koukat stále a znovu a neustále mě baví. Úžasně zahrané. Do Roberta se zde musí zamilovat snad každý, a to i přes to, jak vypadá. Není to film pro široký okruh diváků. Poslední scéna s nafukovacím lehátkem je jen úžasný závěr naprosto brilatního příběhu, který mě naprosto pohltil. ()

mirika39

Toto je typ ženy, pre ktorú nenachádzam pochopenie - má skvelého manžela, dve krásne zdravé deti, ale ona sa ženie za niečím, čo vôbec za to nestojí - kariéru fotografky mohla dosiahnuť, aj keby zostala pri svojej rodine. Inak film sám osebe sa mi zdal veľmi nudný a dej tak nejak natiahnutý. Na druhej strane musím oceniť výborný herecký výkon Nicole Kidman a ešte vždy krásne telo Roberta Downeyho (po tom, ako ho oholila, samozrejme :-D). ()

Cuffini

Výjimečný film, který plní očekávání. Skvělí herci, záhadné tajuplno, neodhalená tajemství, která se pomalu ale jistě derou na povrch diváka baví a zaujmou. Nechtěla bych žít v té době, taková konvence, tfuj. Prarodičům tedy film pouštějte pouze v případě, že je v kapse již sepsaná závěť. Připomnělo mi to léta, kdy jsem bydlela v centru a loudala se k ránu po dlažebních kostkách z tahu. Zajímalo by mě, co na tento film říká bratranec Itt z Addamsovy rodiny? ()

peproch

K tomuto filmu mě dovedlo pronásledování filmové dráhy a zjevování se Nicole Kidman. A navíc přišel k mé pozornosti tento film v době uvažování o kontrapozici senzace a sympatie. Když je něčí zjev nepříjemný, může být podniknut pokus o přijatelnost senzacionalizací. Tak to dělají bulvární, celebritální, pop media. Nicole K v tomto filmu ztělesnila postavu významné fotografky Diane Arbus, a tvůrci filmu netají a dokonce předesílají jistou smyšlenost, spekulativnost a umělou dramatizaci epizody z  jejího života. Srstnatý Lionel, ji vysvede ze skrytu a nesmělosti rodinného života a byznysu a otevře pro obsesivní fotografování nemódních, nekrásných ale lidských. Lionel se rozhodne ukončit svůj chřadnoucí život a ona pokračovat v odhalování tajemství jiných, tajemství i nezjevných třeba trpaslictvím. ()