Rovnováha světla a temnoty ve světě Zeměmoří je vychýlena, lidé přicházejí o jistoty, přestávají věřit sami v sebe a čarodějové přicházejí o své schopnosti. Mladý princ Aren sužován úzkostí uteče za znepokojivých okolností od královského dvora. Jeho bezcílné pouti dá směr setkání s arcimágem Krahujcem. Na jejich společné cestě Aren poznává dívku Theru, která skrývá velké tajemství. O Arena se začne zajímat Krahujcův dávný protivník, zlomyslný mág Pavouk převtělený do podoby ženy, jenž se pídí po tajemství věčného života. Strach ze smrti nejprve Arena, podobně jako Pavouka, přichyluje k temnotě. Hrdina však poznává, že jediná cesta, jak přemoci úzkost, vede přes nalezení lásky k životu. První film Góra Mijazakiho, syna Hajaa Mijazakiho, odkazuje k jedné z nejpopulárnějších ság západní literatury „Zeměmoří“ a vzdává hold její autorce Ursule K. Le Guinové. (Aerofilms)

bobstock

Pohádka života a smrti, temna a světla, řečí a ticha, kouzelníků i obyčejných lidí, kteří vedle sebe mohou být pouze v rovnováze. Nemůže existovat nesmrtelnost zároveň se životem. V typické formě japonského, poetického vyprávění s krásnou filmovou hudbou. 75% ()

Nethar

Z knížek jsou zde sice hlavní postavy a motivy, ale je to poskládané tak nějak bez ladu a skladu, vytržené z kontextu, pro neznalého Zeměmoří počítám zmatené a nevysvětlené. Pro znalého je to velmi osekané a změněné. Ale je to takové příjemné podívání a prostě japonské. Docela to k Zeměmoří sedí. ()

feeme

Postava Pavouka mi nejenom svojí podobou, ale celkově svým životním cílem, záměry a svou proměnou, schopnostmi, nepokrytelně připomíná hadího Oročimara z Naruta. To mi trochu ubralo z požitku okouzlení dalším novým světem. ()

Emo-haunter

Nádherná hudba, nádherná animace, Goro se fakt snaží, a jde jinou cestou než jeho otec, ale... Je to pro mě poněkud hůře uchopitelný film, který si podle mě není sám úplně jistý, čím chtěl doopravdy být. Poselstvím o hodnotě života a síle přátelství a víry v dobro? Možná. A taky je to jen možná poněkud surovější pohádka o boji mezi dobrem a zlem. Uděluji lepší tři hvězdičky. ()

Czernozub

Po druhém shlednutí mnohem lepší, film má velmi příjemnou atmosféru, a některé myšlenky, jsou...no...těžko vyjádřit. ()

FakyCZ

Jelikož jsem anime začátečník a první co jsem anime viděl byla jako u většiny ostatních Mononoke. Tak u tohoto filmu jsem byl zklamaný. Přišlo mi, že se docela dlouho nic nedělo a když už se pak něco dělo tak to bylo dost průměrný. Začátek a konec byli svižný, ale to mezitim mě nějak nebralo. ()

Milwa

jsem absolutně nepolíbená japonskou kinematografií, kdysi jsem viděla korejský originál Lake House, pak Zámek v oblacích a tím to hasne, takže můj dojem není zakalen srovnáním. Film je čistě emocionální záležitostí od začátku do konce, používá náznaky, pohledy a dlouhé lyrické záběry. Je to prostě EMO (tak jak já chápu EMO) se vším všudy:) přesně můj šálek čaje...je to prostě pozitivní energizer. Příběh je velmi jednoduchý, ale funkční pro předání poselství o smyslu života..nic nového pod Sluncem, ale já nehledám nové, hledám univerzální a tak nějak to bylo přesně tohle. pocitově 5* ()

merigieren

Tak jsem to zkouknul po druhé, a musím říci, že mě ten film nedokázal vtáhnout do sebe. Sice se mi povedlo pochopit hodně věcí, jež jsem poprvé přehlédl a film pro mě byl proto napoprvé nepochopitelným, ale zlí duchové mi našeptávají, že to bylo příliš zmatené a zároveň hloupě převysvětlené. 3/4 filmu člověka hlodá otázka proč ten kluk zabil otce a nakonec to vysvětlí scéna s utonutím a krásnou čarodějnicí... Samotný příběh nelze odsoudit, byl nápaditý, animace předčily snad všechny předchozí práce GHIBLI studia, ale jak sem řek, něco tomu chybí. 3* si schovávám pro princeznu mononoke, která by jinak musela dostat míň a proto dávám mírně horší 4*. Další možností proč mě ten film nedokázal zabavit, může být základní myšlenka filmu a to: k životu patří i smrt, to já prostě nedokážu skousnout, já se řadím mezi živé mrtvoly a mrtvola obecně již zemřít nemůže a přitom žije... :-) ()

