Black Lagoon

• Japonsko Black Lagoon (více)
Japonsko, (2006–2011), 12 h 21 min (Minutáž: 24–33 min)

Předloha:

Rei Hiroe (komiks)

Scénář:

Sunao Katabuči

Hudba:

Edison

Daisuke Namikawa, Cutomu Isobe, Hiroaki Hirata, Megumi Tojoguči, Mami Kojama, Ken Narita, Tecuja Kakihara, Tomokazu Sugita, Tošijuki Morikawa, Ikuja Sawaki (více)

Série(3) / Epizody(29)

Jak to vypadá, když se konformní mladý japonský zaměstnanec mocné firmy Asahi Industries vlivem pletich dostane mezi svéráznou tříčlennou osádku soukromého torpédového člunu, která se živí všelijak, jen ne přílišným respektováním zákona? V Jihočínském moři se odehrává všelicos a obstát mezi zájmy Asahi Industries, jednotkou jihoamerických neofašistů, hlavou hongkongských triád Changem, velitelkou polovojenské ruské mafie Hotel Moskva přezdívanou Balalajka, zástupcem kolumbijského drogového kartelu Manisarera Abregou, revolucionáři v džungli, totálně zkorumpovanou policií a množstvím dalších svérázných postav, není nic jednoduchého. Zhýralé město bez morálky Roanapura vás vítá. S majitelem torpédovky, vzrostlým černochem Dutchem, impulzivní a sexy pistolnicí čínského původu Revy, IT specialistou Bennym a konečně po hlavě do dobrodružství spadlým Rokurem Okajimou, přezdívaným "Rock", si užijete kus místy dost bláznivé zábavy se spoustou stylové akce, zatímco moralizování zůstane kdesi hodně daleko za obzorem Jihočínského moře. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Subjektiv k tomuto seriálu (2)

Black Lagoon (2006)

Piráti, mafie, zbraně, žoldáci, bída i přepych, špína, horko, pot, krev, terorismus, desítky národů... - stále jsou místa na Zemi, kde tohle vše lze najít. Jedním z nich jsou i moře v okolí Indonésie, Kambodžy, Thajska, Vietnamu a Filipín, ve kterých se nekalými obchody živí doručovatelská společnost Lagoon. Stejnojmenná torpédovka je jejím jediným, ale spolehlivým plavidlem. Horkokrevná pistolnice Levi "Dvojručka", profesionální kapitán Dutch, pohodář a expert přes spojovací techniku Benny a psanec z donucení "ouřada" Rock - to je její celá posádka. Na šťourání se v duši zapomeňte, bude se hlavně střílet, důvod se přeci vždycky najde. A kdyby ne, bude se střílet jen tak. Co také čekat ve městě, o které se dělí Triády s ruskou polovojenskou mafií... Postavy jsou sexy i hnusné, drsné i laskavé (výjimečně), vzteklé i chladnokrevné, idealisté i cynici, loajální i zrádci - ale hlavně baví. Akce je přitažená za vlasy, až na výjimky naprosto nereálná, jenže... taky baví. ****. Druhá salva - Druhá řada sestává ze třech větších celků, přičemž díly 5 a 6 z příběhu druhého obsahují jednu z nejnadsazenějších a nejhumornějších anime přestřelek. Sawyer (dáma s motorovou pilou), Shanhua, Levi, Eda a ještě pár střelených chlapíků si to rozdají v sídle společnosti Lagoon. Po přběhu druhém přišel bohužel ten třetí a poslední. V něm dojde ke ztrátě komiksové nadsázky a humoru, ke zvážnění, které vedlo k tomu, že jsem si najednou příliš musel uvědomovat nemorálnost jednání hlavních hrdinů. Ztratili tím mé sympatie. To by samo o sobě příliš nevadilo, kdyby Black Lagoon v tu chvíli získal na hloubce, kterou neměl a do té doby ani nepotřeboval. To se ale nestalo a je jedno, zda hloubkou rozumíme epičtější příběh, psychologicky propracovanější postavy, poselství nebo třebas originální výtvarné zpracování či novátorské filmové postupy (tři poslední dává anime tak jako tak málokdy, první naopak často). Seriál, který se vysmíval patosu, se patosu nakonec poklonil a přijal ho za svůj (viz uplakaný rozhovor Rocka a Yukio, ale i jiné rétorické výkony Rocka a Yukio). A vůbec, chcete Lagunu v Roanapuře nebo v Japonsku? Že se ptám... Můj odsudek nebude tak tvrdý jako Idahův, ale ani mě konec druhé série nepotěšil. ()

