Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní příběh je absolutně úžasný. HBO si vám dovoluje představit filmovou adaptaci stejnojmenné autobiografie.  Spisovatel Alexander Masters se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta, bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Krátký život Stuarta Shortera byl jeden velký chaos - bezdomovec, který si hrál s noži, holdoval drogám a alkoholu a měl sklon k násilí. Když se však setkal s Alexem, nabral jeho život nový směr. Alex se rozhodl, že o Stuartovi napíše knihu a Stuart ho přesvědčil, že má příběh koncipovat pozpátku, aby byl více vzrušující. Stuart tedy vypráví příteli dobrodružství svého života, líčí příběhy současnosti a postupně se vrací do dětství. Jeho osobitý smysl pro humor dodává tragikomický nádech. Historky o přepadení pošty, pokusech o sebevraždu a střídání nejrůznějších institucí umožňují Alexovi nahlédnout do zcela odlišného světa. Náhle není tak těžké pochopit, jak se mohl Stuartův život vymknout kontrole. (oficiální text distributora)

blackJag

To nejlepší, co může Británie v poslední době na poli herectví nabídnout, ve skvělé a doplňující se interakci. Takovou práci je radost sledovat i ve skromných (ale nerušivých) televizních podmínkách. 90% ()

dinsdale

Děj - drtivou většinu filmu mě Stuart znechucoval a nechápala jsem, proč s ním Alexander tráví tolik času, ale zpětně ta empatie dorazila. Herci - pozorovat Hardyho bylo prostě jedno velké potěšení, Cumberbatch mu už jen poklidně sekundoval. ()

Maynard.

Film dobrej tak pro někoho, koho baví psychologický rozbory postav, což teda já rozhodně nejsem... Dal sem si to kvůli ústřední dvojici velikánů, který už téměř maj svoje místo v síni slávy. Hardy mě přesvědčil o tom, že to není jen hora svalů, ale i týpek, kterej fakt umí zahrát ledasco. Tady sem mu to fakt sežral. To stejný dr.Strange, kterej taky umí zahrát naprosto cokoli. Film je krátkej, takže sem to ještě vydržel, ale musím se přiznat, že to bylo o fous :o) ()

klukluka

Odsudek feťáka, to je ta nejjednodušší a možná i nejfrekventovanější zkratka. Kdo se tomu dokáže ubránit? Kdo se tomu nepoddá, komu se s tím chce bojovat? Přitom nikdy nevíme, co má ten člověk za sebou, co ho k tomu přivedlo nebo dokonce dohnalo... Stuart... působí dlouho dojmem komedie, což nás, kteří jsme to tak cítili, usvědčuje z náchylnosti k předsudkům. Pak se nám / Alexandrovi Stuart otevře a od té chvíle je všechno trochu jinak. Je hezký, že si někdo dal tu práci a zmapoval příčiny, které lidi také přivádějí na ulici. A někdo další tomu dal filmovou podobu. Tohle je užitečnej film. Serou vás bezdomovci? Tleskáte jejich mučitelům a vrahům? Vnímáte je jako odpad lidské společnosti? A jste si jistí, že se o svůj osud zasadili sami? Stuart vás z toho vyvede. ()

Plasticine

kdyby to natočil režisér se zvučným jménem a miliónem dolarů v kapse pod aktovkou velkého studia, je z toho oscarové drama. takhle je to bohužel jen podprůměrná adaptace se skvělým Tomem Hardym, kterému zdařile sekunduje Benedict Cumberbatch. ()

bloodcountes

Jelikož jsem nečetla oficiální text distributora, nebyla jsem zklamaná. Stuartův příběh mi nepřipada nijak obzvlášť "absolutně úžasný", je to víceméně obdoba tisíců podobných příběhů, nicméně to neubírá na kvalitě filmu. Líbila se mi celková střízlivost a v podstatě vyklidněnost filmu daná jednak postavou Alexandra a jeho krásně pohodářského a klidného postoje a chování, ale i postavou Stuarta, který mi přišel přese všechno jeho vlnobití jaksi vnitřně smířený a klidný. Možná víc v pohodě, než mnoho takzvaně "normálních lidí". Nádherné scény, kdy Stuart a Alexandr navštívili přátele na venkově - přese všechno, co Stu vyprávěl, v tom byla jakási pohoda a jejich hostitelé tam jen byli, snad ani jednou nepromluvili, jenom se usmívali a dívali. Tohle není v takovýchto fimech běžné. Mělo to i humor, který můžu. Dávám 4 hvězdy. ()

angloumene

Mezi řadou filmů o stárnoucích mužích, malých dětech umírajících na rakovinu, a nebo nedej bože o těžce handicapovaných je Stuart: Život pozpátku příjemným osvěžením. Dokonce nepředstavuje ani život někoho, kdo neumí nic jiného než být agresivní, pít alkohol a vybudovat si závislost na drogách a pak se divit, že ho společnosti odmítá. Namísto toho ukazuje příběh muže, který o sobě moc dobře ví, že není žádný svatoušek a nevymlouvá se na těžký osud, který ho postihl a přesto přese všechno dokáže zaujmout a rozhodně si zaslouží pozornost. ()

tarponko

Produkcia HBO ma už neraz prekvapila, a preto filmy s touto nálepkou si rád pozriem, preto keď som natrafil na tento film som neváhal a hneď pozeral. Tom Hardy v úlohe v akej ho nevidíme každý deň, avšak ktorú zvládol bravúrne. Môžem len odporučiť. Príbeh ktorý chytí za srdce :) ()

aLPaC

Naprosto geniální (plus navíc ještě bez dnešní svalové hmoty) Tom Hardy v roli osudem zkoušeného bezdomovce. Musím přiznat, že ze začátku jsem s tímhle příběhem docela bojoval, ale čím více Hardy odhaloval svůj příběh, tím více jsem se do toho nořil a na konci opravdu chybělo jen velmi málo, abych nedal bůra. Pokud jste fandou Hardyho, musíte tenhle TV film vidět. ()

