Já a moje příšera

Scénografie:

Tony Burrough

Kostýmy:

John Bloomfield

Zažili jste někdy ten pocit, že se koukáte na docela obyčejný film, který vlastně nenabízí nic zajímavého či převratného, ale přesto cítíte, že si ho budete dlouho pamatovat a zřejmě na něj nikdy nezapomenete a po jehož zhlédnutí máte pocit smutku a jakési zvláštní nostalgie? To je přesně můj případ a mé pocity ze zhlédnutí tohoto rodinného fantasy filmu, který mi hned na první zhlédnutí maximálně přirostl k srdci a u něhož cítím, že se v mých myšlenkách bude vynořovat ještě pěkně dlouho. A přitom by se dalo říci, že to vlastně není nic jiného než příběh jednoho chlapce, který najde jakési zvláštní vejce, z něhož se vylíhne malá příšerka, která dá vzniknout legendě o lochnesské příšeře. Ale spojení toho chlapce a té příšerky jménem Crusoe, to je něco příjemného, něco, co mě prostě dojalo a absolutně dostalo. Ty citlivě natočené záběry, jak se příšerka seznamuje se světem, jak se kamarádí s tím chlapcem a vezme ho na projížďku po jezeře na svém hřbetě, a vlastně i ten konec, kdy ta příšerka odplouvá a chlapec i divák ví, že už se zřejmě nikdy neukáže. To mi bylo skoro do breku a smutnil jsem spolu s tím chlapcem, zcela jsem totiž chápal, že se do příšerky zamiloval, já jsem si jí totiž zamiloval taky a loučit se s něčím tak krásným, milým a sympatickým a vědět, že už to nikdy neuvidím, tak bych měly oči zalité slzami. Každopádně ale docela potěšil optimistický konec, to zase musím přiznat. Tolik tedy k filmu, nyní k hodnocení. Pokud jste pečlivě přečetli mé předchozí řádky a mé myšlenky, tak vám musí být jasné, že k tomuto filmu a příběhu jsem si vybudoval hluboký citový vztah, a jak jsou v něčem city, tak pak člověk bývá zaslepen. I já jsem zaslepený a netečný k některým chybám, které by mi za jiných okolností u filmu vadily, ale já vidím jen roztomilou příšerku a kamarádství chlapce a příšerky na celý život. A to mi stačí abych udělil pět hvězd, tenhle film je zkrátka výjimečný a hodně příjemný, a proto nevidím důvod s hodnocením jakkoliv šetřit.(19.6.2010)

Tenhle film jsem zhlédl jaksi neplánovaně, proto jsem od něj ani nemohl nic čekat. A možná proto jsem byl nadmíru potěšen. Jistě, někdo za tímhle může vidět jen další z variací na Zachraňte Willyho! (chlapec a "zvířátko") a já taky nepopírám, že to tenhle film není. Nicméně taky není hloupý, patetický, imbecilní či nudný. Je to pěkný rodinný film, který útočí na ty správné divákovy pocity. Navíc jsou zde překrásné scenérie (Skotsko, Nový Zéland), takže je i na co koukat. Jak říkám, nevěděl jsem, o co jde, podle českého názvu jsem čekal nějakou stupidní komedii. A dostal jsem lepší drama, při kterém si zavzpomínáte na své první zvířátko… :-) 80 %.(5.7.2011)

Pěkný rodinný film o jednom podivuhodném přátelství mezi chlapcem a vodní příšerou, který se odehrává v nádherném prostředí... Malý Crusoe byl roztomilý, jako velká příšera budil respekt. Na film jsem se těšila hlavně kvůli překrásné skotské krajině, ovšem záběrů na okolí Loch Ness jsem se moc nedočkala... zato jsem si užila zdařilé podoby malé příšerky s roztomilým kukučem, která mě okouzlila.(25.3.2009)

Docela slušná dětská podívaná, u které se možná docela zabaví i dospělí. Lochneska je správně roztomilá, Ben Chaplin má potřebné charizma a celé to docela rychle uteče. Akorát ten hlavní capart mohl být trochu talentovanější a ne se tvářit tak vypatlaně.60%(14.9.2008)

Originalita 0b, ale prevedenie vcelku fajn, :)(30.5.2009)

• - Film byl do některých kin doručen pod názvem "Discovery" (Objev). (HappySmile)

• - Originální název The Water Horse je odkazem na zlomyslného vodního skřítka z keltské mytologie, který se přestrojoval v koně, aby nalákal své nic netušící oběti. Když na něj nešťastník jednou nasedl, stáhl ho s sebou dolů do jezera. (HappySmile)

• - Pôvodne mal byť film Narnia: Princ Kaspian (2008) vydaný na Vianoce roku 2007, ale kvôli tomu, že táto snímka bola ohlásená taktiež na tento dátum, bola Narnia vydaná až o šesť mesiacov neskôr. (Inspector)