Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Lischai

Je to jako kdybyste z Pulp Fiction odsáli polovinu tarantinovského humoru a dotankovali to symbolistní úvahou o dobru a zlu. Adamova jablka mají určitě krásnou kameru a super-černý dánský humor je někdy docela vtipný, ale celkově to pro mě bylo takové neurčité "wut". Doteď nevím, jestli je název filmu nějaký symbol, nebo Jensen jenom trollí. ()

M.i.k.e

další Jensenovka za mnou a i když je rozhodně lepší než Řezníci,opět je to hodně zvláštní film.Zhruba do poloviny sem si nebyl úplně jistý co si myslet o snímku,jehož "nejnormálnější" postava je neonacista a zbytek jsou minimálně hodně zvláštní figury.Teprve když se ukáže co se vlastně děje mi to začalo dávat smysl a druhá polovina byla hodně silná.Narozdíl od předchozích filmů,které jsem od režiséra viděl se tentokrát nemíchají žánry a Adamova jablka jsou čistokrevné drama (možná lehounce líznuté hodně hodně černou komedií) a po téhle stránce fungují dobře.Mads opět výborný a Ulrich Thomsen,kterému tyhle role sedí,ho dobře doplňuje...70% ()

Rocky88

Nenápadný film, avšak ve své podstatě fungující. Něčím mě zaujmul, ale defacto nejsem schopen určit čím. Bylo to postavami? Bylo to klidnou atmosférou? Nebo snad jablečným koláčem? Nevím, možná vším dohromady. ()

MrPierc

Na světě jsou pouze dobří lidé a zlé věci dělají jen během chvilky svého života. Této myšlenky se drží farář Ivan. V každém člověku vidí jen ty dobré věci a pokud dostane facku, tak to bere jako úděl. Jeho nezdolný optimismus a víra v polepšení, ale jednoho dne narazí na nacistu Adama, který přijel na převýchovu. Jeho negativní energie naráží všude kolem a působí škody. Ale i on časem prozří ... Lidský film, který šíří pozitivní náboj. ()

BarryLyndon

Od tohodle snímku jsem vůbec nevěděl, co čekat a obdivuju toho, kdo jo. Mikkelsen tradičně špičkový. Celkově je ten film tak kouzelně debilní, že se na něj nedá zlobit a člověk mu leccos odpustí, ano i tu klišoidnost v některých momentech. Parádně jsem se bavil. ()

joker.george

Přesvědčoval jsem se, že události musí obsahují nějaký smysl a konkrétní důvody, a nesemelou čím dál tím více se vybarvující postavy. A spadl mi tedy kámen ze srdce, když konec přinesl aspoň částečné rozhřešení. Možná kdybych si více uvědomoval, pro mě nenápadnou, komediální tvář a nebyl závislý na vyprávění o těžkostech, příkořích a životě, tak bych nebyl závěrem tolik překvapený. Jenže to by mě potom snímek třeba nemusel zasáhnout s takovou intenzitou... ()

TomikZlesa

Hajtla ! to neni Gobblings to je Hitler. Ta kulka mu vytřelila nádor a je úplně zdravej :-) Nepravděpodobná cesta nácka ke spáse. Jen by mě zajímalo co se píše v tej blowJobově knize ? ()

dubinak

Tento podezřele nenápadný, evropský snímek, jenž táhne k vrcholu hlavně výkon Madse Mikkelsena spolu s abnormálně absurdním scénářem a fantastickými dějovými zvraty, mě i přes jeho velkou krutost a nelítost pohladil jemně po duši a způsobil příjemné odreagování, což už dlouho žádný snímek takto nenásilně nedokázal. Černému humoru normálně moc neholduji, ale Jensen ho podával celou dobu takovou velice stravitelnou formou, že jsem se párkrát nemohla ubránit úsměvu, přestože nepřestávala fungovat síla kontrastu mezi drsnými výroky a absolutně pozitivním nadhledem hlavního hrdiny. Na první pohled to není znát, ale Adamova jablka prudce hýří neskutečnou dávkou lidskosti a ne jednoho diváka to z určitého úhlu musí alespoň do jisté míry zasáhnout. Kdo kdy v jakém filmu viděl, jak se chlápek s prstem nasměrovaným na obrázek Hitlera ptá druhého, jestli je to jeho tatínek. ()

