Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

klukluka

Kdybych hodnotil v souladu se svými pocity, tak by to dopadlo výrazně jinak. Dnes ale hodnotím hlavou. Tohle je mimořádná záležitost. Chytrá, dokonale, do nejmenšího detailu promyšlená, absolutně vycizelovaná. Rychložraní jako výsměch vrcholovému sportu, bývalý šampion v rychložraní jako děsivá karikatura stáří ustrnuvšího v minulosti. Maďarský, odvážnější, otrlejší Švankmajer. Děsivě zajímavá podívaná. ()

Zagros

Nad hodnocením i komentářem k tomuto filmu jsem přemýšlel opravdu dlouho. Hodnocení se mi měnilo od odpadu až po pět hvězd. Nakonec jsem se rozhodl pro čtyři hvězdy. Především proto, že se mi Taxidermia usadila na pěkných pár dnů v hlavně a vzpomínky a myšlenky to nebyly převážně ty nechutné. Je pravda, že film je v mnoha záběrech skutečně nechutný, ale přišlo mi, že to nebylo samoúčelné. Naopak bych vyzvedl neuvěřitelnou tvůrčí fantazii a představivost Györga Pálfiho (Final Cut). Znovu se mu podařilo výtečné nápady umně převést na plátno. Různé teoretické plky filmových kritiků, jsou tady spíš úsměvné. Sám se do nich pouštět nehodlám. Kdybych měl hodnotit filmy dle originality, zapamatovatelnosti a přemýšlení o něm v následujících dnech, nemá daleko k maximálnímu hodnocení. Pokud vás nerozhodí sexuálně perverzní scény, zvracení ve velkém a pohled na vnitřní orgány, můžete si v něm najít ledacos zajímavého. ()

hEmy_ odpad!

Bohužel zde platí přímá úměra mezi mým hodnocením a schopností pochopit pohnutky některých jedinců, které je vedou k tvorbě podobných, rádoby šokujících hnusotin. ()

lonewolf odpad!

Tři stupidní bezduché povídky, přičemž jedna je okořeněná o soulož s prasetem, druhá o zvratky, třetí o střeva. Navíc se nejedná o horor, kdyby to byl hororový příběh kde by tyhle nechutnosti byly na místě, tak proč ne, drastické scény mám rád, ale když se nějaký úchyl vyžívá v blití, střevech atp. tak to prostě nepoberu. Tenhle film je ODPAD a nechápu jak někdo může hodnotit takovou "k zblití donebevolající kravinu" více než jednou hvězdou - je mi líto těch kdo dali filmu o blití maximální hodnocení. ()

cab

Forma vitezi nad obsahem v tomto az prenaturalizovanem kousku od bratru madaru o vyvoji jedne rodiny v trigeneracnim odbobi. At uz pribeh z valky nebo z obdobi komunismu a do tretice ze soucasnosti se snazi sokovat v prvni rade a neco sdelit az v rade druhe. Jen pro silne zaludky a celkovy dojem je vskutku zajimavy. Originalni pojeti, i kdyz pro nekoho nestravitelne. 70% s odstupem casu a nadhledem ()

Burdock

No, téda, tak tohle mi asi jednou stačilo. Všechny 3 příběhy jsou zvláštně nechutný, ale každý jiným, svým vlastním, způsobem. ()

Ratherfly

Vystavět film na samoúčelné -a timpádem i dost laciné- psychoanalytické symbolice a dnes již pouze rádobyšokujících výjevech mi přijde dost málo (pokud to ovšem není vtipné; což bohužel není tenhle případ, spíše naopak). →Rádobyumění v celé svoji "kráse". ()

wosho

Talent György rozhodně má. Má i hodně velkou představivost, fantazii a navíc se nebojí i riskovat a na plátno protlačit sem tam šokující záběr, či scénu. Ale to vše už dokázal ve filmu Škyt. Od Taxidermie jsem očekával mnohem více, než tři příběhy, kde první a druhý jse skoro bez děje. Za to se to hemží penisy, bobry, květáky, prasaty v lidské podobě a všelijakou nechutnou fantasmagorií. Taxidermia mě velice připomíná tvorbu Kanaďana Cronenberga se všemi klady i zápory. Jenž je spíše pro filmové fanšmejkry. Škoda, protože kdyby György film pojal jako bizardní zobrazení dějin Maďarska za posledních cca 50let s pořádným příběhem a plnohodnoutnými hrdinami (a né jen figurkami), mohlo by se jednat o opravdu velký film. Bohužel zatím si tento tvůrce jen hraje a baví se. Rozhodně však tvoří zajímavé snímky, které stojí za podívání, byť v mém případě jen jedinkrát. ()

showxman

3 příběhy, 3 generace...3 šokující příběhy, 3 odlišné generace. Nevím co k tomuto osobitému snímečku napsat, jednoduše "must see". ()

Fary

Tenhle film jde za hranice nevkusu. Za hranice nechutnosti a jeste dal. Myslim si, ze muzu nepokryte rict, ze jsem nikdy v zivote nevidel nic nechutnejsiho a doufam, ze nikdy uz ani nic nechutnejsiho neuvidim. Ten film je sverazny, je sokujici, je necim jiny, ale je tak nechutny, ze ho proste nemuzu ohodnotit kladne jakkoliv jedinecny je. ()

