Grbavica

• Bosna a Hercegovina Grbavica (více)

Grbavica je příběh ze současného Sarajeva… Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru. Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu... (oficiální text distributora)

cab

Srbsky pribeh, ktery je pro lidi mimo tuto oblast dozajiste poucny a zajimavy, ale bez vnitrniho pocitu stotozneni a hlubsiho zasahu na me samotneho film kolisa okolo 60% ()

maslic

Velice křehké a nenásilně uchopené téma, jedno z nejčernějších po celou dobu lidské existence. Moc dobře nechápu komentáře o šokujícím konci nebo o nepovedených hereckých výkonech - jen naprostý ignorant nemůže po pár chvílích dojít k tomu, co si Esma prožila a čím vším si musí procházet po celou tu dobu, kdy Saru vychovává jak nejlíp umí. V tomto filmu nejde o to šokovat, jde o výpověd celé jedné generace, které válka spřetrhala veškeré životní ideály a naděje. Jde o výpověď pro generaci, která v této době právě dospívá a nikdy nepozná svého otce, možná ani matku. Jde o výpověď z jiné strany barikády, žen, které musely trpět pro mužskou vlastnost válčit a tím páchat jen zlo a způsobovat utrpení a bídu. ()

jasiska

Zaujímavé. Neviem síce povedať prečo, ale film Grbavica sa mi celkom páčil. Keby som ho mala hodnotiť čiste racionálne, dám o jednu hviezdičku menej, pretože sa mi niektoré dejové línie zdali akési nedotiahnuté. Ale keďže hodnotím celkový dojem, je to za 4 hviezdičky. ()

dehlie

obraz sarajeva cca 10 rokov po vojne, život sa zdá sa dostal do normálnych koľají. v ňom príbeh matky a dcéry, ktorý ukrýva jedno veľké tajomstvo. dráma o povojnovej traume bez zbraní. film, ktorý prinúti človeka sa zastaviť a zamyslieť. ()

Mikino00

Film je postaven na očekávaném soucitu, ale pokud ho zbavíte poválečné aury drsného světa zbude sice dojemný, ale nedlouhý příběh s očekávaným průběhem, nutící diváka sledovat jen ze zvědavosti o původu otce. K tomu si přičtěte neskutečně nesympatickou holčičku v hlavní roli a horší hodnocení je na světě. ()

Mat21

Stejně jako se do našich dějin a myslí nesmazatelně zapsalo období okupace a následně se stalo zdrojem mnohých filmových předloh, obyvatelé Bosny a Hercegoviny nikdy nezapomenou na válečné nepokoje a tisíce obětí, které doprovázely rozpad Jugoslávie. Očima Esmy pohlížíme na těžký život ve zdecimovaném Sarajevu, kde je těžké uchovat i základní hodnoty ve vztahu mezi lidmi. ● Osobně je pro mě film Grbovica velikým neúspěchem, od počátku do konce táhnoucí se nudné pojednání o něčem, co by oslovilo snad jen obyvatele Bosny, bez hlubší myšlenky, nápadu či alespoň dobré práce kameramana. Film Grbovica je spíše televizní inscenací, spíchlou za týden filmového snažení. Alespoň jedno poučení filmu na závěr, i kdyby na chleba v době nouze nebylo, na cigarety si peníze lidé najdou vždy. ║15.2.2009║ ()

dawe787

Silně emocionálně psychologický snímek o matce a dceři, které žijí spolu samy v poválečném Sarajevu. Matka se snaží sehnat peníze jak může a dcera stále pátrá po osudu svého mrtvého otce a věří, že byl válečný hrdina. Ve finále se dovídá, že je četnickej parchant, ale vyrovná se s tím. Dozvuky války v lidech jsou stále a film ukazuje jen malé procentíčko pozůstatku balkánského konfliktu. Vedle snímků Vítejte v Sarajevu, Savior apod. je tento snímek dílem, který zachycuje lidskou tragedii zcela z jiného úhlu a zrovna u balkánského tématu je těchto děl jako šafránu. Važme si míru! ()

Shamusss

Filmový dílka z východní Evropy mě vždycky přiváděly do depresí. Nejinak tomu bylo i u Grbavici. Není divu, prostředí poválečného Sarajeva, v němž se příběh odehrává, vám do duše moc slunce nepřinese. Grbavica je velmi jednoduchý, ale o to víc silný příběh tak trochu osamělé matky a její přidrzlé dcery toužící po tom, aby se dozvěděla, kdo byl její otec. Rozuzlení není nijak extra překvapivé, ale stále emociálně silné. Daleko větší dopad musí mít tenhle film pro obyvatele Bosny, kde se jistě v mnoha rodinách děje něco podobného. Výkon Mirjan Karanovic je perfektní. Ještě do dvou třetin filmu jsem si byl jistý, že dám čtyři hvězdičky, ale po konci jsem si uvědomil, že vlastně nevím z jakého titulu bych tu jednu odebral. Rozhodně nejsem ten typ, co nedává plné hodnocení jen proto, aby působil jako tvrdý kritik (takový bývaj většinou spíš natvrdlý). Snad jen ta hudba mohla být sugestivnější, ale co... ty bosenský lidovky se taky daly skousnout. ()

Honza dAve

Drsné a dojemné téma, spolu se skvělými hereckými výkony a nakonec i mou slabostí pro Balkán a tamní kulturu a muziku dělá z Grbavice smutný ale skvělý a funkční snímek. Nejlepší ale je, jet se do Sarajeva podívat. Na pár dní má rozhodně co nabídnout, i když bosňácký (filmový i reálný) pohled na jugoslávskou válku je opět jen jednostranný, byť jim pravděpodobně nelze upřít, že tu všechnu hrůzu odnesli nejhůře. ()

jenjan

Takový „obyčejný“ příběh ze současného Sarajeva, podtržený zajímavými záběry tohoto fascinujícího města. Osud svobodné matky a její dospívající dcery, tvořící se ve stále poválečné Bosně. Vůbec není třeba vyzdvihovat obsah nad formu, opravdu na nic si nehrající snímek, vystříbřený ženskou a dívčí optikou.. ()

Eluin

Krásný film se silným příběhem, na který asi jen tak nezapomenete. Válka v bývalé Jugoslávii je traumatem, kterého se tamní obyvatelé asi jen tak nezbaví. ()

Akana

Traumata srbsko-bosenské války vykreslená citlivým, neokázalým způsobem. Formálně se film drží dost při zemi, ale díky tomu zase vynikne kontrast současné sarajevské všednodennosti (která od té naší není zas tolik vzdálená) a zamlčovaných ale pořád živých ran, které si všichni v té či oné podobě nesou stále v sobě. Výkon obou hlavních představitelek a příběh sám vidím jako dostatečný důvod proč nad Grbavicou neohrnout nos. ()

Utero

Pár chybiček by se určitě našlo, ale mě děj dokázal opravdu patřičně pohltit. Herci byly opravdu skvělý, hlavně malá Sára mě dostala. Jinak připravte se na opravdu silný závěr, při kterém se nějaká ta slza uroní... ()

horovska

Velmi syrově podaný obraz vztahu matky a dcery, poznamenaný válkou už od svého základu. K tomu atmosféra a prostředí bez jakékoli stylizace vtáhne diváka do děje. Děj je po celou dobu nepředvídatelný. Silný film na který dlouho nezapomenu. ()

Dan

Healing of memories... Vyslovit a přijmout vlastní minulost je často jednou z největších výzev pokonfliktních období... ()

Rincewind

Skvělý a citově hodně silný film ukazující, že i 12 let je moc krátká doba na to, aby se v lidech zahojily hluboké rány, které si odnášejí z války. Dovolil bych si v jedné věci nesouhlasit s hodnocením uživatele CheGuevara. Žádnou probosňáckou ideologickou rovinu jsem ve filmu neviděl (staré lidové písničky bych do toho vážně nepočítal). A přitom autorka touhle cestou jít mohla, samo se to přece nabízí. Nedávnou občanskou válkou rozdrásaná země, kde dohromady žijí 3 národy se 3 vyznáními - ideální téma natočit film o vzájemné nevraživosti, která tam přetrvává a čas od času vyplave na povrch. Jenže to by bylo příliš prvoplánové. Na závěr musím uznat, že ta mafiánská linka tam zase tak moc nesedí, ale je vedlejší a příliš neruší. Takže pro mě 5 hvězdiček. ()

bono22vox

Zvolna plynoucí drama se obejde bez vypjatých scén, přesto (či spíš právě proto) působí silně a opravdově. Po jeho skončení se asi neubráníte smutku, zároveň však pocítíte obdiv k lidem, kteří i přes prožité hrůzy v sobě dokázali najít sílu jít dál... ()