Princezna Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Scénář: Hayao Miyazaki .. Přeložený název slibuje něco jiného, než pak snímek předkládá ("Štěně San“ resp. "Strážkyně pomstivý přízrak" by asi neznělo dětem tak dobře) aneb princezna v trochu jiném smyslu pojetí. Takže o co tedy jde? Lidé bojují proti lesu a jak vidím, každý je s toho pořádně na větvi. Anime, které nepřináší nic fenomenálního, pouze si barvitě hraje na temnou pohádku, plnou démonů, bohů a rozpolcených lidí. Škoda, že film nedrží nasazené tempo a střední část se poměrně vleče, čímž se příběh rozpíná do nevhodné stopáže. Pokud tím měl být epičtější nějak to nefunguje, spíše se stává nevýrazným. Zelení a Al Gore ovšem musí chrochtat blahem. Já si však pro „nejlepší animák“ (z toho, co mi Hayao Miyazaki zatím nabídl není ani Mononoke jeho nejlepší počin - ale který by si tohle označení zasloužil ještě nepovím, několik málo jeho snímků mi ještě chybí dokoukat..) zajdu do jiné stáje :-) 75%.(16.10.2007)

S asijskou kinematografii nemám moc dobré zkušenosti (pokud nekoukám na filmy od Kurosawy, tak jsem většinou zklamán) a u asijských animáku to (bohužel) platí dvojnásob. Proto jsem se tohoto filmu docela bál. Ale ukázalo se, že není důvod. Mononoke hime je vskutku epické dílo, které mě bavilo po (téměř) celou jeho délku. Jo, epické, to je to správné slovo. Film hraje všemi barvami, má dobrý příběh s ekologickým poselstvím, ale co je nejdůležitější, tohle je první asijský animák, který si rád pustím i někdy jindy. A to se mi zatím nestalo. Takže, pokud jste na tom jako já a občas nechápete nadhodnocenost některých snímků z dálného východu, zkuste tento film. Nejen, že to je něco, co jste nikdy neviděli, ale má to v sobě něco, díky čemu z toho nebudete schopni strhnout oči. 80 %.(26.8.2012)

Krása. Skvělá hudba Joe Hisaishiho s nádhernou animací + velice zajímavý příběh s ještě zajímavějšími postavami - zajímavé je relativizování dobra a zla. Ekologické vyznění na mě silně působilo, jestli to uvidím ještě jednou, beru igelitku a jdu sbírat papírky do lesa.(14.10.2003)

Pred filmom som mal pomerne veľkú nedôveru, nakoľko východné anime filmy sú pre mňa často rozporuplné, čo sa týka zaradenia žánru a následnej kvality. Tento megaprojektový epos ma však veľmi povzbudivo prekvapil a nakoľko to bol môj prvý Miyazakiho film, musím povedať, že je to jednoznačne najoriginálnejšie pojatá anime-action a fantasy výprava. 85%.(30.3.2007)

Tak ja nevim, me proste ty Miyazakiho animaky moc neberou. Jasne, neda se tomuhle chlapkovi uprit obrovska fantazie, ale to je asi tak vsechno. Animace je uz dneska dost zastarala a nerek bych vylozene hnusna, ale proste nic moc. Pribeh taky neni buhvijakej, v podstate kdyz si clovek odmysli ty lesni bozstva, je to cely dost jednoduchy. Navic ma film 130 minut, tudiz se sem tam dostavi lehka nuda nebo hluchy mista. Nicmene je tu jedno zasadni plus. Miyazaki se s tim nesere, takze tu po desitkach chcipaj zvirata i lidi, krev caka na vsechny strany a neni nouze o usekany hlavy, ruce a nohy. Coz me docela prekvapilo, to bych v animaku fakt moc necekal. Nicmene o nadprumernej animak se proste jedna, svy kvality ma, takze to ty 4* da.(8.7.2010)