Santino7

Silný emotívny príbeh a fantastický Tom Hardy! To sú dva hlavné faktory, ktoré pre mňa tento skromný britský film z dielne HBO charakterizujú. Ťažký život plný komplikácií a zložitá osobnosť "bezdomovca" Stuarta - alkohol, drogy, násilie, svalová dystrofia... to všetko a ešte omnoho viac. Je len škoda, že takýmto snímkom sa nedostáva príliš priestoru a napríklad v našich končinách sú divákom takmer úplne neznáme. Film je podľa mňa taktiež veľmi dobre spracovaný - poctivá práca, vidno, že si tvorcovia skutočne dali záležať. Je tiež sympatické, že hoci je príbeh naozaj silná záležitosť, nesnaží sa hrať prehnane na city, avšak naopak nám podsúva aj humorné situácie, pri ktorých sa dá schuti zasmiať (napríklad rozprávanie o lúpežiach). Je to také rýdzo britské. Ešte raz musím tiež pripomenúť, že v podstate celé to stojí na Hardyho bravúrne precítenom výkone. Fakt neuveriteľné, čo tentokrát predviedol... Pokiaľ som si doteraz myslel, že rola psychopata Bronsona musela byť pre neho náročná a ťažká na prípravu, tak to som ešte absolútne netušil, ako skvelo zvládol Stuarta Shortera a jeho smutný životný príbeh. Chtiac či nechtiac tým spravil z Cumberbatcha len nevýrazného spoločníka odsunutého na vedľajšiu kolaj. Vskutku pozoruhodné! Ak sa do toho plánujete pustiť, odporúčam vám v každom prípade zohnať titulky, pretože špeciálne Hardyho výslovnosť tu vôbec nie je jednoduchou záležitosťou, nech ste už akýmkoľvek znalcom angličtiny. Ako už spomínal aj Malarkey, niektorými scénami vám to možno pripomenie aj Trainspotting, však uvidíte sami. Mne sa to vážne páčilo, prial by som si viac takýchto silných snímkov. Klobúk dole. 5/5 ()

Morlok

No, nejdřív musím zmínit, že tahle podívaná rozhodně není určená slabším náturám, které dokáží být až "chorobně" soucitné.. tímhle problémem sama trpím a je fakt, že "Stuart: A Life Backwards" je jeden z dalších filmů, který vás přesvědčí o tom, že i když vy osobně to přímo nezažíváte a nevnímáte, spousta lidí je denně vystavena nespravedlnosti a násilí. Snímek má tedy určitě silný příběh a jasné poselství, ale nebýt Toma Hardyho, asi se o žádný velký zázrak nejedná. Nicméně právě Tom Hardy podal tak excelentní výkon, že nelze než celé dílo hodnotit nadprůměrně. Tím pro mě jen potvrdil své herecké kvality a stoupl u mě na stálo mezi nejobdivovanější herce. Vážně klobouk dolů za to, jak se dokázal do role vžít.. věřila jsem mu naprosto všechno... "I just wish there could be an escape from this madness." ()

gumolit

Veľmi zaujímavý film inak ťažko zohnateľný ovšem kvúli skvelému výkonu Toma Hardyho sa to oplatí touto rolou v nezávislej produkcii fakt boduje škoda že to nemalo viac potencionálu. ()

bobstock

Svět je občas svinský místo, zvlášť v případě Stuarta Shortera, který se z počátku jeví jako obyčejná smažka, co se proflákala a násilím vydobyla místo bezďáka a okrajového jedince systému. Nenechte se ukolébat skvělou hrou pana Hardyho a nechte ho povyprávět svému kámošovi Cumberbatchovi a současně i vám, co všechno se musí stát, aby se z vás stalo to čím jste. Televizní adaptace skutečné autobiografie muže z ulice. 70% ()

toi-toi

Práve pre toto nemám rád filmy na základe skutočných udalostí. I keď je dej zábavný, i tak sa zväčša objaví mrazenie na chrbte a potom neviem čo chcel film dokázať. No a pri tomto filme som mal mrazenie zároveň s úsmevom na perách... také niečo dokáže vyvolať jeden smutný životný príbeh... Každopádne Mr. Hardy si zaslúži za svoj výkon standing ovation. ()

Bukk

Opět se nabízí otázka, zda by byl tento televizní počin stejný, kdyby se tvůrci trefili vedle s ústřední dvojkou. Protože podle mě by to tak dobře rozhodně nefungovalo. Právě díky herecké kvalitě, stoupá i ta filmová. Stačilo by nasadit jiný výraz, jiný pohyb a chemie by byla fuč, tak stejně bychom se těžko snažili vcítit do životního osudu Stuarta. Naštěstí se film i herci doplňují a já zase jednou viděla něco, na co se budu pamatovat po nějaký čas. ()

Saur.us

Kvalitní televizní záležitost, která ostatní podobné převyšuje především excelentním výkonem T. Hardyho. Už jen kvůli němu je potřeba snímek vidět. ()