Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Lucretius

Imho je dobré film vidět až po lehce přehypovanách Rytířích spravedlnosti, protože k němu dotváří klíč. Jsou v podstatě o tom samém a co mi vadilo u nich je tu ve větší míře. Ne, že by to nebyl dobrý film, jen mě prostě nebaví ten Jensenův hipstersky citlivý pohled na svět (a do určité míry s ním nesouhlasím). Oba filmy jsou vlastně jeho demostrativní podporou, kdy se první zobrazí zlo, případně v Rytířích drsnost jako že tomu rozumíme, a následně se vyjeví ona citlivost jako správný přítup k věci. Ale celkově ok. ()

TheSpearCZ

Anders Thomas Jensen, máš můj respekt... takových emocí jsem během filmu snad ještě nezažil. Žánrově nezařaditelné, a přesto jednoduše geniální. Čisté 4* ()

troxor

Větší ujetost nežbyste čekali. Větší sranda než byste čekali. Příběh, kde se spojují osudy nácka, faráře, kleptomana a vraždícího arabského maniaka a postiženého dítěte musí být bizarní. Adamovo jablko ale posunuje hranice samotnému pojmu "bizarní". Jediné co se stane náckovou touhou totiž je - a teď se podržte - upéci jablečný koláč! ()

Axident

Tématicky ne až tak originální, až metaforická, hravá, ale nemálo silná úvaha na téma dobro vs zlo a "věci nejsou, jak se zdají". Velmi vtipná v místech, kde by mohl být patos až kýč, skvělí herci ve všech rolích, takže velmi rádi odpustíte i silný happy end, bez nějž by ostatně divák odešel zklamán a lační po něm. Smích diváka a to velmi spontánní, přichází i v silných, tragických místech, kde by měl být pláč - pro mě velmi ojedinělý zážitek a další bodík pro Mikkelsena a samozřejmě skvělého, napraveného nácka Thomsena, ač tomu stačila vlastně k celé roli jen skinheadská vizáž a chůze a zábavné hraní mimikou v obličeji :o) Khalid, Sára a Gunnar k tomu, tým jako víno. "Byl to starý kocour a zemřel náhodou ve stejnou chvíli, kdy jsme vystřelili", "ještě dvě, tři benzínky a Khalid bude mít na cestu domů" :o) ()

agassi68

Páni bratia, takto sa to má robiť! Hneď by bolo viac ovečiek v košiari. Severania skrátka nepoznajú žiadne tabu a veci vedia pomenovať pravým menom. Tomuto filmu niet čo vytknúť. ()

vojo

Neuveriteľné koľko sa dá vyťažiť z malého prostredia s obmedzeným počtom postáv. Pre priaznivcov severskej kinematografie určite jeden z jej vrcholov. Toľko sarkazmu a životného zmúdrenia už nezažijete asi pri žiadnom inom filme. P.S: How Deep is your love...:) ()

gootchy

Nejvíce mne zaujalo s jakou lehkostí snímek střídá žánry a některé opravdu zvláštní situace, které se našim antihrdinům stanou. ()

JirkaLexa

Čekal jsem větší nadšení. Přišla však vlna zklamání z místy absurdních a špatně zpracovaných scén a humoru, který mě moc humorný nepřipadal. I tak ale srdceryvný příběh, kde musím zaslouženě vychválit výkony herců. Boužel to však bylo dle mého názoru opravdu suché a na můj vkus až moc "žvástů" na téma bůh a ďábel, které nesnáším a film mě dokážou znechutit. No a navrch ještě hudba, kterou jsem nějak ani moc nepochytil a tak se neopovažuji ji soudit. Místy komediální, jindy však silně dramatický chod děje je tedy asi jedinným důvodem, proč hodnotím takhle vysoko... 70% ()

Majkak

Přehled typických ztroskotaných existencí zápasících se sebou a mezi sebou. Příběh, který sám o sobě mohl vyznít jako zoufalá banalita, zpracoval Jensen naprosto originálně. Není trapně korektní, ale sahá si hezký dovnitř každé postavy. Brutální, tragické, vtipné a překvapivě svým způsobem i dojemné, nebo snad dokonce něžné. Symbolika, obrazy, podobenství, nic z toho není v křeči. Zvláště pak dokonale odpálený závěr, který by v každém americkém filmu vyzněl jako totální happy end. ()

Evander

Docela náročné, hluboce filozoficky pojaté drama o nápravě "zlého" člověka. Jde o jeden z filmů, na které člověk musí mít tu správnou náladu, jinak mu prostě nesedne. Jedno však Adamovým jablkům upřít nejde, a to je originalita. ()

rekkky

Perfektní komediální drama postavené na bizarních dialozích, situacích a neméně těžící z absurdnosti děje. Stěžejní postava Ivana je svou povahou sama o sobě unikátní filmový počin a celý obsah se o ní odvíjí. Je to vskutku pozoruhodná podívaná, přičemž po určité době sledování si na nenormálnost hlavních postav zvyknete a o to víc začínají bavit. Adam skvěle funguje jako ztělesnění zla a dodává ději spád, který vede ke spoustě humorných scén. Zřejmě nejlepší na celém filmu je to, že za vším stojí jistý podnět k zamyšlení a vůbec několik paralel k životu na venkově v dnešním globalizovaném světě. ()

Zaitsev

NEOnácek, chcete ho? Tak na konci filmu bych týpka vzal i domů na kafe a pěkně ho pochválil, jak to s tím Adolfem nakonec hezky přehodnotil :) Největší romantika, ale fakt! ()

Rockerman

V krátkém časovém rozmezí je to mé čtvrté setkání s panem režisérem Jensenem a je to setkání nejsilnější! Opět plné absurdit, vtipů a dramatických scén, čili přesně jeho rukopis. ()

KNTRFKT

V roce 2005 držel Jensen uzdu své představivosti, kterou ale úplně pustil v O kuřatech a lidech. Ale už tady je možné vidět spoustu bizarních záblesků Jensenovy mysli. Je zřejmé, že má své oblíbené herce a mě sestava Bro, Mikklesen, Jensen prostě baví. Je tu několik nápadů natolik absurdních, až jsou dokonalé, možná, že kdyby si všichni kněží a vatikánská skvadra vystřelili mozky z palice, neexistovala by žádná církev, protože by si Boha doslova vyhnali kulkou z hlavy. A hlavním ponaučením filmu je, že byste si všichni měli kontrolovat starou a její přisuny Neurolu, mohla by ho totiž slupat v domnění, že jsou to lentilky. ()

Ombak▼Penari

Dokonale potřeštěný příběh, který způsobuje smutek i salvy smíchu a vyústí v úsměvně dojemné finále. Nesedne to asi každému, ale nedá se tomu upřít přitažlivost a schopnost dokonale zaujmout. Ve výsledku je to vlastně o hledání a potřebě víry a o tom, že i ta nejšílenější věc má možná hluboký smysl, který jen není na první pohled vidět. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima