Welkeom tu Dongmakgol

• Jižní Korea 웰컴 투 동막골 (více)
všechny plakáty

Všude kolem zuří válka mezi Severní a Jižní Koreou, zapadlá horská vesnička Dongmakgol však zatím zůstává stranou všeho dění. Když pak ale na nedalekém poli havaruje americká stíhačka, z níž vesničané zachrání pilota, dívka Yeo-il přivede tři severokorejské vojáky, kteří jediní přežili z celé čety a navíc se do vesnice dostávají i dva vojáci z jihokorejské armády, stávají se vesničané svědky mnoha vypjatých, absurdních i roztomilých situací. Počáteční nepřátelství mezi vojáky brzy opadne a tito pak chtějí žít pospolu s vesničany a zapomenout na válku. Dozvídají se však, že vesnice má být vybombardována a rozhodnou se ji zachránit i za cenu svých životů. Korejský snímek, kde se střídají poetické scény jakoby namalované štětcem některého z východních mistrů, se scénami roztomile absurdními i s těmi, ve kterých projeví odvaha a ryzí přátelství bez ohledu na barvu uniformy. (s.Predseda)

biteme

Na nezmyselnosť vojny poukazuje množstvo diel. Nie som veľký fanúšik vojnových filmov, ale toto sa dalo pozerať, lebo tu proti sebe stoja dva extrémy - vojnové násilie a harmonický život v odľahlej dedinke. Niežeby ma film dojal aspoň na jediný moment, ale niečím obzvláštneným predsa je - minimálne spomalenou scénou s besným diviakom, a práve tá prišľahnutá scéna je taká moja malá radosť:) ()

Alvin

Ach tihle Korejci, jak oni dokážou být zábavní, i když se vraždí. Ale k dokonalosti tomu přebývá několik až příliš patetických scén v druhé půli. ()

Jardatekk

Další důkaz pro mě dokonalé a realistické Korejské kinematografie, která nás zavede do občanské války na začátku 50. let do vesničky, kde se zastavil čas a absurdita války je zde mnohem intenzivnější. Dokonalé, famózní, úžasné...nemám slov 100% ()

KraLuban

Asi tomu vlastně nic nechybělo, ale na rozdíl od jiných korejských filmů, které na moje city fungují (ač mnohdy cíleně), tohle mě nějak nechalo chladným. ()

Zahy_

Zde jsem dostal doporučení od jednoho známého a přibližně po týdnu od toho jsem film po nesnadném hledání zhlédl a vůbec toho nelituji. Tento film skvěle ukazuje nesmyslnost sporů mezi národy respektive lidmi. Během trvání celého filmu je člověk nucen stále zmítat nad tím, co se zrovna událo a jak to celý děj dále ovlivní. Konec byl skutečně korejský, ale to to vůbec nekazí, spíše tomu dodává ten charakteristický image. Velmi doporučuji všem, co jsou alespoň trošku nakloněni válečným filmům. ()

Chicharron

Filmu by asi prospělo, kdyby si zachoval svůj "švejkovský" ráz od začátku až do konce. Konec je asi zbytečně brutální. ()

Cooolboy

Žáner tohto filmu ma hodnú chvíľu odrádzal a posúval ho v adresári čím ďalej tým nižšie. Hodnotenia ma však konečne primäli pozrieť si ho. Štyri svety sa stretli na jednom mieste (konkrétne v zabudnutej ale zato čarokrásnej dedinke Dongmakgol uprostred ničoho) a tvoria veľmi nevšedný priestor pre príbeh z obdobia kórejskej vojny. Ako zrejme tušíte už teraz alebo po pár minútach filmu, všetko sa točí okolo motívu nezmyselnosti vojny, v ktorej rôzne strany bojujú a ani nevedia prečo, pričom v inej situácii sú dokonca priatelia. Vo filme sa dá spomenúť množstvo zaujímavostí a efektov, ktoré z neho urobili niečo viac než len film. Prezrádzať vám ich však nebudem a pozrite si ich sami. Na rozdiel od iných kórejských filmov má tento plný dej už od úvodných minút, čo sa trochu prejavilo v závere, ktorý považujem za asi pre mňa najväčšiu škvrnku na inak výbornom filme. Rambovské prejavy, keď 3 vojaci držia v rukách ťažké guľomety a pália na bombardéry vo mne síce ako množstvo iných scén vyvolali záchvat smiechu ale očakával som niečo iné. Na záver už len jedna poznámka. Ak chcete vedieť, ako vznikli pukance, tak sa to dozviete. :-D 10/10 ()

el.magiko

Mix vojny a pohádky, nad kterým se vznáší myšlenka zbytečnosti jakéhokoli válečného konfliktu. Akční scény se mění v (místy dost naivní) pohádku, hned zase ostrým řezem na akci a zase zpět. Celek ale hodnotím kladně. Tu a tam nedotažené a úsměv vzbuzující (viz cca desetiminutový úsek cca 25 minut před koncem), místy parádně vymyšlené (scény, kdy vojáci přijdou poprvé do vesnice, přátelení se, včetně konce, byť korejsky naivního). Nu a popcorn, ten ani nezmiňuji. Myslím, že jsem i otevřel pusu :) Hra hor, polí, nevinnosti, barev a pohybu - i když to zpomalování v téměř bojové komiksem líznuté scéně s divočákem bych klidně mít nemusel, hra s uvěřitelností. Lidé zůstanou vždy lidmi, ať jsou modří nebo paprikoví, na severu nebo na jihu Koreje. ()

sun.eagle

Stejně jako MASH, který mi to chvílema připomínalo, ukazuje film nesmyslnost, absurditu a hloupost války, stejně tak pohladí laskavým humorem. Trochu mě to i rozesmutnělo, ale přece jenom převážil pocit že to s námi není tak špatné a že uniforma je kus hadru, důležitější je něco uplně jiného, tak prostého že na to někdy zapomínáme. ()

marhi

Výborné protiválečné drama a i komedie. Co mi přišlo trochu mimo bylo herectví Steva Taschlera. Tak nějak tam nezapadl. Ale i o tom to je. Také mi přijde trochu přestřelené chování spojenců. Přeci jenom to oficiálně byla bezpečnostní akce a nevěřím že by se takhle bezhlavě do toho vrhali. Ale to je úděl a stigma koreje. Politika rozdělila zemi, a když se domácí rozhodli že by se na to , tak si je rozhodili Američani a Čína mezi sebe. Ovšem co tenhle film dělá nepřekonatelý je poetika a romantika kterou zvládají asiati na jedničku. Nevím proč ale prostě jim to baštím. Podobný film, zajatci mlhy. ()

DarkAngelus

Tento film mě mile překvapil,čekal jsem typický Korejský film plný nudných scén ale musím uznat že tento film má skvělí děj a najdou se tam i vtipné scény a hlavně se jedná o lidské vztahy mezi znepřátelenými vojáky kteří si v době války dokáží uvědomit že lidský život je víc než idea a rozkaz který musí splnit.Doporučuji tento film i když nebude na konci happy end ale i tak jsem měl slzu na krajíčku. ()