Reklama

Reklama

Dobrodružství prince Achmeda

  • Německá říše Die Abenteuer des Prinzen Achmed (více)
Německá říše, 1926, 66 min

Obsahy(1)

Princ Ahmed se zamiluje do krásné víly Peri Banu. Zlý čaroděj však vílu unese a prince svrhne do jícnu sopky. Podaří se Ahmedovi najít ztracenou lásku v daleké Číně? Kouzelný animovaný film inspirovaný pohádkami Tisíce a jedné noci, ve kterém se sejdou létající koně, víly, princové, princezny i Alladinova kouzelná lampa. Německá výtvarnice Lotte Reinigerová (1899-1981) pracovala s vzácně používanou technikou stínového divadla. Celý film je tvořen z vystřižených siluet, které díky ladné animaci ožívají v kouzelném barevném světě světelných efektů. Na filmu DOBRODRUŽSTVÍ PRINCE AHMEDA pracovala Lotte Reinigerová se skupinou vynikajících animátorů (mj. Walter Ruttmann či Berthold Bartosch) dlouhé tři roky. Když Jean Renoir viděl výsledek, prohlásil: "Mistrovský kousek... Lotte Reinigerová se narodila s kouzelnýma rukama." (minus)

(více)

Recenze (42)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Prvý dlhometrážny animovaný film, ktorý sa zachoval a ktorý ani teraz skoro po sto rokov od svojho vzniku nestráca nič zo svojej čarovnosti. Siluetová animácia v pohybe predstavuje naozaj niečo úchvatné - čo na kreslenom pozadí pôsobí až nevšedne živo, orientálne a mýticky a čo svojim spôsobom aj dotvára predstavivosť divákov. Príbeh je pútavý, okorenený rozprávkami a mytológiou a v zručných rukách Lotte Reinigerovej naberá film tretí rozmer. Krásny film o láske a boji dobra zo zlom, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. Nie len preto, lebo sa jedná o naozaj skvostný počin na poli animácie, ale aj tým, že jeho filmový presah zasahuje aj dospelého diváka. Je to zábavné, citlivo spracované a čo je podstatné vôbec to nenudí. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Je nepsanou povinností filmového fanouška dívat se alespoň z času na čas na snímky v jistém směru přelomové, novátorské a zapsané velkým písmem do zlatého fondu dějin kinematografie. Sice si někdy u nich připadám více jako během návštěvy technického či audiovizuálního muzea, než jako u tradičního filmového zážitku, nicméně Dobrodružství prince Achmeda patřilo k nejhezčím návštěvám takového muzea. Krásně vystylizované živé siluety s barevným pozadím fascinují svou hravostí a pěknými detaily i po necelých 100 letech od svého vzniku, pořád z něj vane ta kouzelná atmosféra oživlých ilustrací pohádkové knížky. Uznávám, že při tak jednoduchém ději se ty rovněž jednoduché animace mohou brzy okoukat a během hodiny občas i začít mírně nudit. Ale asi je pouze problém současného diváka, když zde nadobude pocit vítězství formy nad obsahem, protože v roce 1926 u tak originálně podané dobrodružné pohádky určitě nikdo nic podobného neřešil. Prince Achmeda řadím k mým nejpříjemnějším dosavadním setkáním s němým, experimentálním i animovaným filmem a po skončení mu s obdivem nad mravenčí prací tvůrců mohu udělit čestné 4 hvězdičky. [75%] ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

V úvodních titulcích jsem si všiml jména Waltera Ruttmana a tady je krásně vidět, co všechno by byl schopný dokázat, kdyby těm svým experimentům dal i nějaký příběh. Líbilo se mi to skutečně dost - jak skvělou a (nejen) na svou dobu krásnou animací, která má nejeden hodně zajímavý nápad, tak i tím pohádkovým příběhem a hudbou, která do toho skvěle pasovala. Navíc to nemá přepísknutou délku, je to fajn a užil jsem si to. Své nezaměnitelné kouzlo to má i v současnosti a ačkoli jsem z toho nebyl úplně odrovnaný, na 4* to je určitě. ()

MsUtahraptor 

všechny recenze uživatele

Krása němých filmů spočívá krom jiného i v tom, že příběh nebývá doprovodnou hudbou jen podbarven, ale i vyprávěn. Bála jsem se, aby přítomnost Aladina a jeho linky nepůsobila uměle a nuceně, zbytečně. Do pohádky lehce zapadá a na konci tak máme hned dvojitý happyend. Výsledný dojem je pozitivní, krajkovou vyprávěnku z dob minima slov a přiměřené stopáže jsem zhlédla ráda. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Nic podobného jsem nikdy neviděl, už je pro to si film zaslouží vysoké hodnocení. Je to krásná pohádka, která ale dětem od uvedení zvukových filmů asi mnoho neřekne. Jinak směle konkuruje dnešní tvorbě provedením i příběhem a rozhodně stojí za zhlédnutí. Už prvních pár minut je kouzelných: mechanický létající kůň, princ Ahmed v harému obklopen pěti dívkami, princ a Pari Banu v Číně...krása. Poté je Pari unesena démony Wak-Wak a princ potřebuje Aladdinovu kouzelnou lampu, aby je mohl dále pronásledovat..víc už prozrazovat z děje nebudu... A příběh není jednoduchý, jak by se mohlo zdát z Bouřňákova komentáře a už vůbec ne primitivní. Ve skutečnosti obsahuje třeba i vyprávění vzpomínek vedlejších postav a skoky v čase, dokonce se domnívám, že některým malým dětem by to nemuselo docvaknout:) ()

Galerie (53)

Zajímavosti (6)

  • Některá neveřejná promítání dokončeného filmu se zřejmě konala již kolem 2. května 1926 v Berlíně, první oficiální veřejné promítání ovšem proběhlo až v červenci 1926 za asistence Jeana Renoira. (Morien)
  • Jedná se o nejstarší dochovaný animovaný celovečerní film. Starší než on by mohly být pouze dva argentinské filmy, které jsou ale oba ztraceny. (Morien)
  • Na filmu spolupracoval jako animátor Berthold Bartosch, který se narodil v Čechách. (Zdroj: kniha Panáčci na plátně). (M.B)

Reklama

Reklama