Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

mirko123

Nádherné podobenstvo o boji so zlom, v tomto prípade priamo s diablom, ktorý marí naše dobré predsavzatia. A kopa obľúbených hercov a obľúbený režisér k tomu. Čo viac si priať. ()

hovnocuc

Ja myslim, ze klasicka danska parada. Ackoliv tohle je i na jejich pomery hodne absurdni zalezitost, takze je dobry bejt uz trochu vytrenovanej. Opet neskutecne rychla oscilace mezi zanry, ktery se normalne odpuzujou ba vylucujou, sceny, kdy clovek zprvu nepochopi, co se deje, prvni pulka vety mirici k vazny, premyslivy filozoficky myslence je razem prevracena tou druhou. Vsichni herci vyborny, stopaz akorat...lahudka. Tomu my lekari rikame "polovicni Kennedy". ()

Nag0

Nadmieru uvedomelá čierna komédia, ktorá očarí stretom dosť nevšedných postáv, aspoň teda kombináciou týchto postáv v jednom filme. Postupom deja sa nám za doprovodu čím ďalej absurdnejších a žánrovo pestrých scén predstavuje ich skutočný rozmer, motivácie, duševné a či fyzické traumy. Nekoretný komediálny potenciál je v tomto prípade naozaj vysoko, tempo je prijateľné a tlačenie na pílu absentuje. Celé je to naozaj skvele vyvážené, avšak táto konzistencia mala pre mňa efekt zapamätania si len zopár scén a aj keď vcelku je to niečo fakt unikátne a vskutku vynaliezavé, komediálny potenciál podľa mňa nebol využitý na plno, pričom mix ostatných žánrov mi to nedokázal vynahradiť. ()

Dedincan

Nemám skúsenosti s množstvom cirkevných spoločenstiev, avšak také s podobným členstvom, ako v tomto filme, asi len tak ľahko nenájdete. Zaujímavý príbeh s občasnými zvratmi. Nie príliš strašidelný, nie príliš vtipný, v každom prípade, o to realistickejší. ()

jozeffojt

Komediální a zároveň místy mrazivý snímek je i díky M. Mikkelsenovi prostě unikátní film. Jeho duchovní přesah je podáván jedinečnou formou, je to film který milujete i nenávidíte zároveň. ()

marklar

Není moc filmů, které záměrně nechávám uzrát, ale tento je jedním z nich. I po letech stále vím, jak jsem se při něm cítil a co jsem prožíval. A kdy jsem se vyloženě uchechtl. Film ale není pro každého a určitě je dobré si na něj udělat čas a naladit se na pomalejší a přemýšlivější já. Ještě se ale chystám na divadelní adaptaci. Hodnocení 85 %. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima