Princezna Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Princezná Mononoke ma prekvapila v tom najlepšom možnom zmysle slova. Japonská animácia nie je síce to, čo disneyovská, ale ten príbeh tam je a za dve hodiny som bola do osudov vlčej bohyne a bezprostredného ľudského smrteľníka, úplne ponorená. A nejde tu vôbec o nejaké neznesiteľné vyznávanie lásky, ale o veľkolepé konflikty medzi neľútostným ľudstvom a prírodným božstvom - lesní duchovia v bielych pláštikoch sú neodolateľní - čo je ukážkovou metaforou všeobecne prenesenou do nášho života. V obsahu sa divákovi črtá priam neuveriteľné množstvo bytostných myšlienok, ktoré som ani nebola schopná všetky vstrebať. Miyazaki vidí nezastrenými očami a k tomu viac, než bežný smrteľník. Veľmi krásny filmový zážitok s typickou úžasnou ázijskou hudbou.(16.5.2010)

Fascinujúca atmosféra. Miyazaki má obrovskú fantáziu. Jeden zápor tu ale je: keď sem-tam odídeme z lesa do mesta, stráca film tempo a kúzlo.(1.11.2004)

Nejlepší animák co jsem kdy viděl. A to bez debaty.(7.4.2004)

• - Princ Ašitaka pochází z vesnice Emiši. Emiši je skutečné jméno záhadné nejaponské etnické skupiny, která kdysi žila na ostrově Honšú. V 8. století se po dlouhých válkách sloučila s japonským obyvatelstvem. Ve filmu je vesnice, z níž Ašitaka pochází, prezentována jako jejich poslední útočiště. (gjjm)

• - Časopis Empire vybral film v roce 2008 za 488. z 500 nejlepších filmů všech dob. (gjjm)

• - Film se skládá přibližně z 550 barev. (HappySmile)