foto

Capucine

  • nar. 6.1.1928
    Toulon, Francie
  • zem. 17.3.1990 (62 let)
    Lausanne, Švýcarsko

Biografie

„Pokaždé, když stojím před kamerou, si představuji, že je to přitažlivý muž, kterého vidím poprvé. Vidím, že by i měl zájem, ale přitom se chová nevšímavě – musím udělat vše co je v mých silách, abych ho zaujala.“

Francouzská herečka nominovaná na Zlatý Glóbus. Její nejznámější rolí je bezpochyby manželka inspektora Clouseaua, Simone, v Růžovém panterovi (1963). Narodila se jako Germaine Lefebvre v městečku Saint-Raphaël na francouzské riviéře a již brzy se projevila jako nezávislá, nekonformní osobnost. Získala titul bakalář v oboru cizí jazyky, rodina z ní chtěla mít učitelku. V 17 letech, během jízdy kočárem po Paříži, si jí všiml jeden reklamní fotograf. Rychle se stala úspěšnou modelkou, pracovala pro módní domy jako Rouff, Givenchy a Christian Dior a přijala současně přezdívku Capucine (francouzský výraz pro řeřichu - čti kapusin - pro přátele pak byla jednoduše „Cap“).V tomto období se seznámila s budoucí herečkou Audrey Hepburnovou. Obě předváděly v Paříži a zůstaly přítelkyněmi až do konce života Capucine, která trpěla bipolární afektivní poruchou (dříve tzv. „maniodepresivní“ psychóza) a několikrát se pokusila o sebevraždu. Hepburnová, která v té době rovněž žila ve Švýcarsku, jí údajně po rozhovoru několikrát zachránila život. V roce 1969 byla Capucine Hepburnové v Lausanne na svatbě za svědka.

V roce 1949 Capucine v jednadvaceti debutovala ve francouzském filmu RENDEZ-VOUS DE JUILLET, přitom poznala Pierra Trabauda, za kterého se hned v následujícím roce provdala. Manželství trvalo pouhých šest měsíců a Capucine se pak již nikdy nevdala. V roce 1952 získala jako modelka dvoutýdenní práci na jedné francouzské výletní lodi a kajutu sdílela s tehdy sedmnáctiletou členkou tanečního souboru lodního night-clubu...Brigitte Bardotovou. O pět let později působila jako modelka v New Yorku a v místním Pavilionu si jí kromě Johna Waynea všiml i filmový producent Charles K. Feldman, který ji také přivedl do Hollywoodu, aby se naučila anglicky a studovala herectví pod vedením Gregoryho Ratoffa. V roce 1958 už měla podepsanou smlouvu s Columbia Pictures a ztvárnila svoji první anglicky mluvenou roli - princezna Carolyne - v dramatu PÍSEŇ BEZ KONCE (1960, Song Without End). Během příštích několika let Capucine pracovala na šesti větších filmech - vidět ji můžeme například ve westernové komedii s Johnem Waynem NA SEVER ALJAŠKY (1960) - než se v roce 1962 přesunula do Švýcarska.

V Evropě pak točila až do své smrti: do její filmografie patří již zmíněný počátek slavné krimikomediální série RŮŽOVÝ PANTER (1963) s Nivenem a Cardinalovou, komedie podle scénáře Woodyho Allena CO JE NOVÉHO, KOČIČKO? (1965), ve které můžeme mimo ní a Sellerse vidět i O´Toola, Schneiderovou, Andressovou a Allena, upevnila mimochodem její pověst jedné z nejkrásnějších žen světa té doby („Kamera má milostný poměr s jejím obličejem“, jak poznamenal jednou režisér Cukor), Felliniho bizarní SATYRICON (1969), dobrodružný western s velmi zajímavým obsazením RIVALOVÉ POD RUDÝM SLUNCEM (1971), komedie s J.P.Belmondem NENAPRAVITELNÝ (1975), mysteriózní ZLOČIN A LA NEAPOL (1978) s Mastroiannim a Ornellou Muti, dále STOPA RŮŽOVÉHO PANTERA (1982), ještě se Sellersem, a bez něj pak KLETBA RŮŽOVÉHO PANTERA (1983).

„Muži si mě prohlížejí, jako bych byla nějaký podezřele vypadající kufr a oni celní agenti.“

V polovině 60. let se seznámila s hercem Williamem Holdenem. Oba hráli ve filmech LEV (1962, The Lion) a SEDMÝ ÚSVIT (1964). Navzdory faktu, že Holden byl tehdy ženatý s herečkou Brendou Marshallovou, se zrodil milostný románek, který trval dva roky (není bez zajímavosti, že Holden ve stejnou dobu cítil „jistou náklonnost“ také k Audrey Hepburnové). Vztah skončil, přáteli však zůstali až do Holdenovy tragické smrti v roce 1981. Tragicky svůj život ukončila i Capucine, v roce 1990, ve věku 62 let, vyskočila z osmého patra svého bytu ve švýcarském Lausanne. V nekrologu New York Times se uvádělo, že jedinými pozůstalými byli její tři kočky. Podle neověřených zpráv na ni ve své závěti pamatovali nejen William Holden (50 tisíc dolarů) a Peter Sellers, ale také sám šéf 20th Century-Fox, Darryl F. Zanuck.

Marek "džanik" Janík