12:08 Na východ od Bukurešti

• Rumunsko A fost sau n-a fost? (více)

22. prosinec 1989. Celá země sleduje v televizi v přímém přenosu, jak rozzuřený dav přinutil rumunského diktátora Ceaușesca uprchnout v helikoptéře z Bukurešti. V klidném městečku na východ od hlavního města, šestnáct let od tohoto historického dne, majitel místní televizní stanice pozve do talk show dva hosty, aby se podělili o své vzpomínky na ony slavné revoluční chvíle. Prvním je starý důchodce a občas Santa Claus, druhý je učitelem dějepisu, jehož celý plat právě pozřely dluhy za alkohol. Společně vzpomínají na den, kdy provolávali heslo „Pryč s Ceaușeskem!“. Až jeden telefonát televizního diváka zpochybní proklamované hrdiny, kteří možná tehdy spíše nasávali někde v baru nebo dělali přípravy na Vánoce, než se bouřili v ulicích... (oficiální text distributora)

majo25

Až po tú šou to bolo dajme tomu zaujímavé, počas šou a tá trvala až do samého konca filmu, to kleslo na naivnú blbosť. 45% ()

danliofer

Film, jenž začíná postupným rozsvěcováním městských luceren, je jedním z nejlepších filmů, které jsem měla možnost vidět jako reflexi na revoluční dění r. 1989. Film postupně graduje v pompézní otázku - BYLA V NAŠEM MĚSTĚ REVOLUCE ČI NEBYLA? - jejíž rozuzlení je prostě filmovou dialogovou lahůdkou, již by měli nastudovat čeští scénáristé reflektující podobné téma. Tolik tragikomické lakoničnosti na tak malém filmovém prostoru se jen tak nevidí. Už začínám chápat, proč sbírá současná rumunská kinematografie po světě tolik ocenění. Žádný laskavý humor, ale pěkně říznout do bolavých míst národní historie. Jak film ospale graduje, tak se i postupně zklidňuje... ()

dzira

Kolik let ještě uplyne, než se u nás najde filmař, který dokáže natočit o naši revoluci něco srovnatelného? Něco tak úžasně jednoduchého a zároveň geniálně trefného? ()

drackula

Takto to dopadne ak sa skĺbi pseudonovinár a pseudohrdinovia. Novinár a jeho "profesionálny" štáb sa degradujú sami svojim konaním a riešením niekedy až triviálnych záležitostí. V tomto smere bol kameraman úplný Top ! Hostia, ktorý zo seba urobili na začiatku prakticky národných hrdinov, boli rozobraný divákmi a nemohúcnosťou moderátora. To ako sa pomaly rozpadali ich vymyslené príbehy išlo ruku v ruke s rúcaním ideálov ohľadom toho, ako sa v menších mestách vysporiadali s revolúciou, respektíve ako sa k nej ľudia postavili. Scény prechádzajú z humorných scén, do tragikomických a na záver až tragických, ako sa pomaly obnažujú skutočné okolnosti a motívy činov hlavných "hrdinov". 80% ()

Autogram

Prvá polovica nás ohromne zdĺhavým spôsobom vnáša do problematiky života hlavných hrdinov 16 rokov po revolúcii. Všetko sú to len peniaze, vianoce, petardy, peniaze, alkohol a ešte peniaze. Zaujímavejšie ako rozhovory sú exteriérové zábery, ktoré povedia najviac o neutešenej situácii a ľahko pripomenú odľahlejšie lokality aj v našich mestách. S tým kontrastuje strieborný VW Passat, ktorý vytiahne 200 km/h. V druhej polovici je to celkom iné, amatérska televízna debata, ktorá sa uberá celkom iným smerom, ako bolo zamýšľané. Chvíľami vtipná, chvíľami menej. ()

Berenise

Chjo, to bolo fakt nudné! Najpoetickejšia bola prvá a posledná scéna s rozosvecovaním lámp, inak to bolo celé dosť bez chuti. Škoda, námet bol celkom zaujímavý... ()

BuryGol

Neřikám, že se Rumuni nesnažili, ale mně to prostě moc neoslovilo. Revoluci jsem u nás sice zažil (ale byl mi 1 rok) a o tý rumunský vim celkem prd. Sice jsem se leccos dozvěděl, ale nesedlo mi tempo ani celková idea. Osudy postav byly fajn, ale přišlo mi, jako by mi film něco dlužil. A přitom už byl konec. ()