Vaklaf

Je krásné, že se vždycky objeví něco, co mě dokáže překvapit. A opravdové překvapení já velice oceňuji. Nezáleží přitom nijak zvlášť na tom, zda se jedná o překvapení příjemné či nepříjemné. Důležitý je onen moment, kdy se člověk vymaňuje ze zajetí známého, na jehož místo nastupuje dosud nepoznané. Hezkým příkladem nepříjemného překvapení z poslední doby může být třeba Srpski film, nebo z dob počátků mého filmového fajnšmekrovství pak třeba Tetsuo. To je takové překvapení, které si v momentálním okamžiku rozhodně neužíváte (často ho spíše protrpíte), ale které stoprocentně zaujme a pohltí a které už nikdy nevymažete. A pak jsou také překvapení příjemná, která se sice obvykle do člověka neotisknou na tak dlouho, ale zase si je prostě můžete jenom užívat bez podstatnějších vedlejších účinků. Taxidermia je pak pro mě překvapením především příjemným, přestože se snaží překvapovat oběma způsoby. Moment nepříjemného překvapení na mě sice fungoval jen výjimečně, protože s většinou hnusů jsem se již nějaké blízké podobě setkal, ale přechod, v němž se z něčeho odpudivého stává něco neuvěřitelně humorného (nebo je to podáno takovou formou), mě stále dokáže příjemně překvapit. A tohle je prostě taková prdel... Prdel v obou významech toho slova, takže někomu se při přičichnutí k ní může udělat i špatně. Ale co je špatnýho na zvracení? Aspoň budete mít místo na jinej nášup, jak se v tomto filmu můžete poučit. A třeba i sami sebe nějak překvapíte. ()

Corpsegrinder

Ujetá záležitost kterou si vychutná jen opravdovej fajnšmekr. První povídka představí vojáka z druhý světový války sloužícího na maďarským venkově. Bydlí hned vedle kadibudky a dle jeho představivosti je trochu magor. Následně omylem vojede manželku velícího důstojníka a udělá jí dítě. Dítě vyroste v hrdinu druhý povídky a sice rychlostního jedlíka. Tahle část filmu představuje svojí komediální stránku kdy se na závodech všichni přežerou jak kráva a pak jdou všichni zvracet aby mohli žrát dál. Taky pobaví trénink mladejch jedlíků kdy každej z nich dostane kýbl ovesný kaše s kakaem a jde se na to. Povídka končí taky dítětem aka třetí povídkou. Tam je z potomka otesánků vychrtlej taxidermista jehož životní náplň sestává z taxidermie a nákupu pro svýho tátu kterej to vzal do extrému a přibral tak na 400 kilo takže se nezabejvá ani vstáváním z křesla, natož rozbalováním tyčinek který žere i s obalem. Zábavu v bytě mu obstarávaj kočky v kleci který krmí máslem. Je to ale zmrd takže se na něj syn vykašle s nákupama a kočky mu utečou a taky si na něm trochu smlsnou. Syn z toho má dobrej džob takže tátu vycpe společně s kočkama a jelikož je tak trochu nasranej, zamkne se do podomácku vyrobený mašiny, nadopuje se, začne vyndavat svoje orgány a postupně vycpávat sám sebe. Nakonec si uřízne hlavu a spolu s tátou i kočkama si ho vystaví na hostině Bruce Wayne. No není to geniální film? :)) ()

DannyBoy80

První půlhodina Odpad! druhá půlhodina 1* a třetí půlhodiny 1*. Režisér s enám asi pokuší něco zdělit, bohužel asi to zapadlo do kupy sraček, zvratek, vnitřností, onanování s kdečím a preparování kdečeho. Vůbec nechápu hodnocení zde. Nešokovalo mě to vůbec, nebylo nějak z čeho, zhnusen jsem byl opravdu hodně. Že je to komedie? Kde? Zasmál jsem se jednou při kolvanci do žaludu a to je tak vše. Že to někdo přirovnává ke Kusturicovi, Boratovi nebo Monty Pythonům, to si jako asi děláte srandu ne. Co se dá vyzdvihnout je práce s kamerou, to je tak vše. Nezávislé filmy mám rád, ale odsuď odsuď. Zvrácenost světa se dá vyjádřit opravdu jinak a silněji. Natočit kouřící hovno v míse si své diváky vždycky najde, budou to považovat za umění a budou tomu dávat všechny možné odduvodnění. ()

kri.tino

Dlho som premýšľal nad hodnotením - šokovaný obsahom a zároveň unesený úžasnou kamerou/strihom (hlavne v scéne s "dookola prevracajúcim sa korytom") - ale nakoniec sila dojmu u mňa zvíťazila nad negatívnou emociou. Budem sa snažiť pozrieť si ho ešte raz a k hodnoteniu sa vrátiť - pre zatiaľ s údivom a otvorenými ústami hľadím kdesi do diaľky, na juh...nikdy by som nebol povedal, že takýto film vytvoria naši južný susedia...bravo! alebo aj nie...? ()

jurasino

Maďarský exploitation? Proč ne. Film byl pochopitelně v madarštině takže zajímavé zpestření. Gore na slušné úrovni ale hlavně to bylo dost komunisticky nechutné, takže míra odpornosti 10/10. Nedoporučuju slabším povahám a doporučuju dnešním komunistům :) Když už tu máme 'nazisploitation' tak bych založil taky nový žánr 'commiesploitation' nebo 'sovietsploitation'.. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007