Na sever Aljašky

• USA North to Alaska (více)
USA, 1960, 122 min

Režie:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (více)

Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také… (Česká televize)

kaylin

Jak jsem už někde psal, John Wayne byl na vrcholu snad celou svou hereckou kariéru. Zaslouženě. Tady opět příjemně překvapuje jako sice drsný chlap, ale v komediálním filmu, navíc hezky romantickém. Capucine je krásná a skvělá herečka, která je mu tady výbornou partnerkou a rozhodně s nenechá zastínit. ()

OG_Swifty

Příjemný výpravný film, kde jsou teatrálně komický (a nejslabší) asi jen rvačky na úvodu a závěru filmu. Jako romantický film to zafungovalo, líbilo se mi to, a Capucine vypadala přesně tak, jak bych si tehdejší modelku představoval - krásná, charismatická a s prvkem francouzského chic ()

Martin741

Johna Wayne-a mam zakodovaneho ako klasickeho drsneho kovboja, a cuduj sa svete, on tocil aj komedie. Tuna je jedna v plnej krase. Vyzdvihujem vybornu reziu Henry Hathawaya, kvalitne dialogy, dobre vykreslene realie roku 1890. Pribeh nenudi, dialogy na urovni. Ako mylovnik klasickych westernov musim ist vysoko : 92 % ()

pakobylka

Westernová hříčka, orámovaná dvěma poměrně originálními bitkami s veselými prvky, ze kterých jakoby čerpala i naše hezká česká "Koňská opera" (1964). Kvalita děje, který se nachází mezi nimi, však ke škodě věci poznenáhlu, leč nezadržitelně uvadá. Nedá se říct, že by ubylo komediálních momentů, ale hravá lehkovážnost, s níž se zápletka sbratřila hned v úvodu, se jí nenápadně - a snad i trochu podrazácky vzdaluje. Výsledek sice lze označit jako pozitivní, nicméně už ne jako přehnaně zdařilý. ()

sator

Oddycháč co má tempo... Akorát že se zlatokopové chovají společensky a i na klamu mají sebou společenské obleky a vanu uáááááááá..........Velkou část filmu provází melodie a píseň "North To Alaska". Tento hit z roku 1960, nazpíval Johnny Horton. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. Členové Western Writers of America  ji vybrali jako jednu ze 100 nejlepších westernových písní všech dob. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns (Zelenáči) do češtiny ji přebásnil Mirek Hoffmann. ()

Mol

AHH, WOMAN! I NEVER MET ONE YET THAT WAS HALF AS RELIABLE AS A HORSE!!! John Wayne mě nikdy nepřestane bavit. Je to prostě chlapák a má na ženský a ženění a všechny tyhle ty věci správnej názor. I když nakonec samozřejmě podlehne. Úvodní a závěrečná rvačky byly stylové a podány s humorem. Parádní oddychový film po sobotním obědě. ()

Courtemanche

Tak využiji Jokera a já to řeknu tady, tenhle není western. Je to John Wayne z jedné hospody do druhý, přes ulice a zpátky, pokec a podobně. 2,5/5 ()

hans500

Skvělá westernová komedie, John Wayne měl velký komediální potenciál, škoda že jinak v komediích moc nehrál, scénář dobrý s pár výbornými hláškami. ()

senor

Fajn westernová romantická komedie s Johnem Waynem ještě v plné síle a krásnou Capucine. Hlavní záporák na konec dostane pěstí do koulí a ukážou se i kozy - co si více přát. ()

Autogram

K westernu má tento film poriadne ďaleko. Na začiatku a na konci slušná groteska a zvyšok celkom nápaditá romantika z Aljašky. Skôr by som to nazval Princezná na Aljaške. Hoci nemala vôbec urodzený pôvod, o nápadníkov nemala núdzu a vznikali tak komické, romantické a uletené situácie, naozaj ako od Wildera. ()

Hollohlaway

Celkem slušně komediální, zato méně westernová záležitost. Těží hlavně z nezvyklé role Johna Wayna, ovšem dost se to vleče a scénář obsahuje hromadu nesmyslů a naivit. Ale hlavní trio je sympatické a má to příjemnou náladu. ()

Autenticita

On to, naštěstí pro mě, není ani tak western, ale konverzační vztahovka, která mě přibila do gauče. Je to takové "dřevní", žádná pořádná výprava, ale uvnitř... vtipné, rafinované, čapne a už nepustí. // Jeden zavile staromládenecký zlatokop má odkudsi svému kamarádovi přivézt snoubenku, ta se však mezitím vdala, a tak mu jako útěchu - náhradu chce přivézt někoho jiného, zkusí profesionální tanečnici. Tu však vybere podle vlastních měřítek (jak jinak) a tím se chytí do vlastní pasti... :-) . Jde o krásnou Francouzku, a ač profesí "lehčí", má neuvěřitelnou dávku nefalšované noblesy a trpělivosti. // Za obdivuhodně noblesní Capucine, a za připomenutí existence něžných oslovení "Mon chou" a "Mon chouchou" dávám jinak nezasloužených 5*, ale prostě nemůžu jinak. ()

Jezinka

Nemastné neslané, žádná složka ve filmu pořádně nepřevažuje. Velmi příjemný začátek westernové komedie se změní v romanci, v které pokračuje skoro až do konce, kdy se závěrečnou bitkou přesouvá opět na začátek. Nejhezčí na filmu je, dnes známá, úvodní píseň. Jako zajímavost bych vyzdvihla dřevorubecké závody. Hezkou scénu považuji dvoření 17 mladíka. ()

Han22

Už jsem viděl ve westernech ledacos, ale aby byl zástěrkou pro romantickou komedii ještě ne. A tak tu máme dva zlatokopy, kteří přišli k pohádkovém jmění a ten starší jede mladšímu pro vysněnou lásku do Seattlu. Láska na něj ale nečekala a tak místo ní přiváží šarmantní francouzku - a cestou se sblíží. Kromě toho je tu ještě linie s podvodníkem a sledovat se to dá, chvílemi je to i vtipné, problém je spíše v hercích. Opět tu byl obsazen dávno zapomenutý zpěvák, ale Fabian hraje (je) extrémně pitomé ucho. Stewart Granger, který mě příšerně štval v Mayovkách tady hraje naprostého slušňáckého pitomce a John Wayne? Ten zase hraje drsňáka, což se projevuje tím že je nabručený skoro dědek a nechápu co na něm ta ženská vidí. Závěrečná bitka vypadá spíše jak z grotesky... no hodně slabé 3* a to jen proto že jsem se občas tou blbostí postav bavil. ()

Alf

klasické schéma řady filmů s Johnem Waynem (proměna drsoně vlivem zástupkyně hezčí poloviny lidstva), které ale opět funguje vcelku úspěšně, jinak příjemná westernová komedie na hraně parodie, P.S. - opravdu bych nechtěl, aby Sam bránil můj majetek způsobem naznačeným v tomto filmu ()