foto

Tom Hardy

  • nar. 15.9.1977 (37 let)
    Hammersmith, Londýn, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Edward Thomas Hardy přišel na svět 15. září 1977 v západním Londýně. Studoval na Tower House Prep School pro chlapce a studium herectví se věnoval na Drama Centre London a Richmond Drama School, kde mezi jeho kantory patřil například Anthony Hopkins. Před kamerou debutoval ve výpravném seriálu BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH, kde ve dvou dílech ztvárnil vojína Johna Janovce. Celovečerní debut učinil ve válečném thrilleru Ridleyho Scotta ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN v roce 2001. Roli získal díky svému agentovi, kterého má i Ewan McGregor, který se v tomto snímku objevil také.

V Americe se výrazněji uvedl až sci-fi snímkem STAR TREK: NEMESIS po boku Patricka Stewarta a za svůj výkon byl nominován na Saturn Award. Jeho postava Shinzone si vysloužila i vlastní sběratelskou figurku, kterou Tom okomentoval: ,,Moje akční figurka je skvělá! Je velká a plešatá. Na druhou stranu je to poněkud zneklidňující vidět děti, jak si s vámi hrají.“ Následovalo několik televizních projektů (historický seriál VIRGIN QUEEN nebo drama COLDITZ) a vedlejších rolí, jako v romantickém filmu LÁSKA A. nebo v hvězdně obsazené krimi PO KRK V EXTÁZI. Za výkon v televizním dramatu STUART: A LIFE BACKWARD byl v roce 2008 nominován na prestižní BAFTA TV Award. V příběhu podle skutečné události ztvárnil hlavní roli Stuarta Shortera, bezdomovce který byl brutálně mučen a jeho smrt nebyla dodnes vyřešena.

Většina diváků si ho ale jistě vybaví hlavně jako hezouna Boba z úspěšné gangsterky Guye Ritchieho ROCKNROLLA. Velmi ceněnou rolí jeho kariéry je vězeň Charles Bronson z filmu BRONSON, kvůli kterému musel rapidně změnit svůj vzhled a přibrat okolo 20 kilo. Během natáčení udělal každý den 2500 kliků, po dobu pěti týdnů. Snímek byl uveden i na MFF Karlovy Vary. 

Mezi jeho herecké vzory patří Tom Berenger, Willem Dafoe, Johnny Depp, Harrison Ford, Gene Hackman, Ed Harris nebo Sir Ian McKellen. Kamarádí s herci Vincentem Casselem a Monicou Belucci, kteří jsou manželé. Byl jednou ženatý se Sarah Hardy, kterou si vzal v roce 1999, ale manželství nevydrželo. V roce 2008 se mu narodil první syn Louis Thomas Hardy, kterého měl se svou přítelkyní Rachel Speed. Od roku 2009, kdy natočil snímek WURTHERING HEIGHTS (Bouřlivé výšiny), chodí s herečkou Charlotte Riley. Na začátku roku 2011 se zasnoubili.

Tom momentálně pracuje na filmu THE DARK KNIGHT RISES. Pro roli padoucha Bana musel opět podstoupit tvrdý tréning. Ten již jednou podstoupil před natáčením životopisného snímku BRONSON. Dále hraje již ve třetím filmu v řadě s Gary Oldmanem - THE WETTEST COUNTRY IN THE WORLD, ke kterému skládá hudbu Nick Cave. V TINKER, TAILOR, SOLDIER, SPY (další spolupráce s Oldmanem) si Tom opět vyzkoušel jaké to je mít na hlavě vlasy. Chystá se romantická komedie THIS MEANS WAR s Reese Witherspoon. Tom Hardy hraje jednoho z dvou kamarádů, kteří se stanou úhlavními nepřáteli pro lásku k jedné ženě.

Mezi jeho oblíbené filmy patří Amadeus, Big Lebowski nebo Piano a vždy si rád pobrečí u Seznamte se, Joe Black a Opusu pana Hollanda. Mezi jeho oblíbená jídla patří americká pizza, Yorkshire puding a čínská kuchyně a nejraději pije Colu, čaj nebo Red Bull. Jeho pes se jmenuje Max. Se svou rodinou žije v Londýně a vidět na vlastní oči ho můžete v Hampstead Theatre.

Jan "Reiniš" Bodnár

Herecká filmografie