DannyBoy80

Tak bavil jsem se výborně. Češi by se měli zamyslet a natočit film, který si bude dělat srandu z vážných novodobých situací. O převratu v Rumunsku nic nevím, ale toto mi to trošku přiblížilo. Myslím, že u nás to v mnoha místech probíhalo podobně.Minimalisticky natočeno a závěrečná debata ve studiu to je prostě peklo :) ()

Zik2

„Rumuni mít problém, že oni se moc pomlouvat navzájem.“ „Když se vám to, pane Čen, nelíbí, tak tu nemusíte žít!“ První polovina filmu je vcelku dost nudná, ale vyplatí se ji přečkat a vidět tu druhou. Katastrofickou talk-show odněkud z prostoru mezi Bukureští a Černým mořem se totiž můžeme celkem dobře představit v našich poměrech, a to nejen onu výše zmíněnou hlášku. Jenom by možná u nás byla trochu naleštěnější. ()

Disease

Ze začátku tak nějak "normálka", ale jakmile začne talkshow, je to super. Myslím, že podobný film by si měl natočit každý z postkomunistických států. ()

fNdEsIECLE

Tak jasně... zaměstnávám x lidí, jsem slušný člověk, odvádím daně...v STB jsem byl, ale v nepravé, lepší, která nikomu neškodila ()

agassi68

Ešteže bola aj druhá polovica. Talkshow ako z dediny mi trochu napravila dojem z inak uspávajúceho filmu. Ošumelé sídlisko plné Dacií a večerné vypínanie umelého osvetlenia k tomu zdarne prispeli. ()

RedDuck

Film mě oslovil, pamatoval jsem si jeho děj ale už jsem si nedělal iluze že někdy zjistím jak se jmenoval. Napodruhé už jsem ho sledoval jen na půl oka, ale celkově musím říct že co je nejsilnější je originální námět a retro atmosféra, to ostatní i na východoevropské poměry nic moc. ()

Rockerman

Musím přiznat, že jsem u toho trochu usínal, ale zdá se mi, že je to velmi dobrý hořko-komediální pohled na rumunskou revoluci po 16ti letech. Zkusím to ještě jednou a pak se uvidí. ()

markotter

No trochu jsem u toho pospával. Přiznám se, že nejvíc mě bavily rumunské reálie, protože ta slavná TV debata mi připadala až moc přitažená za vlasy. ()

neo93

Výtečný celovečerní debut Cornelia Porumboia. Originálně natočená podívaná, která se vtipně a ironicky vrací k událostem 22. prosince roku 1989 v Rumunsku, kdy probíhala revoluce, jenž měla konečně svrhnout diktátora Nicolae Ceauşesca. Konkrétně se v jedné televizní show řeší, zda právě v jejich zapadlém městečku se odehrála toho dne revoluce nebo ne. Tři muži, kteří sedí v onom studii se snaží dopátrat pravdy. Film si nejprve v první půlce chystá půdu pod nohama, kdy sledujeme muže, jak se připravují na debatu. V této části vynikne skvělá práce s kamerou, kdy kamera snímá postavy ve statických záběrech a střihá opravdu jen tehdy, kdy je to nutné. V druhé části snímku se vše rozjíždí naplno. Nesourodá, absurdní debata, narušující živé telefonáty diváků, resp. obohacující vtipem, tak různé záměrné nájezdy kamery. Výborný snímek, který si budu muset zopakovat, pro vychutnání veškerých detailů. ()

merlik

Dobrý film, zajímavé téma, ale příliš statické zpracování, více by dílu slušela malá tedlevizní obrazovka. ()

iz67

TSatirický přesah? Hosté TV urážející se před diváky navzájem? Absurdita na entou? Polodokumentární film? Styl humoru, který se doslova vyžívá v trapnosti a malosti filmových postav, je docela vzdálený našemu hřejivému a nostalgickému, řekněme, hřebejkovskému stylu? Moderátor pořadu a jeho první host školní profesor si přemoudřele hrají na to, že hledají pravdu o revoluci v malém městečku a vystavují se vulgárním telefonátům diváků? Kéž by! ()

optimal

Ak vám niekto bude núkať lístky do kina na rumunský film, neodmietajte. Pokojne sa môže stať, že narazíte na takýto kúsok a určite neoľutujete. V prvej polovici sa to pomaly rozbieha a poriadne neviete o čom to bude, ale druhá polovica vám vezme dych. Perfektne spracovaná talk-show z prostredia porevolučného rumunského post-socializmu, s realisticky vykreslenými charaktermi postáv a pomermi v spoločnosti. ()