Axident

Jak se zdá, nikdo, kdo se dostal k tomuto zpracování, nečetl šestici knih U.Le Guin. Tento příběh je zpracováním stejnojmenné předlohy, předposlední, 5. knihy, kdy je Ged/Krahujec již Arcimágem a kouzla ztrácejí svou moc... (Narozdíl od této http://www.csfd.cz/film/188075-zememori/ dopraseniny od Hallmarku, která nemá s hloubkou 1. knihy společného ani zbla.) Kritiku, vycházející z obdivu k otci a neznalosti předlohy nesdílím a film mě plně uspokojil! ()

Radek.SCH

Aneb není Miyazaki, jako Miyazaki. Četl jsem první díl Čaroděje Zeměmoří, ale i tak jsem občas naprosto nechápal, co se tam děje. Vždycky jsem měl pocit, že „tady asi něco vynechali“. Proč zabil svého otce, co je to za „ducha“ co pronásleduje Arrena a kdo je to ten kouzelník Cob z anotace od Ar.Gabriel? A již tradiční ghibliovské love story tady na mě vůbec nepůsobilo. Nepřehledný slepenec. - 60 % ()

Illioplius

Pre mňa osobne sklamanie, a o to väčšie, že tento film pochádza zo Štúdia Ghibli. Svet, v ktorom sa dej odohráva, považujem za veľmi klišéovitý a dej samotný za neúplný, nudný, plytký. Rovnako, čo sa týka animácie, som vo filme našiel nejaké okamihy, ktoré obsahovali zážitok rušiace chyby. Dúfam, že mladý Miyazaki sa iba rozbieha a ďalšie jeho diela budú akostne neporovnateľné. ()

gumbo

Motivace a důvody chování jednotlivých postav naprosto neznámé. Scénář velmi zmatený (celou dobu se naznačuje, že svět spěje k záhubě, ale vlastně nevíme proč a ani se to nedozvíme). Tempo je místy až zbytečně moc pomalé. Potěšili mě odkazy na starší díla Ghibli (Miyzakiho staršího) - nejvíce na Nausiccu. Pan režisér potenciál má, jsem zvědav jak dopadne jeho nový film. Prozatím nejhorší film studia Ghibli co jsem viděl. 55% ()

7ynek

Několikrát jsem u toho usnul, je to opravdu unylé, zkrátit minimálně o půl hodiny a bylo by to lepší. Kdo čeká dobrodružství na moři, tak je vedle. Dost slabé. ()

lemonova

Krásne koncentrovaná a vypointovaná myšlienka, ktorá síce neuspokojí našu chuť po väčšom dobrodružstve a akcii, ale je natoľko silná, že drží príbeh pohromade. Úžasné výtvarné stvárnenie dobra a zla.. naozaj som mala v závere husiu kožu.. ()

bernajk

Jde videt, ze se Goro Miyazaki potatil. Neni sice jeste tak dobry jako otec, ale i tak ma velice dobry nabeh na to, aby mohl vystridat sveho otece ve studiu Ghibli. Fantasy film jak ma byt a jak jsem od studia Ghibli ocekaval. Ale priste bych volil lepsi pribeh. Tam byly jiste rezervy. ()

Karmin

Tak trochu obhajoba: Ano, je to celkem zdlouhavé (stihl jsem si během koukání uklidit šuplíky v pracovním stole :-), ale zase to dává člověku hodně času, aby se ponořil do atmosféry. Ano, není to tak bizarní, jako jiné Ghibliovky, ale ta střízlivost přidává na věrohodnosti. Ano, má to prostý příběh a zároveň řada věcí není vysvětlená, ale není možné se v příběhu ztratit a těch pár nejasností budí zdání většího celku kdesi v pozadí. Ano, odlišuje se to od knižní předlohy, ale znalce to tolik neurazí a neznalcům je to jedno. Osobně jsem si celkem užíval už zmíněné odkazy na jiné filmy od Ghibli, takový bonus pro věrné fanoušky. A nejlepší je samozřejmě na filmu animace, především přístavní město a život v něm je dechberoucí. ()

Respex

Ajajaj. Možná dokážu pochopit jaký byl záměr u výtvarného zpracování, ale co se týče příběhu už nemůžu být shovívavý. Je moc otevřený, nedodělaný a místy nudný. Goro Miyzaki si ale svojí prvotinu odbyl a tak se můžeme těšit na příště. Určitě to bude lepší. Dávám 2,5* a zaokrouhluji nahoru za otce. Celkově je to vlastně strašně průměrné. ()

Shrekito

V porovnání s ostatními filmy studia slabé(na druhou stranu jako prvotina je docela dost dobré), s předlohou zatím porovnávat nemohu sice se na ni chystám, ale zatím na to jaksi není čas. 6/10 ()