Robertina krvavá stopa (2010) (S03)

Black Lagoon se po japonském dobrodružství vrátili v poloviční síle. Tihle vynikající sprinteři na dlouhé trati nevydrží a k jejich smůle právě tam, na celé dvě a půl hodiny, je v Robertas Blood Trail Sunao Katabuchi nasadil. Vždyť jsou dělaní pro jedno-, dvou-, mimořádně i třídílné dvacetiminutovky. Ale já tuším, co ho k tomu vedlo. Nejdříve zřejmě zatoužil do hry vrátit Robertu, vždyť takového (přeživšího) soupeře Revy ještě neměla. Ano, tahle ženská na cestě pomsty, to bude rachot. Mohla by jít proti celé americké armádě. Mohla? Půjde! Hmmm, ale jak jí dostat do Roanapury. Jistě, půjde tam za tou armádou. A jak tam dostat tu armádu? Ona z Kolumbie, drogy z Kolumbie, drogy z Roanapury, americká jednotka proti drogám, hergot, ono to bude fungovat. Mohla z toho být jedna, dvě i tři velmi slušné přestřelky, zapojit se mohl i pan Chang, který by byl proti takovým ošklivým intervencím v "jeho městě", ovšem tenhle sympatický uzlík bylo třeba zgordičtit. +++++ Proč? Protože fanoušci přece milují všechny postavy z předchozích řad. Shen Xua s čepelemi, slavičí dívenka s motorovou pilou, celý Hotel Moskva, Triády, barman z vždy rozstříleného baru, podezřelé jeptišky, Mafie, kolumbijský drogový kartel. Díky množství koleček vzniká v příběhu nepěkné tření, ale navzdory tomu stále ještě dík nadsázce, s jakou se předvádí zlotřilost padouchů, nebezpečnost zbraní, ničivost přestřelek a krása žen, jede tahle převeliká společnost poměrně svižně. Ani Rock, který sice nezahodil své ideály, ale přizpůsobil své metody prostředí, již nepůsobí nepatřičně. +++++ Black Lagoon není ani trochu realistická a právě proto dovede diváka bavit. Postavy přežívající i umírající mají jen skicovitou povahu i zázemí a tak se nemusíte pozastavovat nad neustálým vražděním a umíráním. V první řadě to fungovalo skvěle, druhá se "dobrých" mravů pustila a OVA si z nich jen málo vzalo zpět. Že Balalaika skončila v Roanapuře kvůli záchraně afghánského kloučka? Že Revy neměla hezké dětsví? Že Fabiola měla milující rodinu? Trapné výkřiky do tmy, které vedou k trapné reakci: "Aha, tak Revy je taková, protože neměla pěkné dětsví." Kašlu vám na dětství. Vím snad, jaké dětství měl Rambo, Sherlock Holmes, Ripleyová, Fantomas či Hercule Poirot (všechno akční či detektivní/kriminální hrdinové)? Pokud se má objasňovat minulost postav z Black Lagoon, tak jedině pro posunutí děje. Např. když se dozvíme, proč má Balalaika dluh u Dutche. +++++ Největší smůlu přinesl už tak zkoušené OVA klouček, Robertin mazánek, který se za ní vydá do Roanapury, aby zabránil jejímu řádění a navrátil ji rodinnému životu. Možná se pletu, ale podle mého názoru nemá nevinné dítě ve filmu, který je prostoupen všudypřítomným zabíjením pro zábavu, jež vzhledem k pouhé obrysnosti postav nemá žádné morální konsekvence, co dělat. V Black Lagoon se vše odehrává naprosto zřetelně "jenom jako". Divák si je toho vědom a tak se může bez výčitek svědomí ponořit s pobaveným úsměvem do adrenalinu. Odporné děťátko jej však svými plačtivými výlevy o lásce k milé Robertě, svým utrpením při sledování její narušenosti, svým vyznáním bezmezné lásky neustále vytrhává ze stavu nezodpovědného, ale nevinného pobavení, které má každý právo si dopřát a snad si jej i dopřává. Vytrhávání o to horší, že člověka nenutí k žádné reflexi oné "nezodpovědnosti", nepřekvapuje ho přesvědčivostí dětského hrdiny, ani jiným způsobem ho netěší. Akorát ho to nakrkne. Slabé ***. () (méně) (více)