C0r0ner

Je jen pár národů, které dokáží natočit hodně smutný film tak vesele, až se člověk směje mnohem víc, než u většiny čistokrevných komedií. Dánové jsou přesně ten národ, který tohle umí. Adamova jablka jsou geniální kombinací dramatu a šaškování, všechno podpořené geniálním nápadem a propracovaným scénářem. 95% ()

zette

Dosud posledni film danskeho rezisera Jensena prospikovany kupou cerneho humoru je skutecne skvelou podivanou. Farar, ktereho cely zivot provazi jen katastrofy a stale veri, ze zlo neexistuje, tak se mu paradoxne zacne darit, az v momente, kdy ve zlo uveri a neonacista mu z hlavy vystreli nador. Dale pak zde mame ozbrojeneho Araba, vecne opileho zkrachovaleho tenistu, vysinutou budouci matku, byvaleho zamestnance koncetracniho tabora a v neposledni rade Adama s cilem upect jablecny kolac... Muze se mu to vubec podarit? Nevim, jak to ti Danove delaji, ja tu jejich tvorbu ale zeru. Nemyslim si, ze nejaky nas reziser by s tak omezenym poctem hercu a minimu prostoru roztocil takovy kolotoc. Smekam. ()

Wormboy

Nepamatam, kedy som sa, na inteligentnej drame naplnenej silne zamysleniahodnym obsahom, tak nasmial. Postavy a postavicky filmu su uplne jedinecne a niektore sceny a vety, ktore vypustaju z ust, su absolutnymi perlami. Velmi prijemne, no na velku skodu veci, nenapadne klubove prekvapenie, ktore ma toho ponuknut ovela viac ako drviva vacsina mainstreamovych predstaveni. Myslim, ze prave taketo filmy by mohli byt cestou ako priblizit klubove filmy aj beznym divakom, avsak to by chcelo trosku viac odvahy zo strany distributorov. 4,5/5* ()

spygirl

♫ How deep is your love?... I really mean to learn... 'Cause we're living in a world of fools, breaking us down when they all should let us be... we belong to you and me... ♫ ()

laik_60

Tento film je dôkazom toho, že filmárska Europa nezomrela. Že sa tu ešte stále točia filmy , vhodné k nahliadnutiu , ktoré vám niečo povedia alebo aspoň zabavia. Scenárista i režisér zároveň vytvorili zhluk absurdných postav (nacista, rasista, alkoholik, farár, bulímik...a čojaviem kto všetko ešte) ich príbehy zmiešane akýmsi zaujímavým spojivom spola smiešne spola smutne vytvárajú krásnu až absurdnú filmovú rapsódiu. Dlho som váhal ten film pozrieť, keď som ho dostal. dnes nebanujem že ho mám a určite sa k nemu ešte rád vrátim. Dávam pohodových 5b. ()

Flynn

Díky tomuto kousku se potvrdilo to, že Mads Mikkelsen je jeden z mých nejoblíbenějších herců. Je tu prostě skvělý. Skvěle ulítlá komedie, která je místy tak absurdní, že pokud jste naladěni na tuto vlnu, tak se budete královsky bavit. ()

toma.baza

Může být pro Ďábla problém, že jeden neonacista upeče jablečný koláč? A ve které knize Bible se vyskytují krokodýli? ()

forsythia

Lepší jablečný koláč není nikde k dostání. Jsou v něm totiž namíchány takové ingredience, že to má neodolatelný říz. Absurdní, komické, tajemné, drsné, lidské... ()

KajusaK

Tohle je jeden z těch filmů, který je tak blbý až je skvělý :D) .. Scénka se sušenkama se u mě zapsala na žebříček nejlepších..4* i přes to, že občas příběh dost kolísal..Zajímavé bylo, jak Ivanovi vystřelili mozek okem na zem :D) a on za pár dní zase chodil..Ten měl ale fest štěstí :D) ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima