Princezna Mononoke

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Bájné mýty a legendy mě zajímaly od pradávna (vyrostla jsem přeci na Xeně a Herkulovi :o) a co teprve, když se jedné o legendy mě úplně neznámé. Japonsko je celou svou kulturou mě tak vzdálené, ale fantazie kterou vlastní tvůrci anime tak blízká. Miyazaki už mi ukázal cestu do fantazie a jak má vypadat správný soused, ale přesto jsem u Princezny San cítila, že tohle jsem ještě nezažila. Vždyť ona prožila můj sen (co bych dala za to, kdyby mě vychovali vlci) a "získala" srdce toho nesprávnějšího chlap(ce)a :o) Nemá cenu tady vychvalovat jak je Princezna Mononoke po všech stránkách vynikající, jen stačí potvrdit, že její příběh, Ashitaky, lidí a lesního boha je spletenec, který stojí za vidění.(15.2.2011)

U Mijazakiho jsem zvyklá na to, že jeho tvorba je podbarvena "chraňme přírodu - třiďme odpad - nepalme lesy", ale tentokrát toho bylo až příliš moc. Fantazií se opět nešetří, ty bílé potvůrky v lese se mi opravdu moc líbily, příběh byl také zajímavý, konec byl takový hořkosladký (což mi v tu chvíli vůbec nevadilo), přesto to pro mě je zatím jeden z nejslabších filmů, co jsem od Mijazakiho viděla. Prostě se mě nedotkl, tentokrát ne. Vždycky ve mně něco jeho tvorba zanechala, teď ani ťuk. Přesto je to kvalitní dílko, které určitě stojí za shlédnutí; mně jednou. Slabší 4*.(18.2.2009)

Moje první pořádné setkání s anime (když nepočítám Dobrodruhy z vesmíru v časech dětství) a byla jsem okouzlená stejně, jako kdybych vkročila do čarovného lesa, obývaného dávnými bohy. Velkou zásluhu na mém hodnocení má neschématické pojetí postav a romantika růžové zbavená, protože vědomí hrozící zkázy vše barví do temna stejně jako kouř z dolů zakrývá oblohu. Jen si neodpustím malý povzdech nad českým dabingem (ovšem nad tím v posledních letech vzdychám u téměř každého filmu). Víte, páni dabéři a dabingoví režiséři, když je něco namalované, tak to ještě neznamená, že se jedná o tvorbu pro děti, a tudíž naprosto není nutné obdařovat dospělé postavy vysokými hlásky. To jen tak pro příště.(23.7.2007)

Nejlepší animák co jsem kdy viděl. A to bez debaty.(7.4.2004)

Nádherně animovaný pohádkový příběh, výjimečný hlavně výborně zpracovaným tématem lesa, obývaného "démony a bohy", kde zase jednou uvidíme něco trochu jiného, než jsme zvyklí. I přes to, že je animovaný, film si užijí spíš dospělí. Nemohu jinak, než vřele doporučit všem milovníkům anime a fantasy.(28.12.2007)

• - Disney/Miramax, který vydal film v Severní Americe, byl smluvně vázán k nasazení filmu v kompletní stopáži. Přestože tuto podmínku nakonec dodrželi, nasadili film do mnohem menšího počtu kin, než slíbili. (HappySmile)

• - Film se skládá přibližně z 550 barev. (HappySmile)

• - Mononoke znamená v překladu rozhněvaný nebo pomstichtivý duch. (Kulmon)